Jump to content

Αναγνωριση Ανεμωνης


Recommended Posts

μη λες πραγματα που πονανε....εχουν ριξει ζαχαρη στο νανο..και ενα πιατο φασολακια στο μεγαλο με της κιχλιδες...αφησαν τη σπιρουλινα και το εριξαν στο μπαρμπασταθη.........χαχααχα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η ανεμωνη που εχεις ειναι αρκετα ευκολη αλλα μην ξεχνας οτι οπως ολες παραμενου δυστροπες θα παρει π[ολυ καιρο μεχρι να κατσει καπου υπομονη το παρηγορο ειναι οτι εφαγε,επι τη ευκαιρια η κατηγορια ανεμωνες ποτε θα γινει τελικα ?υπαρχουν πολλα μελη και το θεμα αφορα σχεδον ολους τους χομπιστες.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

......,επι τη ευκαιρια η κατηγορια ανεμωνες ποτε θα γινει τελικα ?υπαρχουν πολλα μελη και το θεμα αφορα σχεδον ολους τους χομπιστες.ευχαριστω.

υπάρχει στα σχέδια μας αυτή η κατηγορία, αλλά λόγο της ιδιαιτερότητας και της συμβίωσης με τα ψάρια κλοουν θέλει πολύ μελέτη και θα πάρει χρόνο. Να και το υλικό για του λόγου το αληθές για το παράρτημα της συμβίωσης.

post-13206-0-39915600-1379441484_thumb.jpg

Αυτή τη στιγμή οι συντονιστική ομάδα απαρτίζεται από λίγα άτομα και υπάρχουν άλλες συντονιστικές προτεραιότητες

Μέχρι να ολοκληρωθεί μπορείτε να βρείτε διάφορες πληροφορίες από τα κατά καιρούς σχετικά άρθρα και τα προφίλ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42798&hl=%E1%ED%E5%EC%FE%ED%E5%F2

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=296

Link to comment
Share on other sites

παιδακια ερωτηση.σημερα η ανεμωνα μου εχει βγαλει αυτα για γαλαζοπρασινα μπιλακια στο ποδι της. τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες μηπως να την ξεκολλησεις απο το βραχο;Διακρινεις τραυματισμο-σκισιμο στη βαση του ποδιου της;

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει σαν να βγήκαν τα εσωτερικά της όργανα, και αν είναι κάτι τέτοιο δεν είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειχατε δικιο.εβγαζε τα σωθηκα της.δε ξερω τι εγινε.δε τη πειραξα καθολου οσο την ειχα.δε ξερω αν ειναι σωστο,αλλα πηρα ενα ξυραφι και την ανοιξα στη μεση.και το εσωτερικο της ηταν ιδιο με αυτα που εβγαζε,,,ισως ετσι σιγα σιγα να καταλαβω οτι οι ανεμωνες δε κανουν για εμενα...

Έγινε επεξεργασία - βαρδας
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για την φωτο της "χειρουργημενης" ανεμωνης φιλε βαρδας.

Εντυπωσιακη! :bigemo_harabe_net-64:

Μην απογοητευεσαι,οι ανεμωνες ειναι δυσκολα ζωντανα και με απαιτησεις.

Μπορει να μην ειχες αρκετη ροη,ισως να ειναι λιγο το φως σου κτλ κτλ.

Οταν θα νοιωσεις πιο σιγουρος-ετοιμος ξαναδοκιμασε,ειναι φοβερα ζωντανα!

Link to comment
Share on other sites

απο φως εχω της dennerle 24watt 3white 1blue.σε περιπου 24 λιτρα καθαρο...λιγα ειναι?

μια χαρά είναι!

ήταν ταλαιπωρημένο το ζωντανό και μάλλον ήρθε η ώρα του! Μην απογοητεύεσαι! Βάλε άλλα όμορφα κοραλάκια και άσε τις ανεμώνες σε αυτά τα λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Καμια ανεμωνη δεν βγαζει τα σωθικα της απο τη βαση του ποδιου της αν δεν σκιστει με καποιο τροπο βιαια.Τα σωθικα της οταν πεθαινει τα βγαζει απο το στομα της

Link to comment
Share on other sites

το λαθος μαλλον το εκανα εγω στρατο.οταν την εβαλα οι @@@@@@@ στο πετ μου ειπαν να τη χωσω στην αμμο.μαλλον τοτε τη πληγωσα.ισως γιαυτο δε κολλαγε η δεν εχωνε καπου το ποδι της.

