Jump to content

Ξενερωσα , Πφφφφφφ , Ξανα Τα Ιδια !


Recommended Posts

Δεν θα ελεγα οτι ειμαι μανουλα στα φυτεμενα,υπαρχουν εδω μεσα ατομα που ειναι πολυ μεγαλητεροι γνωστες του αντικειμενου,αλλωστε και εμενα αυτοι μου εμαθαν πολλα απο αυτα που ξερω και εχω την υποχρεωση να τα μεταδοσω και στους νεοτερους στο χομπι.Αυτο που κανω εγω ειναι να ψαχνω και να πειραματιζομαι πανω σε διαφορα οσον αφορα τα φυτα.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σαφαρ , θα μαι παρων και θα δινω ( στιγμα ) της προοδου μου :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ελεγα οτι ειμαι μανουλα στα φυτεμενα,υπαρχουν εδω μεσα ατομα που ειναι πολυ μεγαλητεροι γνωστες του αντικειμενου,αλλωστε και εμενα αυτοι μου εμαθαν πολλα απο αυτα που ξερω και εχω την υποχρεωση να τα μεταδοσω και στους νεοτερους στο χομπι.Αυτο που κανω εγω ειναι να ψαχνω και να πειραματιζομαι πανω σε διαφορα οσον αφορα τα φυτα. :)

Καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη και αναγκαια Ραστα , ειδικα σε μας . Εσυ στα φυτα οπως ειπε ο Σαφαρ , αλλος σε κατι αλλο , αλλος στα θαλασσινα . Οι σωστες ομως οδηγιες - κατευθυνσεις απο εσας σε μας ειναι πολυτιμες και αναγκαιες . Μονο ετσι θα μαθουμε και μεις

Link to comment
Share on other sites

Παραδοση των ψαριων λοιπον , αδειασμα της δεξαμενης , πλυσιμο της δεξαμενης με τρεχουμενο νερο , πλυσιμο των φιλτρων με τρεχουμενο νερο ( μια και θα γινει επανεκιννηση ) και μετα , απο την αρχη . Επιλογη αμμου ή χαλικιου , επιλογη πετρας και ριζας , ανουμπιες και τα σχετικα . Ε τοτε θα βαλω νεο θεμα να μου δωσετε ιδεες :)

Link to comment
Share on other sites

Παραδοση των ψαριων λοιπον , αδειασμα της δεξαμενης , πλυσιμο της δεξαμενης με τρεχουμενο νερο , πλυσιμο των φιλτρων με τρεχουμενο νερο ( μια και θα γινει επανεκιννηση ) και μετα , απο την αρχη . Επιλογη αμμου ή χαλικιου , επιλογη πετρας και ριζας , ανουμπιες και τα σχετικα . Ε τοτε θα βαλω νεο θεμα να μου δωσετε ιδεες :)

Ακομα και σε ψαρια , αν και εχω κολλημα με τα guppy . Αλλα δεν μου ακουγεται και καθολου ασχημο ενα φυτεμενο ενυδρειο με guppy . Ενα αρσενικο και τρια θυληκα , αλλα μετα θα μπλεξω με γεννες και θα τιγκαρω . Οχι μονο αυτο , καθε τοσο θα ειμαι με αποχη να αφαιρω ψαρια . Απο την μια , αλλα απο την αλλη ; Θα ανανεωνω και τα χρωματα τους :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα πηγαινα σε αλλα ψαρακια.Οχι οτι εχω κατι με τα γκαπυ αλλα αυτο με τις γεννες ειναι ενα θεμα αν δεν εχεις μεγαλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα πηγαινα σε αλλα ψαρακια.Οχι οτι εχω κατι με τα γκαπυ αλλα αυτο με τις γεννες ειναι ενα θεμα αν δεν εχεις μεγαλο ενυδρειο.

Για πες , τι ψαρια ;

Link to comment
Share on other sites

60αρι εχεις?Θες ψαρια που να μπαινουν σε νερο βρυσης η θα το μαλακωνεις με επεξεργασια?

Link to comment
Share on other sites

60αρι εχεις?Θες ψαρια που να μπαινουν σε νερο βρυσης η θα το μαλακωνεις με επεξεργασια?

