Jump to content

Oscar 487Lt


Force

Recommended Posts

Όντως με τα τιγρακια θα εχεις θέμα...

Είναι αυτή τυπική συμπεριφορά κατά το ζευγάρωμα;

Εμενα να σου πω την αληθεια μου φανηκε σαν 2 ιδιου φυλλου ψαρια να τσακωνονται!

Φιλε Force εχεις δει χαρακτηριστικα που να ξεχωριζουν τα 2 ψαρια;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια είναι τελείως διαφορετικά έχουν τελείως διαφορετικό κεφάλι και εκεί είναι η διαφορά που ξεχωρίζουν το αρσενικό με το θηλυκό, οι καυγάδες τα δαγκώματα, τα χτυπήματα με την ουρά στο πρόσωπο είναι ερωτικά παιχνίδια για τα Oscar πριν ξεκινήσουν να ζευγαρώσουν, το καθάρισμα της πέτρας και από τα 2 είναι κλασική κίνηση ετοιμασίας του χώρου για τοποθέτηση αυγών, υπομονή και σύντομα τα νέα θα είναι καταπληκτικά, απλά αυτό μπορεί να συμβαίνει μέρες όμως μέχρι να νιώσουν έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιας έκανα κάτι αλλαγές πρόσφατα και προστέθηκε ένας βράχος ακόμα στο ενυδρείο, μια μικρή ενημέρωση πως είμαστε σήμερα.

2014-02-10200710_zps42c8381a.jpg

ο νέος βράχος

2014-02-10200331_zps0f3132b5.jpg

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα, κάνουν τα πάντα σκάβουν, ξύνουν τον βράχο, χτυπιούνται με τις ουρές τους, έχουν όλα τα δείγματα ζευγαριού έτοιμα για γέννα αλλά μέχρι εκεί, ή είναι ηλικιακά μικρά ακόμα ή κάτι τα κολλάει δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Καμια φορα περνει πολυ καιρο το φλερτ! Μηπως αλλαξε κατι στις παραμετρους του ενυδρειου; Θερμοκρασια, ph, νιτρικα, κατι;

Αυτη η καινουρια πετρα, οπως και η αλλη, αν δεν κανω λαθος λεγεται φεγγαροπετρα και ειναι ασβεστολιθικη!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που άλλαξα είναι η θερμοκρασία για να προσομειώσω την περίοδο των βροχών κατα κάποιο τρόπο, το περίεργο είναι ότι ερωτοτροπούν πιο έντονα με θερμοκρασία κοντά στους 26.5 και όχι τόσο στους 28.4 που το είχα θα τα αφήσω λίγο χαμηλά και θα ξανασηκώσω θερμοκρασία να δω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γνωστης αλλα αφου τα πανε καλα γιατι αλλαξες ακουασκειπ?Εννοω να μην στρεσαριστουν ή εστω ξενιστουν. Αντε με το καλο τα γεννητουρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γνωστης αλλα αφου τα πανε καλα γιατι αλλαξες ακουασκειπ?Εννοω να μην στρεσαριστουν ή εστω ξενιστουν. Αντε με το καλο τα γεννητουρια!!!

Θέλω να βάλω άλλο ένα ζευγάρι από κιχλίδες μέσα και χρειάζομαι κρυψώνες μιας και ο άλλος ο βράχος είναι κατειλημμένος από το χέλι.

Πάντως δεν τα πείραξε η αλλαγή, τους έδωσα περισσότερο χώρο στο κέντρο και συνεχίζουν να καθαρίζουν την πέτρα με το στόμα τους.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι επαρκουν αυτες οι πετρες για κρυψωνες απο την στιγμη που θα βαλεις αλλες μεγαλες κιχλιδες! Καλυτερα να χρησιμοποιησεις μεγαλες ριζες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάω σε πολύ μεγάλο μέγεθος κιχλίδας για firemouth σκέφτομαι είναι καλές οι τρύπες.και ο βράχος έχει αρκετό κενό από κάτω είναι λίγο υπερυψωμένος για να δημιουργεί σπηλιά από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Άμα πιστεύεις ότι έχεις ζευγαράκι με Οσκαρ , μην βάζεις ρε force άλλες κιχλίδες μέσα, σίγουρα θα επηρεαστούν! Προσωπικά άμα πιάσω ζευγάρι Όσκαρ όλα τα άλλα θα φύγουν....;-)

