Jump to content

Η Κα. Άλγη Με Επισκέφθηκε...


kalliroi

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου ακόμα δεν έχει κλείσει μήνα, πριν περίπου 3 εβδομάδες το έστησα. Σιγά σιγά άρχισε να εμφανίζεται ένα καφέ χρώμα στα τζάμια και πάνω στα φύλλα της ανούμπιας, αλλά δεν ανησύχησα. Για τα τζάμια άλλωστε έχω μαγνητάκια και καθαρίζω μόνο το μπροστινό. Και η ανούμπια ξέρω πως αν δεν έχει χαμηλό φωτισμό πιάνει άλγη, οπότε δεν με εξέπληξε.

Ο φωτισμός που έχω είναι 2 λάμπες των 18 βατ της juwell, day lite & warm lite. Στην αρχή δεν τις άναβα σχεδόν καθόλου, μετά τις άναβα όποτε το θυμόμουν, αλλά για λίγες ώρες την ημέρα, δύο-τρεις ή λιγότερο. Τις τελευταίες μέρες το άναβα λίγο πιο συστηματικά, 3-4 ώρες το πρωί/μεσημέρι και 3-4 ώρες το απόγευμα/βράδυ. Έχω έναν χρονοδιακόπτη τον οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για να έχω μία φωτοπερίοδο της προκοπής!

Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι τα ψάρια μου ανέβαιναν στην επιφάνεια μου φάνηκε ότι ανάσαιναν από εκεί. Τρόμαξα! Αμάν, λέω, τα καημένα δεν έχουν οξυγόνο. Ετοίμασα λίγο νεράκι με αντιχλώριο και περίμενα. Το νερό δεν μου μύρισε περίεργα, τα φυτά μου (2 ανούμπιες και ένας εχινόδωρος) νομίζω πως δεν είναι πολλά ώστε να αμόλησαν διοξείδιο του άνθρακα. Έκανα μετρήσεις αλλά δεν είδα κάποια αλλαγή. Έβγαλα ένα μέρος του νερού με την σκούπα βυθού η οποία πήρε και λίγες ακαθαρσίες με την ευκαιρία και πρόσθεσα το φρέσκο νερό. Πρόσθεσα και λίγες σταγόνες βακτήρια με την ευκαιρία για να βοηθήσω λίγο την βιολογία.

Μετά βλέπω τα ψάρια ξανά να ανεβαίνουν στην επιφάνεια και να κάνουν τα ίδια. Δεν είναι δυνατόν, λέω, το νερό δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα, το φίλτρο δουλεύει κανονικά, έχει κανονική ροή, οι μετρήσεις είναι κανονικές, τί στο καλό; Βρε μπας και πεινάνε, σκέφτομαι, και έχουν βρει κάτι και τσιμπολογάνε; Είχε μεσημεριάσει, και είπα να τα ταίσω τα καημένα. Τους σερβίρω λίγη σπιρουλίνα αφού την είχα μουλιάσει σε νερό από το ενυδρείο πρώτα, ανάβω τα φώτα και κάθομαι να τα παρατηρήσω. Είμαι χαμηλά, και έτσι όπως κάθομαι, βλέπω στην επιφάνεια του νερού κάποια άσπρα στίγματα, κηλίδες, κάπως λευκά, κάπως διάφανα σε όλη την επιφάνεια. Κοιτάζω από πάνω, τίποτα, το νερό διάφανο. Κλείνω το φως, δεν φαίνεται τίποτα. Ήταν ορατά μόνο αν κοίταγα κάτω και με το φως ανοιχτό. Έτσι σκέφτηκα πως μάλλον είναι κάποιο είδος άλγης.

Διάβασα μερικά άρθρα που βρήκα εδώ για την άλγη και υποθέτω πως αυτό είναι βιοφίλμ. Σήμερα δεν άνοιξα το φως (με εξαίρεση το μεσημέρι που το ανακάλυψα, αλλά ήταν ανοιχτό μόνο για λίγα λεπτά). Επίσης αύριο δεν σκοπεύω να ανοίξω το φως και από Δευτέρα θα χρησιμοποιήσω το χρονοδιακόπτη αλλά δεν ξέρω πόσες ώρες να το ρυθμίσω.

