Jump to content

Προετοιμασία Νερού Για Αλλαγή


kalliroi

Recommended Posts

Επειδή το μονομαχοενυδρείο μου είναι σε διαδικασία στρωσίματος και τις τελευταίες μέρες μετράω αμμωνία 0,5 κάνω κάθε μέρα αλλαγές νερού και το παρακολουθώ. Μέχρι τώρα η προετοιμασία για την αλλαγή νερού ήταν ως εξής:

 

1. Έβαζα σε ένα δοχείο νερό από τη βρύση

2. Πρόσθετα αντιχλώριο (π.χ. sera aquatan)

3. Το άφηνα για τουλάχιστον μία ώρα σκεπασμένο με ένα καπάκι με εγκοπές για αερισμό

4. Το έριχνα στο ενυδρείο λίγο λίγο με ένα ποτήρι

5. Έριχνα βακτήρια στο νερό

 

Διάβασα όμως ότι πρέπει να προσέχω εκτός από την θερμοκρασία και το ph, πράγμα που δεν έκανα ποτέ! Μόλις χτες δοκίμασα για πρώτη φορά να κάνω έλεγχο στη θερμοκρασία και το ph προτού το βάλω και είδα ότι στο ενυδρείο το ph ήταν γύρω στο 7 ενώ στο δοχείο γύρω στο 8, μπορεί και περισσότερο. Γνωρίζω ότι υπάρχουν σκευάσματα που ρίχνουν το ph αλλά καλύτερος τρόπος είναι η χρήση τύρφης, την οποία έχω κιόλας. Πώς όμως γίνεται η προετοιμασία του νερού με τύρφη;

 

α. την ρίχνω χύμα στο δοχείο με το νερό;

β. την βάζω σε ένα φίλτρο μέσα στο δοχείο με το νερό;

γ. ρίχνω το νερό στο ενυδρείο και βάζω τύρφη στο φίλτρο του;

δ. ή κάτι άλλο;

 

:bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπάρχει ένα άρθρο για την τύρφη, δεν μπορώ να το εντοπίσω αυτή την στιγμή...

Αν θυμάμαι καλά την βάζεις σε φίλτρο (δεν θυμάμαι όμως στο ενυδρείο ή το δοχείο με το νερό αλλαγής, νομίζω το 2ο :) ). Αν δει το θέμα ο rastafarian θα σε κατατοπίσει πλήρως.

Επίσης καλύτερα είναι αν μπορείς να πάρεις το Seachem Prime για αντιχλώριο, διότι είναι πολύ πιο οικονομικό στην πορεία (1ml στα 40Lt σε σχέση με το aquatan που νομίζω θέλει 5ml στα 20Lt)

Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω! Θα το προτιμήσω τότε το Prime, αν και μόλις σήμερα πήρα το Aquatan blackwater για τον μονομάχο. Βέβαια σκοπεύω να πάρω catappa leaves ή άλλα φύλλα που θεωρώ ότι κάνουν την ίδια δουλειά πιο φυσικά. Επίσης διάβασα ότι και η τύρφη κάνει την ίδια δουλειά. Μόλις τώρα μέτρησα στο ενυδρείο ph 7,5 το οποίο είναι ΟΚ, νομίζω. :)

Ενημέρωση: Βρήκα ένα παλαιότερο άρθρο κάποιου που είχε την ίδια απορία με μένα. Του πρότειναν να βάλει ένα μικρό φίλτρο με τύρφη στο δοχείο προετοιμασίας του νερού. Αυτό που δεν ήξερα ήταν ότι την πρώτη φορά βγάζει αμμωνία!

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση σε ποσα λίτρα ειναι ο μονομαχος ; εισαι σίγουρη για την ακρίβεια των μετρήσεων ; Τι εννοω..αν το ενυδρείο δεν ειναι σχετικά μεγαλο τότε ειναι λίγο περίεργο να έχεις διαφορετικο ph μεσα και αλλο απο το νερο βρύσης εφόσον δεν κανεις καποια επεξεργασία μεσα πχ φύλλα, τυρφη κλπ μπορει κάποιος να εξηγήσει τους μηχανισμούς αυτού το φαινομενου ;

Link to comment
Share on other sites

Φτου, έψαξα στο "Φυτεμένο" και "Αρθρογραφία Γλυκού" :P

Link to comment
Share on other sites

Φτου, έψαξα στο "Φυτεμένο" και "Αρθρογραφία Γλυκού" :P

Εισαι μικρος ακομα,θα μαθεις!:P

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της βρύσης είναι εντάξει για το μονομάχο σου και πιστεύω ότι δε χρειάζεται να μπαίνεις σε διαδικασίες να ρίχνεις το pH.

