Jump to content

Τα Ψαρια Ειναι Κτημα Μας;;


Recommended Posts

Αυτο για τα μαγαζια το εχουμε θειξει απειρες φορες..μη γυρνατε ολα τα θεματα εκει παρακαλω..υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες,τα εχουμε ξαναπει αυτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω την ερωτηση θα την παω λιγο πιο μακρια.

τα παιδια μας ειναι κτημα μας?

ας το σκεφτουμε σοβαρα πριν απαντησουμε στον ιδιο μας τον εαυτο και οχι δημοσια, οταν βρεθει η απαντηση σε αυτο το ερωτημα μετα παμε και στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω η αληθεια ειναι καπου στην μεση! Σχεδον συμφωνω με ολες τις αποψεις. Σχεδον ομως! Ναι τα ψαρια ειναι κτημα μας γιατι τα αγορασαμε. Ναι υπαρχουν ξεροκεφαλοι και αδαεις που τα ταλαιπωρουν χωρις λογο πιστευοντας οτιι κανουν το σωστο ενω ολοι οι αλλοι λαθος. Ναι υπαρχουν οι αδαεις που ομως μαθαινουν απ τα λαθη τους. Ναι υπαρχουν οι διεστραμμενοι που τα κακομεταχειριζονται επειδη τους αρεσει. Ναι υπαρχουν και οι ανθρωποι που τα σεβονται και τους προσφερουν το καλυτερο δυνατο. Ναι καποιες φορες το ενυδρειο μας καποιες φορες ειναι πιο ασφαλες απ την φυση και καποιες αλλες οχι! Αλλα και παλι ετσι ειναι η φυση! Ναι τα ψαρια τα παιρνουμε για να γουσταρουμε εμεις! Ναι τα ζωντανα μας ως ενα βαθμο οντως βασιζονατι σε μας για την επιβιωση τους. Και τελος ναι τα παιδια μας ειναι κτημα μας με την ευρεια εννοια ομως, δηλαδη οτι προερχονται απ τα σπλαχνα μας και οχι οτι τα εξουσιαζουμε και τα κατεχουμε!

Γνωριζοντας λοιπον ολα αυτα ο καθενας κανει τις επιλογες του, οπως οτιδηποτε στην ζωη! Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι για να αλλαξεις εναν ανθρωπο τοσο ριζικα αν εκεινος δεν σεβεται στην συγκκριμενη περιπτωση τα ψαρια του! Μην ξεχνατε οτι ο νομος διεθνως οριζει τα ζωα ως πραγματα και οχι σαν ζωντανα!

Εγω απο την μερια μου θα σας πω οτι ειχα πολλα ζωντανα διαφορων ειδων και ολα τους ηταν σαν οικογενεια για μενα! Με τα ψαρια δεν ασχολουμαι απο χομπυ αλλα γιατι οντως χρειαζομαι αυτο το κομματι της φυσης στη ζωη μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω η αληθεια ειναι καπου στην μεση! Σχεδον συμφωνω με ολες τις αποψεις. Σχεδον ομως! Ναι τα ψαρια ειναι κτημα μας γιατι τα αγορασαμε. Ναι υπαρχουν ξεροκεφαλοι και αδαεις που τα ταλαιπωρουν χωρις λογο πιστευοντας οτιι κανουν το σωστο ενω ολοι οι αλλοι λαθος. Ναι υπαρχουν οι αδαεις που ομως μαθαινουν απ τα λαθη τους. Ναι υπαρχουν οι διεστραμμενοι που τα κακομεταχειριζονται επειδη τους αρεσει. Ναι υπαρχουν και οι ανθρωποι που τα σεβονται και τους προσφερουν το καλυτερο δυνατο. Ναι καποιες φορες το ενυδρειο μας καποιες φορες ειναι πιο ασφαλες απ την φυση και καποιες αλλες οχι! Αλλα και παλι ετσι ειναι η φυση! Ναι τα ψαρια τα παιρνουμε για να γουσταρουμε εμεις! Ναι τα ζωντανα μας ως ενα βαθμο οντως βασιζονατι σε μας για την επιβιωση τους. Και τελος ναι τα παιδια μας ειναι κτημα μας με την ευρεια εννοια ομως, δηλαδη οτι προερχονται απ τα σπλαχνα μας και οχι οτι τα εξουσιαζουμε και τα κατεχουμε!