Νιτρικά δεν έχω σχεδόν καθόλου, με το ζόρι μετράω δέκα, περιμένω ακόμα να στρώσει το ενυδρείο. Να πάρω κανένα τεστ για φώσφορο ή κάτι άλλο;

Δεν τα ξανατάισα άλλο σήμερα τα ψάρια, έχουν ξεσκιστεί να μασουλάνε στην επιφάνεια. Από τη μία φοβάμαι μην πάθουν κάποιο πρόβλημα με τη νυκτική κύστη, από την άλλη τί να κάνω, είναι δυνατόν να κρατήσει κανείς χορτάτο χρυσόψαρο;

Φώτα δεν ανάβω, συνεχίζω την παρατήρηση και το διάβασμα. Να περιμένω να φύγει μόνη της ή πρέπει να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi καλησπερα!

Μια ερωτηση, εχεις αναταραξη στην επιφανεια?

Link to comment
Share on other sites

Έχω στρέψει την έξοδο του φίλτρου προς τα πάνω για να κάνει ανατάραξη ώστε να ελέγχω τη ροή. Αλλά δεν ξέρω να κρίνω αν είναι επαρκής η ανατάραξη ή όχι. Είχα και μία αεραντλία αλλά δυστυχώς μου έσπασε αυτό το σωληνάκι που έστελνε τον αέρα στο λαστιχάκι και έμεινε κολλημένο στο λαστιχάκι (αν είναι δυνατόν!). Πήρα μία αεραντλία με μπαταρίες για ώρα ανάγκης και σκοπεύω να πάρω και κανονική αεραντλία. Να βάλω την εφεδρική να δουλεύει;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του φιλμ ειναι απο κακη αναταραξη, το θεμα με τα ψαρια στην επιφανεια ειναι απο οξυγονωση.

Βαλε παντως προ στιγμης την εφεδρικη και βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η εφεδρική που υποτίθεται ότι έπαιρνε μπαταρίες C, μάλλον θέλει D γιατί οι C του πέφτουν πολύ μικρές. Ευτυχώς δεν πετάω τίποτα, γιατί πήρα και κόλλησα προσεκτικά με μία κόλλα το λαστιχάκι με το σπασμένο κομματάκι μέσα του (δεν έβγαινε με τίποτα, εκτός αν το έκοβα) πάνω στο... εναπομείναν σημείο της αεραντλίας. Με πολλή προσοχή την έβαλα και... δουλεύει! Την Δευτέρα οπωσδήποτε θα πάρω αεραντλία, γιατί αυτή δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει, αν και έβαλα κυανοακρυλική κόλλα. Δεν είχα βιαστεί να πάρω καινούρια γιατί διάβασα ότι δεν είναι δα και απαραίτητη να λειτουργεί συνέχεια. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή 26. Γιατί, τί σχέση έχει η θερμοκρασία; :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηταν ψιλα και γι αυτο εβγεναν για αερα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις μου σήμερα ήταν κανονικές και έκανα μία μικρή αλλαγή νερού. Επίσης δεν έχω πολλά φυτά, είναι 2 χρυσόψαρα (περίπου 5 και 8 εκατοστών) σε 110 λίτρα. Νομίζω πως είναι πιθανότερο να ψάχνουν για φαγητό παρά για οξυγόνο, καθώς σήμερα τα τάισα μόνο μια φορά λίγη σπιρουλίνα... Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, αφήνω την αεραντλία ανοιχτή όλο το βράδυ και αύριο θα δω πως είναι τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να κανεις μια καλη αναταραξη να δεις πως θα ειναι αυριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου ακόμα δεν έχει κλείσει μήνα, πριν περίπου 3 εβδομάδες το έστησα. Σιγά σιγά άρχισε να εμφανίζεται ένα καφέ χρώμα στα τζάμια και πάνω στα φύλλα της ανούμπιας, αλλά δεν ανησύχησα. Για τα τζάμια άλλωστε έχω μαγνητάκια και καθαρίζω μόνο το μπροστινό. Και η ανούμπια ξέρω πως αν δεν έχει χαμηλό φωτισμό πιάνει άλγη, οπότε δεν με εξέπληξε.

Ο φωτισμός που έχω είναι 2 λάμπες των 18 βατ της juwell, day lite & warm lite. Στην αρχή δεν τις άναβα σχεδόν καθόλου, μετά τις άναβα όποτε το θυμόμουν, αλλά για λίγες ώρες την ημέρα, δύο-τρεις ή λιγότερο. Τις τελευταίες μέρες το άναβα λίγο πιο συστηματικά, 3-4 ώρες το πρωί/μεσημέρι και 3-4 ώρες το απόγευμα/βράδυ. Έχω έναν χρονοδιακόπτη τον οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για να έχω μία φωτοπερίοδο της προκοπής!

