Jump to content

ΓΕΙΑ ΣΑΣ


aggelos

Recommended Posts

Γεια σας ,

Τα τελευταία 5 χρόνια έχω μια γυάλα με ένα χρυσόψαρο το οποίο το λυπόμουν εξαρχής για τις μικρές διαστάσεις της οικίας του αλλά δεν υπήρχε δυνατότητα αγοράς ενυδρείου για πολλούς λόγους. 3 μήνες τώρα πλέον βρίσκομαι σε δικό μου σπίτι οπότε η αγορά του ενυδρείου είναι πλέον δεδομένη. Χαίρομαι πάρα πολύ που πλέον το ψαράκι μου θα μετακομίσει σε …. Μεζονέτα :thumbup: όμως με όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα με έχει πιάσει φοβία. Μου φαίνεται ότι πρέπει να είσαι χημικός για να έχεις ενυδρείο. Άσε που θέλει και στρώσιμο (εγώ μόνο μηχανάκι έχω στρώση άντε και κανα κρεβάτι) θέλω να καταλήξω ότι φοβάμαι μήπως η ασχετοσύνη μου αποβεί μοιραία για το ψαράκι μου κάτι που δεν θα το αντέξω……..Υπάρχει περίπτωση όταν βάλω και άλλα ψάρια μέσα να υπάρχουν διαμάχες? Το χρυσόψαρο μου πως αντέχει 5 χρόνια με νερό βρύσης και ούτε μετρήσεις ούτε τίποτα? Δεν ισχύουν τα ιδία και για το ενυδρείο γλυκού νερού?

Έχω βρει ένα ενυδρείο 150 λύτρων με λάμπες και φίλτρα κομπλέ που μάλλον είναι καλή περίπτωση για εμένα και σκοπεύω να το αποκτήσω σε 10 μέρες περίπου

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

...Το χρυσόψαρο μου πως αντέχει 5 χρόνια με νερό βρύσης και ούτε μετρήσεις ούτε τίποτα?...

Εάν στο "τίποτα" που αναφέρεις, περιλαμβάνεται και το στοιχειώδες αντιχλώριο, εγώ προσωπικά αδυνατώ να σου απαντήσω. Ισως η επιστήμη κάποια στιγμή μπορέσει...

Καλώς ήρθες στο Aquazone :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι καθόλού όλα λύνονται βήμα προς βήμα.. Πολλή καλά θα κάνης να το αγοράσεις το ενυδρείο και όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε όλοι και θα δεις ότι είναι απλά τα πράγματα. Έως τότε σε συνιστώ να πάρεις μια πρώτη γεύση διαβάζοντας αυτά και ότι δεν καταλάβεις ρώτα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771

Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε aggelos ... :thumbup:

Καλη διαμονη, υπομονη και καλο διαβασμα ... :)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: στο Aquazone Άγγελε. Η αγορά ενός μεγαλύτερου ενυδρείου για το χρυσόψαρο σου είναι σίγουρα απαραίτητη. Μην σε αγχώνει το θέμα βιολογία του νερού. Είναι κάτι που όλοι το μαθαίνουμε σιγά σιγά και δεν είναι κάτι το πολύ δύσκολο. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι να έχεις το ίδιο pH, θερμοκρασία και να έχει στρώσει το ενυδρείο σου. Αφού χρησιμοποιείς νερό βρύσης μετά την αγορά του ενυδρείου σου και το στήσιμο και γέμισμα του με νερό θα σου πρότεινα να το αφήσεις 2 εβδομάδες περίπου χωρίς ψάρι και να ρίχνεις βακτήρια κάθε 2 ημέρες έτσι ώστε να βοηθήσεις τον κύκλο του αζώτου(στρώσιμο ενυδρείου).
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές σας

έχω διαβάσει ήδη πολλά πράγματα αλλά η αλήθεια είναι ότι ακόμα έχω αρκετές απορίες. Θα προσπαθήσω να τις λύσω μόνος μου για να μην σας βάζω στην διαδικασία να λέτε τα ιδία και τα ίδια σε κάθε νέο χρηστή που μπαίνει. Φαντάζομαι ότι πολλές από τις απορίες μου θα είναι ήδη λυμένες στις σελίδες αυτού του φόρουμ

σε περίπου μια εβδομάδα θα έχω το ενυδρείο στην κατοχή μου, θα το στήσω και θα επανέλθω με νέα (όπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ ενθουσιασμένος) :thumbup: !!!

Σας ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

...Θα προσπαθήσω να τις λύσω μόνος μου για να μην σας βάζω στην διαδικασία να λέτε τα ιδία και τα ίδια σε κάθε νέο χρηστή που μπαίνει.

Φαντάζομαι ότι πολλές από τις απορίες μου θα είναι ήδη λυμένες στις σελίδες αυτού του φόρουμ...

:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα και τις συμβουλές σας

έχω διαβάσει ήδη πολλά πράγματα αλλά η αλήθεια είναι ότι ακόμα έχω αρκετές απορίες. Θα προσπαθήσω να τις λύσω μόνος μου για να μην σας βάζω στην διαδικασία να λέτε τα ιδία και τα ίδια σε κάθε νέο χρηστή που μπαίνει. Φαντάζομαι ότι πολλές από τις απορίες μου θα είναι ήδη λυμένες στις σελίδες αυτού του φόρουμ

σε περίπου μια εβδομάδα θα έχω το ενυδρείο στην κατοχή μου, θα το στήσω και θα επανέλθω με νέα (όπως καταλαβαίνετε είμαι πολύ ενθουσιασμένος) :band: !!!

Σας ευχαριστώ και πάλι

:thumbup:

Ακριβώς όπως το είπες! :hysterical: Καλό διάβασμα λοιπόν, άρθρα και post, υπάρχει και η αναζήτηση με κάποια λέξη "κλειδί" :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Συνέχισε το διάβασμα και όλα θα πάνε καλά. :):band: Αν δεν σου λυθούν οι απορίες μην διστάσεις να ρωτήσεις. Καλή συνέχεια.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...