Jump to content

Αναγνωριση Ανεμωνης


Recommended Posts

οποιος φιλος την εχει ας μου πει 2 πραγματακια για αυτη.την εχω ενα μηνα τη ταιζω γκριλ και μυσις με συριγγα.προσθετα ριχνω και reef trace της seackem.τιποτα αλλο μπορω να τη ταιζω?εχω και ενα πινκ σκανκ κλουν και συνεχεια την ενοχλει.σα να ψαχνει συνεχεια στο στομα της.τη βλεπω ορεξατη ομως και τις τελευταιες μερες εχει απλωθει για τα καλα.το νανακι που τη φιλοξενει ειναι μικρο.μολις 30λιτρα.απο αλλα ζωντανα εχω μερικα μανιταρακια,λιγα ζωανθους και μια τραχυφιλια.σχετικα αδειο.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτό δεν μπορώ να καταλάβω πόσο μεγάλη είναι, αλλά αν θες, δοκίμασε καμια φορά κανένα μικρόψαρο απο την χαραγορά και δες αντιδράσεις. Πολλοί ταίζουν ψάρια τις ανεμώνες(γαύρο, αθερίνα, αποφλυωμένη γαρίδα κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη δεν ειναι.αλλα μια αθερινα πιστευω τη καταφερνει ανετα.απλα ρωταω γιατι εχω διαβασει οτι ψαρια απο ψαραγορα ισως να κουβαλανε και παθογονους μικροοργανισμους(αν το λεω καλα).αλλα αφου το κανουν πολλοι φιλοι,κανενα προβλημα.καθε ποτε θελει ταισμα?

Link to comment
Share on other sites

μεγαλη δεν ειναι.αλλα μια αθερινα πιστευω τη καταφερνει ανετα.απλα ρωταω γιατι εχω διαβασει οτι ψαρια απο ψαραγορα ισως να κουβαλανε και παθογονους μικροοργανισμους(αν το λεω καλα).αλλα αφου το κανουν πολλοι φιλοι,κανενα προβλημα.καθε ποτε θελει ταισμα?

Αν την ταίζεις τέτοια όχι συχνά. Αραιά και πού. Ίσα ίσα για να σπάει η μονοτονία καμιά φορά.

ΥΓ: Ο Geosid(Γιώργος) θυμάμαι τάιζε τις mini maxi με ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρι αθερινα και γαυρο,μικρο κομματι,οχι μεγαλο,πλυμενο και καλα ξεπαγωμενο,καθως και γαριδα,μια φορα ανα βδομαδα η δεκα μερες ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν την ταίζεις τέτοια όχι συχνά. Αραιά και πού. Ίσα ίσα για να σπάει η μονοτονία καμιά φορά.

ΥΓ: Ο Geosid(Γιώργος) θυμάμαι τάιζε τις mini maxi με ψάρια...

Ο Γιωργος τις ταιζε με γαριδα οχι με ψαρια.

Μια Carpet του ειχε φαει δυο μεγαλα ψαρια.........

Link to comment
Share on other sites

Όταν ταΐζουμε ψάρια καλό είναι να είναι κατεψυγμένα ή να τα καταψύχουμε για 3-4 εβδομάδες...Με τον τρόπο αυτό καταστρέφονται πολλά παράσιτα και βακτήρια..

Link to comment
Share on other sites

Όταν ταΐζουμε ψάρια καλό είναι να είναι κατεψυγμένα ή να τα καταψύχουμε για 3-4 εβδομάδες...Με τον τρόπο αυτό καταστρέφονται πολλά παράσιτα και βακτήρια..

καλο ειναι να περνουμε γαριδες κατεψυγμενες απο το σουπερ μαρκετ, να αφηνουμε καμια 30αρια στην ακρη για ταισμα στα κοραλια και της υπολοιπες γαριδες στη κατσαρολα για γαριδομακαροναδα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ταΐζουμε ψάρια καλό είναι να είναι κατεψυγμένα ή να τα καταψύχουμε για 3-4 εβδομάδες...Με τον τρόπο αυτό καταστρέφονται πολλά παράσιτα και βακτήρια..

γιατι,αυτο συμβαινει και στη φυση;

Link to comment
Share on other sites

γιατι,αυτο συμβαινει και στη φυση;

εννοείται οτι δεν συμβαίνει..αλλα εκεί είναι φρέσκο θήραμα...Εμεις τις πέρνουμε νεκρές...με αμφιβόλες πολλες φορές τις συνθήκες διατηρησης και τα βακτήρια προλαβαίνουν να πολλαπλασιαστούν...Πολλές φορές για την εκδήλωση νοσήματος παίζει ρόλο η ποσότητα των βακτηρίων πέρα απο το είδος.

.Οσο για τα παράσιτα ισχύει πολλες φορές οτι οσο τα ψαρια ειναι ζωντανα οι παρασιτικές μορφές δεν μπορούν να μολύνουν τους ξενιστές (ψάρια- μαλάκια κτλ.).μετά απο καποιο διαστημα και ενω είναι νεκρά. μπορούν να αποκτήσουν εκεινη τη μολύνουσα μορφή ικανή να μολύνει τους ξενιστές.. Και να μην ξεχνάμε οτι τα ζωντανα μας ζουν σε κλειστά κυκλώματα με αυξημένους παράγοντες στρες..και η εκδήλωση ασθενειών ειναι πολύ εύκολη

Η κατάψυξη είναι ενα είδος απολύμανσης..