Γνωριζοντας λοιπον ολα αυτα ο καθενας κανει τις επιλογες του, οπως οτιδηποτε στην ζωη! Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι για να αλλαξεις εναν ανθρωπο τοσο ριζικα αν εκεινος δεν σεβεται στην συγκκριμενη περιπτωση τα ψαρια του! Μην ξεχνατε οτι ο νομος διεθνως οριζει τα ζωα ως πραγματα και οχι σαν ζωντανα!

Εγω απο την μερια μου θα σας πω οτι ειχα πολλα ζωντανα διαφορων ειδων και ολα τους ηταν σαν οικογενεια για μενα! Με τα ψαρια δεν ασχολουμαι απο χομπυ αλλα γιατι οντως χρειαζομαι αυτο το κομματι της φυσης στη ζωη μου!

Τα είπες όλα Θοδωρή....έτσι είναι!

Συμφωνώ απόλυτα...!!

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kk
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω η αληθεια ειναι καπου στην μεση! Σχεδον συμφωνω με ολες τις αποψεις. Σχεδον ομως! Ναι τα ψαρια ειναι κτημα μας γιατι τα αγορασαμε. Ναι υπαρχουν ξεροκεφαλοι και αδαεις που τα ταλαιπωρουν χωρις λογο πιστευοντας οτιι κανουν το σωστο ενω ολοι οι αλλοι λαθος. Ναι υπαρχουν οι αδαεις που ομως μαθαινουν απ τα λαθη τους. Ναι υπαρχουν οι διεστραμμενοι που τα κακομεταχειριζονται επειδη τους αρεσει. Ναι υπαρχουν και οι ανθρωποι που τα σεβονται και τους προσφερουν το καλυτερο δυνατο. Ναι καποιες φορες το ενυδρειο μας καποιες φορες ειναι πιο ασφαλες απ την φυση και καποιες αλλες οχι! Αλλα και παλι ετσι ειναι η φυση! Ναι τα ψαρια τα παιρνουμε για να γουσταρουμε εμεις! Ναι τα ζωντανα μας ως ενα βαθμο οντως βασιζονατι σε μας για την επιβιωση τους. Και τελος ναι τα παιδια μας ειναι κτημα μας με την ευρεια εννοια ομως, δηλαδη οτι προερχονται απ τα σπλαχνα μας και οχι οτι τα εξουσιαζουμε και τα κατεχουμε!

Γνωριζοντας λοιπον ολα αυτα ο καθενας κανει τις επιλογες του, οπως οτιδηποτε στην ζωη! Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι για να αλλαξεις εναν ανθρωπο τοσο ριζικα αν εκεινος δεν σεβεται στην συγκκριμενη περιπτωση τα ψαρια του! Μην ξεχνατε οτι ο νομος διεθνως οριζει τα ζωα ως πραγματα και οχι σαν ζωντανα!

Εγω απο την μερια μου θα σας πω οτι ειχα πολλα ζωντανα διαφορων ειδων και ολα τους ηταν σαν οικογενεια για μενα! Με τα ψαρια δεν ασχολουμαι απο χομπυ αλλα γιατι οντως χρειαζομαι αυτο το κομματι της φυσης στη ζωη μου!

