Jump to content

Αρχαριος Στα Βαθια Και Χωρις Μπρατσακια.


Recommended Posts

οπα γιατι επαθα ενα σοκ τωρα εγω ειχα παρει 2 τροκους μεγαλα και 2 τουρμπο το ενα μας αφησε κοιταω τωρα μεσα και εχω 3 τροκους μεγαλα και ενα τουρμπο θα χαζεψω παει ποσο καιρο γυνετε αυτο και δεν εχω παρει χαμπαρι τη γινετε :bigemo_harabe_net-135::bigemo_harabe_net-135::bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

οπα γιατι επαθα ενα σοκ τωρα εγω ειχα παρει 2 τροκους μεγαλα και 2 τουρμπο το ενα μας αφησε κοιταω τωρα μεσα και εχω 3 τροκους μεγαλα και ενα τουρμπο θα χαζεψω παει ποσο καιρο γυνετε αυτο και δεν εχω παρει χαμπαρι τη γινετε :bigemo_harabe_net-135::bigemo_harabe_net-135::bigemo_harabe_net-135:

Η απο γέννα ειναι είτε με κάποιο κοράλλι μπορεί να ηρθε.....

Link to comment
Share on other sites

και η ιστορια επαναλαμβανετε

ξανα βγαζω αλγες με ατσ χαετο και αντιφοσφωρο οι αλγες στο μειν περνουν 1 ποντο τη μερα δε μπορω να τισ νικησω σκεφτομε να βαλω αλουμινιου δε ξερω τη να κανω μεχρι που σκεφτομε να κλεισω τα φωτα στο μειν νομιζω φταινε και τα φωτα μου εχω το σελλιο το παλιο αναβει απο τις 6-7 το πρωι και σβηνει 11 το βραδι περιπου δε θυμαμε και καλα και μετα τα μπλε φωτα και το μουν λαιτ εχει και πολλα ασπρα

βοηθηστε λιγο ειδα που καθαρισα εδιωξα και τη ντολαβελλα αλλα παω να την παρω σημερα πισω

εκλεισα το ατσ και αφησα τη χαετο με καμια 40 ρια βατ φωτα 18 ωρες

καμια σιμβουλη ?

Link to comment
Share on other sites

και η ιστορια επαναλαμβανετε

ξανα βγαζω αλγες με ατσ χαετο και αντιφοσφωρο οι αλγες στο μειν περνουν 1 ποντο τη μερα δε μπορω να τισ νικησω σκεφτομε να βαλω αλουμινιου δε ξερω τη να κανω μεχρι που σκεφτομε να κλεισω τα φωτα στο μειν νομιζω φταινε και τα φωτα μου εχω το σελλιο το παλιο αναβει απο τις 6-7 το πρωι και σβηνει 11 το βραδι περιπου δε θυμαμε και καλα και μετα τα μπλε φωτα και το μουν λαιτ εχει και πολλα ασπρα

βοηθηστε λιγο ειδα που καθαρισα εδιωξα και τη ντολαβελλα αλλα παω να την παρω σημερα πισω

εκλεισα το ατσ και αφησα τη χαετο με καμια 40 ρια βατ φωτα 18 ωρες

καμια σιμβουλη ?

Με Φωσφορικα πως είσαι Χαρη?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχεις πολυ μεγαλη φωτοπεριοδο! 6:00 με 23:00 ειναι τεραστεια!!! Ριχτο στις 12 για αρχη και βλεπεις....

Εαν βαλεις αλουμηνιου θελει αλλαγη καθε 3-5 μερες...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπεριοδος ειναι τεραστια (!!), ειναι απολυτα φυσιολογικό αν εχεις παραπανω θρεπτικά να εχω καποιο θεμα. Επειδη μου κανει οτι και ο βραχος ειχε απορροφήσει απο πριν θρεπτικά, γνωμη μου ειχα να βάλεις 24ωρο την chaeto, να ρίξεις την φωτοπεριοδο και να δώσεις αν σε πέρνει παραπανω ροη γενικα στο ενυδρειο.

Δεν θα καθαρίσει αμέσως, θελει υπομονη αλλα θα γινει. Αν γινει σωστα δεν θα σε ξαναενοχλησει, οποτε παμε σωστα και σταδιακα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το πιστεψω!! Ελεος δηλαδη!! Χαρη στην θεση σου θα εμπαινα στην διαδηκασια αλλαγης του...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπεριοδος ειναι τεραστια (!!), ειναι απολυτα φυσιολογικό αν εχεις παραπανω θρεπτικά να εχω καποιο θεμα. Επειδη μου κανει οτι και ο βραχος ειχε απορροφήσει απο πριν θρεπτικά, γνωμη μου ειχα να βάλεις 24ωρο την chaeto, να ρίξεις την φωτοπεριοδο και να δώσεις αν σε πέρνει παραπανω ροη γενικα στο ενυδρειο.

Δεν θα καθαρίσει αμέσως, θελει υπομονη αλλα θα γινει. Αν γινει σωστα δεν θα σε ξαναενοχλησει, οποτε παμε σωστα και σταδιακα.

και πως φευγουν αυτα ? με δυνατη ροη ? αντιφωσφορο κανονικα ?

