Jump to content

Βοηθεια Για Αγορα Σακου Του Μποξ


Recommended Posts

Δεν ξερω αν εκανα καλα και ανοιξα αυτο το θεμα,απλα σκευτηκα οτι καποιος απο το forum θα ασχολειται και θα μπορει να με βοηθησει.Σκευτηκα να αγορασω εναν αδειο σακο απο το ebay(το amazon ειχε καλυτερους αλλα δεν ξερω αν το amazon στελνει ελλαδα και ποσα ειναι τα εξοδα απο αποστολης) αδειο και να το γεμισω μονος.Ειμαι αναμεσα σε αυτους τους δυο μεχρι τωρα: 1) http://www.ebay.com/itm/Zooboo-Boxing-punching-bag-thai-karate-punch-kick-boxing-bag-training-100cm-/261213901959?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item3cd18fd487 2) http://www.ebay.com/itm/MMA-Boxing-Training-Kicking-Punching-Speed-Bag-Canvas-Sandbag-Bag-60cm-90cm-/400531629344?pt=UK_SportingGoods_Boxing_RL&var=&hash=item5d418ba520#shpCntId και να το στερεωσω με κατι τετοιο: 1) http://www.ebay.com/itm/Punch-Bag-Wall-Bracket-Standard-Boxing-Bag-Wall-Mount-18-Heavy-Holds-UpTo-120Kg-/130848392980?pt=UK_SportingGoods_Boxing_RL&hash=item1e772c0714 2) http://www.ebay.com/itm/RDX-Heavy-Duty-Punch-Bag-Wall-Bracket-with-6-Chains-Steel-Mount-Hanging-Stand-/190701494182?pt=UK_SportingGoods_Boxing_RL&hash=item2c66b1dfa6#payCntId .Απλα γιατι θελω να γινει ο σακος 40-70 κιλα δεν ξερω αν θα ο σακος ο 90cm ή ο 100cm γεμισμενος με ρουχα θα φτασει αυτα τα κιλα(τα 45 κιλα π.χ).Επισης αυτα τα κιλα θα τα αντεξει ο τοιχος ή θα πεσει η βωαση μαζι με το σακο? :P

Link to comment
Share on other sites

Ο σάκος σου πρέπει να ειναι περίπου στα 60 κιλά ή και πιο πάνω για να κάνεις σωστη δουλειά. Η βάση θα τα κρατήσει αν βάλεις τις κατάλληλες βίδες. Με ρούχα μέσα δε νομίζω να φτάσεις αυτα τα κιλά. Για 45 κιλά δε θα σου το πρότεινα, θα κόβει βόλτες ο σάκος πολυ πιο εύκολα.

....είμαι σε κινητο και δε μπορω να δώ εύκολα τα χαρακτηριστικά των προϊόντων, αν λέει μέχρι ποσά κιλα κρατάει η κάθε βάση. Δεν ειναι όλες ίδιες αν και πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! στο στρατο ειχαμε παρει τον σακο εκστρατειας( αλλιως λουκανικο) με αμμο θαλασσης ανακατεμενο με πριονιδι το χαμε κρεμασει με γαντζους απ το ταβανι στον ορχο και βγαζαμε τ αποθυμενα μας!καλη και ευκολη λυση!!!! ε πλακα κανω τον σακο που βρηκες να παρεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιο σαιτ διαβασα οτι ο zooboo σακος που θελω να παρω αντεχει κοντα στα 25 κιλα(τοσο ελεγαν τουλαχιστον).Λετε να παρω καποιον απο αυτους τους δυο ή να ψαξω για κατι καλυτερο?Εχετε κατι να μου προτεινεται?Ποια ειναι η αποψη σας για τους σακους που εχω στα λινκ?Η βασεις αντεχουν εως 120 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου! Εχοντας πειραματιστει στο παρελθον με σακους λογω οτι εκανα πολεμικες τεχνες αλλα δεν υπηρχαν λεφτα για αγορα σακου και τοτε ηταν πανακριβοι τωρα εχουν πεσει οι τιμες απο οτι βλεπω.....θα σου συνηστουσα να ανοιξεις αλλες δυο τρυπες στην βαση εκει που βιδωνει στον τοιχο να τις κανεις 4 δηλ και να παρεις αυτη με τις αλυσιδες...... τωρα οσον αφορα με τι θα τον γεμισεις με ρουχα ξεχασε το δεν θα φτασει ουτε 40 κιλα... το καλυτερο ειναι αυτο που ειπε πιο πανω ο φιλος audiodram αμμο θαλασσης ανακατεμενο με πριονιδι γτ και βαρος σηκωνει η αμμος και το πριονιδι αποροφα την αντιδραση(νομος δρασης -αντιδρασης) που ειναι σημαντικο για τα χερια σου και συγκεκριμενα για τους καρπους σου......... τωρα αν θα αντεξει ο σακος δεν ξερω να σου απαντησω...... αλλα εφοσον αντεχει το λουκανικο... δεν θα αντεξει ο σακος που ειναι φτιαχμενος γι αυτο το σκοπο.....?