μακαρι να το βλεπουν και να το εννοουν ετσι οι περισσοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω η αληθεια ειναι καπου στην μεση! Σχεδον συμφωνω με ολες τις αποψεις. Σχεδον ομως! Ναι τα ψαρια ειναι κτημα μας γιατι τα αγορασαμε. Ναι υπαρχουν ξεροκεφαλοι και αδαεις που τα ταλαιπωρουν χωρις λογο πιστευοντας οτιι κανουν το σωστο ενω ολοι οι αλλοι λαθος. Ναι υπαρχουν οι αδαεις που ομως μαθαινουν απ τα λαθη τους. Ναι υπαρχουν οι διεστραμμενοι που τα κακομεταχειριζονται επειδη τους αρεσει. Ναι υπαρχουν και οι ανθρωποι που τα σεβονται και τους προσφερουν το καλυτερο δυνατο. Ναι καποιες φορες το ενυδρειο μας καποιες φορες ειναι πιο ασφαλες απ την φυση και καποιες αλλες οχι! Αλλα και παλι ετσι ειναι η φυση! Ναι τα ψαρια τα παιρνουμε για να γουσταρουμε εμεις! Ναι τα ζωντανα μας ως ενα βαθμο οντως βασιζονατι σε μας για την επιβιωση τους. Και τελος ναι τα παιδια μας ειναι κτημα μας με την ευρεια εννοια ομως, δηλαδη οτι προερχονται απ τα σπλαχνα μας και οχι οτι τα εξουσιαζουμε και τα κατεχουμε!

Γνωριζοντας λοιπον ολα αυτα ο καθενας κανει τις επιλογες του, οπως οτιδηποτε στην ζωη! Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι για να αλλαξεις εναν ανθρωπο τοσο ριζικα αν εκεινος δεν σεβεται στην συγκκριμενη περιπτωση τα ψαρια του! Μην ξεχνατε οτι ο νομος διεθνως οριζει τα ζωα ως πραγματα και οχι σαν ζωντανα!

Εγω απο την μερια μου θα σας πω οτι ειχα πολλα ζωντανα διαφορων ειδων και ολα τους ηταν σαν οικογενεια για μενα! Με τα ψαρια δεν ασχολουμαι απο χομπυ αλλα γιατι οντως χρειαζομαι αυτο το κομματι της φυσης στη ζωη μου!

Ναι τα ζωντανα μας ως ενα βαθμο οντως βασιζονατι σε μας για την επιβιωση τους. Και τελος ναι τα παιδια μας ειναι κτημα μας με την ευρεια εννοια ομως, δηλαδη οτι προερχονται απ τα σπλαχνα μας και οχι οτι τα εξουσιαζουμε και τα κατεχουμε! Aκριβως φιλε sturm ετσι ειναι οπως γραφεις και οσοι το καταλαβαν εχει καλος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

στο μόνο σημείο που θα διαφωνήσω είναι στο ότι τα παιδιά μας είναι κτήμα μας.Καταρχήν να πω ότι έχω τέσσερα και κανένα δεν νιώθω κτήμα μου αλλά μάλλον περισσότερο σαν συμπλήρωμα ή καλύτερα συνέχεια δική μου και της συζύγου..... μάλον δεν βρίσκω λόγια ή αν θέλετε είναι θεολογικού χαρακτήρα αυτά που θέλω να πω και αισθάνομαι ότι θα ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου και θα καταστρέψουμε το θέμα....

έτσι ας ασχοληθούμε με τα κατοικίδια μας !!Έχοντας πολλά σκυλιά από λυκόσκυλα μέχρι σιχ τσου ,παπάκια ,καναρίνια ,γάτα,ινδικό χοιρίδιο και ψάρια,θεωρώ ότι όλα πρέπει να τα βλέπουμε ως ζωντανά και όχι ως πράγματα και να φροντίζουμε για αυτά ήτε είναι αδέσποτα ήτε πολύ περισσότερο δικά μας .Το θέμα είναι ότι τους παρέχω όσο καλύτερες συνθήκες γίνεται και σε αντάλλαγμα ικανοποιώ την ανάγκη επαφής με την φύση καθώς και την ικανοποίηση της αισθητικής μου. Κύριοι ας μην κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που ανέχτηκε είναι από πολύ ως παρά πολύ πολύπλοκο, σύμφωνο απολυτά με τον Sturm

