Jump to content

Κοινωνικό VS Βιοτοπικό


JDP

Recommended Posts

Σχετικά με τις απαντήσεις που έδωσαν σε εντελώς αρχάριο στο θέμα Καλημέρα σε όλους, Καινούριο Ενυδρείο.. από τα μέλη "Zorba_The_Freak" και "filoxenos" που ξεκινάει ένα Κοινωνικό ενυδρείο έχω αρκετές ενστάσεις.

Δεν πρέπει να πιάνουμε τους αρχάριους από την μύτη.

Ειδικά κύριοι όταν φτιάχνουν ένα κοινωνικό ενυδρείο. Και βέβαια μπορούν να συνηπάρξουν, platy me neon καθώς και με άλλα είδη τετρα. Νομίζετε κύριοι ότι τα ψάρια αυτά έχουν μεγαλώσει στη φύση ή γονείς τους και θέλουν τέτοιες συνθήκες? Προς θεού μην είμαστε τόσο απόλυτοι στις απαντήσεις μας και ειδικά με αρχάριους και με τέτοιου είδους ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να πιάνουμε τους αρχάριους από την μύτη.

Ειδικά κύριοι όταν φτιάχνουν ένα κοινωνικό ενυδρείο. Και βέβαια μπορούν να συνηπάρξουν, platy me neon καθώς και με άλλα είδη τετρα. Νομίζετε κύριοι ότι τα ψάρια αυτά έχουν μεγαλώσει στη φύση ή γονείς τους και θέλουν τέτοιες συνθήκες? Προς θεού μην είμαστε τόσο απόλυτοι στις απαντήσεις μας και ειδικά με αρχάριους και με τέτοιου είδους ψάρια.

+1

To έχω πει πολλές φορές και έχω διαφωνήσει με το φίλο Ντίνο στο τρόπο αντιμετώπισης ενός αρχάριου ή ενός που κάνει λάθος. Με το να του τα "χώσουμε" κακό κάνουμε παρά καλό. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι ο ρόλος όλων μέσα στο φόρουμ πρέπει να είναι συμβουλευτικός και όχι απόλυτος, ή και αυταρχικός πολλές φορές από τα απλά μέλη, απέναντι σε κάποιον που ξέρει λιγότερα από μας.

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι κανείς δεν έπιασε κανένα από τη μύτη και δεν αποδέχομαι τη μομφή αυτή. Αν "έπιανα από τη μύτη", θα τα είχε ακούσει χοντρά (όπως το έχω κάνει με άλλους), αλλά δεν υπήρχε κανείς λόγος να το κάνω αυτό, γιατί είναι εμφανής η άγνοια και η έλλειψη κακής πρόθεσης.

Ο τρόπος που έγιναν οι αναφορές και οι παροτρύνσεις, δεν ήταν επιθετικός ούτε απαξιωτικός. Ηταν καθαρά συμβουλευτικός και δεν δέχομαι να αμφισβητείται αυτό. Εξάλλου το ποστ υπάρχει στον αέρα, μπορούν να το διαβάσουν όλοι.

Διαφωνώ με τη λογική που εκφράζεται μέσα από το "δεν έχουν μεγαλώσει έτσι τα ψάρια". Σίγουρα δεν είναι όπως τα ελεύθερα στη φύση αλλά πιστεύω ότι δεν έχουν μεταλαχθεί τόσο πολύ πια, ώστε να μπορούμε να έχουμε πχ τέτρα σε συνθήκες για γκάππυ. Αυτός εξάλλου είναι και ο λόγος που αναφέρονται κατά κόρον οι αποδεκατισμοί αυτών των ψαριών σε "κοινωνικά" ενυδρεία, που παρεπιπτόντως θεωρώ λάθος τη λογική τους. Τι θα πει κοινωνικό ενυδρείο? Αυτό είναι που πρέπει να ξεπεράσουμε και όχι η χρήση αμμωνίας αν θέλετε...

Στο βωμό των "κοινωνικών" ενυδρείων έχουν χαθεί χιλιάδες - για να μην πω εκατομμύρια - ψάρια, για το λόγο ακριβώς ότι γίνονται οι άπειροι συμβιβασμοί και παραχωρήσεις στο θέμα συνθηκών, ώστε να μπορούν να συνυπάρχουν άσχετα μεταξύ τους ψάρια.