Link to comment
Share on other sites

Σου χαρίζω αν θες την πεθερά μου Είναι περίπου 85 κιλά 1,60 στο ύψος και το σημαντικότερο, δεν θα χρειαστεί να κάνεις και τρύπες στο τοίχο. Άσε που μπορείς να κάνεις προπόνηση σε όποιο δωμάτιο θέλεις, αφού είναι αυτοκινούμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου χαρίζω αν θες την πεθερά μου Είναι περίπου 85 κιλά 1,60 στο ύψος και το σημαντικότερο, δεν θα χρειαστεί να κάνεις και τρύπες στο τοίχο. Άσε που μπορείς να κάνεις προπόνηση σε όποιο δωμάτιο θέλεις, αφού είναι αυτοκινούμενο.

Εχασες....του έχω στείλει πρώτος μήνυμα για τον ίδιο λόγο απο προχθές.
Link to comment
Share on other sites

Εχασες....του έχω στείλει πρώτος μήνυμα για τον ίδιο λόγο απο προχθές.

Προχθές δεν νομίζω....χθες μπορεί.. :bigemo_harabe_net-74:

το θέμα ανοίχτηκε χθες :P

Link to comment
Share on other sites

Εχασες....του έχω στείλει πρώτος μήνυμα για τον ίδιο λόγο απο προχθές.

Γιατί μου το κάνεις αυτό; Μόλις την έπεισα να ετοιμάσει τα πράγματα της. Τις είπα, πως θα την στείλω σε ένα παλικάρι που κάνει εξαιρετικό μασάζ με ένα ιδιαίτερο τρόπο, και δέχτηκε με χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω για τον σάκο γιατι δεν είμαι γνώστης

αλλά για την βάση και για την στήριξη της στον τοίχο έχω τις ενστάσεις μου!!

Όπως και να το κάνεις στο τούβλο και 4 αλλά και 10 βίδες να βαλεις . . .

είναι τούβλο. . .

Δεν είναι μόνο το βάρος αλλά και η κίνηση που θα κάνει από τις κλωτσιές

που θα τρώει . . . Τα ούπατ σίγα-σιγά θα "παίξουν" μέσα στο τούβλο . . .

Από το ταβάνι δεν σε βολεύει να τον κρεμάσεις ??

Με 1-2 ευρώ αγοράζεις "βύσμα μπετού" Μ12 ή Μ14 και κρεμιέσαι

και πάνω στον σάκο . . .

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος,ειδα τον σακο τον αδειο που εχει 25 ευρω και μου φενεται και αυτος καλος(σχετικα τουλαχιστον).Οποτε μπενει και αυτος στον αγωνα με τους δυο αλλους για το πιο να παρω ;)

Link to comment
Share on other sites

Σου χαρίζω αν θες την πεθερά μου Είναι περίπου 85 κιλά 1,60 στο ύψος και το σημαντικότερο, δεν θα χρειαστεί να κάνεις και τρύπες στο τοίχο. Άσε που μπορείς να κάνεις προπόνηση σε όποιο δωμάτιο θέλεις, αφού είναι αυτοκινούμενο.

Koιτα αν ειναι ανθεκτικη οκ,κανενα προβλημα :D .Ασε που τα λεφτα που θα εδινα για το σακο θα πανε σε καφεδες και ποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου! Εχοντας πειραματιστει στο παρελθον με σακους λογω οτι εκανα πολεμικες τεχνες αλλα δεν υπηρχαν λεφτα για αγορα σακου και τοτε ηταν πανακριβοι τωρα εχουν πεσει οι τιμες απο οτι βλεπω.....θα σου συνηστουσα να ανοιξεις αλλες δυο τρυπες στην βαση εκει που βιδωνει στον τοιχο να τις κανεις 4 δηλ και να παρεις αυτη με τις αλυσιδες...... τωρα οσον αφορα με τι θα τον γεμισεις με ρουχα ξεχασε το δεν θα φτασει ουτε 40 κιλα... το καλυτερο ειναι αυτο που ειπε πιο πανω ο φιλος audiodram αμμο θαλασσης ανακατεμενο με πριονιδι γτ και βαρος σηκωνει η αμμος και το πριονιδι αποροφα την αντιδραση(νομος δρασης -αντιδρασης) που ειναι σημαντικο για τα χερια σου και συγκεκριμενα για τους καρπους σου......... τωρα αν θα αντεξει ο σακος δεν ξερω να σου απαντησω...... αλλα εφοσον αντεχει το λουκανικο... δεν θα αντεξει ο σακος που ειναι φτιαχμενος γι αυτο το σκοπο.....?

Οκ αυτο θα κανω που ειπες :bigemo_harabe_net-117: αλλα σε τι αναλογιες>?(50%-50%????)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου πω για τον σάκο γιατι δεν είμαι γνώστης

αλλά για την βάση και για την στήριξη της στον τοίχο έχω τις ενστάσεις μου!!