Πιστευω η αληθεια ειναι καπου στην μεση! Σχεδον συμφωνω με ολες τις αποψεις. Σχεδον ομως! Ναι τα ψαρια ειναι κτημα μας γιατι τα αγορασαμε. Ναι υπαρχουν ξεροκεφαλοι και αδαεις που τα ταλαιπωρουν χωρις λογο πιστευοντας οτιι κανουν το σωστο ενω ολοι οι αλλοι λαθος. Ναι υπαρχουν οι αδαεις που ομως μαθαινουν απ τα λαθη τους. Ναι υπαρχουν οι διεστραμμενοι που τα κακομεταχειριζονται επειδη τους αρεσει. Ναι υπαρχουν και οι ανθρωποι που τα σεβονται και τους προσφερουν το καλυτερο δυνατο. Ναι καποιες φορες το ενυδρειο μας καποιες φορες ειναι πιο ασφαλες απ την φυση και καποιες αλλες οχι! Αλλα και παλι ετσι ειναι η φυση! Ναι τα ψαρια τα παιρνουμε για να γουσταρουμε εμεις! Ναι τα ζωντανα μας ως ενα βαθμο οντως βασιζονατι σε μας για την επιβιωση τους. Και τελος ναι τα παιδια μας ειναι κτημα μας με την ευρεια εννοια ομως, δηλαδη οτι προερχονται απ τα σπλαχνα μας και οχι οτι τα εξουσιαζουμε και τα κατεχουμε!

Γνωριζοντας λοιπον ολα αυτα ο καθενας κανει τις επιλογες του, οπως οτιδηποτε στην ζωη! Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι για να αλλαξεις εναν ανθρωπο τοσο ριζικα αν εκεινος δεν σεβεται στην συγκκριμενη περιπτωση τα ψαρια του! Μην ξεχνατε οτι ο νομος διεθνως οριζει τα ζωα ως πραγματα και οχι σαν ζωντανα!

Εγω απο την μερια μου θα σας πω οτι ειχα πολλα ζωντανα διαφορων ειδων και ολα τους ηταν σαν οικογενεια για μενα! Με τα ψαρια δεν ασχολουμαι απο χομπυ αλλα γιατι οντως χρειαζομαι αυτο το κομματι της φυσης στη ζωη μου!

Αλλά όσο κουβεντιάζουμε τόσο πιο πολλά ερωτηματικά δημιουργούνται

Δηλαδή αν πάω στην λαϊκή και αγοράσω 1 κιλό σαρδέλες και γυρνώντας για το σπίτι περάσω και από ένα pet shop και πάρω και ένα χρυσόψαρο και τις μεν σαρδέλες τις κάνω μια ωραία τηγάνια αλλά αντίθετος το χρυσόψαρο του παρέχω ότι περισσότερο μπορώ για την διαβίωση του και με τον καιρώ δεθώ μαζί του τελικά είμαι ζωόφιλος ??? τα αγαπώ τα ψάρια ???

Τα παιδιά είναι κτήμα μας γιατί είναι από τα σπλάχνα μας (αν κάποιος έχει υιοθετήσει ?? )

Μήπως μόνο οι χορτοφάγοι είναι ζωόφιλοι ???