Υ.Γ. Μην έχεις την εντύπωση ότι οι κιχλίδες firemouth είναι άγιες, έχω δει ζευγάρι σε ένα φίλο και ήτανε "κωλοφωτιά"...δεν πλησίαζε τίποτα στον χώρο τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζευγάρι έχω κατά 99,9 % , οι Firemouth κιχλίδες είναι από τις πιο ήρεμες και δεν νομίζω να επηρεάσουν τα Oscar που είναι μεγάλα. Έχω βρει firemouth αλλά είναι πολύ μικρές και μέχρι να μεγαλώσουν πιστεύω να έχω την γέννα που περιμένω τόσο πολύ.

Θα κάνω μια προσπάθεια και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ένα Video που ήθελα πολύ να πετύχω κάποια στιγμή είναι τα Oscar να φιλιούνται icon_biggrin.pngicon_biggrin.png , επιτέλους σήμερα μου δόθηκε η ευκαιρία να τα τραβήξω με την κάμερα, αυτά είναι ερωτοτροπίες των Oscar.

Αυτά τα φαινόμενα είναι καθημερινά στο ενυδρείο.
Δείτε το στο 0:15 είναι το φιλί

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα Video που ήθελα πολύ να πετύχω κάποια στιγμή είναι τα Oscar να φιλιούνται icon_biggrin.pngicon_biggrin.png , επιτέλους σήμερα μου δόθηκε η ευκαιρία να τα τραβήξω με την κάμερα, αυτά είναι ερωτοτροπίες των Oscar.

Αυτά τα φαινόμενα είναι καθημερινά στο ενυδρείο.

Δείτε το στο 0:15 είναι το φιλί

Εισαι σιγουρος οτι ειναι ερωτοτροπειες;

Εγω ξερω οτι οταν οι κιχλιδες και γενικα τα ψαρια ερχονται ετσι ειναι ξυλο!

Kαι για του λογου το αληθες ιδου τα δυο αρσενικα σκαλαρια μου που τις παιζουν!

007_zps58b0cfe9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τα σκαλάρια και άλλο τα Oscar, τα Oscar εάν μαλώνανε θα γινόταν χαμός μέσα στο ενυδρείο όλη την ημέρα και θα είχαν διαλύσει το ενυδρείο, είναι μεγάλα ψάρια, και δεν αστειεύονται, αυτές είναι ερωτοτροπίες των Oscar, μαζί καθαρίζουν την πέτρα και μετά ρίχνουν ένα φιλί και ξανακατεβαίνουν και ασχολούνται ξανά με την πέτρα μαζί. Αυτό γίνεται πολύ καιρό τώρα, ελπίζω να δούμε το επιθυμητό αποτέλεσμα κάποια στιγμή.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι φιλαρακι στο ευχομαι!

Παντως και τα δυο κιχλιδες ειναι!

Βεβαια αλλο ενα τρανταχτο παραδειγμα ειναι τα kissing gourami!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το ενυδρείο σου! Αυτά τα ψάρια είναι τέλεια σε ένα μεγάλο ενυδρείο!!! Είχα κι εγώ 4 χρόνια ένα tiger μαζί με ένα albino, πραγματικά απίστευτες συμπεριφορές!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι φιλαρακι στο ευχομαι!

Παντως και τα δυο κιχλιδες ειναι!

Βεβαια αλλο ενα τρανταχτο παραδειγμα ειναι τα kissing gourami!

Ένα Video σημερινό για να δεις πως κάνουν μαζί, το καθάρισμα του βράχου και η προετοιμασία του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο βιντεο!

Παντως αυτο το τιναγμα του κεφαλιου και το ανοιγμα του στοματος δεν μου πολυ αρεσει αλλα οσκαρ ειναι αυτα!

Τα γεννητικα του εχουν βγει; Ποσο καιρο φλερταρουν ετσι; Τι τροφες ταιζεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν βγει ακόμα τα γεννητικά όργανα, παιδεύονται κάνα μήνα σχεδόν, υπάρχουν μέρες που είναι πολύ έντονη η ενασχόληση με τον βράχο και άλλες μέρες είμαστε ήσυχα, από τροφές τρώνε ξηρά τροφή Sera viformo και γαιωσκόληκες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...