Jump to content

Guppies


dimitris1999

Recommended Posts

Τι πρεπει να κανω για να γεννησουν τα guppy μου και πως μπορω να προστατεψω τα μωρα απο το να γινουν μεζες για τα ενιληκα?

Link to comment
Share on other sites

για να γεννησουν πρεπει να εχεις και απο τα δυο φυλλα (αρσενικο-θυλυκο).

και για να τα προστατευεις στην αρχη να εχεις φυτα αληθινα

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχω ψευτικα φυτα δεν μπορουν να επιβιωσουν τα μικρα?Κερατοφυλλο πουλανε σε μεγαλα petshop αν δεν κανω λαθως?

Link to comment
Share on other sites

Πουλάνε , αλλά αν βάλεις μια αγγελία εδώ στο φόρουμ , όλο και κάποιος θα βρεθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο με τα γκαπάκια το τρέχει ήδη ή σκέφτεσαι να το στήσεις ??

Σε ρωτάω γιατί στο άλλο θέμα ρωταγες άλλα πράγματα . . . :)

Καλησπερα.Εχω ενα ενιδρειο 90λτ τι ψαρια μου προτεινετε να βαλω?Μου αρεσουν τα guppy και τα molly μπορω να τα βαλω αυτα τα δυο ειδη μαζι?Ή τι αλλο μπορω να βαλω μαζι τους εαν μπορουν να πανε μαζι.


Στο βυθο σκευτομαι να βαλω λεπτο χαλικι.Σκευτομαι να βαλω και φυτα.Εχω φιλτρο,θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Σκευτομαι να το στησω.Η αληθεια ειναι πως θα μου δωσει ενας φιλος μου 2 θυλικα που ειναι εγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτα χρειαζονται λιπασματα,χωματα,φαρμακα και τετοια?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις και κάποιον κοντά σου που μπορεί να σε βοηθάει είναι θετικό και αυτό!!

Ρίξε μια ματιά λοιπόν εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79915

για να έχεις μια ιδέα και εσύ τι κάνεις και τι πρέπει να κάνεις με το νεο σου ενυδρείο

και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=51697

για να πάρεις μια απόφαση πριν το στήσεις για τον βυθό σου . . .

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτο μου συμβουλευεις να βαλω για τα μικρα?Εκτος απο κερατοφυλλο.Η anubia κανει?

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτο μου συμβουλευεις να βαλω για τα μικρα?Εκτος απο κερατοφυλλο.Η anubia κανει?

Καλή είναι και η ανούμπια αλλά για το γόνο , καλύτερα κερατόφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

+1 για το κερατόφυλλο το οποίο θα σου χρησιμεύσει και σε άλλα πράγματα στο νεοστημένο ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβο το κερατοφυλλο και γενικα ολα τα φυτα?Περιπου τι τιμη εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συμπολιτη Γκαμπυ εχει και η κουτση μαρια,,,,στησε το ενυδρειο σου και θα σου βρω εγω.

Καταρχην δεν πυστευω να τα βαλεις μαζι με χρυσοψαρα,,,σε ποσα λιτρα θα τα βαλεις??

για ξερουμε ποσα ψαρια θα βαλεις,,,τα γκαμπυ ειναι ψαρια που γεννανε καθε μηνα ,,αν θα βαλεις μονο γκαμπυ θα ειναι ποιο καλα ,,,κερατοφυλο εχω ενα φιλο που βγαζει συνεχια κουβαδες και το πεταει ,,,κλαδεματα μπορω να σε βολεψω αρκει να ερθεις να με βρεις σε καμια συναντησει η στηλε πμ μιας και δεν ειμαι ολη μερα στο pc .

Πρωτινό μικρα γκαμπυ απο χομπιστα και παει ενα αρσενικο ανα 4 θυληκα ,,,οταν ειναι μικρα προσαρμοζονται καλυτερα στο ενυδρειο και στο νερο,,,λιγα ευκολα φυτα, χαλικακι η αμμο για υποστρωμα .

Πυστευω οτι ξερεις οτι πρεπει να στρωσει το ενυδρειο η να το μπολιάσεις για να ειναι βιλογικα ετοιμο ποιο νωρις ???

Και οπως διαβαζω εχει και ενα μονομαχο πυστευω ΟΧΙ σε γυαλα??μεσα σε ενυδρειο μικρο με φιλτρο θα ηθελα να μου πεις..

Σορυ αλλα ορισμενα πραγματα πρεπει να γινονται σωστα ,,,οτι θελεις εδω ειμαι ,,,μενω Α,τουμπα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα βαλω με χρυσοψαρα αλλα σκεφτομαι με molly σε 90λτ.Τον μονομαχο δεν τον εχω σε γυαλα αλλα σε ενα μικρο 20λτ ενιδρειο.Το κερατοφυλλοξερεις ποσο το πουλανε στα petshop γιατι μενουμε λιγο μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα βαλω με χρυσοψαρα αλλα σκεφτομαι με molly σε 90λτ.Τον μονομαχο δεν τον εχω σε γυαλα αλλα σε ενα μικρο 20λτ ενιδρειο.Το κερατοφυλλοξερεις ποσο το πουλανε στα petshop γιατι μενουμε λιγο μακρια.

Καλυτερα να τα βάλεις μονα τους τα γκάπυ φίλε μου. Εγω εκανα το λάθος και τα εβαλα με πλάτυ σε 96λιτρα και σε ενα χρονο ειχα 30+ και απο τα δυο ειδη και δεν ηξερα τι να τα κάνω. Μονο με γκαπυ θα ευχαριστηθεις αναπαραγωγες και χρώματα:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το σκεφτω αλλα τα gyppy με τι αλλο μπορω να τα βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το σκεφτω αλλα τα gyppy με τι αλλο μπορω να τα βαλω?

Ψαρια μη βάλεις άλλα, μονο γκαπυ αν αποφασισες για αυτά. Μπορείς να βάλεις και κανα δυο-τρία σαλιγκαρακια.:)

Link to comment
Share on other sites

Τι,που,πως και πόσα. . .

Στο link που σου έδωσα νομίζω πως υπάρχουν όλες οι απαντήσεις για είδη,διαστάσεις ενυδρείου κτλ . . . ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα με να τα βαλω τα guppy?Μπορω να βαλω και κανεναν pleco μαζι τους?

Link to comment
Share on other sites

Τα γκάπυ στα λίτρα σου καλό είναι να μπουν μόνα τους γιατι θα γεμισεις απο τις γέννες όπως προείπα. Πλέκο δεν μπορείς να βάλεις, 1ον γιατί γινεται τεράστιος και 2ον γιατί ζει σε διαφορετικές συνθηκες στη φυση απ οτι τα γκάπυ.

Έγινε επεξεργασία - Μιχάλης
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσο γρηγορα μεγαλωνει?Αμα τον παρω πολυ μικρο σε ποσο καιρο θα γινει τεραστιος?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσο γρηγορα μεγαλωνει?Αμα τον παρω πολυ μικρο σε ποσο καιρο θα γινει τεραστιος?

Δηλαδή άμα σου πώ οτι σε 5 χρονια θα γινει τεραστιος θα πας να τον αγοράσεις? Δεν είναι μονο το μεγεθος το πρόβλημα αλλα και οι παραμετροι του νερού. Ο πλέκο θέλει πιο μαλακό νερό για να είναι χαρούμενος και μεγάλο ενυδρείο για να μην αναγκαστείς να τον δώσεις οταν μεγαλώσει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...