Ή μήπως αγαπάμε μόνο ότι βλέπουμε εμείς για Pet ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αν πρέπει να μεταφερθεί το θέμα κάπου αλλού ας το φροντίσουν οι ειδικοί :)

Αφορμή για το θέμα μου στάθηκε η νοοτροπία που έχουμε να θεωρούμε τα κατοικίδια μας κτήμα μας και άντε τα σκυλια , γατια κλπ αν δεν τους αρέσει ο τρόπος που τους φερόμαστε μπορούν και αντιδράν ,μετα καημένα τα ψαράκια όμως;;;;;

Θέλω να πιστεύω ότι στο forum μας αυτό κινούμαστε όλοι με γνώμονα το καλό τους αλλά και πάλι διαβάζω περιπτώσεις (θέλω να πιστεύω ότι κάνουν χιουμορ) που ταλαιπορούν τα ζωντανά ενώ είναι αυταπόδεικτο ότι κάνουν λάθος.

και εξηγούμε....δεν μπορεί να κάνει λάθος 'ένα μέλος και να βάζει μέσα στο ενυδρείο όοοοοτι να ΄ναι σε αριθμό και είδη και να λέμε οι υπόλοιποι "ναι λάθος είσαι αλλά δικό σου είναι όπως νομίζεις".!! ή η προσαρμογή να είναι βίαιη και η απάντηση να είναι "εμείς είμαστε ριψοκίνδυνου" και ρωτάω εγω τα ψαράκια τα ρώτησες;;;;

Τέλος πάντον αν κάνω λάθος ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, άλλωστε δεν έχω δικαίωμα να κρίνω κάποιον απλά ήθελα να μας βάλω σε σκέψεις....ίσως να είμαι υπερβολικός.....

πάντα καλοπροαίρετα :)

Αγαπητέ φίλε, μήπως θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής, σχετικά με το που θέλεις να στραφεί η κουβέντα μας; Έχεις κάτι στο νου σου ή θες να γίνει μια γενική συζήτηση; Δεν έχω καταλάβει το ερώτημα σου. Τι εννοείς όταν λες κτήμα μας; Μήπως αναφέρεστε στο αν είναι ηθικό να κρατάμε ψαράκια μέσα σε μερικά κομμάτια γυαλί;

Link to comment
Share on other sites

στο μόνο σημείο που θα διαφωνήσω είναι στο ότι τα παιδιά μας είναι κτήμα μας.Καταρχήν να πω ότι έχω τέσσερα και κανένα δεν νιώθω κτήμα μου αλλά μάλλον περισσότερο σαν συμπλήρωμα ή καλύτερα συνέχεια δική μου και της συζύγου..... μάλον δεν βρίσκω λόγια ή αν θέλετε είναι θεολογικού χαρακτήρα αυτά που θέλω να πω και αισθάνομαι ότι θα ανοίξω τους ασκούς του Αιόλου και θα καταστρέψουμε το θέμα....

έτσι ας ασχοληθούμε με τα κατοικίδια μας !!Έχοντας πολλά σκυλιά από λυκόσκυλα μέχρι σιχ τσου ,παπάκια ,καναρίνια ,γάτα,ινδικό χοιρίδιο και ψάρια,θεωρώ ότι όλα πρέπει να τα βλέπουμε ως ζωντανά και όχι ως πράγματα και να φροντίζουμε για αυτά ήτε είναι αδέσποτα ήτε πολύ περισσότερο δικά μας .Το θέμα είναι ότι τους παρέχω όσο καλύτερες συνθήκες γίνεται και σε αντάλλαγμα ικανοποιώ την ανάγκη επαφής με την φύση καθώς και την ικανοποίηση της αισθητικής μου. Κύριοι ας μην κοροιδεύουμε τους εαυτούς μας Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ

Το θέμα που ανέχτηκε είναι από πολύ ως παρά πολύ πολύπλοκο, σύμφωνο απολυτά με τον Sturm

Αλλά όσο κουβεντιάζουμε τόσο πιο πολλά ερωτηματικά δημιουργούνται

Δηλαδή αν πάω στην λαϊκή και αγοράσω 1 κιλό σαρδέλες και γυρνώντας για το σπίτι περάσω και από ένα pet shop και πάρω και ένα χρυσόψαρο και τις μεν σαρδέλες τις κάνω μια ωραία τηγάνια αλλά αντίθετος το χρυσόψαρο του παρέχω ότι περισσότερο μπορώ για την διαβίωση του και με τον καιρώ δεθώ μαζί του τελικά είμαι ζωόφιλος ??? τα αγαπώ τα ψάρια ???

