Jump to content

Επιλογή Ενυδρείου, Ζητούνται Γνώμες .....


Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά είμαστε στην αναζήτηση λίγο μεγαλύτερου ενυδρείου....

Έχουμε καταλήξει στα εξής:

1. Juwel record 600 http://www.petsupermarket.gr/4056/προϊόντα/juwel-record-600.html

Αν πάρουμε το record 600 θα έχουμε 60 λτ με όλα τα απαραίτητα μέσα. Θεωρώ μάλλον μειονέκτημα το κολλημένο φίλτρο?? (Εντάξει δεν είναι και τρομερό πιά)

2.Hagen - water home 96lt http://www.petsupermarket.gr/4007/προϊόντα/water-home-80x30x40cm-96lt.html (στη φώτο φαίνεται η βάση από λάθος..)

Είδα όμως και το ενυδρείο της hagen - σειρά water home το οποίο είναι 96λτ με δύο λάμπες στο καπάκι. Το έχει κάποιος να μας πεί αν είναι αξιόπτιστο?

Σκεφτόμουν να του βάλω το εσωτερικό φίλτρο της fluval U2 (ροή 400lt/h) και θερμανση από ένα jagger 75w που έχω ήδη. Η διάσταση είναι ιδανική για το χώρο που έχω διαθέσιμο και είναι πολύ οικονομικό. Με κάποια επιπλέον υλικά που θα χρειαστώ για την προετοιμασία του νερού θα μου έρθουν τα ίδια λεφτά το ένα με το άλλο με την σημαντική διαφορά ότι θα έχω τουλαχιστον 20λτ επιπλεόν... (Στο μέλλον και ανάλογα με το πληθυσμό των ψαριών ίσως να βάλω πιό μεγάλο φίλτρο)..

΄Αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο πείτε μου. Οι μέγιστες διαστάσεις είναι περίπου αυτές του hagen (80χ30-35χ40-44) :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να σου πω, ότι είναι μια χαρά και τα δύο και από πολύ γνωστές εταιρείες.

Θα σου πρότεινα να ρίχνεις και μια ματιά στις αγγελίες εδώ στο φόρουμ. :)

Link to comment
Share on other sites

Τις κοιτάω αλλά δεν έχω πετύχει ακόμα κάποια στο μέγεθος που ψάχνω. Βέβαια μέχρι να γίνει η αγορά θα συνεχίσω να κοιτάω αλλά άμα δεν βρώ έλεγα να πάρω της hagen γιατί θα έχω περισσότερα λίτρα... (και γλυκοκοιτάω τις νανοκιχλίδες....)

Link to comment
Share on other sites

Τις κοιτάω αλλά δεν έχω πετύχει ακόμα κάποια στο μέγεθος που ψάχνω. Βέβαια μέχρι να γίνει η αγορά θα συνεχίσω να κοιτάω αλλά άμα δεν βρώ έλεγα να πάρω της hagen γιατί θα έχω περισσότερα λίτρα... (και γλυκοκοιτάω τις νανοκιχλίδες....)

Όταν αρχίσουν να σε γλυκοκοιτάζουν και αυτές , έχουμε θέμα . :)

Όπως είπα και πιο πάνω , και οι δύο εταιρείες, είναι κορυφή. ;)

Έγινε επεξεργασία - dpap
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν στις αγγελίες δεν βρώ κάτι καλύτερο θα πάω για τα πιό πολλά λίτρα...

Όσο ψάχνω τα προφίλ τους, τόσο πιο πολύ κολλάω με αυτές.... Με βλέπω ή νταμάρι θα γίνει ή του κοχυλιού!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε υπομονη Μαιρη! Κατι θα βρεις στις αγγελιες! Τοσα δινονται καθε μερα! Αν παντως παρεις καινουριο να διαλεξεις το πιο μεγαλο!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω υπομονή... Αλλά άμα φας την πετριά δύσκολα βρίσκεις γιατρειά..... :bigemo_harabe_net-111:

(Το θέμα να πάμε σε όσο το δυνατόν περισσότερα λίτρα... και η διάσταση 80Χ30Χ40 είναι ιδανική και δυστυχώς η μεγαλύτερη που μπορουμε να πάρουμε προς το παρόν :bigemo_harabe_net-86: ....)

Link to comment
Share on other sites

Θα το κανουμε κι αυτο τουμπανο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι απόλυτα... Το είδα σε φόρουμ στο διαδίκτυο (προσπαθούσαν να βρούν τρόπο για να ανάβει μόνο η μία λάμπα και κάποιος είχε βάλει και φώτο). Θα τηλεφωνήσω στο κατάστημα για περισσότερες πληροφορίες... Δεν νομίζω να με πειράζει αν έχει μία. Άλλωστε και το record 600 μία λάμπα έχει. Θα το εξακρίβώσω αύριο και θα σου πώ...

Link to comment
Share on other sites

στη χαγκεν βγαινουν 2 διαφορετικα καπακια,που στην ουσια επηρεαζουν και την συνολικη τιμη του ενυδρειου.ενα καπακι μονο η αλλιως με δυο λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Υποψηφιο αφρικανο μυριζω εδώ!!

Οπώς σου είπε και ο dpap και τα δυο είναι απο 2 πολύ καλες εταιρειες,οποτε είναι στην κρίση σου!

Εγώ προσωπικά θα χτυπαγα αυτό της hagen επειδή είναι περισσότερα τα λίτρα!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καλή όσφρηρη.... για εκεί πάει το πράγμα...

