Jump to content

Παλι! Αρωστος Ο Μονομαχος


Recommended Posts

ποπο ειναι οντως πολλα!! Εχω στο νου μου ενα ωραιο 54 λιτρο απο τον αμαζονιο στη θεσσαλονικη. Βεβαια η τιμη ειναι λιγο ψηλη, 80€. Συμφερει?

post-56010-0-55619500-1381152763_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - siamese fighting fish
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι ειναι πολλα αλλα σωτηρια! Θα σε γλυτωσουν απο μελλοντικα προβληματα!

Ψαξου λιγο στις αγγελιες του φορουμ! Παντως κι εγω σε αυτα τα λιτρα λεω να παιξεις!

Link to comment
Share on other sites

απλά όσο μεγαλύτερο ενυδρείο πάρεις τώρα τόσο ποιό δύσκολα θα το αλλάξεις μετά γιατί θα σου προσφέρει τη δυνατότητα να αλλάζεις ψαροσυνθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αυτου ενα μεγαλυτερο "οικοσυστημα" συγχωριε περισσοτερα λαθη απ οτι ενα μικρο-οριακο!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αυτου ενα μεγαλυτερο "οικοσυστημα" συγχωριε περισσοτερα λαθη απ οτι ενα μικρο-οριακο!

Σωστός! Η περίφημη ρυθμιστική ικανότητα. :)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να προχωρησω στην αγορα του ενυδρειου? Και κατι ακομα επειδη δεν ξερω τιποται απο ενυδρεια τα βακτηρια πως τα βαζω? χρειαζεται να τα βαζω σε καθε αλλαγη νερου? χρειαζεται τιποτα αλλο για το νερο να αγορασω?

Link to comment
Share on other sites

Να προχωρησεις αλλα ριξε μια ματια στις αγγελιες του φορουμ.

Θα τα βρεις ολα αυτα που ρωτας στο λινκ που σου εχω βαλει πιο πανω! ;)

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το ενυδρειο! Δυστυχως δεν με βολεψε κανενα απο τις αγγελιες του forum. Ειναι 54 λιτρο αυτο που βλεπετε στη φωτο απο επανω. Δεν ηξερα τι να κανω και ο πωλητης δεν ηταν τοσο σαφης. Μπορει καποιος να μου πει βημα βημα τι να κανω? Και τι χρειαζομαι (απο προιοντα) για να ειναι ετοιμο ωστε το ψαρι να μπει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο και βιολογικό υλικό απο άλλο ενυδρείο έχεις, για να αρχίσουμε απο τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα που περιεχει το φιλτρο ειναι τα εξης: μηχανικο μακαρονι ehfimech, μπλε σφουγγαρι, substrat pro, ασπρο σφουγγαρι ή filterwool. Έιναι ολοκαινουριο.Οταν λες βιολογικο υλικο τι ενοεις?

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό ειναι εκεί που θα εγκατασταθούν τα νιτροποιητικά βακτήρια, που είναι απαραίτητα για την σωστή συντήρηση του ενυδρείου. Το substrat που έχεις είναι ένα απο τα πολλά που υπάρχουν στο εμπόριο, εφόσον σου έδωσαν αυτό δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις άλλο. Απο κει και πέρα προμηθεύσου βακτήρια εμπορίου και ακολούθα τις οδηγίες που αναγραφονται πάνω. Το filterwool δεν θα σου χρεαστεί απαραίτητα, βγάλτο και στην θέση του βάλε παραπάνω substrat.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915&p=717028 Εδώ έχει πάρα πολλά για αρχάριους.