Σήμερα το πρωί παρατήρησα ότι τα ψάρια μου ανέβαιναν στην επιφάνεια μου φάνηκε ότι ανάσαιναν από εκεί. Τρόμαξα! Αμάν, λέω, τα καημένα δεν έχουν οξυγόνο. Ετοίμασα λίγο νεράκι με αντιχλώριο και περίμενα. Το νερό δεν μου μύρισε περίεργα, τα φυτά μου (2 ανούμπιες και ένας εχινόδωρος) νομίζω πως δεν είναι πολλά ώστε να αμόλησαν διοξείδιο του άνθρακα. Έκανα μετρήσεις αλλά δεν είδα κάποια αλλαγή. Έβγαλα ένα μέρος του νερού με την σκούπα βυθού η οποία πήρε και λίγες ακαθαρσίες με την ευκαιρία και πρόσθεσα το φρέσκο νερό. Πρόσθεσα και λίγες σταγόνες βακτήρια με την ευκαιρία για να βοηθήσω λίγο την βιολογία.

Η καφε αλγη ειναι γωστο συμπτωμα νεων ενυδρειων και οχι μονο.

Η φωτοπεριοδος πρεπει να ειναι σταθερη. Τα φυτα (οπως κα τα ψαρια) χανουν τη μπαλα ετσι και δεν αναπτυσονται σωστα.

Τα φυτα κατα την αναπνοη τους δεν βγαζουν τοσο διοξειδιο που θα ανησυχησει ενα ενυδρειο.

Αυτή τη στιγμή 26. Γιατί, τί σχέση έχει η θερμοκρασία; :)

Οσο μεγαλωνει η θερμοκρασια λιγοστευει η διαλυση του οξυγονου στο νερο.

Ποιες ειναι μετρησεις ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2?

Link to comment
Share on other sites

Με το φως θα πρεπει να εχεις στανταρ ωρες που θα αναβει και σβηνει.Βαλε στον χρονοδιακοπτη 8 ωρες σερι και θα εισαι μια χαρα.Οσο για την καφε αλγη που βλεπεις ειναι φυσιολογικο και εμφανιζεται σε νεα ενυδρεια,μη σε απασχολει,θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.Οσον αφορα το φιλμ που βλεπεις στην επιφανεια,μπορει να προερχετε απο μικρη αναταραξη η και απο τις τροφες που ταιζεις.Με καλη αναταραξη θα φυγει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Η καφε αλγη ειναι γωστο συμπτωμα νεων ενυδρειων και οχι μονο.

Η φωτοπεριοδος πρεπει να ειναι σταθερη. Τα φυτα (οπως κα τα ψαρια) χανουν τη μπαλα ετσι και δεν αναπτυσονται σωστα.

Τα φυτα κατα την αναπνοη τους δεν βγαζουν τοσο διοξειδιο που θα ανησυχησει ενα ενυδρειο.

Οσο μεγαλωνει η θερμοκρασια λιγοστευει η διαλυση του οξυγονου στο νερο.

Ποιες ειναι μετρησεις ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2?

Οι τελευταίες μετρήσεις σε ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 χτες το βράδυ ήταν μηδενικές. Θα ξανακάνω σήμερα. Για την αμμωνία χρησιμοποιώ υγρο τεστ ενώ για τα νιτρώδη ακόμα έχω στικ 6 σε ένα. Τα στικ ούτως ή άλλως μου τελειώνουν και από εδώ και πέρα θα τα παίρνω όλα υγρά για να είμαι πιο σίγουρη. ;)

Με το φως θα πρεπει να εχεις στανταρ ωρες που θα αναβει και σβηνει.Βαλε στον χρονοδιακοπτη 8 ωρες σερι και θα εισαι μια χαρα.Οσο για την καφε αλγη που βλεπεις ειναι φυσιολογικο και εμφανιζεται σε νεα ενυδρεια,μη σε απασχολει,θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.Οσον αφορα το φιλμ που βλεπεις στην επιφανεια,μπορει να προερχετε απο μικρη αναταραξη η και απο τις τροφες που ταιζεις.Με καλη αναταραξη θα φυγει σιγουρα.

Μετά από ένα βράδυ με αεραντλία σήμερα το πρωί δεν είδα βιοφιλμ και τα ψάρια την άφησαν ήσυχη την επιφάνεια!

