Jump to content

300 Λιτρα Tropheus Red Rainbow(Kasanga)


Nikostrophs

Recommended Posts

ισως θα ηταν καλυτερα καμια γιγαντεα η κανα crinum

Και τα 2 είναι εξίσου ωραία, αλλά θα σου πρότεινα κρινουμ για λόγους ανθεκτικότητας. Αν τους την βιδώσει βέβαια μπορεί και αυτό να το κλαδέψουν, αλλά δεν θα μπορέσουν να το ξεριζώσουν!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατι μου θυμιζουν.......

Χαιρομαι φιλε που βρηκαν ενα αξιολογο σπιτι!

Συγχαρητηρια και σου ευχομαι πολλες γεννες :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Mε τις πέτρες θα το δεις στην πορεία. ΑΝ τα δεις στρεασαρισμένα πρόσθεσε.

Φυτά βάλε ανθεκτικά γιατί δεν θα αντέξουν πολύ. Η κρυπτοκορίνα που σκέφτεσαι δεν θα αντέξει.

Πρεπει να φτασει εκει;Γιατι ειναι πολυ πιθανο.......

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να φτασει εκει;Γιατι ειναι πολυ πιθανο.......

Πολλοί είναι αυτοί που τρέχουν τροφεάδικα με λιγότερες πέτρες.

Δεν μιλάω για την "αμρικάνικη" νοοτροπία, αλλά με λιγότερες πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Τι να λεμε τωρα...πανεμορφα!Αλλα να ρωτησω εγω κατι ασχετο?Απ τους καλβους καμια γεννα πηρες?Ποσο καιρο εχεις το ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί είναι αυτοί που τρέχουν τροφεάδικα με λιγότερες πέτρες.

Δεν μιλάω για την "αμρικάνικη" νοοτροπία, αλλά με λιγότερες πέτρες.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Τι να λεμε τωρα...πανεμορφα!Αλλα να ρωτησω εγω κατι ασχετο?Απ τους καλβους καμια γεννα πηρες?Ποσο καιρο εχεις το ζευγαρι?

Σε ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια,το ζευγαρι το εχω σχεδον ενα χρονο,εχω παρει αρκετες γεννες,τωρα ειναι καμια 5-6 καλβακια μαζι με τους γοννεις και τωρα ξαναπεριμενω γεννα

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί είναι αυτοί που τρέχουν τροφεάδικα με λιγότερες πέτρες.

Δεν μιλάω για την "αμρικάνικη" νοοτροπία, αλλά με λιγότερες πέτρες.

Εδω δε μιλαμε για απλα λιγοτερες πετρες....μπορει να βγει μπορει και οχι.Θα κανει κακο αν βαλει;παλι οχι.αλλα πρεπει να αμφισβητησεις Παναγιωτη,οπωσδηποτε,και αμα σου πει κανεις κουβεντα,τοτε βγαινεις και παραπονουμενος!!!!!!!!

Εμαθα να μαστορευω λοιπον,κι αν ξαναμιλησω .........................

Link to comment
Share on other sites

Εδω δε μιλαμε για απλα λιγοτερες πετρες....μπορει να βγει μπορει και οχι.Θα κανει κακο αν βαλει;παλι οχι.αλλα πρεπει να αμφισβητησεις Παναγιωτη,οπωσδηποτε,και αμα σου πει κανεις κουβεντα,τοτε βγαινεις και παραπονουμενος!!!!!!!!

Εμαθα να μαστορευω λοιπον,κι αν ξαναμιλησω .........................

Στράτο κάνεις λάθος σε αυτό.

Κανένας δεν σε πολεμάει(προσωπικά αναφέρεσαι για μένα) και ποτέ δεν σε αμφισβητώ. Αν παρατηρήσεις το ποστ μου θα καταλάβεις ότι δεν σε αμφισβήτησα. Έχει διαφορά η λέξη αμφισβητώ με την λέξη προσθέτω, γιατί στην ουσία πρόσθεσα ότι εκτός απο την περίπτωση του νταμαριού υπάρχει και η περίπτωση με λιγότερες πετρες.

Κανένας δεν σε αμφισβήτησε και προπάντως εγώ, λέγοντας ότι το να βάλλει παραπάνω πέτρες θα ήταν λάθος. Ίσα ίσα.

