Jump to content

Eρωτηση Φωτισμου


xrys24

Recommended Posts

Εκανα μια μετρηση να μου πειτε αν φταει κατι απο το νερο!Με εσα ακουα κουικ τεστ

NO3-10

NO2-0

GH-14

KH-6

PH-8

C12-0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανέβασε το φωτισμό πάνω από 0,5 watt. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ κάποτε, έβαλα άλλες δυο λάμπες και το co2 και τώρα πάνε σφαίρα. Παρεμπιπτόντως τι φυτά έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν τα χερω ακομα καλα..εχω ανουμπια νανα,

Egeria densa ,Vallisneria,Cryptocoryne lucen,Cryptocoryne parva,ροταλα κ κατι αλλα σαν καλαμια που πανε μεχρι το καπακι!
Link to comment
Share on other sites

1386769756636_zpsf4ee064d.jpg

1386769788806_zpsb449f333.jpg

1386769734735_zpse72292a8.jpg

1386769769098_zps366f7916.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντος μου φαίνονται για άλγες.

ας και και κάποιος εμπειρότερος πάντος.

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικα μπορει δεν λεω..αλλα ομως κιτρινιζουν κ σαπιζουν..φενεται ενα στην φοτο

Link to comment
Share on other sites

Αλγη εχεις στα φυτα σου.Το μονο φυτο που μπορει να θελει παραπανω φωτισμο ειναι η parva,αν και δεν ξερω και ποια ειναι η rotala.

Τι ρουτινες ακολουθεις στο ενυδρειο σου?

ΥΓ Εχουμε και δικα μας προφιλ εδω. :)

Link to comment
Share on other sites

Να μην λεω ψεματα καλοκαιρι το ειχα παραμελησει λιγο λογο δουλειας..αλλαζω νερο γυρο στο 40%καθε 2 εβδομαδες κ κα8ε εβδομαδα ριχνω 2 καπακια φλουρις τρεις μισο καπακι ιρον κ μισο καπακι φλουρις..ειχα βαλει κ ταβλετες φλουρις πριν 4 μηνες..το μονο που μαλλον δεν το χερω κ νομιζω πως ειναι λαθος το οτι δεν ετοιμαζω το νερο της αλλαγης το ριχνω κατευθειαν μεσα κ μετα ριχνω αντιχλωριο..λαθος ε?

Link to comment
Share on other sites

ναι στην αλλαγή κάνεις λάθος.

1 βάζεις σε ένα δοχείο τα λίτρα που χρειάζεσαι για την αλλαγή

2 προσθέτεις το αντιχλώριο

3 προσαρμόζεις το νερό της αλλαγής στην θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου σου.

4 μετά από καμία ώρα κάνεις την αλλαγή

βάζωντας το νερό με το χλώριο μέσα στο ενυδρείο σου σκοτώνεις τη βιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο με το νερο ναι ειναι λαθος,καλο ειναι να το προετοιμαζεις απο πριν.

Αλλαγες κανε καθε εβδομαδα 30% γιατι ετσι οπως το κανεις και ριχνεις και λιπασματα τα φυτα σου δεν τρωνε τιποτα αλλα τρωνε οι αλγες με αποτελεσμα να μην αφηνουν τα φυτα να αναπτυχθουν.

Οι δοσολογιες που ριχνεις δεν πρεπει να ειναι οτι ναναι,αλλα συμφωνα με την εταιρια,να ξερεις ομως οτι οι δοσολογιες που γραφουν τα μπουκαλια ειναι για φουλ φυτεμενο,οπωτε εσυ ξεκινας με λιγοτερη απο τη μιση δοσολογια και σιγα σιγα ανεβαινεις.Σιδηρο με πολυ προσοχη γιατι φερνει αλγες.Τα λιπασματα καλο ειναι να τα ριχνεις καθημερινα,δηλαδη να σπασεις τις δοσεις δια 6 και την εβδομη μερα κανεις αλλαγη νερου και δεν ριχνεις τιποτα.Ετσι τα φυτα σου καταναλωνουν τα λιπασματα πιο ευκολα.

