Jump to content

Σκιμμερ Για Μικρο Ξεκινημα....


Akridas66

Recommended Posts

Σκευτομαι μηπως γυρισω στα αλμυρα, πολλα εχω σκευτη πολλα στο παρελθον, παντα στο γλυκο νερο, αλλα μετα απο σκεψη δε μου αρεσαν και δεν συνεχεισα, αυτον τον καιρο βλεπω πολλα θαλασσινα να ξεπεταγονται και λεω γιατι οχι....

Για αρχη ομως πρεπει να ξεκινησω με λιγα, γιατι δεν υπαρχουν τωρα....

Κοιταω για σκιμμερ, για 100 λιτρα, αλλα οι τιμες των deltec-tunze-grotech και μερικων αλλων ειναι απαγορευτικες....

Εχω βρει τα υπολοιπα, μονο αυτο μου εμεινε...τεστ, αραγωνιτη κτλπ

Κοιτα τα tmc v2 80 νανο, to red sea max berlin 90 και αλλο ενα που δεν θυμαμε πιο ειναι τωρα....

Τι προτηνεται εσεις ρε παιδια...;;;

θα παω πρωτα σε fish only και σιγα σιγα θα μπουν κοραλακια....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θυμηθηκα....με λιγο ψαξιμο :-Ρ

Κοιταγα για το "χταποδι" http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2938

Και για το aqua medic midflotot(εαν το λεω σωστα)...

Απλα το "χταποδι" που το ειδα σε ενα βιντεο κανει πολυ φασαρια....

Link to comment
Share on other sites

το χταποδι το εχω εγω κ οντως κανει θορυβο.οχι τρελα πραγματα αλλα κανει.απο θεμα σκιμμερ ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του και θελει 2-3 μερες να αποδοσει καλα.το μειονεκτημα ειναι το μικρο κυπελο που εχει γεμιζει για πλακα.εχει ομως μια τρυπουλα πανω σε αυτο που με σωληνακι μεταφερεις σε ενα μπουκαλακι για παραδειγμα.τωρα για τα 100 λιτρα αν σου κανει δουλεια θα ελεγα δυσκολα.ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...εαν εχει μικρο δοχειο δεν με πειραζι, να εχω κατι να ασχολουμε ανα 2-3 μερες...

Το θεμα ειναι να κανει δουλεια στα λιτρα μου...

Ελα και οι υπολοιποι...ξερω οτι ειστε πολυ εκει εξω...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν κατι μικρα και θαυματουργα που δουλευουν ομως ξυλοπετρα και αεραντλια για τροφοδοσια αερα.θα σου κανουν δουλεια,αλλα πρεπει να αλλαζεις τακτικα την ξυλοπετρα,και να εχεις και αθορυβη αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δουλευω το σκιμερ τηςfluval.

Ειναι μεχρι 170 λιτρα, εσωτερικο, και αρκετα αθορυβο.Μεχρι στιγμης κανει καλη δουλεια και ειμαι ευχαριστημενος.Η τιμη του ειναι περιπου στα 70 ευρω.

Στάλθηκε από το GT-I9001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εχω αεραντλια κανονι μεγαλη ρυθμιζομενη και τερμα αθορυβη....

Της aqua medic ειδα οτι ειναι ξυλοπετρα και σε καλα λεφτα, τωρα το αναλωσιμο δεν με πηραζει....αλλα περνω το σκιμερ, το κουμπωνο στην αεραντλια και τελος;;

Καλα λεφτα και το φλουβαλ, αλλα ξερω οτι σαν εταιρια ειναι πολυ καλη για γλυκου νερου, για θαλασσινο δεν ξερω....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Αφου πας για fish only στην αρχή, κανε συχνές αλλαγές, να είσαι προσεκτικός στο τάισμα και με λιγο υπομονή πάρε αυτό που πρέπει να πάρεις και έχε και το νου σου στις αγγελίες.

Ειναι κρίμα να δίνεις λεφτά δυο φόρες για το ίδιο πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω, απλα θελω να δω εαν στο οριο που εχω βαλει με περνει..

Εαν με περνει δεν θα τα παρω ολα με την μια...σιγα σιγα, απλα ψαχνωμαι και απο σκιμμερ δεν εχω ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Στα 70€ παει και στα λινκ που μου δωσατε....

