Jump to content

Το Νεο Αποκτημα


AKIS1830

Recommended Posts

μιας και εγινε εξολοκληρου απο μενα (ενταξει με βοηθησε ενας φιλος στην κατασκευη της ξυλινης επενδυσης) μελετηθηκε αρκετα .......βεβαια δεν ελειψαν τα προβληματα στην ολη κατασκευη :bigemo_harabe_net-72: :bigemo_harabe_net-111:

Νομος του Μερφι! Αλλα το λεει και η παροιμια : Αν δεν βρεξεις κ.....ο, ψαρι δεν θα παισεις!

Link to comment
Share on other sites

Το φαντάζομαι , αλλά όπως και να έχει μου αρέσει. Αν προσέξεις τώρα και την επιλογή των ψαριών και των φυτών, θα γίνει στολίδι ! :)

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια θα ειναι ζωοτοκα και μερικα γατοψαρα ...τα φυτα ειναι ενα μεγαλο ερωτηματικο.να κινηθω με την λογικη ή με το συναισθημα?????το λεω αυτο γιατι εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια στα κοκκινα φυτα που ειναο απο οσο ξερω σχετικα απαιτητικα :bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεντ δεν νομίζω να κάνεις τίποτα με τα κόκκινα.

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια θα ειναι ζωοτοκα και μερικα γατοψαρα ...τα φυτα ειναι ενα μεγαλο ερωτηματικο.να κινηθω με την λογικη ή με το συναισθημα?????το λεω αυτο γιατι εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια στα κοκκινα φυτα που ειναο απο οσο ξερω σχετικα απαιτητικα :bigemo_harabe_net-58:

Το κόκκινο , μιας και σου αρέσουν τα κόκκινα φυτά. :P

Για τα φυτά τώρα, ναι, τα συγκεκριμένα είναι αρκετά απαιτητικά.

Link to comment
Share on other sites

το ξερω λεω να δοκιμασω με αρκετες λωριδες λεντοταινιες πρωτα και αν δεν καταφερω τιποτα, θα κανω μαλλον καποια κατασκευη με super led....τις λεντοταινιες και το τροφοδοτικα τα παρηγγειλα ηδη.Ευτυχως δεν ειναι ιδιατερο το κοστος αγορας και να δεν κανουν δουλεια δεν θα κλαψω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία σαν κατασκευή φίλε μου. Θα ήθελα μια πιο αναλυτική παρουσίαση της κατασευής, της φίλτρανσης και του εξοπλισμού γενικά αν γίνεται! :)
Η ψαροσύνθεση θέλει λίγη δουλειά αλλά διορθώνεται. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παντού μπορεί να στηθεί ένα ενυδρείο!!! Πολύ έξυπνη ιδέα και όμορφη κατασκευή. Περιμένω να δώ την συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

1)οσον αφορα την κατασκευη οπως εχω προαναφερει προκειτε για εναν κυβο που εχει αγκαλιασει μια κολωνα. οι διαστασεις εχουν ως εξης: τα εξωτερικα γυαλια εινα 90χ90 cm τα εσωτερικα ειναι 90 υψος με 40 μηκος. Νέα εικόνα bitmap.bmp

το παχος των γυαλιων ειναι 1 cm . Ο πατος ειναι ειναι και αυτος γυαλινος με δυο φυλλα γυαλιου ,οπου το πανω στρωμα επικαλυπτει τα ενωσεις της κατω στρωσης.Στο πανω μερος εχουν μπει κοντρες του 1 ποντου που δενουν τα εσωτερικα με τα εξωτερικα γυαλια.

2)Για την στηριξη του εφτιαξα μια σιδεροκατασκευη απο μορφωσωληνες των 2mm ,η οποια ειναι βιδωμενη και στην κολωνα κια στο πατωμα(τα ποδαρικα της).το επομενο σταδιο ηταν η επενδυση της με το επιπλο και την τοποθετηση της μαρμαρινης βαση που θα πατουσε το ενυδρειο(βοηθησε φιλος).