Και εγώ αυτό της hagen λέω λόγω των λίτρων. Είναι ακριβώς το μέγεθος που χωράει εκεί που έχω διαθέσιμο χώρο...

Όσο για το καπάκι klaz θα ρωτήσω σε λίγο που θα ανοίξει το μαγαζί. Και εγώ αναρωτιώμουν γιατί δεν το γράφει στα χαρακτηριστικά... Άρα μάλλον θα είναι χωρίς φως. Σύντομα θα το μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πας για Αφρικη δεν νοιαζει αν εχει 1 λαμπα η 2 γιατι σ αυτα τα ενυδρεια δεν εχουμε φυτα,οπωτε εχουμε και λιγοτερες λαμπες.

Εγω θα εβαζα κατευθειαν ενα εξωτερικο φιλτρο γιατι αν πας σε Αφρικη θα χρειαστεις καλη λιπανση.

Οταν λες νανοκιχλιδες ποιες εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το ενυδρειο ειναι καθαρα 96λτ. Εχει φωτιστικο με ανακλαστηρα, εσ. φιλτρο και θερμοστατη marina στα ιδια χρηματα με το 63λτ της juwel. Συνεπως παμε για τα 96λτ. Εγω θελω νανοκιχλιδες ο Ανδρεας (συζυγος) το θελει μαλλον πιο φυτεμενο... Κ κοιτουσα με δεδομενο τα 60λτ αρα σε καποιο απο τα χαρεμακια που

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές εταιρίες πράγματι , όπως και οι eheim , aquael , boyu , anubias , tetra , ferplast , κτλ , κτλ , κτλ .

Προσωπική μου άποψη είναι πέρα από τα θέλω ( και εγώ γλυκοκοιτάζω ενα 200λιτρο ) κύριως παράγοντας είναι η τσέπη μας .

Στην τελική , ότι πληρώσεις παίρνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι... Προσπαθεις να παρεις οτι καλυτερο μπορεις σε καλη τιμη με αυτα που μπορεις να διαθεσεις.... Γι' αυτο ζητησα γνωμες. Αν ειναι να το γεμισω και μετα να ανοιξει και να γινει το σπιτι λιμνη τι να το κανω.... Απο κει και περα στην πορεια μπορεις να επεμβεις στα φιλτρα κσι στα υπολοιπα....

Για να συνεχισω αυτο που ξεκινησα να γραφω (και το υπεβαλα κατα λαθος μισο) Κοιταζα τις νανοκιχλιδες Κατι σε tanganyika μερια.... Neolambrologus multifsciatus, similis τωρα που θα εχουμε μηκος 80εκ θα δω τα προφιλ και τον υπολοιπων... Βεβαια παιζει ρολο τι θα βρουμε και τι αρεσει και στους υπολοιπους. Το σιγουρο ειναι οτι ψαχνουμε ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο ετσι ωστε αν χρειαστει να ειναι ευκολο να εκπαδευσω καποιον να το κανει οταν λειπω...

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι... Προσπαθεις να παρεις οτι καλυτερο μπορεις σε καλη τιμη με αυτα που μπορεις να διαθεσεις.... Γι' αυτο ζητησα γνωμες. Αν ειναι να το γεμισω και μετα να ανοιξει και να γινει το σπιτι λιμνη τι να το κανω.... Απο κει και περα στην πορεια μπορεις να επεμβεις στα φιλτρα κσι στα υπολοιπα....

Για να συνεχισω αυτο που ξεκινησα να γραφω (και το υπεβαλα κατα λαθος μισο) Κοιταζα τις νανοκιχλιδες Κατι σε tanganyika μερια.... Neolambrologus multifsciatus, similis τωρα που θα εχουμε μηκος 80εκ θα δω τα προφιλ και τον υπολοιπων... Βεβαια παιζει ρολο τι θα βρουμε και τι αρεσει και στους υπολοιπους. Το σιγουρο ειναι οτι ψαχνουμε ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο ετσι ωστε αν χρειαστει να ειναι ευκολο να εκπαδευσω καποιον να το κανει οταν λειπω...

Προδοσιααααα!!!! Βαλε τον Αντρεα μπροστα στην οθονη να συνεννοηθουμε! Αφρικανες; Κατσε να το πω και στον γιο σου! :P

Link to comment
Share on other sites

Προδοσιααααα!!!! Βαλε τον Αντρεα μπροστα στην οθονη να συνεννοηθουμε! Αφρικανες; Κατσε να το πω και στον γιο σου! :P

Αυτό είναι ένα παράδειγμα κλασσικού αστάθμητου παράγοντα... :bigemo_harabe_net-82:

Για αλλού ξεκινάς και αλλού καταλήγεις.... Εμ!!! ένας εναντίον πολλών στο τέλος χάνεις.... :bigemo_harabe_net-66:

(Εντάξει δεν με χαλάει κιόλας... στο επόμενο aquascape θα πάρω εγώ σειρά....)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναί αλλα τελικά μάλλον για Αμερικάνικες... Η οικογένεια θέλει φυτά και χρώματα (και εγώ άμα θέλω πιό μεγάλο ενυδρείο πρέπει να πάω με τα νερά τους....) :bigemo_harabe_net-59:

:bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76: (στο επόμενο aquascape θα έχω εγώ σειρά...)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ψάρια αλλά δεν νομίζω να μπορώ να βάλω στα 96 λίτρα.... Μάλλον σε ζευγαράκι ραμιρέζι (έρωτας του γιού) και κάποιο ακόμα κοπάδι από αμερική μεριά.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...