Άλλωστε οι μονομάχοι που αγοράζουμε από τα καταστήματα σε τέτοιο pH έχουν μεγαλώσει.

Επιπλέον αν διάβασες στο προφίλ του μονομάχου αναφέρει ότι ''Μεγάλο ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών και η αποφυγή των απότομων αλλαγών τους''.

Συνεπώς καλύτερα είναι να έχεις σταθερό pH μη χρησιμοποιώντας τύρφη, παρά ανεβοκατεβάζοντας συνέχεια το pH με τη τύρφη γιατί είναι λιγάκι δύσκολο σε τόσα λίγα λίτρα να έχεις σταθερά μειωμένο pH.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το νερό της βρύσης είναι εντάξει για το μονομάχο σου και πιστεύω ότι δε χρειάζεται να μπαίνεις σε διαδικασίες να ρίχνεις το pH.

Άλλωστε οι μονομάχοι που αγοράζουμε από τα καταστήματα σε τέτοιο pH έχουν μεγαλώσει.

Επιπλέον αν διάβασες στο προφίλ του μονομάχου αναφέρει ότι ''Μεγάλο ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών και η αποφυγή των απότομων αλλαγών τους''.

Συνεπώς καλύτερα είναι να έχεις σταθερό pH μη χρησιμοποιώντας τύρφη, παρά ανεβοκατεβάζοντας συνέχεια το pH με τη τύρφη γιατί είναι λιγάκι δύσκολο σε τόσα λίγα λίτρα να έχεις σταθερά μειωμένο pH.

εχεις δικιο σε αυτο που λες..θελει προσπαθεια μεγαλη να τα καταφερεις με την τυρφη κ αν εισαι αρχαριος δυσκολο..δεν ειναι μονο το ph που πρεπει να μεταβαλεις κ να το φερεις κοντα στο νερο του ενυδρειου.το καλυτερο ειναι να βαζουμε φυλλα απο καταπα η πλατανου που βοηθανε λιγο κ μαλακωνουν το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το μονομαχοενυδρείο μου είναι σε διαδικασία στρωσίματος και τις τελευταίες μέρες μετράω αμμωνία 0,5 κάνω κάθε μέρα αλλαγές νερού και το παρακολουθώ. Μέχρι τώρα η προετοιμασία για την αλλαγή νερού ήταν ως εξής:

1. Έβαζα σε ένα δοχείο νερό από τη βρύση

2. Πρόσθετα αντιχλώριο (π.χ. sera aquatan)

3. Το άφηνα για τουλάχιστον μία ώρα σκεπασμένο με ένα καπάκι με εγκοπές για αερισμό

4. Το έριχνα στο ενυδρείο λίγο λίγο με ένα ποτήρι

5. Έριχνα βακτήρια στο νερό

Διάβασα όμως ότι πρέπει να προσέχω εκτός από την θερμοκρασία και το ph, πράγμα που δεν έκανα ποτέ! Μόλις χτες δοκίμασα για πρώτη φορά να κάνω έλεγχο στη θερμοκρασία και το ph προτού το βάλω και είδα ότι στο ενυδρείο το ph ήταν γύρω στο 7 ενώ στο δοχείο γύρω στο 8, μπορεί και περισσότερο. Γνωρίζω ότι υπάρχουν σκευάσματα που ρίχνουν το ph αλλά καλύτερος τρόπος είναι η χρήση τύρφης, την οποία έχω κιόλας. Πώς όμως γίνεται η προετοιμασία του νερού με τύρφη;

α. την ρίχνω χύμα στο δοχείο με το νερό;

β. την βάζω σε ένα φίλτρο μέσα στο δοχείο με το νερό;

γ. ρίχνω το νερό στο ενυδρείο και βάζω τύρφη στο φίλτρο του;

δ. ή κάτι άλλο;

:bigemo_harabe_net-77:

