Jump to content

Νεος Στο Φορουμ Και Βασικη Ερωτηση


Recommended Posts

καλησπερα παιδια...προσφατα πριν μια βδομαδα πηρα ενα 63ltr ενυδρειο με φιλτρο fluval U2 ...φυσικο λευκο χαλικακι 2-3mm και για αρχη 2-3 πλαστικα φυτα...μεσα εχω 2 ψαρακια ενα oranda 10-12cm και ενα black moor 4-5cm..τα ψαρακια πριν απο κει τα ειχα σε ενα 25λιτρο το οποιο μου χαν κανει δωρο και αφου καταλαβα οτι εκει δε θα επιζουσαν προσπαθησα να κανω κατι γρηγορα...το ενυδρειο το καινουργιο ετρεξε γυρω στις 2 μερες με το φιλτρο αντιχλωριο βακτηρια και μια αμπουλα απο πετσοπ η οποια κανει παρομοια δουλειαμε το μπολιασμα...το οποιο δεν εμπιστευτηκα να κανω λογω του οτι φοβηθηκα μην κολλησουν κατι τα ψαρακια απο ξενο ενυδρειο,,,μεχρι χθες λα ηταν φυφιολογικα και τα ψαρακια ειναι μεσα απο την τεταρτη...τη παρασκευη το πρωι πηρα μετρησεισ στο πετσοπ με τεστ αμμωνιας και ολα ηταν normal και νιτριδια και ph και ολα...απο χθες το βραδυ ομως το νερο εχει θολωσει και σημερα θολωσε ακομα πιο πολυ και περιμενω να ερθει η αυριανη μερα να παω παλι για μετρησεις...ξερω οτι οταν εβαλα τα ψαρια μεσα ηταν σχεδον αστρωτο το ενυδρειο αλλα δε γινοτανε αλλο στην μικροσκοπικη γυαλα που τα ειχα και φοβομουν μην παθουν ζημια εκει...υπαρχει περιπτση να χει δημιουργηθει αμμωνια και να θολωσε το νερο και αν ναι πως να το αντιμετοπισω διοτι ξερω οτι για να γινει ο κυκλος του αζωτου και να στρωσει τ ενυδρειο αμμωνια θα δημιουργηθει.. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η υπερβολικη θολουρα ( αν ειναι οπως το καταλαβαινω ) , οφειλεται στο οτι δεν ξεπλυνες καλα το χαλικακι σου ;

Η θολουρα που αναφερεις πως ειναι δλδ ; Εννοω σαν χρωμα , το φιλτρο σου ειναι ενταξει ; Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου ;

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Παρε μπολι γιατι θα εχεις προβληματα,το ενυδρειο σου κατα πασα πιθανοτητα ειναι αστρωτο.Οταν πας για μετρησεις να μας γραψεις ακριβως τι εβγαλαν,το νορμαλ δυστοιχος δεν μας λεει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και οτι τα χρυσοψαρα ρυπαινουν υπερβολικα το νερο , οποτε θες και πολυ καλη φιλτρανση .

Link to comment
Share on other sites

το χαλικακι το χα πλυνει απειρες φορες ...τη πρωτη ειδικα το εβαλα εβγαλε θολουρα και το ξανααδειασα και το ξαναπλυνα...εβγαλε ελαφρυα θολουρα αλλα επειδη το αφησα το φιλτρο μου να λειτουργει 2 μερες ξεθολωσε...νομιζω οτι ειναι απτους ρυπους αλλα αυριο θα παω το νερο για τεστ...το φιλτρο μου εχει 2 θηκες με σφουγγαρι αριστερα δεξια και στο κεντρο βιολογικο υλικο αυτο ειναι

http://www.amazon.co.uk/Fluval-U2-Underwater-Filter-400LPH/dp/B001Q1HPGE

η θολουρα δεν ειναι υπερβολικη αλλα φαινεται..

το φιλτρο νομιζω ειναι πολυ καλο και ειδικα για 63αρι

αλλη μια ερωτηση πιστευετε ειναι καλο να παρω μια σκουπα και επειδη ξερω οτι δεν ειναι καλο να ανακατευεισ το πατο του ενυδρειου να καθαριζω με αυτη ελαφρυα τις ακαθαρσιες των ψαριων πανω στις αλλαγες του νερου?

και ευχαριστω για τις αμμεσσες απαντησεις

Έγινε επεξεργασία - bilaras7
Link to comment
Share on other sites

Παρε μπολι γιατι θα εχεις προβληματα,το ενυδρειο σου κατα πασα πιθανοτητα ειναι αστρωτο.Οταν πας για μετρησεις να μας γραψεις ακριβως τι εβγαλαν,το νορμαλ δυστοιχος δεν μας λεει κατι...

