Jump to content

Σκιμμερ Για Μικρο Ξεκινημα....


Akridas66

Recommended Posts

Μεχρι σημερα εχω χρησιμοποιησει 2 μοντελα της tunze(9002 κ 9206) τα βαζω πολυ ανετα στα καλυτερα skimmer που εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Φυσικα αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια και με βαση τα δικα μου κριτηρια-απαιτησεις.

Κανενα απο τα δυο δεν μου εκανε θορυβο,κανενα δεν ειχε καποιο λειτουργικο προβλημα,και τα δυο ευκαλα στην συντηρηση και τοποθετηση,και τα δυο εβγαζαν-ουν απιστευτη ποσοτητα skimmate, και τα δυο καινε παρα πολυ λιγα w,το οποιο στην εποχη μας ειναι βασικο!

Εχω χρησιμοποιησει και αλλα skimmer βεβαια τα οποια ηταν εξισου καλα.

Εχει προχωρησει πολυ η τεχνολογια πλεον σε αυτο το κομματι και σχεδον ολα τα σκιμμερ ειναι αποδοτικα και αθορυβα.

Σε αυτα τα χρηματα αγγελε δες στις αγγελιες μας μηπως καποιο παιδι δινει κατι που να σου κανει.

Αν θες ελα να σου δωσω ενα sera PS 130 που καθεται να κανεις τη δουλεια σου,στο ξεκινημα και να μην το καθυστερησεις εξαιτιας του σκιμμερ.

Και οταν βρεις αυτο που θες το βγαζεις.

Τα εσωτερικα και τα εξωτερικα εχουν το καθενα τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους.

Μελετησε τα καλα και αναλογα κανε την επιλογη σου.

Μη δωσεις χρηματα π.χ για εσωτερικο και μετα δεις οτι θα σου εκανε καλυτερα το εξωτερικο.

Συμφωνώ 100% με τον Μιχάλη άγγελε!

ΥΓ.Αυτό το sera να δω πόσο καιρό θα ψάχνει το λιμάνι του...!χαχαχαχαχα!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιχαλη(χαρηκα βασικα), ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου, θα την εχω στα υποψιν μου εαν ειναι και θα σου πω, γιατι δυστηχος δεν καθοριζει το ολο θεμα μονο το χρηματικο ουτε το εξοπλιστηκο, αλλα οι τωρινοι κατοικοι του ενυδρειου, μολις φυγουν ξεκιναω σιγα σιγα....

Ενα σερα ειχε ο παναγιωτης νομιζω και η το αλλαξε ή το πεταξε, δεν θυμαμε....απλα το θυμαμε σε ενα ποστ του....

Παντως γενικοτερα δεν με πηραζει εαν θα ειναι μεσα ή εξω γιατι κανα 1 μιση χρονο με τα φτεμενα εχω συνηθησει ενα σωρο πραγματα να ειναι μεσα στο ενυδρειο και νομιζω οτι μπορω να τα κρυψω καπως :-)

Παντς ειμαι μεταξυ του buble

Mugnus και του tunze 9002(εφοσον λετε οτι ειναι καλα για τα λιτρα μου)....

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε αυτα τα 2 εννοειται το 9002

Link to comment
Share on other sites

Ριχτε και μια ματια σε αυτο το θεμα μου, μηπως βρεθει και καμια λυση για τον φωτιαμο, το ενυδρειο εχει μια 25 Τ8 και μπορω να βαλω και μια Τ5 μεχρι 39 βατ και ενα high power led hybrid 10000k actinic & 560nm royal blue...

Απλα κοιταω και για το μελλον....

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91084-diy-high-power-led-eae-iaecaio/#entry881325

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα mh 1x150w που καθεται(ελα να το παρεις),βαλε και δυο 24αρες μπλε και θα γινει χαμος.

wwf8.jpg

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τις λάμπες και πέτα επάνω καμιά 20αριά τρίβατα και καθάρισες....(τι λέω ο λαμποφίλ....φωτιά θα πέσει να με κάψει!)