Πέρα απο αυτά, προμηθεύσου αντιχλώριο, αν σκοπεύεις να βάλεις χαλίκι φυτά κτλ, βάλτα πριν βάλεις το ψάρι, γιατί το βλέπω ήδη ταλαιπωρημένο και είναι κρίμα να το στρεσσάρεις και άλλο με το βάλε-βγάλε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου γιατι δεν ριχνεις μια ματια στα λινκ που σου γραφουμε;

Link to comment
Share on other sites

ειδα το λινκ, απλα δεν καταλαβαινω ενα πραγμα,τα βακτηρια τα χρησιμοποιουμε μονο τη πρωτη φορα που βαζουμε νερο ετσι? Ή τα βαζουμε σε καθε αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

Aναλόγως με την μάρκα που θα πάρεις. Διαβασε τις οδηγίες χρήσης όταν τα προμηθευτείς.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα βακτηρια εχουν οδηγιες χρησεως. Μπορεις να τα χρησιμοποιεις και με τις αλλαγες αν θες.

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθαν τοσα πολλα που λεω να παρω ετοιμο ενυδρειο απο το μαγαζι. Ο μονομαχος με ποια αλλα ειδη μπορει να μπει?

Link to comment
Share on other sites

Με κανενα αλλο ειδος.

Ειναι πολλα αλλα δυστυχως ειναι και απραιτητα αν θες να εχεις το ζωντανο σου υγιες και να το ευχαριστιεσαι εσυ αλλα και αυτο! Το οτι πηρες καινουριο ενυδρειο δεν λεει κατι. Αν δεν διαβασεις παλι τα ιδια λαθη θα κανεις και δεν θα ξερεις τι συμβαινει στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννεοεις να στο ετοιμασουν; Αλλα και να στο ετοιμασουν που ειναι η χαρα του χομπυ;

Link to comment
Share on other sites

άμα στο ετοιμάσουν στο πετ στοπ πάει κάηκες σε βλέπω στα 54 λίτρα να έχεις 1 μονομάχο και δύο κιλά αθερίνα

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου έρχονται βουνό οι πληροφορίες μπορείς να τις χωρίσεις σε ομάδες και να πηγαίνεις βήμα βήμα. Κάνε μια λίστα με όλα όσα χρειάζεσαι και ρώτα για ό,τι δεν καταλαβαίνεις. Προτού όμως ρωτήσεις, ψάξε στο φόρουμ μήπως αυτό που ζητάς έχει ήδη απαντηθεί κάπου αλλού. Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και μετά μετανιώνεις, όπως όλοι μας σχεδόν κάναμε στην αρχή. Υπάρχουν άρθρα στο φόρουμ που σου λένε πως να στήσεις ένα ενυδρείο βήμα και πως να το στρώσεις. Δεν είναι δύσκολο, αλλά θέλει χρόνο, μην περιμένεις σήμερα να το στήσεις και αύριο να έχει στρώσει. Ακόμη και αν το πάρεις έτοιμο, τί θα γίνει αν (χτύπα ξύλο) πάει κάτι στραβά, θα τους το πας να στο "φτιάξουν";

Συγκέντρωσε όσα θα χρειαστείς. Εν τω μεταξύ διάβαζε και ρώτα. Όταν έχεις όλα όσα χρειάζεσαι και είσαι έτοιμη να ξεκινήσεις, το στήνεις και το στρώνεις. Μέχρι να στρώσει το παρακολουθείς και όταν πλέον είναι έτοιμο βάζεις το ψαράκι. Κι εμείς είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε σε ό,τι μπορούμε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα εχετε οντως δικιο χθες το απογευμα πηρα τηλεφωνο ενα γνωστο μου που ασχολειται πολυ με τα ενυδρεια και ηρθε να ριξει μια ματια. Αφου προμηθευτικαμε τα απαραιτητα στρωσαμε και στησαμε το ενυδρειο.Αφου περιμεναμε μια μερα να δρασουν τα βακτηρια βαλαμε μεσα το ψαρι. Τοποθετησαμε το ενυδρειο πανω σε μια πανεμορφη βαση. Αποστολη επιτελους εξελεσθει!!!

Link to comment
Share on other sites

ok.του πηρα και bloodwarms. και δυο τροφες που λεει στο αρθρο για τη αντιμετωπιση του προβληματος που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...