Jump to content

Recommended Posts

τωρα εχω 12 και 13 μικρα αλλα ανυσηχω λιγο για το ενα πλατυ.δεν ειναι τελιως μεγαλο ακομα και εχει κατι ασπρα κατι σαν χνουδια μικρα πανω στο σωμα του ομως φερεται κανονικα και τρωει καλα αλλα μερικες φορες καθεται κοντα στο φιλτρο και η ουρα ειναι καπως μαζεμενη.Αν στειλω φωτο δε νομιυω να φενονται καλα αλλα εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?? να στειλω φωτο η μπα? :)

Link to comment
Share on other sites

σορρυ που δεν εμπαινα αλλα δεν ειχα καθολου χρονο τωρα τελαιυταια.Φωτο δε μπορω να βαλω γιατι χαλασε η φωτογραφικη και την εδωσα για σερβις.Την αλλη βδομαδα θα ειναι ετοιμη.Τωρα στο πλατυ δεν ειδα καμια εξελιξη κανει οπως πριν μαζεμενη ουρα και το πανω πτερυγιο και δυο ασπρες ε διαφανες βουλιτσες πανω του.Συμπεριφερεται και τρωει φυσιολογικα κολυμπαει καλα με τα αλλα ψαρια αλλα αυτη η μυτερη ουρα με ανυσηχει.Σημερα ειχα γεννα απο πλατυ.Δεν την ειχα βαλει στη γεννηστρα και μετα αντε να τα βρω και τα τα πιανω.Με το ζορι τα πιασα.Τωρα εχω 22 μωρακια αλλα θα δωσω τα μισα :) .Επισης ηθελα να ροτησω αμα μπορει να ζησει το θυληκο γκαπυ μονο του.Τωρα που πεθαναν τα αλλα ειναι μονο του.Θα επιβιωσει? και πως θα καταλαβω ποτε να βαλω τη θυληκια σε γεννηστρα και πως θα καταλαβω οταν ειναι ετοιμη να γεννησει?

:)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να τα βαζεις στην γεννηστρα, απλα να τους παρεχεις κρυψωνες οωπς μος, κερατοφυλλο κτλ! Ξερουν αυτα. Οσα ειναι να επιβιωσουν θα επιβιωσουν. Για την διευκολυνση σου το λεω!

Το γκαπυ γιατι να μην ζησει μονο του; Δεν θα εχει καποιο προβλημα μοναξιας αν αυτο εννοεις! Και εφοσον θα ειναι μονο του πως θα μεινει εγκυος για να το βαλεις γεννηστρα;

Link to comment
Share on other sites

καλα ευχαριστω και το γκαπυ μου παν οτι δε μπορει να ζησει μονο του και το πλατυ γεννησε :)

Link to comment
Share on other sites

νταξει παιδια εφτιαξε το πλατυ μου τωρα καπου στο ενυδρειο ειναι κι αλλο ενα μωρακι αλλα δε το βρισκω δε μπορω να το πιασω.Ολα τα αλλα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

νταξει παιδια εφτιαξε το πλατυ μου τωρα καπου στο ενυδρειο ειναι κι αλλο ενα μωρακι αλλα δε το βρισκω δε μπορω να το πιασω.Ολα τα αλλα καλα :)

Μην καθεσαι κι αγχωνεσαι για το μωρο! Αν ειναι να ζησει θα την βρει την ακρη του! Οταν λες ενταξει εφτιαξε το πλατυ τι εννοεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

το πλατυ δεν εχει πια μαζεμενη ουρα και κολυμπαει κανονικα και δεν εχει αυτες τις ασπρες βουλες που ειχε πριν.Και το μωρο το βρηκα το πιασα σημερα το πρωι :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Καμια φωτο εχουμε; Μετρησεις εχουμε;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

παιδια δυστυχως η φωτογραφικη μου δε φτιαχτικε ακομα :( και εχω μια ερωτηση.Τα μικρα ποσο καιρο να τα κραταω στη γεννηστρα? :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δυστυχως η φωτογραφικη μου δε φτιαχτικε ακομα :( και εχω μια ερωτηση.Τα μικρα ποσο καιρο να τα κραταω στη γεννηστρα? :)

Καθόλου :) Αν έχει κρυψώνες το ενυδρείο , να τα αφήσεις ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν τα αφησω ελευθερα θα τα φανε τα αλλα ψαρια.Ειναι παρα πολυ μικρα και κρυψωνες δεν εχω πολλες.Βασικα μια φορα που τα ειχα αφησει ελευθερα κρυβονταν στα φυτα αλλα μετα απο λιγες μερες τα φαγαν ολα. :umm: οποτε τα βαλα στη γεννηστρα :umm: τωρα φοβαμαι να τα αφησω ελευθερα μη τα φανε παλι ολα :umm::waaa:

Link to comment
Share on other sites

Στην γεννήστρα, άποψή μου είναι ότι στρεσάρονται περισσότερο. Ειδικά αν είναι από αυτές τις μικρές που προσαρμόζονται μέσα στο ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Νουλα δυστυχως ετσι ειναι η φυση! Τα πιο δυνατα, πονηρα και με την μεγαλυτερη θεληση για ζωη επιβιωνουν! Επειδη βεβαια το ενυδρειο σου δεν ειναι η φυση προσπαθησε να τους την παρεχεις με φυτα, ξυλα, πετρες και πασης φυσεως κρυψωνες (πλην πλαστικα διακοσμητικα)!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...