Τα παιδιά είναι κτήμα μας γιατί είναι από τα σπλάχνα μας (αν κάποιος έχει υιοθετήσει ?? )

Μήπως μόνο οι χορτοφάγοι είναι ζωόφιλοι ???

Ή μήπως αγαπάμε μόνο ότι βλέπουμε εμείς για Pet ???

Αγαπητέ φίλε, μήπως θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής, σχετικά με το που θέλεις να στραφεί η κουβέντα μας; Έχεις κάτι στο νου σου ή θες να γίνει μια γενική συζήτηση; Δεν έχω καταλάβει το ερώτημα σου. Τι εννοείς όταν λες κτήμα μας; Μήπως αναφέρεστε στο αν είναι ηθικό να κρατάμε ψαράκια μέσα σε μερικά κομμάτια γυαλί;

Περιμενω να δω τι θα απαντησει ο φιλος symvoulos στην καιρια ερωτηση του theodor72 για να απαντησω παιδια! ;)

Link to comment
Share on other sites

όχι παιδιά σε μένα αναφέρεται :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74: εγώ ήμουν αυτός με την απάντηση "είμαι ριψοκίνδυνος" όπως επίσης "με τον μυστηριώδη θάνατο" και την 2λεπτη προσαρμογή των ζωντανών οργανισμών.

Τώρα όσο αν είναι ηθικό να φυλακίζουμε τους ζωντανούς οργανισμούς σε κλειστούς χώρους και να αυθυποβαλλόμαστε πως καταφέρνουμε να τους παρέχουμε ότι χρειάζονται για την καλύτερη διαβίωσή τους είναι μάλλον παρανοϊκό. Φυσικά δεν θα πρέπει να βασανίζουμε με οποιοδήποτε τρόπο τα ζώα όμως δεν μπορούμε να το καταφέρουμε πάντα μιας και τα κρατάμε φυλακισμένα και αυτό στερεί την ελευθερία τους. σκεφθείτε να παίρνετε μαζί σας για μπάνιο στην θάλασσα ένα ψάρι από το ενυδρείο τι νομίζετε πως επειδή του παρέχουμε της σωστές συνθήκες θα κάνει το μπάνιο και θα επιστέψει μαζί μας στο σπίτι;

Φίλε μου θα πρέπει να ξεχωρίζεις το χαβαλέ από το σοβαρό :bigemo_harabe_net-55: όλα όσα λέω και υποστηρίζω είναι από εμπειρία κυρίως και μετά από διάβασμα. Αν νομίζεις πως κάνω κακό στα ζώα που φιλοξενώ επειδή δεν τα προσαρμόζω με την μέθοδο σταγόνας που είναι καλύτερη από αυτή που χρησιμοποιώ ή που δοκιμάζω τις αντοχές τους, καλώς κάνεις δεν θα σου κρατήσω κακία, έτσι είμαι εγώ :bigemo_harabe_net-134:

Υ.Γ. κτήμα μας είναι μόνο το κτήμα μας και αυτό πάνε να μας το πάρουν!

Έγινε επεξεργασία - sammy
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το θεμα που εβαλες φιλε μου αλλα εχει πολλα παρακλαδια...

Με την κυριολεκτικη εννοια του ορου, ναι, τα ψαρακια ειναι κτημα μας γιατι

τα εχουμε απο-κτησει.

Και μπορουμε και να τα πουλησουμε ακομα και να τα απο-κτησει καποιος αλλος...