πολυ αερα εχεις παρει εσυ με τα λεντ. :D :D

σε βλεπω φλαμπε. :rasp: :rasp:

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

πολυ αερα εχεις παρει εσυ με τα λεντ. :D :D

σε βλεπω φλαμπε. :rasp: :rasp:

χαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλω το 150 Κωστα θα μου κανουν εξωσει...

Βασικα τα 10βατα με τα 3 πανω κατω η ιδια φιλοςοφια ειναι, απλα με 6 10 την κανω την δουλεια μου....

Link to comment
Share on other sites

αδερφε χαθηκαμε.. καλη αρχη στην θαλασσα και απο μενα δεν χτυπας ενα deltec 300 να εισαι κομπλε..

Link to comment
Share on other sites

Οντως φιλαρακι μμ...ανεβενω πολυ με το deltec, αν και ειναι εγγυηση παναθεματο!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα mh 1x150w που καθεται(ελα να το παρεις),βαλε και δυο 24αρες μπλε και θα γινει χαμος.

wwf8.jpg

Ρε μουρλέ,θα βάλει 150w mh και 48w T5 σε 110 λίτρα ενυδρείο...;Ε ρε μούρλα......!:P
Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλω το 150 Κωστα θα μου κανουν εξωσει...

Βασικα τα 10βατα με τα 3 πανω κατω η ιδια φιλοςοφια ειναι, απλα με 6 10 την κανω την δουλεια μου....

Αγορίνα πολλά είναι τα 6!

4 και είσαι κομπλέ IMHO!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε μην κυνηγατε εναν "ντου ιτ γιουρ σελφα".... Κατι καλο ή κατι κακο θα βγει...!

:-Ρ

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Ρε μουρλέ,θα βάλει 150w mh και 48w T5 σε 110 λίτρα ενυδρείο...;Ε ρε μούρλα......! :P

εγω αυτο εχω και καθεται,αυτο προτεινω. :D :D

εκτος αυτου πολλα ειναι σχεδον 2 βατ ανα λιτρο? :bigemo_harabe_net-134: .

Link to comment
Share on other sites

Γελάτε εσείς γελάτε....σε δύο εβδομάδες θα καταπιείτε την γλώσσα σας!!! :P

κανε εσυ το θαυμα σου και ασε μας εμας.ας καταπιουμε εμεις τη γλωσσα μας. :D :D

εχεις σηκωσει ψηλα το πυχη.περιμενουμε δυνατο εργαλειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζι κωστη μμ, μαλλον παω για το tunze και ή θα κοψω απο αλλου ή θα αργησω λιγο(κανα 2-3 μηνο) να το φτιαξω...

Εβαλα αγγελια τα χρυσοψαρα, μεχρι να φυγουν εχουμε!!!

Πρεπει να βρω και βραχο, να ερθει ο κοντρολερ, να φτιαξω τον φωτισμο μου....εχουμε καιρο μπροστα μας, δεν γινεται να το εχω αυριο(;)....

Καντε το σαλουν το θεμα....:-)

Link to comment
Share on other sites

Ρε μουρλέ,θα βάλει 150w mh και 48w T5 σε 110 λίτρα ενυδρείο...;Ε ρε μούρλα......!:P

Έτσι ξεκίνησα το 120 λτ μου και τα κοραλια το κατά ευχαριστήθηκαν .. Φυσικά οι τ5 μπλε ή ακτινικές και την μετάλλου μονο 5 με 6 ώρες λειτουργία την ημερα.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η δεη και οι δικοι μου ομως θα με στειλουν στα φαναρια να καθαριζω τζαμια για να πληρωνω το ρευμα, ειμαι και σαν τον Αγιο μην φας, αστα να πανε...

Κανονισα λεντακια, ενα θεμα με τους οδηγους εχω και μολις λυθει τους παραγγελνω, οποιος ξερει απο ηλεκτρολογικα ας πει καμια γνωμη...

Και σιγα σιγα μετραω για καπακι, αν και καλο θα ηταβ να εχω και το σκιμμερ να μετρησω και να κοψω εκεινπου θα βγαινει εκτος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...