Για τα τέτρα και τα γκάππυ, όλη η παγκόσμια βιβλιογραφία αναφέρει τι συνθήκες θέλουν στο ενυδρείο. Αυτό δεν αλλάζει παρά μόνο όταν μεταλλαχθεί ο οργανισμός τους. Εμείς θα το αλλάξουμε ?

Ρίχτε ένα ψάξιμο και μια ματιά να δείτε σε πόσα ποστ αναφέρονται θάνατοι και αρρώστιες από αυτά τα ψάρια, τα corydoras και τόσα άλλα, που αν το σκεφτείτε λιγάκι και προβληματιστείτε, θα δείτε ότι οφείλονται καθαρά στις λάθος συνθήκες που τα βάζουν κυρίως οι αρχάριοι, λόγω άγνοιας περισσότερο.

Εάν εσάς δεν σας νοιάζει, εμένα με νοιάζει και δεν πρόκειται ποτέ να προτείνω ή να ενθαρρύνω κάτι τέτοιο. Οπως και όταν το δω να συμβαίνει, θα πω τη γνώμη μου, ότι δηλαδή είναι λάθος και πρέπει να διορθωθεί. Το τι θα κάνει ο κάθε ένας από εκεί και πέρα, είναι δικό του θέμα. Δεν μπορώ να επιβάλλω τίποτα σε κανέναν...

Και θα επαναλάβω αυτό που έγραψα και στο συγκεκριμένο θέμα στον συγκεκριμένο χρήστη:

Κοίταξε να δεις, υπάρχουν δύο τρόποι αντιμετώπισης του ενυδρείου και των ψαριών που έχεις μέσα:

1. Να ζουν απλά και όσο ζήσουν... Το ενυδρείο το έχω για μένα και όχι γι' αυτά...

2. Να ζουν όσο γίνεται πιο σωστά και να τους δίνω τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες που χρειάζονται και πρέπει... Είμαι υπεύθυνος για τη ζωή τους.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

"Ωραίο το ένυδρείο σου αλλά έχω και μερικές παρατηρήσεις

Τα τέτρα θέλουν εντελώς διαφορετικές συνθήκες από τα ζωοτόκα σου και κατά τη γνώμη μου έχεις πολλά ψάρια μέσα.

Έχε υπόψη σου ότι μόλις αρχίσουν να γεννάνε τα ζωοτόκα θα τιγκάρεις..."

Εξηγήστε μου σας παρακαλώ σε ποιο ακριβως σημείο "έπιασα από την μύτη" τον φίλο μας γιατί ειλικρινα δεν το καταλαβαίνω.

Εδώ και καιρό έχω σταματήσει να λέω ακριβώς αυτό που πιστεύω και προσπαθώ απλά να δίνω καμία συμβουλή.

Αλλά παρακαλώ εξηγήστε μου...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα αυτό μπορώ να σε ενημερώσω αν θέλεις ότι οι χιλιάδες των tetra που έχουμε στα ενυδρεία μας προέρχονται από breeders όπου οι συνθήκες τους είναι μεταξύ 7.0 και 7.5

Οι γενιές δε που έχουν περάσει από τα f0 ψάρια ΝΑΙ Ντίνο τα έχουν αλλάξει σε τέτοιο βαθμό ώστε να είναι ανθεκτικά σε τέτοια pH.

Και πες μου εσύ τι είναι χειρότερο. Το ψάρι που γεννιέται σε pH 7.2 μεγαλώνει για 4 μήνες σε pH 7.2 γίνετε εισαγωγή στην Ελλάδα σε μαγαζί με pH 7.5 τουλάχιστον (Κανένα κατάστημα δεν έχει πιο κάτω) και κατόπιν το αγοράσει κάποιος και το βάλει σε ενυδρείο με pH 7.5 ή να το αγοράσει κάποιος και να το βάλει σε pH 6.5?

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αναφερόμουν πιο πολύ στην απάντηση του Ντίνου και όχι στην δικιά σου που είναι πιο ήπια σε τόνο.

Το πμ στο έστειλα απλά για να συζητήσουμε το θέμα όπως και έκανα και στον Ντίνο για να συζητήσουμε κόσμια πάντα το θέμα της αντιμετώπισης προς τους νέους.