Εγω στη θεση σου θα σταματουσα τα λιπασματα τωρα που εχεις αλγες και θα ακολουθουσα αλλαγες νερου καθε εβδομαδα.

Τωρα για τον φωτισμο σου,αν θες μπορεις να βαλεις και αλλες λαμπες,καλο θα κανουν αλλα προσωπικα δεν το θεωρω σημαντικο για τα φυτα που εχεις.Εχεις χαμηλο φωτισμο οπωτε θα πρεπει να ριχνεις λιγα λιπασματα και λιγο co2.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με κάποιους που 'φωνάζουν' εδωμέσα ότι δέν χρειάζεται υπόστρωμα,διοξείδιο και διάφορα άλλα που έχουμε συνηθήσει να τα θεωρούμε προαπαιτούμενα σε ένα 'φυτεμένο' ενυδρείο.

Το θέμα είναι παρόμοιο με το "τί είναι βιοτοπικό ενυδρείο"....ΟΧΙ κύριοι δέν χρειάζονται μπουκάλες, μπλιμπλίκια και μαστερ χημικού μηχανικού για να διατηρήσεις εύκολα φυτά σε ένα ενυδρείο.

Με υγρό λίπασμα, συμπλήρωμα ταμπλέτας στις ρίζες, σωστές λάμπες με ανακλαστήρες το εν λόγο ενυδρείο θα 'πετάει'....και ναί υπάρχουν πολλά ενυδρεία που συντηρούνται έτσι...ακόμα και με μέτριας δυσκολίας φυτά....

Το πρόβλημα του φίλου είναι η άλγη που το μόνο που λέιε η άλγη σε ένα ενυδρείο είναι η ανισορροπία στην χημεία του νερού και στον φωτισμό.

Σάν πρώτο βήμα σε παρακαλώ βάλε μία φωτό πανοραμική του ενυδρείο να καταλάβουμε το setup και όσο αφορά την άλγη που βλέπω κάνε άμεσα ένα τέστ φωσφορικών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι αλγες τωρα πως φεβγουν?παιδια ευχαριστω που με βοηθετε!το εβγαλα σε 2 φοτο για να φενεται καλητερα..οσον αφορα το ενυδρειο ειναι το πρωτο μου που το εστεισα πριν κανενα χρονο χωρις καμια γνωση ,γιαυτο ειναι τα πανω κατω!

1386772764168_zps8a8e7a14.jpg

1386772774735_zps038568ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι αλγες τωρα πως φεβγουν?παιδια ευχαριστω που με βοηθετε!το εβγαλα σε 2 φοτο για να φενεται καλητερα..οσον αφορα το ενυδρειο ειναι το πρωτο μου που το εστεισα πριν κανενα χρονο χωρις καμια γνωση ,γιαυτο ειναι τα πανω κατω!

1386772764168_zps8a8e7a14.jpg

1386772774735_zps038568ff.jpg

Χαίρομαι γιατί με τις φωτό που έβαλες φαίνεται ξεκάθαρα ότι το ενυδρείο σου δεν έχει ανάγκη διοξειδίου, ειδικών λιπασμάτων 667watt φωτισμού και άλλα....

Ένα υγρό λίπασμα π.χ. Seachem Flourish ή αντιστοιχο, ταμπλέτες στις ρίζες, φωτοσυνθετικές λάμπες με ανακλαστήρες και μέτρηση φωσφορικών για τις άλγες και τα φυτάκια σου θα είναι εντάξει....Μόλις τα κάνεις αυτά κάνε ένα καλό κλάδεμα και όλα θα στρώσουν....

Από ψαράκια τί έχεις μέσα?Θα μπορούσες άν ταιριάζει να βάλεις ένα κοπαδάκι Otocinclus sp.

Link to comment
Share on other sites

Η αλγη ειναι καφε η με γελανε οι φωτο?

Αν ειναι καφε θα φυγει μονη της αν τηρεις τις ρουτηνες και σταματησεις τα λιπασματα για τωρα.