Και τα κοράλια πριν τα βάλουμε στα συστήματα μας...τα ντιπαρουμε (απολυμαίνουμε)..για να καταστρέψουμε παράσιτα...Δεν συμβαίνει στη φύση όμως

Link to comment
Share on other sites

εννοείται οτι δεν συμβαίνει..αλλα εκεί είναι φρέσκο θήραμα...Εμεις τις πέρνουμε νεκρές...με αμφιβόλες πολλες φορές τις συνθήκες διατηρησης και τα βακτήρια προλαβαίνουν να πολλαπλασιαστούν...Πολλές φορές για την εκδήλωση νοσήματος παίζει ρόλο η ποσότητα των βακτηρίων πέρα απο το είδος.

.Οσο για τα παράσιτα ισχύει πολλες φορές οτι οσο τα ψαρια ειναι ζωντανα οι παρασιτικές μορφές δεν μπορούν να μολύνουν τους ξενιστές (ψάρια- μαλάκια κτλ.).μετά απο καποιο διαστημα και ενω είναι νεκρά. μπορούν να αποκτήσουν εκεινη τη μολύνουσα μορφή ικανή να μολύνει τους ξενιστές.. Και να μην ξεχνάμε οτι τα ζωντανα μας ζουν σε κλειστά κυκλώματα με αυξημένους παράγοντες στρες..και η εκδήλωση ασθενειών ειναι πολύ εύκολη

Η κατάψυξη είναι ενα είδος απολύμανσης..

Και τα κοράλια πριν τα βάλουμε στα συστήματα μας...τα ντιπαρουμε (απολυμαίνουμε)..για να καταστρέψουμε παράσιτα...Δεν συμβαίνει στη φύση όμως

Συμβαινει φιλε μου.Και μαλιστα με τον φυσικοτερο και ασφαλεστερο τροπο.Εσυ δεν το ξερεις.

Οσο για το πρωτο που αναφερεις δεν θα επρεπε να τρωμε καν φρεσκα ψαρια.Μονο κατεψυγμενα.

Μπορω να σου φερω και παραδειγματα,αλλα δε θελω να μπω στη διαδικασια συνεχισης της κουβεντας.Σορρυ :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιωργος τις ταιζε με γαριδα οχι με ψαρια.

Μια Carpet του ειχε φαει δυο μεγαλα ψαρια.........

Έχεις δίκιο στράτο, γαρίδες τα έδινε, απλά εγώ θυμήθηκα τα θύματα που έτρωγε.

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω και ανησυχω με αυτην εδω.τοσο καιρο δεν επρεπε να ειχε χωσει καπου το ποδι της?εχει βρει μια τρυπα στο βραχο εχει αραξει εκει και τιποτα παραπανω.τρωει κανονικα και εχει κανει και host ενας πινκ σκανκ.μονο που οποτε παει να αραξει μεσα της αυτη κανει κυκλους γυρω απο τον εαυτο της,,,σημερα της εδωσα και μια αθερινα και την εφαγε μια χαρα.σορρυ που ρωταω συνεχεια αλλα πρωτη φορα ειχα την ευκαιρια να αποκτησω ανεμωνη.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να περασει αρκετος καιρος(ακομα και εβδομαδες) για να βρει μια ανεμωνη το μερος που της αρεσει για να εγκατασταθει.

Προσωπικα δεν βλεπω να υπαρχει καποιο προβλημα στη φωτο και το καλυτερο δειγμα για την υγεια της,ειναι το

οτι την ταισες και εφαγε κανονικα. :bigemo_harabe_net-64:

Φιλε μου ΠΟΤΕ να μην ξαναζητησεις συγνωμη για τις ερωτησεις που κανεις! :bigemo_harabe_net-146:

Να μην διστασεις ποτε να κανεις ερωτησεις.Γι'αυτο ειμαστε εδω ολοι μας,να βοηθαμε ο ενας τον αλλο.

Ολοι με τις ερωτησεις και το διαβασμα κανουμε τα ενυδρεια μας ομορφοτερα.

Link to comment
Share on other sites

το διαβασμα που εχω κανει εδω μεσα δε το εκανα ουτε για το πολυτεχνειο...χαχαχα

χαχα! Κάπως έτσι είναι!

Την ανεμώνη σου μια χαρά την βλέπω! Αν της αρέσει δεν υπάρχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

το διαβασμα που εχω κανει εδω μεσα δε το εκανα ουτε για το πολυτεχνειο...χαχαχα

χαχαχα...σε νοιωθω απολυτα φιλε μου!Οπως και τα περισσοτερα παιδια!

Χημεια παντα εκανα κοπανα για μπασκετ η' γυναικες(ειμαι και ομορφοπαιδο χαχα) και τωρα

βρεθηκα να μετραω kh,ca,mg κτλ κτλ κτλ!!

Χαιρομαι που διαβαζεις πολυ και να εισαι σιγουρος πως μαζι με την εμπειρια που θα ερθει σιγα σιγα,

ειναι απαραιτητο συστατικο για να δεις το ενυδρειο σου οπως θες και ακομα καλυτερο :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καθε μερα,,,¨΄να δω κατι στο pc για τα ψαρακια?

ασε μας ρε μπαμπα ,θελουμε να δουμε τα γουρουνακια!!!

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Έτσι είναι αυτά! :D

Link to comment
Share on other sites

χαχα...να τα χαιρεσαι! :bigemo_harabe_net-64:

Βαλτα σιγα σιγα στο χομπυ μηπως και σου κανουν κανενα τεστακι η' καμια αλλαγη νερου!

Δωστους κινητρο οτι μετα θα δουν τα γουρουνακια! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...