Δεν κατηγορώ κανέναν σας ούτε αμφισβητώ τις συνθήκες του βιοτόπου. Αμφισβητώ τις συνθήκες στα ενυδρεία!!! Και μάλιστα να αρχίζει κάποιος στα πρώτα ποστ ενός αρχάριου με απαντήσεις του στυλ ..."αμφιβάλω αν τα ψάρια θα την βγάλουν μέχρι το Πάσχα" εεε πως να το κάνουμε δεν είναι και η καλύτερη αντιμετώπιση ούτε του δίνει κουράγιο. Αντίθετα μπορεί να τον αποθαρρύνει και να τα παρατήσει ή να μην ασχοληθεί καθόλου μαζί μας. Και καλά ο Σωτήρης που μπήκε δεν πρόκειται να την γλυτώσει αλλά κάποιος άλλος μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι το συγκεκριμενο post μονο... υπαρχουν αρκετα παραδειγματα...

Οταν εχουμε εναν αρχαριο ο οποιος γραφεται εδω πρεπει να θεωρουμε σαν δεδομενο οτι θελει να μαθει...και αν δουμε οτι δεν το θελει πραγματικα πρεπει να προσπαθησουμε να τον κανουμε να καταλαβει και να μαθει! Η αντιμετωπηση ομως καποιων μελων δεν ειναι καθολου, μα καθολου, φιλικη! Τους αρπαζουν απο τα μουτρα, τους λενε αφορισμους οπως βαλτα σε ενα ποτηρι καλυτερα, σιγα μην ζησουν μεχρι το πασχα, εισαι δολοφονος και τοσα μα τοσα αλλα!

Δεν αναφερομαι σε συγκεκριμενα μελη αλλα σε μια γενικοτερη νοοτροπια που επικρατει απο καποια μελη και η οποια δεν συμβαδιζει με το οραμα του ΦΙΛΙΚΟΥ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥ forum που εχουμε!!

Υπαρχουν πολλοι τροποι να πεις κατι... αλλα ελατε στην θεση του πελαγομενου αρχαριου που μπενει σε ενα forum γεματο αγνωστα Nicknames και δεχεται επιθεση επειδη δεν δημιουργησε βιοτοπικο ενυδρειο!!! Απο που και ως που και με τι εμπειρια ο αρχαριος θα μπορεσει να δημιουργησει βιοτοπικο ενυδρειο ? ? ?

Και τελειωνοντας θα πω μια λεξη: ΣΕΒΑΣΜΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σας στο ότι δεν πρέπει να είμαστε απότομοι.

Από εκεί και πέρα δεν συμφωνώ ότι πρέπει να μην δίνω τις "σωστές" πληροφορίες που υπάρχουν στην παγκόσμια βιβλιογραφία, επειδή τα ψάρια μας έχουν προσαρμοστεί στις συνθήκες που τους έχουμε επιβάλει.

Είναι σαν να πάς στο γιατρό και να σου πει "συνέχισε να καπνίζεις, έτσι και αλλιώς όλη μέρα μες στον καπνό ζεις".

Η με την ίδια λογική πρέπει να δεχτώ και την άποψη άλλου μέλους που λέει ότι όλα τα ψάρια που έχει σε 24 ή 8 λιτρα είναι μια χαρά μια και εδώ και ένα χρόνο ζουνε εκει και έχουν προσαρμοστεί.

Αν πάντως θεωρείτε ότι αντιδρώ υπερβολικά - με εξαίρεση την γνωστή παρέα - μπορείτε να μου το πείτε και θα σταματήσω.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ούτε τα "κουτάκια" μου να αυξήσω ούτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι το συγκεκριμενο post μονο... υπαρχουν αρκετα παραδειγματα...

Οταν εχουμε εναν αρχαριο ο οποιος γραφεται εδω πρεπει να θεωρουμε σαν δεδομενο οτι θελει να μαθει...και αν δουμε οτι δεν το θελει πραγματικα πρεπει να προσπαθησουμε να τον κανουμε να καταλαβει και να μαθει! Η αντιμετωπηση ομως καποιων μελων δεν ειναι καθολου, μα καθολου, φιλικη! Τους αρπαζουν απο τα μουτρα, τους λενε αφορισμους οπως βαλτα σε ενα ποτηρι καλυτερα, σιγα μην ζησουν μεχρι το πασχα, εισαι δολοφονος και τοσα μα τοσα αλλα!

Δεν αναφερομαι σε συγκεκριμενα μελη αλλα σε μια γενικοτερη νοοτροπια που επικρατει απο καποια μελη και η οποια δεν συμβαδιζει με το οραμα του ΦΙΛΙΚΟΥ και ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥ forum που εχουμε!!

