Jump to content

1η γέννα


20VT

Recommended Posts

Λίγες μόλις μέρες μετά τη γέννηση του γιου μου, :thumbup::):band: έκαναν την εμφάνιση τους στο ενυδρείο μου και τα πρώτα αυγά, χθες βράδυ. :hysterical:

Το κουφό είναι ότι το ενυδρείο λειτουργεί λιγότερο από μήνα με το τελευταίο του στήσιμο (ρίζα, φυτά), φιλοξενεί δίσκους 2 μήνες τώρα και ο πατέρας (Pigeon Blood) μπήκε πριν 20 μέρες. :D

Μόνο το ενυδρείο με το βιολογικό είναι 2 ετών που είναι και το πιο βασικό.

Βέβαια όπως ήταν αναμενόμενο, σήμερα το πρωί δεν υπήρχε ούτε τσόφλι. :thumbup:

Δεν πειράζει όμως. Ήταν η πρώτη τους γέννα και είναι μικροί ακόμα.

Τα θετικά στοιχεία είναι πως το νερό είναι καλό και από τους 4 δίσκους ξεχώρισε γρήγορα το 1ο ζευγάρι.

Νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο... :(

post-2319-1172144574_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι που σου εφαγαν τα αυγα αλλα σε συγχερω που γεννησαν τα ψαρια σου και οπως ειπες συντομα θα ξαναγενησουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατ’ αρχήν να σου ζήσει ο γιος :thumbup::) !!!

Συγχαρητήρια όμως και για την ψαρογέννα σου… Να είσαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν πολλές άλλες (η μια πίσω από την άλλη), αλλά εάν έχουν παρέα μην περιμένεις προκοπή…

Καλή συνέχεια πάντως :band:

Link to comment
Share on other sites

Λίγες μόλις μέρες μετά τη γέννηση του γιου μου, :thumbup::):band: έκαναν την εμφάνιση τους στο ενυδρείο μου και τα πρώτα αυγά, χθες βράδυ. :hysterical:

Το κουφό είναι ότι το ενυδρείο λειτουργεί λιγότερο από μήνα με το τελευταίο του στήσιμο (ρίζα, φυτά), φιλοξενεί δίσκους 2 μήνες τώρα και ο πατέρας (Pigeon Blood) μπήκε πριν 20 μέρες. :(

Μόνο το ενυδρείο με το βιολογικό είναι 2 ετών που είναι και το πιο βασικό.

Βέβαια όπως ήταν αναμενόμενο, σήμερα το πρωί δεν υπήρχε ούτε τσόφλι. :D

Δεν πειράζει όμως. Ήταν η πρώτη τους γέννα και είναι μικροί ακόμα.

Τα θετικά στοιχεία είναι πως το νερό είναι καλό και από τους 4 δίσκους ξεχώρισε γρήγορα το 1ο ζευγάρι.

Νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο... :rasp:

post-2319-1172144574_thumb.jpg

Να χαιρεσε το "τσολια" σου!! :excl:

Οπως μαλλον πρεπει να γνωριζεις. Οι δισκοι οπως και τα περισοτερα ψαρια καθε γεννα που γινεται μαθαινουν και καλυτερα και αυτα να μεγαλωνουν σωστα τα παιδια τους.Οποτε σιγα σιγα θα ελθει και η ωρα που ολα θα πανε καλα. Ετσι και αλλιως δεν σε φοβαμε εσενα. Απο οσο ξερω με το Νινταλ τα λετε τακτικα, οποτε..Καλες γεννες! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει ο γιός......

οσο για τα δισκάκια σου μπράβο.... η γεννα σημαίνει οτι οι συνθήκες είναι πολύ καλές....

Θα ακολουθήσουν κι άλλες, και εύχομαι να είναι επιτυχημένες....

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις για να βρούμε πως χάθηκαν τα αυγά.

1) Είδες τους γονείς να τα προστατεύουν και να τα αερίζουν?

2) Τι άλλα ψάρια υπάρχουν στο ενυδρείο?

3) Υπάρχουν μέσα apple snails?

4) Το βράδυ άφησες κάποιο φως στο ενυδρείο ή κατι να το φωτίζει?

Μην αγχώνεσαι σε λίγες μέρες θα έχεις και άλλη γέννα τώρα που ξεκίνησαν.

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι για τους οποίους χάθηκαν τα αυγά είναι λίγο πολύ γνωστοί σε όλους μας όταν πρόκειται για ένα κοινόβιο ενυδρείο. Μπροστά στα μάτια μου ένα Cardinal πέρασε σφαίρα ανάμεσα στους γονείς, άρπαξε ένα αυγό και εξαφανίστηκε.

Είχα αφήσει κι ένα μικρό φως για να βοηθήσει αλλά μάταια.

Οι γονείς, ενώ έκαναν ότι έπρεπε είναι ακόμα άπειροι.

Τα ψάρια που έχω μαζί με τους δίσκους είναι Καρδινάλιοι, Αρλεκίνοι και ένας πλακόστομος ο οποίος άρχισε να παρενοχλεί ακόμα και τους δίσκους και πρέπει να απομακρυνθεί. Να βάλω ωοτόκυκλους ή έχετε κάτι άλλο να μου συστήσετε για τη καθαριότητα και την άλγη?

Το γεννητικό όργανο της μητέρας εξέχει ακόμα. Είναι φυσιολογικό αυτό ή σημαίνει ότι είναι ακόμη σε διάθεση ζευγαρώματος? Τι λέτε εσείς που έχετε δει τα ψάρια σας να γεννούν συνεχόμενα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...