Link to comment
Share on other sites

Να την χωσεις στην Αμμο? !! Εγω στην δικια μου εκλεισα κυκλοφορια για 10 λεπτα την τοποθετησα εκει που ηθελα (απλα την ακουμπησα) και μολις ειδα οτι ειχε ελαφροπροσκοληθει ανοιξα την κυκλοφορια. 10-15 λεπτα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

οπως το ακους ευγενιε.ειναι σαντ μου λεει και να τη βαλω στην αμμο.ε λεω απο μεσα μου εχει μια δοση λογικης....νατα τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μην το βαλεις κατω. Ειναι ωραιες οι Ανεμωνες. Την επωμενη φορα θα σου κατσει , θα την ταιζεις και θα την χαρεις :) Εχουν γνωση οι φυλακες πλεων ;)

Link to comment
Share on other sites

οπως το ακους ευγενιε.ειναι σαντ μου λεει και να τη βαλω στην αμμο.ε λεω απο μεσα μου εχει μια δοση λογικης....νατα τα αποτελεσματα.

Aν ξαναβάλεις ξανά ανεμώνη(αν και δεν θα στο πρότεινα σε αυτά τα λίτρα) βάλε κάρπετ ή bubble που είναι σχετικά ευκολότερες απο τις άλλες.

Link to comment
Share on other sites

ωραια.για να μην ανοιξω νεο θεμα.πες οτι περνω απο καποιο φιλο εδω μεσα μια bubble.τι κοιταω?πως τη προσαρμοζω μεσα?την ακουμπαω εκει που θελω και κλεινω κυκλοφορια?μπορει να μην εχω εμπειρια ακομα στα ρεεφ αλλα οτι μου λενε το ακολουθω πιστα και εχω την υπομονη να το φτιαξω οπως πρεπει.η bubble κανει για ενα pink skunk που εχω?επειδη ακομα το νανακι ειναι σχετικα αδειο.θελω να βαλω και μια εφυλια,ποση αποσταση πρεπει να εχουν μεταξυ τους?θα βαλω και 2 σκληρα.μια μοντιπορα και ενα χυστριξ αλλα αυτα θα τα βαλω ψηλα και δε νομιζω να εχω προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - βαρδας
Link to comment
Share on other sites

- Η ανεμωνη οπου και αν την βαλεις αμα δεν της αρεσει το μερος θα φυγει και θα παει εκει που θελει (Ειναι το ελατωμα της). Εγω κανω το εξεις. Κλεινω ολες τις κυκλοφοριες και την ακουμπαω εκει που θελω (Σε βραχο) και οταν την δω και εχει κολησει ανοιγω την κυκλοφορια και ολα ειναι κομπλε. Α! Θα την προσαρμοσεις σαν να βαζεις ψαρι. Πιστευω καλο της κανεις.

- Η αποσταση πρεπει να ειναι κατα την γνωμη μου τετοια ετσι ωστε να μην ακουμπανε τα πλοκαμια της μιας με την αλλη. (Οσο ποιο μακρια μπορεις δηλαδη)

- Για τα σκληρα κοραλια δοκιμασε. Δεν χανεις τιποτα. Γενικα ακους οτι τα κοραλια θελουν το πολυ 10ppm NO3 και σε κατι αλλα ενυδρεια βλεπεις 80ppm και πανε σφαιρα. Ειναι πολλοι οι παραγοντες για να σου κατσει ενα ζωντανο. Οπωτε δεν χανεις κατι να δοκιμασεις. Αρκει να υπαρχουν τα 3 Χ! (Χρονος+Χρημα+Χωρος)

Προχωρα και εμεις εδω ειμαστε για οτι χρειαστεις. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις μου εδω και εναμιση χρονο ειναι αψογες.κανω ευλαβικα καθε εβδομαδα αλλαγη νερου 20τις εκατο.κοραλια δεν ειχα βαλει γιατι δεν ηξερα ουτε τα βασικα.τωρα νομιζω οτι ειμαι ετοιμος για ενα μικρο βημα παραπανω.

υγ¨ (το φυτοπλαγκτον σου ειναι απιστευτο...)χαχα.

Έγινε επεξεργασία - βαρδας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...