Link to comment
Share on other sites

Η φωτοπεριοδος ειναι τεραστια (!!), ειναι απολυτα φυσιολογικό αν εχεις παραπανω θρεπτικά να εχω καποιο θεμα. Επειδη μου κανει οτι και ο βραχος ειχε απορροφήσει απο πριν θρεπτικά, γνωμη μου ειχα να βάλεις 24ωρο την chaeto, να ρίξεις την φωτοπεριοδο και να δώσεις αν σε πέρνει παραπανω ροη γενικα στο ενυδρειο.

Δεν θα καθαρίσει αμέσως, θελει υπομονη αλλα θα γινει. Αν γινει σωστα δεν θα σε ξαναενοχλησει, οποτε παμε σωστα και σταδιακα.

εχεις απολυτο δικαιο οτι βραχος μπορει ακομα να εχει φοσφορικα αλλα το θεμα ειναι οτι η φωτοπεριοδος δεν αλλαζει...

επισις δεν ειναι σωστο για εμενα να βαλει την χαετο παραπανω απο 18 ωρες,

απο πρωσοπικη εμποιρια τραβαει καλητερα οταν την εχεις σε λιγοτερο απο 18.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το πιστεψω!! Ελεος δηλαδη!! Χαρη στην θεση σου θα εμπαινα στην διαδηκασια αλλαγης του...

1000Like!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικαιο οτι βραχος μπορει ακομα να εχει φοσφορικα αλλα το θεμα ειναι οτι η φωτοπεριοδος δεν αλλαζει...

επισις δεν ειναι σωστο για εμενα να βαλει την χαετο παραπανω απο 18 ωρες,

απο πρωσοπικη εμποιρια τραβαει καλητερα οταν την εχεις σε λιγοτερο απο 18.......

Απο προσωπική εμπειρια και μετρησεις και παρατηρησεις καθε ημερα για πολυ καιρο, η chaeto στο 24/7 μας δίνει οτι καλυτερο μπορει να μας δωσει και για εμενα οτι καλυτερο για το ενυδρειο. Σαφώς δίνει και αλλιως, αλλα με 24/7 απλα την πας απο θεμα φωτισμου στα όρια της αποδοση της με διαφορα..

Για το θεμα του φωτιστικου αν δεν μπορεις με τιποτα να κανεις κατι αλλο, (γιατι το manual δεν μπορω να το διαβάσω) θα σου προτεινα να μιλήσεις με τα παιδια που εχουν την αντιπροσωπεία της εταιρίας στην Ελλαδα και να δεις τι θα εχουν να σου προτείνουν, αν γινεται να αλλάξει ρυθμίσεις με καποιο τροπο. Δοκίμασε το, δεν εχεις να χάσεις τιποτα και πιστευω θα σε εξυπηρετήσουν σωστα.

Edit ** τωρα ειδα το ποστ στο θεμα του φωτιστικου, ωραίος :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

αν κραταει τη ρυθμιση της ωρας και αφου το βγαλεις απο την πριζα (λογικα ετσι ειναι)

μπορεις να βαλεις ενα χρονοδιακοπτη και να το αναβεις πχ 10:00 με 22:00,

αυτο θα αναβει με τη ρυθμιση που εχει για εκεινη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

αν κραταει τη ρυθμιση της ωρας και αφου το βγαλεις απο την πριζα (λογικα ετσι ειναι)

μπορεις να βαλεις ενα χρονοδιακοπτη και να το αναβεις πχ 10:00 με 22:00,

αυτο θα αναβει με τη ρυθμιση που εχει για εκεινη την ωρα.

Ωραια σκεψη αλλα δεν ειναι λυση.....

Φωτιστικο 500ευρω να καθετε να βαζει χρονοδιακοπτες, μαλλον κατει γινετε.

Σιγουρα δεν εχει καμια ανακληση;

B-)

Link to comment
Share on other sites

μολισ μιλησα με τα παιδια της aqualum υπαρχει μια λυση απλα δε θα κανει τον κοικλο τηα αναβει στανταρ με χρονοδιακοπτη στο χειροκινητο προγραμμα που εχει 3 φωτηνοτητες θα βαλω τη μεσαια και νομιζω θα διορθοθει και αυτο

Link to comment
Share on other sites

μολισ μιλησα με τα παιδια της aqualum υπαρχει μια λυση απλα δε θα κανει τον κοικλο τηα αναβει στανταρ με χρονοδιακοπτη στο χειροκινητο προγραμμα που εχει 3 φωτηνοτητες θα βαλω τη μεσαια και νομιζω θα διορθοθει και αυτο

Ισως οχι η ιδανική αλλα ειναι μια λυση. Για καντο και μετα απο λίγες ημερες για πες μας πως θα τα πηγαίνει, τι διαφορες θα βλέπεις.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με τη ντολαβελα μεσα να σκουπιζει δε ξερω αμα δω αλγες τις μισες τις εφαγε χθες να τι ζωντανο ειναι αυτο

το ασβεστιο μου ειναι πολυ απ οτι καταλαβα με τισ μετρησεις και το ελατωσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...