Αλλα με την ηθικη εννοια του ορου,οχι,δεν ειναι κτημα μας.Απλα τα φιλοξενουμε γιατι μας αρεσουν σαν κατοικιδια

και τα φροντιζουμε για να ειναι ζωντανα και υγειη και χαρουμενα και να τα βλεπουμε να τα χαιρομαστε,

ακομα και να μας αφησουν απογονους οταν αυτα πεθανουν!

Link to comment
Share on other sites

είναι από τα θέματα που δεν έχουν απάντηση θα μπορούσαν να αναπτυχθούν θεωρίες ολόκληρες και άκρη δεν θα βγει. όπως και τα θέματα γιατί τα έχουμε τα κατοικίδια, γιατί επεμβαίνουμε στην φύση, γιατί τρώμε κρέας, κτλ.

θα μπορούσα να θέσω ερωτήματα που δεν έχουν απάντηση, η συζήτηση αυτή είναι ατέρμονη, απλά είναι ενδιαφέρων να παρακολουθεις τις διαφορετικές αντιλήψεις των χομπιστων πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να σκεφτούμε κάτι. Παλαιότερα οταν οι άνθρωποι ζούσαν πιο κοντά στη φύση απ' ότι σήμερα υπήρχε η έννοια του όρου "Κατοικίδιο συντροφιάς", που υπάρχει σήμερα;

Όχι. Η σχέση του ανθρώπου με την φύση εν γένει, ήταν διαφορετική. Ήταν σχέση η οποία στηριζόταν σε λειτουργικές ανάγκες (όργωμα, μεταφορά, παροχη τροφής, παροχή πρώτων υλών για ρουχισμο κ.α.). Κανείς δεν είχε ένα σκυλάκι π.χ. για συντροφία (μόνο). Και φυσικά το χόμπι μας ήταν όχι απλά άγνωστο αλλά και κάτι περισσότερο. Με τα χρόνια ο άνθρωπος όμως (αναγκάστηκε ή επέλεξε δεν το συζητάμε τώρα), να αλλάξει τον τρόπο της ζωής του και να γίνουμε όπως γίναμε τέλος πάντων... Τότε άρχισε να ακούγεται και ο όρος "κατοικίδιο συντροφιάς". Νομίζω ότι προέκυψε σαν ανάγκη του ανθρώπου να βρεθει κοντά σε αυτό που είχε και έχασε, σε αυτό που είναι γραμμένο στο DNA του και μανιωδώς το ψάχνει... Την περισσότερη επαφή με την φύση δλδ.

Τα ψαράκια μας νομίζω ότι είναι κτήμα μας μόνο με την έννοια ότι είμαστε υπεύθυνοι για την παροχή των όσο καλύτερων συνθηκών για αυτά, (που όσο και αν προσπαθούμε δεν πιστεύω ότι το πετυχαίνουμε απόλυτα), αφού από εμάς εξαρτάται ακόμη και η διατροφή τους (άρα η ζωή τους).

Ηθικά δεν είναι κτήμα μας. Μόνοι μας αναλαμβάνουμε την ευθύνη της διατήρησης τους. Δεν τα ρωτάμε!

Εδώ έχεται και η φράση του να είμαστε υπεύθυνοι χομπίστες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι παιδιά σε μένα αναφέρεται :bigemo_harabe_net-134::bigemo_harabe_net-74: εγώ ήμουν αυτός με την απάντηση "είμαι ριψοκίνδυνος" όπως επίσης "με τον μυστηριώδη θάνατο" και την 2λεπτη προσαρμογή των ζωντανών οργανισμών.η αλήθεια είναι ότι ήσουν η αφορμή !!! :) ήθελα να γράψω επιτόπου αλλά θα έκανα spam

Τώρα όσο αν είναι ηθικό να φυλακίζουμε τους ζωντανούς οργανισμούς σε κλειστούς χώρους και να αυθυποβαλλόμαστε πως καταφέρνουμε να τους παρέχουμε ότι χρειάζονται για την καλύτερη διαβίωσή τους είναι μάλλον παρανοϊκό.+1