Υπαρχουν πολλοι τροποι να πεις κατι... αλλα ελατε στην θεση του πελαγομενου αρχαριου που μπενει σε ενα forum γεματο αγνωστα Nicknames και δεχεται επιθεση επειδη δεν δημιουργησε βιοτοπικο ενυδρειο!!! Απο που και ως που και με τι εμπειρια ο αρχαριος θα μπορεσει να δημιουργησει βιοτοπικο ενυδρειο ? ? ?

Και τελειωνοντας θα πω μια λεξη: ΣΕΒΑΣΜΟΣ!

Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα του Μανου. Δεν ειναι δυνατον ενα νεο μελος να δεχεται "επιθεση" γιατι ετσι βγαινει στο μελος αυτο οσο και ενα νομιζετε πως οχι. Το να ειμαστε απολυτοι σε καποια πραγματα, ειναι πολυ σωστο. Το να ειμαστε ομως απολυτοι σε καποια αλλα θεματα, ειναι εγκληματικο.

Νομιζετε πως ο συνδιασμος του μελους με "platy me neon" ειναι ασχημος? Δεν το νομιζω καθολου. Ειναι ο ορισμος του κοινωνικου. Οπως και αλλα ψαρια παγκοσμια εχουν παρομοια ορια και συνδιασμους. Ειχα και εγω αρκετα χρονια αυτο συνδιασμο και δεν ειχα κανενα προβλημα. Οπως και πολλοι αλλοι. Μην νομιζετε πως ολα τα ψαρια ειναι τοσο απολυτα στις τιμες που δεχονται. Υπαρχουν ειδη που θελουν μαλακοτατο νερο αλλα στη φυση γενανε κοντα σε υφαλμηρα νερα. Οπου το gh μπορει να ειναι 500+. Αλλα και αλλοι συνδιασμοι. Ολα ειναι θεμα προσοχης και τεριασου συνδιασμου. Ειναι τοσο εγκλημα δηλαδη που καποιςο μπορει να μην το νοιαζει να κανει αναπαραγωγη, αλλα να χαιρεται απλα τα ψαρακια του? Ενα κοινωνικο αυτο ειναι το βασικο μειωνεκτημα του και οχι παντα. Και το βρισκω απολυτως λογικο, οπως καποιος θελει ενα σκυλο η μια γατα και το στειρωνει το ζωντανο για να μην εχει αρκετους μπελαδες μετα εαν δεν τον ενδιαφερει η αναπαραγωγη.

Ολοι μας οταν ξεκινησαμε ειμασταν ασχετοι. Και πολλοι καναμε λαθοι. Τεραστια, οπως και εγω. Δεν υπηρχε ιντερνετ τοτε και ενοιμερωση. Τιποτα. Δυστηχως εμαθα με τον ασχημο τροπο αλλα εμαθα. Και αφου ποια ειχα αγαπησει το χομπι μου αυτο. Οταν μου δωθηκε η ευκαιρια να αποκτησω γνωση μεσω ιντερνετ και βιβλιογραφιας το εκανα με μεγαλη χαρα. Αλλα περασα και εγω οπως ολοι το σταδιο να θελω καποια ψαρακια να τα χαζευω. Και στην πορεια τα αγαπησα και αρχισα να το ψαχνω.

Ετσι παει, ολοι μας στην αρχη θελουμε ενυδρειο για αυτο το διαφορετικο και θελουμε οσα περισοτερα γινεται. Λογικο ειναι. Ειναι ενας καινουργιςο κοσμος. Αλλα στην πορεια μαθαινουμε και πανω απο ολα ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ αυτο που κανουμε και ετσι αρχιζουμε ποια να μαθαινουμε ουσιαστικα. Ειναι μεγαλο λαθος να κρινουμε ετσι των αρχαριο. Γιατι αντι αυτος ο ανθρωπος να μαθει απο το λαθος του, απογοητευετε θυμωνει και τελικα μαλλον θα το ΕΓΚΑΤΑΛΗΨΕΙ! Αυτο ειναι που δεν θελω και μπορω να δεχθω με τιποτα.

