Jump to content

Mia Μικρη Βοηθεια Παρακαλω..


Recommended Posts

Εχω αυτη τη τροφη http://www.flamingo.be/CatalogusListDetails.asp?ParamLang=UK&ProdId=F89ZA3PID31733ID799706088GUI80590536Prod24846939&Cat1=Fla186UID27708ID132192XML24624Code18619776&Cat2=Fla186UID75620ID1190160XML730800Rang38112480&Cat3=Flam186UID69127ID9576144XML1773360Prod26544768&Page=1&MnPg=1 . Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι καλη ; Γιατι πεθαινουν τα ψαρια μου και δεν μπορω να βρω την αιτια..

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω αυτη την τροφη αλλα ειναι και λιγο απιθανο να πεθαινουν απο αυτο . Τι ενυδρειο εχεις κατ αρχην ; Ποσα λιτρα ; Ειναι στρωμενο ; Εχεις μετρησεις ;

Link to comment
Share on other sites

Απο την τροφη δυσκολα να πεθαινουν τα ψαρια σου.

Δωσε μερικες πληροφοριες για το ενυδρειο σου,ποσα λιτρα ειναι,τι ψαρια εχεις,τι μετρησεις,ποσο καιρο τρεχει,θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα, πετραδακια εχει κατω, Γυρω στις 15 μερες το εχω.. θερμοκρασια δεν εχω μετρησει..

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασια αλλα ουτε εχεις μετρηση αμμωνιας , νιτριτη και τα σχετικα υποθετω .

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μετρησεις αμμωνια,νο2 και νο3 και θερμοκρασια.Αν δεν εχεις μετρησεις τοτε πως ξερεις οτι εχει στρωσει και ειναι ετοιμο για ψαρια?

Επισης τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα?

Μαλλον το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και εχεις βαλει ψαρια μεσα και γι αυτο τα χανεις..

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε φιλε μου το προβλημα σου ειναι εμφανες , δεν ειναι η τροφη . Εχεις ενυδρειο αστρωτο .

Link to comment
Share on other sites

Αγοραζεις τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3,μετρας και γραφεις εδω τι βρικες.Το ενυδρειο σου κατα πασα πιθανοτητα ειναι αστρωτο και γι αυτα τα χανεις τα ψαρια και αν βαλεις και αλλα παλι θα τα χασεις.

Τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξεκινα διαβασμα εδω στα υπομνηματα των αρχαριων και ειδικα στον κυκλο του αζωτου

Link to comment
Share on other sites

H λυση ειναι μια φιλος . Δωσε πισω το ψαρι , ξεκινα απο την αρχη το ενυδρειο σου και μολις στρωσει και ειναι οκ , τοτε βαζεις μεσα ψαρια . Ειδαλλως θα συνεχισεις να τα χανεις και συ θα ταλαιπωρεισαι :)

Link to comment
Share on other sites

Η τροφη καλη θα ειναι , εφοσον ενδυκνυται για χρυσοψαρα , τι μπορει να εχει δλδ ;

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γω.. ξεκινησαμε με εναν φιλο.. καναμε τα ιδια ακριβως πραγματα.. εκτος του οτι το ενυδρειο του ηταν μικροτερο. και ειχε και διαφορετικη τροφη. κ τα χρυσοψαρα του ζουν κ βασιλευουν


και επισης την τροφη αυτη μου την πλασαρανε για τον μονομαχο περισσοτερο.. κ ο μονομαχος.. θεος συγχωρες τον..

Έγινε επεξεργασία - gooveris
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να ρωτας πραγματα και να μαθαινεις , καλο θα ειναι φιλε να ρωτας ανθρωπους που ξερουν . Δεν σου λεω πως ειμαι master γιατι πολυ απλα δεν ειμαι , προσωπικα αν πριν ημουν στο -1 , τωρα ειμαι στο + 1 . Εδω υπαρχουν εμπειροι οι οποιοι θα σε καθοδηγησουν καταλληλα , αυτο κανω και εγω . Ρωτω διαφορα και μου απαντουν .

Την επομενη φορα που θα πας στο pet shop να πας διαβασμενος , ξεροντας δλδ τι θες και οχι τι θα σου πει αυτος :)

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβασες τις οδηγιες , θα ειδες οτι ειναι πολυ απλα τα πραγματα και ευκολα τα βηματα που πρεπει να κανεις για να απολαμβανεις ενα ομορφο και υγιες ενυδρειο :) .

Μην αγχωνεσαι λοιπον και μην βιαζεσαι , σιγα σιγα . Θελει υπομονη και διαβασμα :) .

Αρχαριος ειμαι και εγω , επειδη την πατησα , για αυτο και σου λεω αυτα .

Το δικο μου το αδειασα για να το ξαναστησω απο το μηδεν :)

Link to comment
Share on other sites

Μην με ευχαριστεις , δεν υπαρχει λογος . Αυτο αλλωστε κανουμε εδω , μιλαμε , ρωταμε , εκφραζουμε αποριες και λαμβανουμε απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γω.. ξεκινησαμε με εναν φιλο.. καναμε τα ιδια ακριβως πραγματα.. εκτος του οτι το ενυδρειο του ηταν μικροτερο. και ειχε και διαφορετικη τροφη. κ τα χρυσοψαρα του ζουν κ βασιλευουν

και επισης την τροφη αυτη μου την πλασαρανε για τον μονομαχο περισσοτερο.. κ ο μονομαχος.. θεος συγχωρες τον..

Ο μονομαχος εχει αλλη τροφη , αυτη δεν ειναι σιγουρα για μονομαχο .

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η τροφη ειναι για χρυσοψαρα,αφου χρυσοψαρα εχει απ εξω και η συσκευασια...

Τωρα ομως το τελευταιο που σε απασχολει ειναι η τροφη..πρεπει να κανεις κατι αμεσα γιατι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και θα χασεις και αυτα τα ψαρια που εχεις τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γω.. ξεκινησαμε με εναν φιλο.. καναμε τα ιδια ακριβως πραγματα..

Φιλε μου να σε πληροφορισω οτι πολλοι φιλοι συνχομπισταις εχει τυχοι να εχουν ακριβως

τα ιδια ενυδρεια με αλλους ( σε ψαρια, σε φυτα, σε παραμετρους ) αλλα τελικα εχει αποδειχθει

οτι δεν εχει καμοια σχεση το ενα με το αλλο.

Εαν ξεκινησης μια αναζητηση εδω στο φορουμ θα καταλαβεις αυτο που σου λεω.

Φιλικα Δημητρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...