Φυσικά δεν θα πρέπει να βασανίζουμε με οποιοδήποτε τρόπο τα ζώα όμως δεν μπορούμε να το καταφέρουμε πάντα μιας και τα κρατάμε φυλακισμένα και αυτό στερεί την ελευθερία τους. σκεφθείτε να παίρνετε μαζί σας για μπάνιο στην θάλασσα ένα ψάρι από το ενυδρείο τι νομίζετε πως επειδή του παρέχουμε της σωστές συνθήκες θα κάνει το μπάνιο και θα επιστέψει μαζί μας στο σπίτι;+2

Φίλε μου θα πρέπει να ξεχωρίζεις το χαβαλέ από το σοβαρό :bigemo_harabe_net-55:έχεις δίκιο γι αυτό έγραψα και για χιουμορ" ολα όσα λέω και υποστηρίζω είναι από εμπειρία κυρίως και μετά από διάβασμα. Αν νομίζεις πως κάνω κακό στα ζώα που φιλοξενώ επειδή δεν τα προσαρμόζω με την μέθοδο σταγόνας που είναι καλύτερη από αυτή που χρησιμοποιώ ή που δοκιμάζω τις αντοχές τους, καλώς κάνεις δεν θα σου κρατήσω κακία, έτσι είμαι εγώ :bigemo_harabe_net-134:

φυσικά και δεν κρατάμε κακία απλά συζητάμε.......

Υ.Γ. κτήμα μας είναι μόνο το κτήμα μας και αυτό πάνε να μας το πάρουν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να σκεφτούμε κάτι. Παλαιότερα οταν οι άνθρωποι ζούσαν πιο κοντά στη φύση απ' ότι σήμερα υπήρχε η έννοια του όρου "Κατοικίδιο συντροφιάς", που υπάρχει σήμερα;

Όχι. Η σχέση του ανθρώπου με την φύση εν γένει, ήταν διαφορετική. Ήταν σχέση η οποία στηριζόταν σε λειτουργικές ανάγκες (όργωμα, μεταφορά, παροχη τροφής, παροχή πρώτων υλών για ρουχισμο κ.α.). Κανείς δεν είχε ένα σκυλάκι π.χ. για συντροφία (μόνο). Και φυσικά το χόμπι μας ήταν όχι απλά άγνωστο αλλά και κάτι περισσότερο. Με τα χρόνια ο άνθρωπος όμως (αναγκάστηκε ή επέλεξε δεν το συζητάμε τώρα), να αλλάξει τον τρόπο της ζωής του και να γίνουμε όπως γίναμε τέλος πάντων... Τότε άρχισε να ακούγεται και ο όρος "κατοικίδιο συντροφιάς". Νομίζω ότι προέκυψε σαν ανάγκη του ανθρώπου να βρεθει κοντά σε αυτό που είχε και έχασε, σε αυτό που είναι γραμμένο στο DNA του και μανιωδώς το ψάχνει... Την περισσότερη επαφή με την φύση δλδ.

Τα ψαράκια μας νομίζω ότι είναι κτήμα μας μόνο με την έννοια ότι είμαστε υπεύθυνοι για την παροχή των όσο καλύτερων συνθηκών για αυτά, (που όσο και αν προσπαθούμε δεν πιστεύω ότι το πετυχαίνουμε απόλυτα), αφού από εμάς εξαρτάται ακόμη και η διατροφή τους (άρα η ζωή τους).

Ηθικά δεν είναι κτήμα μας. Μόνοι μας αναλαμβάνουμε την ευθύνη της διατήρησης τους. Δεν τα ρωτάμε!

Εδώ έχεται και η φράση του να είμαστε υπεύθυνοι χομπίστες...

τι να πω.....αυτά ήθελα να γράψω και δεν ήξερα πως!!!!!!!!

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...