Link to comment
Share on other sites

Kalliroi με ποιο τρόπο διατηρείς την θερμοκρασία σου τόσο χαμηλά;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η θερμοκρασία μου είναι στους 27 βαθμούς. Συνήθως είναι στους 26 με 27. Όταν δω ότι ανεβαίνει χρησιμοποιώ ένα ανεμιστηράκι. Όταν κάνει ζέστη στο σπίτι ανάβω το κλιματιστικό ή έναν ανεμιστήρα που έχω δίπλα από το ενυδρείο και φυσάει μία στο ενυδρείο, μία στο γραφείο μου. Ίσως να παίζει ρόλο και το ότι μένω στα βόρεια προάστεια όπου έχει χαμηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με το κέντρο της Αθήνας. Επίσης έχω ανοιχτό το καπάκι με μία σίτα για να μην μου πηδήξουν έξω οι ψαρούληδες! Το κλείνω όταν ανάβω τα φώτα, αλλά βάζω το ανεμιστηράκι γιατί έχω παρατηρήσει ότι με τα φώτα και κλειστό καπάκι ανεβαίνει η θερμοκρασία. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, γιατί στο δικό μου τα ανεμιστηράκια δουλεύουν 12 ώρες την ημέρα για να το κρατήσουν στους 27. Βέβαια είμαι κέντρο Αθήνα και λείπω όλη μέρα από το σπίτι οπότε γενικά τις σπίτι είναι ζεστό 29 βαθμούς και πάνω μέχρι το βράδυ που γυρναω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι ίδια ή κατά ένα βαθμό μεγαλύτερη από του σπιτιού. Όταν θέλω να λείψω από το σπίτι αφήνω τον ανεμιστήρα που είναι δίπλα από το ενυδρείο ανοιχτό, ή αν είναι μεσημέρι π.χ. και έχει και καύσωνα αφήνω το κλιματιστικό ανοιχτό στους 25 και το βάζω να κλείσει μόνο του μετά από μερικές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι λογικό να έχει χαμηλή θερμοκρασία και το ενυδρειο. Εγώ για λόγους οικονομίας αποφεύγω να το αφήνω αναμμένο το κλιματιστικό όταν λείπω.

Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες μετρήσεις σε ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 χτες το βράδυ ήταν μηδενικές. Θα ξανακάνω σήμερα. Για την αμμωνία χρησιμοποιώ υγρο τεστ ενώ για τα νιτρώδη ακόμα έχω στικ 6 σε ένα. Τα στικ ούτως ή άλλως μου τελειώνουν και από εδώ και πέρα θα τα παίρνω όλα υγρά για να είμαι πιο σίγουρη. ;)

Μετά από ένα βράδυ με αεραντλία σήμερα το πρωί δεν είδα βιοφιλμ και τα ψάρια την άφησαν ήσυχη την επιφάνεια!

Σε ρωτησα για τις μετρησεις γιατι η δυσκολια των ψαριων να αναπνευσουν οφειλονται και σε ανεβασμενα νιτρωδη που κοβουν απο το αιμα τη δυνατοτητα να μεταφερει οξυγονο. Τα στικακια ειναι καπως αναξιοπιστα.

Εντωμεταξυ κατα την περιοδο του στρωσιματος υπαρχει και μεγαλη καταναλωση οξυγονου απο τα βακτηρια που αναπτυσονται στο φιλτρο.

Καλου κακου εχει την αεραντλια συνεχως μεσα, για να βοηθαει οσο εχει ζεστη και ειναι ανωρυμο το ενυδρειο..

Για το ανεμιστηρακι μπορεις να βαλεις κοντρολερ να ελεγχει αυτο ποτε θα ανοιγει, και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77329&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36932&hl=

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν τα ψάρια ανέβαιναν για να αναπνεύσουν, για να μασουλήσουν ή και για τα δύο. Μόλις πάρω υγρά τεστ για όλα θα είμαι πιο σίγουρη για τις μετρήσεις μου. Πάντως με το που έβαλα την αεραντλία όλα έφτιαξαν.

Τα είδα τα άρθρα σου στα οποία με παρέπεμψες, είναι πάρα πολύ ωραία, περιγραφικά, κατατοπιστικά...μπράβο! Σίγουρα θα χαρεί ο φίλος μου όταν τον βάλω να μου τα φτιάξει! :whistling:

Το ανεμιστηράκι μου δεν το έχω μόνιμα εγκατεστημένο, όποτε το χρειαστώ το ακουμπάω πάνω στην τρύπα που έχει το καπάκι για αυτόματη ταϊστρα και χωράει ακριβώς! Για την ώρα δεν με πειράζει που το βάζω και βγάζω γιατί εργάζομαι από το σπίτι οπότε σχεδόν όλη μέρα είμαι εδώ. Στο μέλλον βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...