Αλλα καλη τιμη, δεν μπορω να πω...

Ευχαριστω παιδες, για ενα 20ρικο παραπανω δεν το συζηταμε.....

Ερχαιτε κομπλε λογικα εε;;;

Σορυ αλλα δεν ξερω και εχω πελαγοση...

Link to comment
Share on other sites

Και από fishstreet ακόμη πιο φθηνά

http://www.fish-street.com/product_details.php?category_id=88&item_id=501¤cy_code=EUR

sent from iphone

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά αυτό απο το fish-street.com η αντλία του έχει 5w κατανάλωση ενώ απο το ''e-bay'' 8,5w , μήπως απότο ''e-bay'' έχει πιο μεγάλη αντλία ???

Link to comment
Share on other sites

Αφου πας για fish only στην αρχή, κανε συχνές αλλαγές, να είσαι προσεκτικός στο τάισμα και με λιγο υπομονή πάρε αυτό που πρέπει να πάρεις και έχε και το νου σου στις αγγελίες.

Ειναι κρίμα να δίνεις λεφτά δυο φόρες για το ίδιο πράμα.

+10000!

Εγώ θα σου προτείνω το tunze 9002...

Ξεκίνα χωρίς skimmer με καλές αλλαγές και ταυτόχρονα μάζεψε λεφτά και πάρε αυτό....

Μην κάνεις διπλά έξοδα,γιατί να είσαι σίγουρος πως όταν στοκάρεις κοράλλια θα θες καλό μηχάνημα!

Σου μιλάει παθών........;)

Link to comment
Share on other sites

Για το σκιμμερ δεν εχω να πω και πολλα αφου τα παιδια το καλυψαν και με το παραπανω! :bigemo_harabe_net-64:

Αυτο που εχω να πω ειναι πως ευχομαι αγγελε αυτη τη φορα η σκεψη να γινει πραξη και να το στησεις το θαλασσινο σου.

Δεν θα χασεις! :bigemo_harabe_net-134:

Πραγματικα τον τελευταιο καιρο σε πεισμα των καιρων ξεπηδανε πολλα θαλασσινα και αυτο οφειλεται σε πολυ μεγαλο βαθμο στο παθος των παιδιων που εχουν ηδη ξεκινησει και το μεταδιδουν και στους υπολοιπους.

Επισης και στο οτι ειναι παντα εδω στο az,να βοηθησουν με οποιο τροπο μπορουν ηθικα,εμπρακτα και με απαντησεις σε ερωτηματα.

Ετσι ολοι μας νοιωθουμε οτι εχουμε ενα χερι να πιαστουμε....

Και παλι...ελπιζω να μπεις και εσυ στη θαλασσινη μας παρεα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω mad, μακαρι να βγουν τα μαθηματικα και να ξεκινησω με την αλλαγη του χρονου....

Το tunze 9002 σε παλια θεματα ελεγαν οτι δεν ειναι καλο και το αλλαζαν....

Αυτο απ το fish-street και το ebay ειναι ιδια, το αλλο απ το τριτο(πρωτο λινκ) ειναι αλλο μοντελο παντως...απ οτι λενε στα σαϊτ τεσπα...

Τωρα που σηκωθηκα και εχω καθαρο μυαλο πρεπει να δω εαν το magnus το "περνει" στο πλατος το ενυδρειο μου....ειναι περιπου 30 ποντους, αν και πρεπει να μετρησω ολο υπ ενυδρειο να θυμηθω ποσο ειναι ολο γιατι παει καιρος που εψαχνα για εξοπλισμο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι εαν μου αρεσει,απλα λεω τι διαβασα σε παλια θεματα..

Οπως το ειδα μου αρεσε γιατι ειναι διακρητικο, μιας και θα ειναι μεσα στο ενυδρειο, επισης ειναι μια μαρκα που ακουω συχνα και μου αρεσουν και οι κυκλοφοριτες της, λογο τιμης :-Ρ

Θα μετρισω το ενυδρειο και θα πραξω αναλογα, γιατι πρεπει να κοψω και το καπακι ή να παω για ξυλινο....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα αγγελε χρησιμοποιησα το 9002 για περιπου 7-8 μηνες χωρις κανενα απολυτως προβλημα,λειτουργικο η κατι αλλο.