Κακως κανεις στην διαδικασια στρωσηματος αλλαγες νερου. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν θα εκανα τιποτα,θα εβαζα απλα νερο βρυσης.Γνωμη μου ειναι οτι ισως δεν μετρησες σωστα και γι αυτο βρικες αυτες τις διαφορες στο ph σε ενυδρειο και βρυση.Τωρα σε περιπτωση που εχουμε πολυ σκληρο νερο για τον μονομαχο μας για μενα η τυρφη ειναι μια πολυ καλη ιδεα αλλα θα πρεπει να χρησιμοποιητε σωστα,οχι μεσα στο φιλτρο του ενυδρειου αλλα σε ξεχωριστο φιλτρακι μεσα στο βαρελι προετοιμασιας του νερου της αλλαγης.Τα υπολοιπα τα γραφει το αρθρο που σας εβαλα πιο πανω.:)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :)

ερώτηση σε ποσα λίτρα ειναι ο μονομαχος ; εισαι σίγουρη για την ακρίβεια των μετρήσεων ; Τι εννοω..αν το ενυδρείο δεν ειναι σχετικά μεγαλο τότε ειναι λίγο περίεργο να έχεις διαφορετικο ph μεσα και αλλο απο το νερο βρύσης εφόσον δεν κανεις καποια επεξεργασία μεσα πχ φύλλα, τυρφη κλπ μπορει κάποιος να εξηγήσει τους μηχανισμούς αυτού το φαινομενου ;

Ο μονομάχος είναι σε 25 λίτρα. Δεν ξέρω πόσο σίγουρη μπορώ να είμαι για την ακρίβεια των μετρήσεων, ακόμα δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω τα χρώματα στα υγρά τεστ μερικές φορές. :umm:

Το διάβασα το άρθρο σου, σ'ευχαριστώ πολύ, είναι κατατοπιστικότατο! :thumbup:

Φτου, έψαξα στο "Φυτεμένο" και "Αρθρογραφία Γλυκού" :P

Κι εγώ έψαχνα να βρω και βρήκα παλαιότερες αναρτήσεις από άλλους που είχαν τις ίδιες απορίες με μένα. ;)

Το νερό της βρύσης είναι εντάξει για το μονομάχο σου και πιστεύω ότι δε χρειάζεται να μπαίνεις σε διαδικασίες να ρίχνεις το pH.

Άλλωστε οι μονομάχοι που αγοράζουμε από τα καταστήματα σε τέτοιο pH έχουν μεγαλώσει.

Επιπλέον αν διάβασες στο προφίλ του μονομάχου αναφέρει ότι ''Μεγάλο ρόλο παίζει η σταθερότητα των συνθηκών και η αποφυγή των απότομων αλλαγών τους''.

Συνεπώς καλύτερα είναι να έχεις σταθερό pH μη χρησιμοποιώντας τύρφη, παρά ανεβοκατεβάζοντας συνέχεια το pH με τη τύρφη γιατί είναι λιγάκι δύσκολο σε τόσα λίγα λίτρα να έχεις σταθερά μειωμένο pH.

Ίσως να ανησυχώ υπερβολικά και προσπαθώντας να κάνω καλό κάνω το ανάποδο. Το έχω υπόψη μου αυτό για τη σταθερότητα, σ'ευχαριστώ. ^_^

εχεις δικιο σε αυτο που λες..θελει προσπαθεια μεγαλη να τα καταφερεις με την τυρφη κ αν εισαι αρχαριος δυσκολο..δεν ειναι μονο το ph που πρεπει να μεταβαλεις κ να το φερεις κοντα στο νερο του ενυδρειου.το καλυτερο ειναι να βαζουμε φυλλα απο καταπα η πλατανου που βοηθανε λιγο κ μαλακωνουν το νερο.

Συμφωνώ, σκοπεύω να αγοράσω (ή να βρω) φύλλα. B)

Κακως κανεις στην διαδικασια στρωσηματος αλλαγες νερου. :)

Το ξέρω ότι οι αλλαγές νερού πάνε πίσω το στρώσιμο και δεν δημιουργούν σταθερές συνθήκες. :( Τί να κάνω, όμως; Κάθε μέρα μετράω αμμωνία 0,5. Το τεστ είναι καινούριο, δεν έχει λήξει, έχω τεστάρει το νερό με τα χρυσόψαρα και της βρύσης και είχαν αμμωνία 0. Να μην κάνω αλλαγές και να παρακολουθώ την αμμωνία μην ανέβει κι άλλο; :huh: Οι αλλαγές που κάνω είναι της τάξης του 20%.