μπολι να παρω απο ποιον φιλε μου? μου φαινεται λιγο ριψοκινδυνο απο θεμα αρρωστιας να παρω απο καποιον που δε ξερω μπολιασμα και να κολλησουν και τα δικα μου ψαρια κατι...και επισης απο την τριτη τεταρτη που τα εχω μεσα μπορω ακομα να μπολιασω?

Link to comment
Share on other sites

μια αλλαγη νερου κατα 30-40% δεν προκειται να κανει κακο, αν εχεις αμμωνια που ειναι το πιο πιθανο θα κανει καλο.

προετειμασε νερο και κανε αλλαγη νερου, καλο θα ειναι να περεις τα δικα σου τεστ νερου για να μην περιμενεις το καθε πετ σοπ, αμμωνια, NO2 και NO3 ειναι αυτα που χρειαζεσαι για τωρα, πολυ καλυτερα ειναι τα υγρα τεστ και οχι τα στικ.

σταματα το καθημερινο ταισμα και ριξε και την αμπουλα μετα την αλλαγη του νερου βαση με τις οδηγιες χρησεως που εχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια αλλαγη νερου κατα 30-40% δεν προκειται να κανει κακο, αν εχεις αμμωνια που ειναι το πιο πιθανο θα κανει καλο.

προετειμασε νερο και κανε αλλαγη νερου, καλο θα ειναι να περεις τα δικα σου τεστ νερου για να μην περιμενεις το καθε πετ σοπ, αμμωνια, NO2 και NO3 ειναι αυτα που χρειαζεσαι για τωρα, πολυ καλυτερα ειναι τα υγρα τεστ και οχι τα στικ.

σταματα το καθημερινο ταισμα και ριξε και την αμπουλα μετα την αλλαγη του νερου βαση με τις οδηγιες χρησεως που εχει.

εμμ για ποια αμπουλα μιλας φιλε μου? και να σταματησω το ταισμα καθημερινα τι εννοεισ ποτε να τα ξαναταισω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...προσφατα πριν μια βδομαδα πηρα ενα 63ltr ενυδρειο με φιλτρο fluval U2 ...φυσικο λευκο χαλικακι 2-3mm και για αρχη 2-3 πλαστικα φυτα...μεσα εχω 2 ψαρακια ενα oranda 10-12cm και ενα black moor 4-5cm..τα ψαρακια πριν απο κει τα ειχα σε ενα 25λιτρο το οποιο μου χαν κανει δωρο και αφου καταλαβα οτι εκει δε θα επιζουσαν προσπαθησα να κανω κατι γρηγορα...το ενυδρειο το καινουργιο ετρεξε γυρω στις 2 μερες με το φιλτρο αντιχλωριο βακτηρια και μια αμπουλα απο πετσοπ η οποια κανει παρομοια δουλειαμε το μπολιασμα...το οποιο δεν εμπιστευτηκα να κανω λογω του οτι φοβηθηκα μην κολλησουν κατι τα ψαρακια απο ξενο ενυδρειο,,,μεχρι χθες λα ηταν φυφιολογικα και τα ψαρακια ειναι μεσα απο την τεταρτη...τη παρασκευη το πρωι πηρα μετρησεισ στο πετσοπ με τεστ αμμωνιας και ολα ηταν normal και νιτριδια και ph και ολα...απο χθες το βραδυ ομως το νερο εχει θολωσει και σημερα θολωσε ακομα πιο πολυ και περιμενω να ερθει η αυριανη μερα να παω παλι για μετρησεις...ξερω οτι οταν εβαλα τα ψαρια μεσα ηταν σχεδον αστρωτο το ενυδρειο αλλα δε γινοτανε αλλο στην μικροσκοπικη γυαλα που τα ειχα και φοβομουν μην παθουν ζημια εκει...υπαρχει περιπτση να χει δημιουργηθει αμμωνια και να θολωσε το νερο και αν ναι πως να το αντιμετοπισω διοτι ξερω οτι για να γινει ο κυκλος του αζωτου και να στρωσει τ ενυδρειο αμμωνια θα δημιουργηθει.. ευχαριστω πολυ

αν εχεις αμωνια (που ειναι το πιο πιθανο) θα ταιζεις καθε 3 μερες και απο πολυ λιγο μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις αμωνια (που ειναι το πιο πιθανο) θα ταιζεις καθε 3 μερες και απο πολυ λιγο μεχρι να στρωσει το ενυδρειο σου.

ok θα παρω μετρησεις αυριο τοτε και αν εχει αμμωνια θα το κανω σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Η θολουρα μπορει να ειναι απο τα ετοιμα βακτηρια(αμπουλα).

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι ειναι πολυ ασφαλης τροπος στρωσιματος και αν το παρεις απο συνχομπιστα απο εδω δεν θα εχεις κανενα θεμα.Κοιτα σ αυτο το θεμα μηπως βρεις καποιον κοντα σου!

