Jump to content

Ροδες Βαρεως Τυπου Για Βαση


Recommended Posts

Για 4 ρόδες βαρέως τύπου είναι καλό το ποσόν!!

Να ξέρεις οτι όσο πιο μεγάλες είναι τόσο πιο εύκολα θα μπορείς να τσουλήσεις το

όχημα . . .

Αν είναι σκέτο τεφλόν χωρίς καθόλου λάστιχο ή καουτσουκ ή κάτι μαλακό πολύ πιθανόν να σου κάνουν

σημάδια στο laminate από το βάρος . . .

Κατά τα άλλα υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να μην "τσουλάει" το όχημα αν έχει ρόδες χωρίς φρένο . . . ;)

Link to comment
Share on other sites

εχουν λασιχο η τεφλον γυρω μου ειπε.δεν θυμαμε ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τεφλόν ακόμα καλύτερα, είναι ποιο σκληρό από το λάστιχο ώστε να κρατήσει το βάρος και

να μην έχει παραμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τεφλόν ακόμα καλύτερα, είναι ποιο σκληρό από το λάστιχο ώστε να κρατήσει το βάρος και

να μην έχει παραμόρφωση.

+1

Προχώρα φίλε στην κατασκευή και αν μπορέσω θα σου ανεβάσω και φωτογραφίες να δεις από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Και εννοειται οτι περιμενουμε πληροφοριες απ την κατασκευη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου έχω τοποθετήσει ρόδες. Στο προηγούμενο ενυδρείο που είχα, ο προκάτοχός του είχε κάνει και αυτός το ίδιο και από εκεί κόλλησα... Τρελή εξυπηρέτηση... Πραγματικά σου λύνει το χέρια.

Άποψή μου είναι, το φορτίο που μπορούν να σηκώσουν οι ρόδες που θα τοποθετήσεις (αθροιστικά) να είναι 10-30% παραπάνω από το συνολικό φορτίο. Να μην ξεχάσει να υπολογίσεις όλα τα υλικά (γυάλα, βάση, φίλτρα, χαλίκι, πέτρες και φυσικά το νερό... ).

Επίσης πολύ σημαντική είναι η τοποθέτηση. Κοίτα να τις βάλεις έτσι ώστε να μοιράζεται το βάρος σε όλη τη βάση - ρόδες. Για παράδειγμα αν βάλεις 5 ρόδες, οι τέσσερεις θα μπουν σε κάθε γωνία και η πέμπτη ακριβώς στο κέντρο (εκεί που τέμνονται οι δύο διαγώνιοι τις βάσης). Τέλος οι ρόδες σου πρέπει να είναι περιστρεφόμενες και όχι σταθερής θέσης, ώστε να μην ζορίζονται σε οποιαδήποτε κατεύθυνση θες να πας το ενυδρείο. Εκτός όλων αυτών θα πρέπει τουλάχιστον οι μπροστινές ρόδες να είναι με φρένο. Ένα ακόμη σημείο που πρέπει να προσέξεις, είναι να μην έχουν πολύ μικρή διάμετρο οι ρόδες σου και ζορίζονται σε πιθανά εμπόδια (πχ αρμοί από πλακάκια κτλ).

Εγώ τις αγόρασα από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...