Σχεδόν πάντα συμφωνώ μαζί σου Στράτο και αυτό δεν το έχεις δει 1 και 2 φορές.

Και είναι δυσάρεστο να βλέπεις ένα μέλος σαν και εσένα να μένει σε τέτοιες παρεξηγήσεις.

Ελπίζω αυτά που είπες πιο πάνω να μην τα εννοούσες. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες: θέλει πέτρες......πολλές, είμαι σίγουρος ότι ξέρεις τι πρέπει να κάνεις :-)

πανέμορφα ψάρια, μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!Πιστευω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος για διμαχες μεταξυ μας διοτι περαν απο το να μαθαινουμε πραγματα για το χομπυ στα φορουμ ειμαστε και μια καλη παρεα ο καθενας εχει την δικη του αποψη ,τωρα απο την μερια μου το ενυδρειο για μενα παντα πιστευω οτι ειναι 100% λειτουργικο ετσι οπως το εστησα,στο προηγουμενο τροφεαδικο που ειχα ,ειχα βαλει τις διπλασιες πετρες απο αυτες με αποτελεσμα επειδη το ενυδρειο ειναι οριακο για τροφεους(1,20 μηκος) ο αρσενικος να εχει δει σαν ολο το ενυδρειο δικο του με αποτελεσμα να βλεπω ενα ψαρι με χρωματα και αλλα 12 αχρωμα φοβισμενα ψαρια τρυπωμενα μεσα στις πετρες,το μονο που μπορω να κανω κατα την γνωμη μου ειναι να προσθεσω μια καλη ριζα,Εξαλου στο βιντεο που ανεβασα βλεπεται οτι τα ψαρια ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!Πιστευω οτι δεν υπαρχει κανενας λογος για διμαχες μεταξυ μας διοτι περαν απο το να μαθαινουμε πραγματα για το χομπυ στα φορουμ ειμαστε και μια καλη παρεα ο καθενας εχει την δικη του αποψη ,τωρα απο την μερια μου το ενυδρειο για μενα παντα πιστευω οτι ειναι 100% λειτουργικο ετσι οπως το εστησα,στο προηγουμενο τροφεαδικο που ειχα ,ειχα βαλει τις διπλασιες πετρες απο αυτες με αποτελεσμα επειδη το ενυδρειο ειναι οριακο για τροφεους(1,20 μηκος) ο αρσενικος να εχει δει σαν ολο το ενυδρειο δικο του με αποτελεσμα να βλεπω ενα ψαρι με χρωματα και αλλα 12 αχρωμα φοβισμενα ψαρια τρυπωμενα μεσα στις πετρες,το μονο που μπορω να κανω κατα την γνωμη μου ειναι να προσθεσω μια καλη ριζα,Εξαλου στο βιντεο που ανεβασα βλεπεται οτι τα ψαρια ειναι μια χαρα

Σιγουρα αυτα τα ψαρια για να αποδοσουν το 100% της συμπεριφορας τους θελουν ενα ενυδρειο 2 μετρα κοινωνικο και ενα βυθο γεματο πετρα οπως ειναι και στην λιμνη,εκει πιστευω θα εχουν τελειως διαφορετικη συμπεριφορα,το προβλημα ειναι οτι για μενα προς το παρον ειναι απιαστο ονειρο και λογω χωρου αλλα και λογω οικονομικων

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αυτα τα ψαρια για να αποδοσουν το 100% της συμπεριφορας τους θελουν ενα ενυδρειο 2 μετρα κοινωνικο και ενα βυθο γεματο πετρα οπως ειναι και στην λιμνη,εκει πιστευω θα εχουν τελειως διαφορετικη συμπεριφορα,το προβλημα ειναι οτι για μενα προς το παρον ειναι απιαστο ονειρο και λογω χωρου αλλα και λογω οικονομικων

Συμφωνω απολυτα

Εγω τα ειχα σε 650λιτρα και ησυμπεριφορα τους ηταν τελεια!

PS θελουν πετρες οπωσδηποτε guys....!

