Jump to content

Εχινόδορος Και Ανουμπια


toykaki

Recommended Posts

2χ24w ηθελα να γραψω

:bigemo_harabe_net-60:

Πες το έτσι γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω οτι κάτι έπαθε το κουμπιουτεράκι μου !!

Tα φυτάκια που έχεις δεν το χρειάζονται απαραίτητα!!

Αν θέλεις να βάλεις πάλι είναι δικό σου θέμα . . . :)

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα ειχα αυτη την καφε αλγη εδω και 2 μηνες περιπου και αυτα στα ξυλα επανω που λεει οτι θα κανει τον κυκλο επιδει ειναι νεο το ενυδρειο κ.λ.π,δεν ειδα διαφορα μετα απο 2 μηνες και αποφασισα πριν 2 εβδομαδες να βγαλω τα ξυλα που ειναι και οι ανουμπιες επανω,τα εβγαλα και τα εβαλα σε ενα αλλο ενυδρειο που εχω που δεν εχει τιποτα μεσα και απο οτι ειδα μερα με την μερα εχει σαν μια πολυ μικρη θολουρα,μαλλον τα ξυλα φταινε και τα πηρα και απο πετ σοπ,απιστευτ..

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα τις τρυπουλες στον εχινοδορο δεν τα τρωει καποιο ψαρι τελικα,απλα ετσι μεγαλωνει,δηλαδη μονο του εχει καποιες τρυπες,οχι ολα τα φυλλα αλλα καποια εχουν,που μπορει να οφείλεται?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι καλό θα έκανε, κακό δεν θα έκανε. Είναι από τα λίγα λιπάσματα που δεν έχει κακές επιπτώσεις(άλγες) από τυχόν παραπάνω δοσολογία, από ότι έχω διαβάσει σε παλιότερα θέματα

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα απαντήσουν και οι παλιότεροι να σου πουν με βεβαιότητα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τωρα που το εψαξα ειναι καλο δεν υπαρχει προβλημα απο δοσολογια μετρησεις,αλλα μετραει γνωμη παλιου ;)

Link to comment
Share on other sites

https://imagizer.imageshack.us/v2/825x619q90/690/46tk.jpg Παλια φωτο,αλλα καπως ετσι ειναι και τωρα με λιγοτερες τρυπες,καποια βεβαια δεν εχουν καθολου,εχει στρωσει λιγο η κατασταση,αλλα καποια εχουν 1 τρυπα

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω λιπασμα,δεν ριχνω μεχρι στιγμης τιποτα,μονο καλιο για αυτο που ειχα το προβλημα με τις τρυπες,σκεφτομαι να αγορασω το seachem Flourish...Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Σου έλειψαν οι άλγες ??

Τα φυτά που έχεις δεν χρειάζονται λίπασμα.

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

οντως δοξα τον θεο καλα παει,απλα λεω μοιπως μονο καλο τα εκανε,αν ειναι να εχω αλγες,οχι καλυτερα,οι αλγες για πιο λογο ομως?να υπενθυμησω τα φυτα μου 3 echinodorus grandiflorus , 5 hygrophilia diformis 2 cabomba

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει στην προηγούμενη σελιδα τι φυτά έχεις ;)

Eίναι λίγα,είναι ευκολα,είναι νεο το ενυδρείο σου,παραμονευουν οι άλγες. . .

Αν αρχίσεις να ρίχνεις και λίπασμα την περισσεια των θρεπτικών θα την καταναλώνουν οι άλγες και

θα ξαναφουντώσουν

Link to comment
Share on other sites

καλιο που εριξα πειραζει?το εκανα για τους εχινοδορους...Μια φορα βεβαια

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

επισεις μου δωσανε δωρο δεν μπορω να το βρω στο ιντερνετ ειναι γερμανικο,Μονο γερμανικα γραφει επανω καπου να σας το δειξω ενα πολυβιταμινουχο ψαριων νομιζω ειναι υγρο σε μπουκαλακι οπως τα φαρμακα που παιρνουμε εμεις οι ανθρωποι και εχει βιταμινες Α(Ε672) , D3(E671) , B1 , B2 , B6 , C , NICOTINAMID , bentonit (e558) ...Να το βαλω θα κανει καλο?Eιναι κιτρινο και λογο προφανως τις βιταμινης c μυριζει σαν πορτοκαλι καπως,οχι πορτοκαλι,Σαν

Link to comment
Share on other sites

Από τις οδηγίες :

3 με 4 σταγόνες μια φορά την εβδομάδα σε 50 λίτρα αν το ρίχνεις απευθείας, αλλιώς 3-4 σταγόνες για να μουλιάσεις flakes για 3 λεπτά ή 15 λεπτά αν χρησιμοποιείς κατεψυγμένη τροφή.

Όταν μουλιάζεις τροφή δεν αναφέρει συχνότητα.

//edit : Δεν το βρίσκεις γιατί είναι από εδώ :http://www.zajac.de/Startseite.htm?websale7=zoo-zajac&act=start

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω τα λεει και επανω αυτα,θα το ριχνω απευθειας στο νερο,η ερωτηση μου ειναι κανει?και για πιο σκοπο ακριβως ειναι οι βιταμινες?θα δω καπια διαφορα?μοιπως εμφανισω αλγες?

Link to comment
Share on other sites

Οι βιταμίνες είναι για τα ψάρια , δεν είναι για τα φυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...