Κια θα το πω και ας πειτε οτι νομιζετε. Προτιμω το χομπιστα που θα χασει 5 ψαρακια και μετα θα ασχοληθει απο καρδιας και μετα θα ειναι τυπος και υπογραμος. Παρα αυτον που θα ψιλοσυντηρησει 5 ψαρια και θα τα χασει σε 1 χρονο αντι σε 1 μηνα αλλα μια ζωη θα κανει το ιδιο και θα τα χανει ετσι. Γιατι θα λεει ηταν να ψοφησει και δεν φταιω εγω. Ασχετα εαν τα ψαρακια με το ζορι βγαζουν 1 χρονο η 6 μηνες. Ετσι ειναι κυριοι, και τετοια ατομα ειναι πολλα αναμεσα μας αλλα το κριβουνε καλα. Αυτα τα ατομα να βρειτε για να τους αλλαξετε μυαλα με κοσμιο παντα τροπο, και οχι τον αρχαριο που ειναι πελαγωμενος και χαμενος και θελει απλα να ψιλοκατανοηση με ευκολο και με μετρο παντα τι συμβαινει στο ενυδρειο του επειδη δεν εχει ακομα την εμπειρια.

Προσωπικα δεν θα ηθελα να ξαναδω τετοια επιθεση γιατι ποια δημιουργει κακο προηγουμενο και στο Aquazone δεν υπαρχει χωρος ποια για αυτο. Για αυτο εχουμε κατηγοριες για αρχαριους και οχι μονο. Οποιος θελει να βοηθησει ας το κανει κοσμια, κυριος με σκοπο να ΚΑΝΕΙ κατι επι της ουσιας και σε 1-2 χρονια ο μαθητης του ποια να εχει ενα πολυ καλο επιπεδο και να βοηθησει και αυτος με τη σειρα του τα νεα μελη. Αυτος δεν ειναι ο σκοπος μας? Για αυτο και δεν ειμαστε εδω πολυτιμες ωρες απο τη ζωη μας? Για να μαθουν και αλλα παιδια 5 πραγματα και στην πορεια να μπορουμε να χαιρομαστε τα ενυδρεια μας..!

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κάποιος δεν κάθεται να φτιάξη τις ιδιαίτερες συνθήκες που θέλει κάποιο ψάρι και απλά χρησιμοποιεί το νερό βρύσης ως έχει , γιατί να μην μπορεί να βάλει και άλλα είδη ψαριών που δεν έχουν προβλήματα συμβίωσης μεταξύ τους ;

Όσο για τους αρχάριους δεν μπορεί να τους κατηγορίση κανείς για τίποτα διότι απλά δεν γνωρίζουν .

Και εδώ θα ήθελα τη κατανόηση όλων των παλιών εδώ μέσα .

Μην ξεχνάτε ότι για όλους μας υπάρχει ένας παλαιότερος που θα μπορούσε να μας τα χώσει και κάνει υπομονή μαζί μας .

Άλλωστε τίποτα δεν είναι απόλυτο σε τούτη τη ζωή .

Δείτε πόσες θεωρίες έχουν καταρρεύσει που στηρίζονταν από επιστήμονες , πόσο μάλλον από εμάς που είμαστε ημιμαθείς .

Είμαι πολλά χρόνια στο χόμπι και ξέρετε πόσα έχω μάθει από κάποιον που είχε μια γυαλιτσα 6 μήνες;

Και εδώ θα σας πω μια ιστορία .

Κάποια είχε μια γυαλιτσα και ένα χρυσόψαρο για 6 χρόνια (έτσι είπε), αλλαγές νερού έκανε μόνο όταν βρώμιζε το νερό χωρίς αντιχλωρια και άλλα βελτιωτικά νερού.

Την έπεισα εγώ ότι πρέπει να το βάλει το ψαράκι σε ένα ενυδρείο .

Παίρνει το ενυδρείο 60αρι το αφήσαμε να δουλεύει πάνω από 1 μήνα με τα σχετικά, και βάλαμε το ψαράκι μέσα .

Σε 2 εβδομάδες το χάσαμε το χρυσόψαρο .

Δεν εξετάζω για πιο λόγο χάθηκε , φαντάζεστε όμως πια θα είναι η άποψη αυτής της κυρίας που υπεραγαπούσε το ψαράκι που της έκανε συντροφιά;

Και από παραδείγματα παρόμοια υπάρχουν πάρα πολλά.