3)Οσον αφορα τον εξοπλισμο καταρχην εγιναν τα αναλογα σκαψιματα στους σοβαδες της κολωνας για να εχει περιθωριο να περασουν αργοτερα τα διαφορα καλωδια και σωληνες για φιλτρανδη κτλ.

Λοιπον απο κατω τωρα ,καταρχην εχω παροχη νερου και αποχετευση και ρευμα φυσικα.

-Την φιλτρανση του ενυδρειου εχουν αναλαβει 2 εξωτερικα φιλτρα : tetratec 1200 , eheim (δεν θυμαμαι μοντελο ,μικρο ειναι παντως).σκεφτομαι και για uv ,,,τι λετε????

-Εχω τοποθετησει κατω μια μεταλικη δεξαμενη περιπου 60 λιτρων η οποια γεμιζει με την οσμωση και αφου γεμισει μια αντλια μεταφερει το καθαρο νερο πανω στο ενυδρειο.(5 λεπτα πριν ξεκινησει το καθαρο νερο να ανηφοριζει,ανοιγει μια ηλεκτροβανα και κατεβαζει 50 λιτρα απο ενυδρειο.στην ουσια η αλλαγη γινεται σχεδον ταυτοχρονα για να μην δημιουργηθουν γραμμες απο αλατα στα γυαλια.

-δυο μπουκαλες c02 των 2.5kg βρισκονται επισης απο κατω και με μια ηλεκτροβανα που θα ανοιγει για μερικες ωρες θα αυξανω το διοξειδιο. (ακομα δεν το εχω προγραμματισει)

-οσον αφορα τον φωτισμου εχω ετοιμες τις αναμονες και περιμενω την ledοταινια για να τοποθετηθει μαζι με το καπακι.(και βλεπουμε.....)

-Τελος στο πανω μερος του ενυδρειου υπαρχει μια υπερχυλιση που καταληγει και αυτη στην αποχευτευση....ποτε δεν ξερεις.φυσικα τοποθετημενα ειναι και τα πολυμπριζα, ηλεκτροβανες και χρονοδιακοπτες (εβδομαδιαιοι καο ημερησιοι) κτλ κτλ....

περιμενω παρατηρησεις και προτασεις για παραληψεις και λαθη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κι εμενα με κουφανες και εχεις πολυ καλη δουλεια και μερακλιδικη. 3 πραγματα μονο με χαλανε! α) Το υψος το οποιο δεν ειναι πρακτικο για εργασιες αλλα και φυτα, β) το πλατος το οποιο ειναι λιγο και γ) οτι η οσμωση μαλακωνει το νερο ενω εσυ εχεις ζωοτοκα!

Link to comment
Share on other sites

για το υψος εχεις δικαιο :bigemo_harabe_net-58: δεν το σκεφτηκα καθολου ,ειναι πραγματικο προβλημα στην συντηρηση και φωτισμο.Το πλατος λιγο?????????? απο τα περιπου 3,5 μετρα εξωτερικο μηκος, μονο το 1.6 εχει πλατος 25cm στο υπολοιπο μηκος το πλατος αυξανεται ,σε συναρτηση με το μεγαλο υψος θεωρω πως δεν υπαρχει προβλημα.γιατι θεωρεις οτι ειναι λιγο?(ενδιαφερον σκεψη)

Link to comment
Share on other sites

για το υψος εχεις δικαιο :bigemo_harabe_net-58: δεν το σκεφτηκα καθολου ,ειναι πραγματικο προβλημα στην συντηρηση και φωτισμο.Το πλατος λιγο?????????? απο τα περιπου 3,5 μετρα εξωτερικο μηκος, μονο το 1.6 εχει πλατος 25cm στο υπολοιπο μηκος το πλατος αυξανεται ,σε συναρτηση με το μεγαλο υψος θεωρω πως δεν υπαρχει προβλημα.γιατι θεωρεις οτι ειναι λιγο?(ενδιαφερον σκεψη)