Link to comment
Share on other sites

Τέλειες οι ψαρούκλες σου, τρομερά χρώματα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!πολυ ωραιο το ενυδρειο σου αλλα νομιζω οτι εχεις ενα θεμα με τον φωτισμο σου δεν απλωνετε σωστα μεσα στο ενυδρειο με αποτελεσμα σε διαφορα σημεια του ενυδρειου (κυριως ψηλά) να μην εχει καλο φως και να αδικητε το ενυδρειο σου και κυριως αυτα τα ψαρια ....

]

κατι ακομα αν κανεις καμια γεννα ενημερωσε με!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα τέλεια τα ψάρια σου φίλε...ελπίζω να πάνε όλα καλά Και να έχεις γέννες,γιατί εγώ ήμουν άτυχος με τα saulosiτου Larry...

Στο μάτι μας παραξενεύει η ποσότητα των πετρών καθώς όλοι εμείς οι αφρικανοι έχουμε στημένα νταμάρια..

Συμφωνώ μ'αυτό που λες ότι με περισσότερες δεν θα τα έβλεπες, αλλά αν περάσει καιρός και δεν δεις ζευγαρωματα-αποκυήματα κλπ θα πρέπει να κοιτάξεις την άνεση των ψαριών...

Να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζευγαρωματα-μπουκωματα εννοούσα.άτιμο τ9!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα!πολυ ωραιο το ενυδρειο σου αλλα νομιζω οτι εχεις ενα θεμα με τον φωτισμο σου δεν απλωνετε σωστα μεσα στο ενυδρειο με αποτελεσμα σε διαφορα σημεια του ενυδρειου (κυριως ψηλά) να μην εχει καλο φως και να αδικητε το ενυδρειο σου και κυριως αυτα τα ψαρια ....

]

κατι ακομα αν κανεις καμια γεννα ενημερωσε με!!

Σε ευχαριστω φιλε,ο φωτισμος ειναι καλος απλος ετσι φενονται στις Φωτο,οταν με το καλο εχω γεννα τους θα σε ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα και χρονια πολλα,οι τελευταιες μερες πηγαν στραβα με το ενυδρειο,ειχα ενα ατυχημα με ενα θηλυκο το οποιο σφηνωσε στις πετρες,το εβαλα καραντινα,το ψαρακι εγινε,το επανενταξα στην ομαδα αλλα ματαια δεν το δεχτηκαν,δεν ειναι μονο αυτο ομως,τωρα βλεπω οτι εχουν βαλει στο στοχαστρο αλλο ενα θηλυκο,το χτυπανε ανελεητα,πιστευω οτι πρεπει να κανω αλλαγη aquaspace και να βαλω περισσοτερες πετρες και κανα φυτο να φτιαξω πολλες κρυψωνες δηλαδη,αυριο θα παω Leroy Merlin να αγορασω ενα ειδος πετρας για να μπορω να δημιουργησω κρυψωνες,ουτο ση αλλος η αλλαγη θα γινοτανε για να μπορεσω να εισαγω και το ψαρακι που τωρα το εχω μαζι με τους καλβους.Βλεπω ομως οτι 300 λιτρα για wc ειναι λιγα μαλλον σιγα σιγα πρεπει να φτιαξω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο :meh:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα και χρονια πολλα,οι τελευταιες μερες πηγαν στραβα με το ενυδρειο,ειχα ενα ατυχημα με ενα θηλυκο το οποιο σφηνωσε στις πετρες,το εβαλα καραντινα,το ψαρακι εγινε,το επανενταξα στην ομαδα αλλα ματαια δεν το δεχτηκαν,δεν ειναι μονο αυτο ομως,τωρα βλεπω οτι εχουν βαλει στο στοχαστρο αλλο ενα θηλυκο,το χτυπανε ανελεητα,πιστευω οτι πρεπει να κανω αλλαγη aquaspace και να βαλω περισσοτερες πετρες και κανα φυτο να φτιαξω πολλες κρυψωνες δηλαδη,αυριο θα παω Leroy Merlin να αγορασω ενα ειδος πετρας για να μπορω να δημιουργησω κρυψωνες,ουτο ση αλλος η αλλαγη θα γινοτανε για να μπορεσω να εισαγω και το ψαρακι που τωρα το εχω μαζι με τους καλβους.Βλεπω ομως οτι 300 λιτρα για wc ειναι λιγα μαλλον σιγα σιγα πρεπει να φτιαξω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο :meh:

Αυτό πρέπει να είναι η μεγαλύτερη αιτία σου!