Τέλος πάντων τράβηξε πολύ το πόστ μου , τελικό συμπέρασμα για μένα είναι αυτό που ειπώθηκε και πάρα πάνω σεβασμός προς το συνομιλητή μας όποιος και να είναι .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα αυτό μπορώ να σε ενημερώσω αν θέλεις ότι οι χιλιάδες των tetra που έχουμε στα ενυδρεία μας προέρχονται από breeders όπου οι συνθήκες τους είναι μεταξύ 7.0 και 7.5

Οι γενιές δε που έχουν περάσει από τα f0 ψάρια ΝΑΙ Ντίνο τα έχουν αλλάξει σε τέτοιο βαθμό ώστε να είναι ανθεκτικά σε τέτοια pH.

Και πες μου εσύ τι είναι χειρότερο. Το ψάρι που γεννιέται σε pH 7.2 μεγαλώνει για 4 μήνες σε pH 7.2 γίνετε εισαγωγή στην Ελλάδα σε μαγαζί με pH 7.5 τουλάχιστον (Κανένα κατάστημα δεν έχει πιο κάτω) και κατόπιν το αγοράσει κάποιος και το βάλει σε ενυδρείο με pH 7.5 ή να το αγοράσει κάποιος και να το βάλει σε pH 6.5?

Γιάννη η θέση μου είναι απλή και είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσεις, γιατί και πολλά χρόνια έχεις στο χόμπι και εμπειρία μεγάλη έχεις, αλλά και αρχές, πιστεύω. Διάβασε ΑΥΤΟ και θα καταλάβεις τη νοοτροπία μου. Επίσης, δεν με ενδιαφέρει απλώς να ζήσουν τα ψάρια... Αλλά να ζήσουν σωστά!

Κοίταξε να δεις, υπάρχουν δύο τρόποι αντιμετώπισης του ενυδρείου και των ψαριών που έχεις μέσα:

1. Να ζουν απλά και όσο ζήσουν... Το ενυδρείο το έχω για μένα και όχι γι' αυτά...

2. Να ζουν όσο γίνεται πιο σωστά και να τους δίνω τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες που χρειάζονται και πρέπει... Είμαι υπεύθυνος για τη ζωή τους.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Εάν πάρεις αυτά τα τέτρα που περιγράφεις στο παράδειγμά σου και τα χωρίσεις σε 2 ομάδες, βάζοντας τη μία σε pH 7,0 και μαλακό νερό και την άλλη σε ρΗ 7,5 και πιό σκληρό νερό (μέσου δικτύου Ελλάδας), ποια από τα δύο πιστεύεις ότι θα ζήσουν περισσότερο και με καλύτερη υγεία? Και με τη θεωρητική υπόθεση πάντα, ότι όλες οι άλλοι παράμετροι της μετέπειτα ζωής τους θα είναι ίδιοι. Και χωρίς να υπολογίσεις την πιθανή προδιάθεση κάποιων... Μόνο συνθήκες υπολόγισε... Ασε που πιστεύω ότι και η επιλογή του είδους των συγκατοίκων παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στη συμπεριφορά, άρα και στην μετέπειτα πορεία των όποιων ψαριών... Δεν ταιριάζουν όλα με όλα και το ξέρουμε καλά αυτό όλοι μας.

Για παράδειγμα θα σου αναφέρω τους Μονομάχους, που όλοι τους παίρνουν και τους βάζουν σε ενυδρεία με τιμές νερού δικτύου. Και μετά τους ρωτάς πόσα χρόνια τους ζουν και σου απαντούν 2 με 2,5... και ΑΝ ζήσουν και αυτά...

Εμ, φυσικά και θα ζήσουν τόσο (στην καλύτερη των περιπτώσεων) γιατί θα αρρωστήσουν πριν την ώρα τους από τις λάθος παραμέτρους του νερού και θα στεναχωρήσουν τον φροντιστή τους με την απώλειά τους... Βάζει κανείς τύρφη στο νερό τους ή προσθέτει διοξείδιο? Και παρακαλώ μην μου αναφέρετε εξαιρέσεις γιατί αναφέρομαι στον κανόνα. Και το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με τα corydoras, τα Νέον και ένα κάρο άλλα ψάρια...

Κάποτε δεν θα πρέπει εμείς οι "συνειδητοποιημένοι" "ψαγμένοι" χομπίστες να κάνουμε κάτι και γι' αυτό? Και δεν λέω φυσικά να "δέρνουμε" τους νέους που τα κάνουν χωρίς να ξέρουν, αλλά να ενημερώνουμε σωστά όσο γίνεται περισσότερους για να περιορίζεται η συνεχόμενη αυτή λάθος πρακτική, που έχει σαν αποτέλεσμα απανωτούς άδικους θανάτους ψαριών.