60 λιτρα εχω ναι , θελω ψαρια που να χρησιμοποιω τα υγρα που εχω και τωρα , αντιχλωριο κτλ . Εκτος και αν εννοεις χρυσοψαρα .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοω αν θες να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης για να γινετε πιο μαλακο.Αλλα καλυτερα να μην μπλεξεις απο τωρα με τετοια.οπωτε παμε σε ψαρια για νερο βρυσης.

Θα μπορουσες να βαλεις τα εξης ψαρακια.

Μια ομαδα απο cherry barb.

Μια ομαδα απο cpd μαζι με μερικες γαριδες red cherry μετα απο κανα 2μηνο.

Μια ομαδα white cloud.

Μια ομαδα pseudomugil gertrudae η furcatus μαζι με μερικες γαριδες red cherry μετα απο κανα 2μηνο.

Υπαρχουν και αλλα ψαρακια αλλα δεν μου ερχονται τωρα:P

Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοω αν θες να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης για να γινετε πιο μαλακο.Αλλα καλυτερα να μην μπλεξεις απο τωρα με τετοια.οπωτε παμε σε ψαρια για νερο βρυσης.

Θα μπορουσες να βαλεις τα εξης ψαρακια.

Μια ομαδα απο cherry barb.

Μια ομαδα απο cpd μαζι με μερικες γαριδες red cherry μετα απο κανα 2μηνο.

Μια ομαδα white cloud.

Μια ομαδα pseudomugil gertrudae η furcatus μαζι με μερικες γαριδες red cherry μετα απο κανα 2μηνο.

Υπαρχουν και αλλα ψαρακια αλλα δεν μου ερχονται τωρα :P

Μμμ να σου πω , δεν θελω να μπλεξω με γαριδες και τετοια . Τα cherry barb που λες τα ξερω , τα χω δει δλδ , αυτα ειναι σαν τα tetras , κοπαδακια . Τα white cloud δεν τα ξερω .

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτα που σου λεω.

Cpd

White cloud

Cherry barb

Pseudomugil gertrudae

Pseudmugil furcatus

Γαριδες αυτες που σου λεω ειναι ευκολες,αν δεν θες μη τις βαζεις.:P

Link to comment
Share on other sites

Οχι εννοω αν θες να επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης για να γινετε πιο μαλακο.Αλλα καλυτερα να μην μπλεξεις απο τωρα με τετοια.οπωτε παμε σε ψαρια για νερο βρυσης.

Θα μπορουσες να βαλεις τα εξης ψαρακια.

Μια ομαδα απο cherry barb.

Μια ομαδα απο cpd μαζι με μερικες γαριδες red cherry μετα απο κανα 2μηνο.

Μια ομαδα white cloud.

Μια ομαδα pseudomugil gertrudae η furcatus μαζι με μερικες γαριδες red cherry μετα απο κανα 2μηνο.

Υπαρχουν και αλλα ψαρακια αλλα δεν μου ερχονται τωρα :P

Aυτα ειναι τα white cloud ;

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτα που σου λεω.

Cpd

White cloud

Cherry barb

Pseudomugil gertrudae

Pseudmugil furcatus

Γαριδες αυτες που σου λεω ειναι ευκολες,αν δεν θες μη τις βαζεις. :P

Απο ολα αυτα τα Cpd μου αρεσουν . Αλλα προσεξα το ph το οποιο λεει 7 , εμενα το νερο μου ειναι , 7,5 και πανω . Εκει τι κανουμε ; Buffer ;

Link to comment
Share on other sites

Καλα Κωστα με τρελανες και μενα με αυτα τα ψαρια.

Τα βρισκουμε ευκολα εδω το Ελαντα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν έψαχνα εγω ψάρια δε μου τα λέγατε αυτά!!!!.... Πολυ ωραία ψάρια.

Ειδες τι μας κανει ο Κωστας τωρα? να αλλαξουμε ψαροσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα αυτα τα ψαρια αναπαραγωνται στα ενυδρεια μας?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα αυτα τα ψαρια αναπαραγωνται στα ενυδρεια μας?

Μονο τα pseudomugil gertrudae και furcatus μπορεις να πετυχεις αναπαραγωγη.Ισως και τα cpd.Για τα αλλα τωρα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...