Προσωπικα σε τοσο μικρο ενυδρειο δεν θα εκανα τιποτα,θα εβαζα απλα νερο βρυσης.Γνωμη μου ειναι οτι ισως δεν μετρησες σωστα και γι αυτο βρικες αυτες τις διαφορες στο ph σε ενυδρειο και βρυση.Τωρα σε περιπτωση που εχουμε πολυ σκληρο νερο για τον μονομαχο μας για μενα η τυρφη ειναι μια πολυ καλη ιδεα αλλα θα πρεπει να χρησιμοποιητε σωστα,οχι μεσα στο φιλτρο του ενυδρειου αλλα σε ξεχωριστο φιλτρακι μεσα στο βαρελι προετοιμασιας του νερου της αλλαγης.Τα υπολοιπα τα γραφει το αρθρο που σας εβαλα πιο πανω. :)

Μπορεί και να μέτρησα λάθος, δεν το αποκλείω, δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω το χρώμα στο δείγμα του τεστ. :unsure: Ωστόσο θα πάρω κι ένα επιπλέον φιλτράκι, για να το έχω σε περίπτωση που χρειαστεί να ετοιμάσω νερό με τύρφη ή αν μου χαλάσει το φίλτρο του μονομάχου.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ψαρι μεσα στο ενυδρειο?

Αν οχι, δεν σε ενδιαφερει η αμμωνια. Θα μηδενισει οταν στρωσει το φιλτρο.

Ουτε μαλακωνεις το νερο.

Στρωνει πιιο γρηγορα σε σκληρο (εξαλλου το ψαρι που θα παρεις θα το εχουν κατ 99.99% σε σκληρο νερο και ετσι θα μαλακωσεις το νερο σταδιακα αφου μπει το ψαρι στο ενυδρειο)

Και με θερμοκρασια 29-30C.

Οχι αποτομες μεταβολες παραμετρων

Το ξέρω ότι οι αλλαγές νερού πάνε πίσω το στρώσιμο και δεν δημιουργούν σταθερές συνθήκες. :( Τί να κάνω, όμως; Κάθε μέρα μετράω αμμωνία 0,5. Το τεστ είναι καινούριο, δεν έχει λήξει, έχω τεστάρει το νερό με τα χρυσόψαρα και της βρύσης και είχαν αμμωνία 0. Να μην κάνω αλλαγές και να παρακολουθώ την αμμωνία μην ανέβει κι άλλο; :huh: Οι αλλαγές που κάνω είναι της τάξης του 20%.
Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι το έβαλα από την αρχή, γι'αυτό ανησυχώ. Πάντως δείχνει καλά στην υγεία του και στην συμπεριφορά του. Προσπαθώ να το προσέχω όσο περισσότερο γίνεται, τον ταίζω με ποικιλία, του δίνω βιταμινούλες, το πρόβλημά μου είναι οι συνθήκες του νερού επειδή είμαι αρχάρια.

:bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους σήμερα μέτρησα αμμωνία 0! Θα κάνω και τις υπόλοιπες μετρήσεις να δω που βρίσκομαι! Και δεν κάνω άλλη αλλαγή νερού προς το παρόν. :)

Link to comment
Share on other sites

Τοτε καλως κανεις τις αλλαγες (παντα με τα αντιστοιχα βακτηρια),αλλα το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις τωρα,ειναι να βρεις μπολι.Και σταματα να ταιζεις για 3 με 4 μερες,επιβαρυνεις το νερο περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Να οι μετρήσεις μου:

Μονομάχος 25 λίτρα

Θερμοκρασία 27
Αμμωνία 0
NO2 0
NO3 0
Ph 7,5
Gh 8
Kh 6

Μετράω με υγρά τεστ, εκτός από το ΚΗ το οποίο το είδα από τεστ με στικάκι 6 σε 1. Θα πάρω και σε υγρό όμως. Αύριο θα ξαναμετρήσω αμμωνία και σήμερα δεν κάνω αλλαγή νερού, τον αφήνω στην ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι καινούριο, 2 εβδομάδων, και ακόμα δεν έχει στρώσει. Σε κάθε αλλαγή νερού προσθέτω βακτήρια. Το παρακολουθώ και κάνω υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...