Link to comment
Share on other sites

γαμωτο το μοβο που φοβαμαι ειναι οτι δεν εμπιστευομαι αν ο αλλος εχει υγιες ενυδρειο τελειως..και το οραντα μου ειναι απο τα πιο ευαισθητα στις αρρωστιες

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι που εχουν γραψει στο θεμα και προσφερουν μπολι εννοειτε οτι εχουν υγιες ενυδρειο αλλιως δεν θα εγραφαν..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εκανα μετρησεισ ..ph νιτριδια σκληροτητα μου τα εκανε με στικακι και εδειξαν φυσιολογικα ...αμμωνια ειχε δημιουργηθει ελαχιστη και εκανα αλλαγη νερου 50% και πηρα ενα φαρμακο το prime απτο οποιο εβαλα ...αυτο εδω ειναι

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

...μπορειτε να μου πειτε ενα τροπο σωστονα καθαριζω το βυθο?πηρα μια σκουπα βυθου αυτην

http://www.aquaristikshop.com/e_Produktinformationen/JBL-Aqua-EX-20-45.htm

αλλα μου αναδευσε πολυ το βυθο και αρχισαν νααιωρουντε καποιες ινες τις οποιες ευτυχως οταν ανοιξα το φιλτρο τα περισσοτερα εδω και 20 λεπτα τα χει μαζεψει

τα τεστ που αγορασα ειναι αυτα

http://www.petcity.gr/product/JBL-EASYTEST-6IN1-24300181.html

http://www.petcity.gr/product/JBL-AMMONIUM-TEST-SET-NH4-24300003.html

(τα οικονομικα μου δεν επετρπαν να παρω ολα τα τεστ για το καθε ενα ξεχωριστα)

αν μπορει καποιος ας μου απαντησει για ολα αυτα με σιγουρια γτ εχω αγχωθει πολυ και ηταν η πρωτη μου αλλαγη σε μεγαλο ενυδρειο η οποια δε πηγε και πολυ καλα λογω της αναδευσης τοσο πολυ του βυθου...

ευχαριστω πολυ :(

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες που μετρησες δηλαδη?Σου ειπα και πιο πανω να βαλες μετρησεις,το οτι ειναι φυσιολογικες η οκ δεν μας λεει κατι..

Τεστ αμμωνιας εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες που μετρησες δηλαδη?Σου ειπα και πιο πανω να βαλες μετρησεις,το οτι ειναι φυσιολογικες η οκ δεν μας λεει κατι..

Τεστ αμμωνιας εχεις?

λοιπον ph νιτριδια σκληροτητα τα μετρησαμε με στικ

NO3 =0

NO2=0

PH=7-7.2

NH4=0.2-0.3

νομιζω εκει ηταν

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ph νιτριδια σκληροτητα τα μετρησαμε με στικ

NO3 =0

NO2=0

PH=7-7.2

NH4=0.2-0.3

νομιζω εκει ηταν

Οι μετρήσεις σου δεν ειναι φυσιολογικές λοιπόν. Η ΝΗ4 πρέπει να είναι 0 και να έχεις Νιτρικά άντε μέχρι 25 (τα ΝΟ3). Το ενυδρειο σου ειναι άστρωτο. Βάλε μπόλι. Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

τα NO3 δικο μου λαθος ηταν στο στικακι καπου στο 10 δε τα δειχνςι με μεγλλη ακριβεια ...η αμμωνια ομως ηταν καπου εκει κιι ειχα δυστηχως λιγη

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, τι εννοείς "δυστυχώς λίγη";;;;

Ο σκοπός σου ειναι να φτάσεις το 0. Αν η αμμωνία ανεβαίνει αντί να πέφτει.....τα ψαράκια σου θα γίνουν πουλάκια, θα βγάλουν φτερά!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

ωραια εκτοσ απο μπολι ποιος ειναι ο αλλος τροπος να στρωσει και να φυγει η αμμωνια...υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

τζαμπα φιλε bilaras7 οχι μονο το μπολι και η φαση ειναι οτι σου το προσφερουν και εσυ λες οχι λογο ασθενειων

εγω παντος θα εβαζα με κλειστα ματια απο καποιους πολλους εδω μεσα

Τωρα υπαρχει και αλλη λυση να παρεις το Kent Marine Nitrogen sponge

Αλλα θα πρεπει να ακολουθησεις πιστα της οδηγιες

Αυτη ειναι μια λυση, παντος μην αφηνεις τα ψαρακια σου ετσι.....

Έγινε επεξεργασία - xenakisteo
Link to comment
Share on other sites

οκ οκ παιδια αν καποιος μπορει να εξυπηρετησει αλιμο δαφνη ηλιουπολη υμμητο παρακαλω ασ μου πει να παρω τ μπολι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...