Όπως και να το κάνεις στο τούβλο και 4 αλλά και 10 βίδες να βαλεις . . .

είναι τούβλο. . .

Δεν είναι μόνο το βάρος αλλά και η κίνηση που θα κάνει από τις κλωτσιές

που θα τρώει . . . Τα ούπατ σίγα-σιγά θα "παίξουν" μέσα στο τούβλο . . .

Από το ταβάνι δεν σε βολεύει να τον κρεμάσεις ??

Με 1-2 ευρώ αγοράζεις "βύσμα μπετού" Μ12 ή Μ14 και κρεμιέσαι

και πάνω στον σάκο . . .

Mωρε λες να το ξανασκευτω για το κρεμασμα στο ταβανι?(ειναι σε μεγαλο υψος το ταβανι βλεπεις :/ ).Αλλα αφου λες οτι θα ειναι ασφαλες ετσι,μια χαρα :bigemo_harabe_net-62: .Απλα τι ακριβως ειναι αυτο το Μ12 και Μ14? (βλεπεις δεν εχω επαφη με το αντικειμενο )

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο θα κανω που ειπες :bigemo_harabe_net-117: αλλα σε τι αναλογιες>?(50%-50%????)

Αν το κάνεις 50 - 50 δε νομίζω να φτάσεις πολλά κιλά γιατί το πριονίδι είναι ελαφρύ όσο πεπιεσμένο και να είναι. Για να έχεις πολλά κιλά πριονίδι θα χρειαστεί να καλύψεις πολύ όγκο μέσα στο σάκο που σημαίνει λίγος χώρος για την άμμο. Πρέπει να φτάσεις κάπου τα 70 κιλά ας πούμε (μέσα στο σάκο βέβαια θα είναι ανακατεμένα). Τώρα υπολόγισε ή πειραματήσου.

Link to comment
Share on other sites

Για το ύψος βάζεις απλά λίγο πιο μακριές τις αλυσίδες. . .

Μ12/Μ14 είναι η διάμετρος του βύσματος (πάχος) . . .

Link to comment
Share on other sites

Για το ύψος βάζεις απλά λίγο πιο μακριές τις αλυσίδες. . .

Μ12/Μ14 είναι η διάμετρος του βύσματος (πάχος) . . .

Γιατι οπως ξαναειπα ειμαι εντελως ασχετος,με αυτο που μου λες πρεπει να αγορασω βαση για τοιχο ή βαση για ταβανι και αυτα τα Μ12 Μ14?

Link to comment
Share on other sites

Αν εμπιστευεσαι να κρεμάσεις τον σάκο στον τοιχο αγόρασε βάση τοίχου!!

Αν θέλεις να τον κρεμάσεις από το ταβάνι,που κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλύτερα,χρειάζεσαι μόνο ένα "βύσμα μπετού"!!

Κατάστάλαξε με τον σάκο και οταν έρθει η ώρα αν θες βοήθεια και κερνάς καφέ το φτιάχνουμε παρέα . . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μια φωτό

1117084379-a-ETD.jpg

για να καταλάβεις τι εννοώ

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μεταλλικά βύσματα για στερέωση και στον τοίχο.

Το θέμα δεν είναι οι ανοχές του βύσματος, αλλά η σωστή διάτρηση.

Για να κάνεις μια τέτοια στερέωση πρέπει να υπολογίσεις πολλά δεδομένα(φορτία, δυνάμεις εφελκυσμού κτλ κτλ)

Μπακαλίστικα, σου προτείνω στερέωση στο ταβάνι(μπετό) με 4 τουλάχιστον βύσματα μεταλλικά Μ14+ και όσο πιο σωστή τρύπα.

Καλή επιτυχία.

Υ.Γ Για βύσματα, μην βάλεις τίποτα άλλο εκτός από Fischer.

http://www.fischer.de/en/Home/Wer-Innovationen-sucht-wird-fischer-finden/group-of-companies/Fixing-systems.aspx

Link to comment
Share on other sites

Vaggelis με 4 Μ14+ που συζητάς σίγουρα μπορεί να κρεμάσει πατάρι και όχι απλά

σάκο . . .

Όσο για την στήριξη σε τούβλο γενικά αλλά και ειδικά της συγκεκριμένης κατασκευής

όπως είναι δεν τα βλέπω και πολύ καλά τα πράγματα για πολύ καιρό μόνο με καμιά

ρητίνη η τπτ περαστές βίδες :P . . .

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο θα κανω που ειπες :bigemo_harabe_net-117: αλλα σε τι αναλογιες>?(50%-50%????)

Κοιτα.... το καλυτερο ειναι να βαλεις την αμμο στεγνη σε ενα σακι να το ζυγισεις και να το βγαλεις καπου στα 55-60 κιλα.....και μετα να προσθεσεις λιγο πριονιδι χοντρο ανακατεμενο με ψιλο( το ψιλο σηκωνει και αυτο βαρος......... και μετα να το ριξεις κατω ολο και να το κανεις χαρμανι να το ανακατεψεις και μετα να γεμισεις το σακο.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...