πως αυξανεται δηλαδη; δεν ειναι ολες οι πλευρες ιδιες; εχεις καμια φωτο απ ολη την κατασκευη σου;σταδιακα.για να καταλαβουμε ακριβως τι γινεται;
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοει οτι εκει που τελειωνει ο τοιχος και αρχιζει η αλλη πλέυρα αυξανεται! Και παλι σε καποιο σημειο φιλε Ακη εισαι στενοχωρα! Γιαυτο λεω μην διαλεξεις ψαρια που εχουν θεματα με τον χωρο!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως εννοω!!!εχω ενα κοπαδι ροδοστομα (8) ,2 μικρα γατοψαρα ,2 πιγκουινακια ,3 πλατυ και τελος 2 σαν φιδια δεν θυμαμαι ονομα......(λες και για τα αλλα θυμαμαι :bigemo_harabe_net-76: )θεωρειται πως ειναι πολλα?400l περιπου?

εγω νομιζα πως θα μπορουσα να βαλω 5-6 ακομα??????/ :poster_oops:

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω ρε παιδια πως ειμαι πολυ μπερδεμενος....... :crazyyyy: σχετικα με τις anubies αναφερθηκε πως τα φυτα αυτα δεν μπορουν να φυτευτουν .....και πως μπορουν να πιασουν σε ξυλο και πετρα. εγω τα εχω φυτεμενα σε χαλαζιακη αμμο ψιλοκκοκη και φτου φτου δεν προλαμβαινουν να βγαζουν καινουργια φυλλα....χωρις λιπασματα και με λιγο φωτισμο. α! και CO2......κατι τρεχει αλλα δεν το πιανω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τις ανούμπιες φυτεμενες και δε προλαβαίνουν να βγάζουν φύλλα; Μήπως μπορείς να βάλεις φωτογραφίες απο αυτές τις ανούμπιες σε παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Τα γατοψαρα ειναι καπως σαν κι αυτα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36775&p=323419%C2'>

Οπως και να χει θα πρεπει να διαλεξεις ή ζωοτοκα ή τετρα.

Αν κρατησεις τους ροδοστομου αυξησε το κοπαδι και κανε το ιδιο και στα γατοψαρα αν ειναι σαν κι αυτα που εδωσα!

Αν κρατησεις πλατυ κτλ φτιαξε χαρεμια. Αναλογια 1 αρσενικο και 3 θυληκα!

Link to comment
Share on other sites

εκτος τα γατοψαρα που εχω ,ειμαι και εγω γατακι ακομα αν και ελπιζω να μεγαλωσω γρηγορα....τις ανουμπιες μεσα στην χαλαζιακη δεν την σκευτικα μονος.εχω γνωστο που ειναι τιγρης(εγω γατακι) και μου ειπε πως εχει χρονια ανουμπιες σε χαλαζιακη και ποτε δεν ειχε προβλημα.....για του λογου του αληθες συντομα και φωτο...φωτο απο τα γατοψαρα δεν εμφανιζει...τα γατοψαρα ειναι corydoras αλπινο


Έγινε επεξεργασία - AKIS1830
Link to comment
Share on other sites

τα γατοψαρα την εχουν καταβρει με την λεπτοκοκκη :bigemo_harabe_net-94:

Α ναι σωστα! Ωραια απ οτι καταλαβα αυτα θα κρατησεις σωστα; Αν ναι να ξερεις θελουν κοπαδι 6 και πανω. Εσυ δεν εχεις προβλημα μπορεις να βαλεις κι αλλα!

Ποσο καιρο τρεχει ο βυθος σου; Θελουν στρωμενο βυθο τα κορυ!

Αρα κρατας και τους ροδοστομους ε;

Τα ζωοτοκα λοιπον πρεπει να βγουν!

Link to comment
Share on other sites

γιατι πρεπει να βγουν?ο βυθος ειναι στρωμενος 3 μηνες....

Έγινε επεξεργασία - AKIS1830
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τοτε. Τα ζωοτοκα θελουν σκληροτερο νερο απ οτι τα τετρα και τα κορυ. Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν συμβαδιζουν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...