Και όλο πέτρα να ήταν το ενυδρείο λόγω του χαρακτήρα τους δεν θα το δεχόταν πίσω ούτως η άλλος, αλλά τα 300 λίτρα είναι λίγα και ιδίως για άγρια πιασμένα ψάρια που έχουν συνηθήσει όλη την θάλασσα!! ;)

Ίσως αυτό θα έπρεπε να κοιτάξεις σαν 1ο. Βέβαια το να προσθέσεις πέτρες κακό δεν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα σημερα Leroy,αλλα εδω στην λαρισα δεν εχει και πολυ ποικιλια,βρηκα
αυτο το βοτσαλο οπως φενεται στην φωτογραφια στο λινκ( http://www.votsalo.net/Products/Pebb...te-Pebble.aspx

,αυτο που με προβλιατιζει ειναι οτι ειναι τελειως λευκες,κανουν?τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα σημερα Leroy,αλλα εδω στην λαρισα δεν εχει και πολυ ποικιλια,βρηκα

αυτο το βοτσαλο οπως φενεται στην φωτογραφια στο λινκ( http://www.votsalo.net/Products/Pebb...te-Pebble.aspx

,αυτο που με προβλιατιζει ειναι οτι ειναι τελειως λευκες,κανουν?τι λετε?

Kάνουν αρκεί να σου αρέσουν εσένα. Σκέψου και τον παράγοντα άλγη στην πορεία γιατί δεν θα μείνουν άσπρες αυτό είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,καταρχην να συστηθω ονομαζομαι Νικος και ασχολουμε εδω και μερικα χρονια με το χομπυ,τα ψαρακια που φιλοξενουσα ηταν ανεκαθεν απο τις λιμνες της Αφρικης κυριως Τανγκανικα αλλα και Victoria τωρα τελευταια ειχα την τυχη να αποκτησω 11 αγρια tropheus kasanga ψαρι που ηθελα και δεν μπορουσα να βρω,αυτα απο μενα το ενυδρειο ειναι:

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Γενική κατηγορία ενυδρείου βιοτοπικο λιμνη tankanika

Διαστάσεις Ενυδρείου 120-45-55

Συνολικά Λίτρα 300

Ψάρια:10 ενηλικα WC tropheus kasanga red rainbow και ενα μικρο τους(f1)

Φωτισμός :led ταινια

Διάρκεια φωτισμού 5 ωρες 18-00

Διακοσμηση:πετρες ουδετερες,και backround βραχου

Υποστήριξη οργανισμών

τροφη - super forte spirulina,NLS,sera flore

φιλτρανση:Fluval 405

pH 8,8

Γενική σκληρότητα GH 15

Ανθρακική σκληρότητα ΚΗ 10

Αμμωνία ΝΗ3 0

ΝιτρώδηΝΟ2 0

Νιτρικά ΝΟ3 0,10

Φωσφορικά PΟ4

Μέση Θερμοκρασία °C 25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού 35% καθε 10 μερες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα

cichlid lake salt - Tanganyika Buffer της SEACHEM-epsom salt

Αντιχλωριο της prime και βιταμινες της serra fishtamin

IMG_3303_zpsc42d0d67.jpg

IMG_3304_zps482f23f0.jpg

IMG_3305_zps991513a9.jpg

IMG_3311_zpsb434bf63.jpg

IMG_3321_zpseea5ea11.jpg

DSC_0057_zps75299532.jpg

DSC_0001_zpsf1ebbf7f.jpg

DSC_0127_zpsea2222d5.jpg

DSC_0131_zpsbd844b9b.jpg

DSC_0175_zps5f59b271.jpg

DSC_0006_zpsc9258083.jpg

DSC_0028_zpsa8179a91.jpg

DSC_0022_zps68ec121a.jpg

DSC_0015_zps9cdde95e.jpg

DSC_0079_zpsc5bee59a.jpg

DSC_0075_zps484f4a30.jpg

DSC_0070_zps3494c489.jpg

DSC_0046_zps1ea82d0f.jpg

DSC_0058_zps2ff918f4.jpg

Κουκλιά!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...