Μπορεις επισης να βαλεις και καποια φυτα γρηγορης αναπτυξης για να βοηθησουν με τι αλγες.Ισως και καποιο σαλιγκαρακι να βοηθουσε την κατασταση.

Τι ψαρια εχεις στο ενυδρειο σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην απάντηση του Ράστα...Η άλγη φεύγει άν τρίψεις το φύλλο με τα δάχτυλα σου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω!γκαπυ κ εντλες εχω μεσα!καλα απο σαλιγκαρια εχω βαρεθει να πεταω,μαλλον τα πηρα αυγα με φυτο απο πετ σοπ!πχ τοτε δεν ηξερα οτι τα φυτα με πολυ υψος πανε πισω κ τα εβαλα μπροστα..εχω κανει αρκετα λαθακια!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην απάντηση του Ράστα...Η άλγη φεύγει άν τρίψεις το φύλλο με τα δάχτυλα σου?

οχι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω!γκαπυ κ εντλες εχω μεσα!καλα απο σαλιγκαρια εχω βαρεθει να πεταω,μαλλον τα πηρα αυγα με φυτο απο πετ σοπ!πχ τοτε δεν ηξερα οτι τα φυτα με πολυ υψος πανε πισω κ τα εβαλα μπροστα..εχω κανει αρκετα λαθακια!

Άν και δέν έχω πρόβλημα με τα σαλιγκάρια θα μπορούσες να πάρεις Anentome Helena για να τα περιορίσεις.Θα μπορούσες άνετα να βάλεις ένα κοπαδάκι Οτόκυκλων.Θα σε βοηθήσουν με την άλγη.

Σίγουρα θα πρέπει να κάνεις αναδιάταξη των φυτών.

Μήν ανυσυχείς....όλοι μας περάσαμε από διάφορα στάδια έως ότου να φτιάξουμε το ενυδρείο μας όπως το θέλαμε

Link to comment
Share on other sites

οχι!

τέστ για φωσφορικά....

Πόσο και τί/ποιές τρωφές ταίζεις??

Link to comment
Share on other sites

Ακου εγω τι θα εκανα στη θεση σου.Θα ξεκινουσα αλλαγες καθε εβδομαδα,θα σταματουσα τα λιπασματα και θα κλαδευα τα φυλλα που εχουν την αλγη.Θα εβαζα μερικα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να βοηθησουν στην καταπολεμιση της αλγης.Με αυτα δεν νομιζω οτι μετα θα εχεις προβληματα.Το φως ποσες ωρες ειναι αναμενο?

Επισης,η αλγη ειναι καφε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τέστ για φωσφορικά....

Πόσο και τί/ποιές τρωφές ταίζεις??

dajana guppy gourmet 1 φορα την ημερα λιγο δεν μενει τροφη στον πατο.!

εαν εχω φωσφορικα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

dajana guppy gourmet 1 φορα την ημερα λιγο δεν μενει τροφη στον πατο.!

εαν εχω φωσφορικα τι κανω?

Ότι σου είπε ο Ράστα ποιό πάνω.....

Link to comment
Share on other sites

Ακου εγω τι θα εκανα στη θεση σου.Θα ξεκινουσα αλλαγες καθε εβδομαδα,θα σταματουσα τα λιπασματα και θα κλαδευα τα φυλλα που εχουν την αλγη.Θα εβαζα μερικα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να βοηθησουν στην καταπολεμιση της αλγης.Με αυτα δεν νομιζω οτι μετα θα εχεις προβληματα.Το φως ποσες ωρες ειναι αναμενο?

Επισης,η αλγη ειναι καφε?

το φως ειναι αναμενο απο τις 3 μεχρι τισ 11 με χρονοδιακοπτη!

καφε....προσ το μαυρο πιο πολυ θα την ελεγα..

Link to comment
Share on other sites

8 ωριτσες ειναι μια χαρα η φωτοπεριοδος σου.

Για κοιτα,η αλγη σου μοιαζει με αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...