Jump to content

Προβλημα Με Trachyphyllia


Recommended Posts

Εγώ τα ταΐζω target.

Pellet και κατεψυγμένα artemia.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι Νικόλα!Με το χέρι πιάνω πέντε έξι πέλετ,και τα αφήνω στο στόμα τους.Μέχρι και τα μανιτάρια ταΐζω έτσι!!

Εγώ τα ταΐζω target.

Pellet και κατεψυγμένα artemia.

με ανοιχτη η κλειστη κυκλοφορια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου "κλεβουν" τα ψαρια το φαγητο της trachyphilias μεχρι να το φαει αυτή?

με προλαβες χαχαχα ειδικα εαν εχεις γαριδα μεσα ,βεβαια ο Κωστας δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως το hawkfish που πάει να τα φάει συνέχεια!Οπότε παραμονεύω από πάνω μέχρι να μπουν στο στόμα του κοραλλιού τα πέλετς με την τσιμπίδα,και διώχνω του επίδοξους "ληστές"!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ένα κομενο μπουκαλι. Βαζω την τροφη πανω στο κοραλι και μετα το καπακωνω με τον "κονο" του μπουκαλιού. μεχρι να την φαει αντε με τα χιλια ζορια να μπει κανενα σαλιγκαρι μεσα από την τρυπα που εχει το μπουκαλι στο πανω σημειο. Είναι καλο κολπακι και πιανει για ολες τις trachyphilies.

Κατι άλλο....

κάθε ποτε ταιζετε τα κοραλια? και σε τι φωτισμο τις εχετε? δηλαδή κεντρο στο ενυδρειο (εντωνος φωτισμος) σε καποια ακρη? (μετριος)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ένα κομενο μπουκαλι. Βαζω την τροφη πανω στο κοραλι και μετα το καπακωνω με τον "κονο" του μπουκαλιού. μεχρι να την φαει αντε με τα χιλια ζορια να μπει κανενα σαλιγκαρι μεσα από την τρυπα που εχει το μπουκαλι στο πανω σημειο. Είναι καλο κολπακι και πιανει για ολες τις trachyphilies.

Κατι άλλο....

κάθε ποτε ταιζετε τα κοραλια? και σε τι φωτισμο τις εχετε? δηλαδή κεντρο στο ενυδρειο (εντωνος φωτισμος) σε καποια ακρη? (μετριος)

σωστος και εξυπνος τροπος,χαμηλα Ευγενιε η το πολυ στη μεση .

Link to comment
Share on other sites

εγω τη ταιζω με μια συριγγα με σωλινακι ακαμπτο περιπου 10 ποντους.κλεινω κυκλοφορια και 20 λεπτα περιπου.τη ταιζω με κλειστα τα φωτα γιατι τοτε τη βλεπω να τρωει καλα.κανω κατι λαθος?ταιζω καθε εβδομαδα πριν την αλλαγη νερου

Link to comment
Share on other sites

Μπουκάλι και με μια σύριγγα ρίχνω τα αρτεμια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

με τη βοηθεια σας η τραχυφιλια μου ειναι ξανα υγειεστατη! ταισμα μυσις 2 φορες την εβδομαδα.ιχνοστοιχια,λιγο iodide και τη βλεπω μια χαρα!!! ειναι το πρωτο μου κοραλι που εβαλα και φυσικα το αγαπημενο μου.σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

κ σε εσας μπραβο! και ενα μεγαλο ευχαριστω και στο στρατο που τον ζαλιζω συνεχεια.μπορει στις μπεκατσες να μη το εχει αλλα οταν ηταν μωρο αντι για μαμα ειπε ακροπορα :xmas_laugh:

Link to comment
Share on other sites

κ σε εσας μπραβο! και ενα μεγαλο ευχαριστω και στο στρατο που τον ζαλιζω συνεχεια.μπορει στις μπεκατσες να μη το εχει αλλα οταν ηταν μωρο αντι για μαμα ειπε ακροπορα :xmas_laugh:

Το εχω με τις τσιχλες ομως ρε :P

Περα απο την πλακα,δε με ζαλιζεις καθολου.Για οτι θες ειμαι εδω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σημερινη φωτο απο το κοραλι.απο μαραμενη μπαμια εχει γινει πραγματικο alien.πραγματικα παραξενο κοραλι η τραχυφυλια.το προβλημα τωρα ειναι οτι μεγαλωσε αρκετα για το νανο μου.ακουμπαει στο τζαμι και στο βραχο.δεν εχει αλλο χωρο.στο τζαμι που ακουμπαει λετε να εχουμε αλλα?να νεκρωσει πχ?μαλλον ηρθε η ωρα να την αποχωριστω και να παει σε μεγαλυτερο σπιτι.σας ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια σας!!!!

post-50102-0-38973900-1392472480_thumb.jpg

post-50102-0-97853200-1392472497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφιές...

η δικιά μου είναι ακόμα στο στάδιο της μαραμένης μπάμιας....

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφη είναι!Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με το τζάμι πάντως!Τώρα αν νομίζεις ότι έγινε τέρας,μπορείς να την δώσεις και να βάλεις μια πιο μικρή και φτου κι απ΄την αρχή! :bigemo_harabe_net-95:

ΥΓ.Βέβαια θα μπορούσες να πας και σε μεγαλύτερο tank..... :cigar:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σας λογια.τεραστια δεν ειναι αλλα ειναι μεγαλη για 30 λιτρα μπρικι!!απο μεγεθος οσο ενα πακετο τσιγαρα αλλα αμα ειχε χωρο θα πριζοταν και αλλο!

κωστα ποιο μεγαλο ε? το εχω στα σκαρια.οχι κανενα τεραστιο.120 λιτρα πιστευω θα τα χαρω περισσοτερο απο 30.

η δικια μου ειναι ποιο δυσκολη απο τη πρασινη τη κλασσικη?θυμαμαι ειχε περισσοτερα χρηματα απο μια πρασινη κ ας ηταν και ποιο μικρη σε μεγεθος.γιατι τετοια διαφορα στη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω χρώματος φιλαράκι...αν είναι να το κάνεις το βήμα πάντως κάντο καλά!

Ανέβα στα 200 για να μείνεις καιρό.....;)

Δεν κοστίζει πολύ η συντήρηση.....το κυβάκι τρέχει με ελάχιστα έξοδα τον μήνα!:)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...