Και τι έκανα λοιπόν? Αναφέρθηκα στο πρόβλημα έτσι όπως πιστεύω ότι έχει - και χωρίς επίθεση που λέτε (απορώ που την είδατε την επίθεση..!), ωθώντας τον να κάνει κάτι για να αλλάξει τη ζωή των ψαριών του και να αποφύγει τη σίγουρη κατ' εμέ ταλαιπωρία τους:

...Προσωπικά αμφιβάλλω ότι τα τέτρα θα φτάσουν μέχρι το Πάσχα, εάν δεν τους δώσεις τις κατάλληλες συνθήκες που χρειάζονται... Και αν το κάνεις αυτό, τότε θα έχουν πρόβλημα τα πλάτυ και τα γκάππυ.

Εχεις βάλει άσχετα ψάρια που δεν ταιριάζουν καθόλου μεταξύ τους, κυρίως γιατί θέλουν τελείως διαφορετικές συνθήκες νερού.

EDIT: Καλώς ήρθες στο χόμπι και στο Aquazone.

Βρε παιδιά... Γιατί εγώ δεν μπορώ να δω την επίθεση που λέτε όλοι σας..? Πάλι "πειραγμένος" είμαι..?

Και καλά αν διαφωνούν κάποιοι με τα πιστεύω μου σχετικά με τη διατήρηση των ψαριών στα ενυδρεία ή με τον τρόπο που εκφράζομαι ή χειρίζομαι το λόγο... Αλλά ειλικρινά απορώ..!

Η έλλειψη σεβασμού από που προκύπτει?

Θα ήθελα να καταλάβω που αναφέρεσαι Manogr (EDIT: και Σταμάτης), όχι για τίποτα άλλο, αλλά για να μην παρεξηγηθεί και παρερμηνευθεί η έκφραση που χρησιμοποίησες... Και αν κρίνεις ότι δεν χρειάζεται να γίνει δημόσια, υπάρχουν και τα pm.

Πάντως κλείνοντας εδώ και μη έχοντας καμία διάθεση να επανέλθω, θα ήθελα από την ομάδα των υπευθύνων του Aquazone, να μου στείλουν ένα email ή ένα μήνυμα και να μου πουν τι ακριβώς συμπεριφορά θα πρέπει να έχω, ώστε να μην δημιουργούνται τέτοια θέματα. Ή αν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα με μένα, παρακαλώ να μου το θίξετε - δείξετε, γιατί τελευταία όλο "φάουλ" κάνω (απ' ότι βλέπω) και είναι το τελευταίο πράγμα που θέλω, πιστέψτε με...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ντινο το πηρες προσωπικα ενω εγω επιτηδες γενικευσα το συγκεκριμενο θεμα. Ηθελα να το κανω απο καιρο αφου μια ηλεκτρονικη κοινοτητα που μεγαλωνει πιστευω οτι καποια στιγμη πρεπει να αποφασισει μονη της πως ακριβως θα εξελιχθει.... η υποδοχη των νεων ειναι ιδιαιτερα σημαντικη και εχοντας παρατηρησει αρκετα "χωσιματα" τον τελευταιο καιρο ηθελα να το συζητησουμε ολοι μαζι!

Αν ηταν θεμα αποφασης της ομαδας θα ακολουθουσαμε πιο επισημες γραμμες αλλα δεν ενεργουμε ετσι...ειδικα σε αυτα τα θεματα!!

Θελουμε ενα ελιτιστικο forum ή μια ανοιχτη κοινοτητα αλληλοβοηθειας για παραδειγμα? Πολλα τετοια ερωτηματα μπορουν να απαντηθουν απο αναλογες συζητησεις και πιστευω οτι πλησιαζοντας τα 2 χρονια ζωης ειμαστε ωριμοι να το κανουμε! Ολοι μαζι...

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου αν κάποιος θέλει να είναι σίγουρος πως τα κατοικιδιά του ειναι και θα είναι υγειή (γάτα, σκύλος, ψάρια, νυχτερίδες :thumbup: ) πρέπει να παρέχει σωστή φροντίδα και υγειές περιβάλλον. Οι σωστοί παράμετροι έχουν αυτό το σκοπό και γράφονται για να τις ακολουθεί όποιος θέλει και έχει τη δυνατότητα.

