Jump to content

Μακάρι Να Έχω Κάποτε


Lenia

Recommended Posts

Γειά σας, πήγα σε ένα PET SHOP σήμερα και είχε πολλά χελωνάκια σε ενυδρεία. Έχω ένα 15 λίτρα, μπορώ να βάλω ένα μέσα;αυτες οι χελωνιερες πρεπει να ναι λιγοτερα...

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι πλαστικες χελωνιερες ποσο ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

Λενια μην τις βλεπεις τοσο μικρουλες τωρα,μεγαλωνουν παρα πολυ,και ειναι ζωακια για μια ζωη,γιατι ζουνε πολλα χρονια.Θελει ειδικη κατασκευη ενυδρειου,θελει ειδικη λαμπα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αν κάποτε... 60 λίτρα είναι καλά για χελώνα;

Link to comment
Share on other sites

Eξήντα λίτρα για χελώνα ; Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ αυτό , βέβαια είναι τι αρέσει στον καθένα . Σε εξήντα λίτρα εγώ θα βάλω μονομάχο :)

Link to comment
Share on other sites

Lenia, αυτό που ψάχνεις είναι στο link που σου έδωσε ο Theodor72 παραπάνω

Σαν γενικός "κανόνας" είναι αυτό

ενυδρείο:

κατάγεται σε ειδικη κατηγωρία aqua - terrarium
το ενυδρειο πρέπει να έχει μέγεθος 5 χ το μηκος της χελώνας το μισο πλάτος και ύψος νερου το 2 χ το μηκος χελώνας (όλα αυτα για μεχρι 2 χελωνες) δηλαδη μια χελώνα 5εκατοστα σημαινει ενυδρείο
5 χ5 =25εκ μηκος 25/2=12,5εκ πλάτος και ύψος νερου 10εκ

Δηλαδή ένα 60 ενυδρείο, γεμισμένο στο μισό, θα καλύψει ένα μικρό χελωνάκι προσωρινά μέχρι να αναπτυχθεί αρκετά ώστε να το αλλάξεις

Link to comment
Share on other sites

και πάλι το ενυδρείο εμένα μεγάλο μου φαίνεται :bigemo_harabe_net-111: :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

εσένα μπορεί να σου φαίνεται μεγάλο, αλλά δεν θα ζήσεις εσύ εκεί..... παρ΄ το και αλλιώς, όταν ήσουν μικρή το δωμάτιο σου πιθανότατα σου έμοιαζε τεράστιο, ενώ τώρα το βλέπεις σαν "τρύπα"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...