Το μονο που ειδα ηταν ο σχετικος θορυβος που εκανε οταν ειχα τερμα ανοιχτη την παροχη αερα,αλλα ετσι δεν το δουλεψα ποτε γιατι βαζει μονο νερο.

Κατα τ'αλλα για τα χρηματα του και την αποδοση του,ηταν απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει ποτε.

Kαι δουλεψε σε πολυ περισσοτερα λιτρα απο τα ελαχιστα που το προτεινουν.

9213957455_18e0459e1b_z.jpg
Εσυ τι προβληματα διαβασες οτι ειχαν?
Παντως υπαρχουν πολλες επιλογες για να κολλησεις μονο στα tunze η' καποιο αλλο.
Θες εσωτερικο η' κρεμαστο?
Link to comment
Share on other sites

κολαω στα χρηματα βασικα....δεν με περνει για πολλα πολλα δυστηχως....οπως ολους μας αλλωστε...

διαβασα οτι κανει θορυβω και οτι δεν κανει καλη δουλεια...επισης συγνωμη που αναφερω ονομα, δεν εχω κατι με τον ανθρωπω και τον ακουω οταν σε οτι μου πει, ο κλαζ συνεχεια την κραζει την tunze για τα skimmer της....

θα μου αρεσε κρεμαστο να γλυτωσω τον χωρο, αλλα οπως ειμαι με νοιαζει να κανει δουλεια, να μην ειναι απαγορευτικο και να κανει δουλεια....ξερω οτι ζηταω πολλα και για αυτο ψαχνωμαι....εαν δηλαδη με επερνε θα αγοραζα με κλειστα ματια τον "Αχιλεα" που μοιαζει με το Deltec, αλλα μπορω να παω εως 70 ευρω περιπου, πρεπει να παρω τεστ, βραχο, αραγωνιτη, λαμπες, αλατι, ανθρακα-αντιφωσφορο,κοντρολερ θερμοκρασιας,αντλια για να κανω αλλαγες(κουραστικα με κανατες κτλπ)....ισως και κατι που ξεχναω τωρα...ρεφρακτωμετρο εχω απο το πικο που ειχα...οπως και εναν κυκλοφοριτη κινεζο 3000λ-ω και φιλτρακι για ανθρακα-αντιφως και τεστ Po4....

θα κουμπωσω και το λεντακι μμμ(12000κ λευκο 560νμ royal blue).....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι σημερα εχω χρησιμοποιησει 2 μοντελα της tunze(9002 κ 9206) τα βαζω πολυ ανετα στα καλυτερα skimmer που εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Φυσικα αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια και με βαση τα δικα μου κριτηρια-απαιτησεις.

Κανενα απο τα δυο δεν μου εκανε θορυβο,κανενα δεν ειχε καποιο λειτουργικο προβλημα,και τα δυο ευκαλα στην συντηρηση και τοποθετηση,και τα δυο εβγαζαν-ουν απιστευτη ποσοτητα skimmate, και τα δυο καινε παρα πολυ λιγα w,το οποιο στην εποχη μας ειναι βασικο!

Εχω χρησιμοποιησει και αλλα skimmer βεβαια τα οποια ηταν εξισου καλα.

Εχει προχωρησει πολυ η τεχνολογια πλεον σε αυτο το κομματι και σχεδον ολα τα σκιμμερ ειναι αποδοτικα και αθορυβα.

Σε αυτα τα χρηματα αγγελε δες στις αγγελιες μας μηπως καποιο παιδι δινει κατι που να σου κανει.

Αν θες ελα να σου δωσω ενα sera PS 130 που καθεται να κανεις τη δουλεια σου,στο ξεκινημα και να μην το καθυστερησεις εξαιτιας του σκιμμερ.

Και οταν βρεις αυτο που θες το βγαζεις.

Τα εσωτερικα και τα εξωτερικα εχουν το καθενα τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους.

Μελετησε τα καλα και αναλογα κανε την επιλογη σου.

Μη δωσεις χρηματα π.χ για εσωτερικο και μετα δεις οτι θα σου εκανε καλυτερα το εξωτερικο.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...