Όταν κάποιος που ξεκινά ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά στην βιβλιογραφία (άσχετα με τις μετέπειτα πράξεις του) θα πρέπει να τον παροτρύνουμε να διαβάσει, να υποδείξουμε κάποια πράγματα που ίσως αγνοεί, όχι να τον διαβεβαιώσουμε πως "όλα θα πάνε καλα", ακόμα και αν τα "λάθη" είναι δευτερεύουσας σημασίας, αυτό θα το αποφασίσει ο ίδιος.

Νομίζω πως ο στόχος των post στα οποία αναφέρεστε ήταν να επισημάνουν τι είναι θεωρητικά σωστό και διακρίνω πως αυτή η προσπάθεια βρήκε ανταπόκριση απο τον άμεσα ενδιαφερόμενο.

Φιλικά,

μια αρχάρια :)

Link to comment
Share on other sites

...Θελουμε ενα ελιτιστικο forum ή μια ανοιχτη κοινοτητα αλληλοβοηθειας για παραδειγμα? Πολλα τετοια ερωτηματα μπορουν να απαντηθουν απο αναλογες συζητησεις και πιστευω οτι πλησιαζοντας τα 2 χρονια ζωης ειμαστε ωριμοι να το κανουμε! Ολοι μαζι...

Ναι συμφωνώ, πιστεύω ότι είμαστε.

Και σαφώς - εγώ τουλάχιστον - είμαι υπερ του δεύτερου.

Δεδηλωμένα..! :thumbup:

EDIT: Μάλλον στον τρόπο έχουμε κολλήσει, αλλά θα το λύσουμε κι αυτό. Με καλή διάθεση...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου αν κάποιος θέλει να είναι σίγουρος πως τα κατοικιδιά του ειναι και θα είναι υγειή (γάτα, σκύλος, ψάρια, νυχτερίδες :thumbup: ) πρέπει να παρέχει σωστή φροντίδα και υγειές περιβάλλον. Οι σωστοί παράμετροι έχουν αυτό το σκοπό και γράφονται για να τις ακολουθεί όποιος θέλει και έχει τη δυνατότητα.

Όταν κάποιος που ξεκινά ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά στην βιβλιογραφία (άσχετα με τις μετέπειτα πράξεις του) θα πρέπει να τον παροτρύνουμε να διαβάσει, να υποδείξουμε κάποια πράγματα που ίσως αγνοεί, όχι να τον διαβεβαιώσουμε πως "όλα θα πάνε καλα", ακόμα και αν τα "λάθη" είναι δευτερεύουσας σημασίας, αυτό θα το αποφασίσει ο ίδιος.

Νομίζω πως ο στόχος των post στα οποία αναφέρεστε ήταν να επισημάνουν τι είναι θεωρητικά σωστό και διακρίνω πως αυτή η προσπάθεια βρήκε ανταπόκριση απο τον άμεσα ενδιαφερόμενο.

Φιλικά,

μια αρχάρια :)

Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ.

Πάντως θα ήθελα να δω την γνώμη και άλλων μελών που είναι καινούριοι στην παρέα μας...

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο πράγμα να πεις : καλό θα ήταν να βελτιώσεις τις συνθήκες του ενυδρείου σου .

Και άλλο πράγμα : είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ οι συνθήκες του ενυδρείου σου.

Και δεν σημαίνει ότι έχεις πει αυτή τη κουβέντα Ντίνο .

Εγώ μιλάω γενικά και βάζω και τον εαυτό μου μέσα , και εγώ έχω παρασυρθεί και έχω γίνει απότομος κάποιες φορές .

Γενικά όμως μην μου πεις ότι δεν έχεις νιώσει άσχημα όταν κάποιος νέος ζητά μια συμβουλή και από κάτω γράφονται λ.χ. 10 πόστ που του λένε ωμά το πόσο λάθος είναι .

Και δεν λέω να μην τα πεις .

Να τα πεις , αλλά σαν να τον γνώριζες τώρα για πρώτη φορά .

Και όχι σαν ένα φίλο σου .

Και ο λόγος που το λέω έτσι ,είναι διότι ο γραπτός λόγος μπορεί εύκολα να παρεξηγηθεί .

Υπ οψιν ότι με χαροποιεί το ότι γίνεται τέτοια συζήτηση εδώ και θα ήθελα και εγώ να δω νέα μέλη να συμμετέχουν και να μας πουν την άποψη τους .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...