Jump to content

Aquael Unimax 700


nickst

Recommended Posts

ξερει κανεις αυτο το φιλτρο?
απο οσο γνωριζω εχει δυο εισοδους που ρουφαει νερο και δυο εξοδους για να βγαζει.
η εταιρια λεει οτι εχει 1700λ/ω

αρα δλδ πετα απο τον ενα σωληνα 750λ/ω και απο τον αλλο αλλα τοσα ωστε συνολο να ειναι 1700λ/ω?

http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=133%3Afiltry-unimax&catid=48%3Afiltry-zewntrzne&Itemid=323〈=en

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα το 500 και το 700 έχουν διπλή είσοδο- έξοδο (λόγο της διπλής αντλίας που έχουν μέσα). Για το 250 δεν είμαι σίγουρος...

Είχα και έχω το 150.

Έρχονται με τα υλικά φιλτραρίσματος και τα 250, 500, 700 έχουν και θέση από κάτω για να βάλεις τον ειδικό θερμοστάτη της εταιρίας ή την uv λάμπα τους.....

Εγώ που έχω προϊόντα αυτής της εταιρίας είμαι πολύ ικανοποιημένος (κυκλοφοριτές, ενυδρείο, circulator, λάμπες, φιλτρα)

Να και ένα βίντεο των φίλτρων από την Aquael

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειχα σε 400 λιτρα ενυδρειο γλυκου και δεν ειχα κανενα πρόβλημα,η μονη ενσταση είναι η πιοτητα στης βανες,απο δυναμη σκωτωνει.και εχει θεση για uv.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.
το ξερω οτι εχει 2 αντλιες το 700.
απλα λεει 1700λ/ω αρα η καθε σωλημα βγαζει τοσο πολυ?γιατι το θελω για το ενυδρειο που θ κανω 600λιτρο ειτε 700λιτρο

απλα αν βγαζει 850 και 850 σε καθε εξοδο να παρω δυο εξωτερικα φιλτρα της eheim και οχι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε κατάλαβα, εσύ δλδ θες να βγάζει η κάθε έξοδος 850 + 850 ή θες περισσότερο (άρα 1700+ 1700)

Link to comment
Share on other sites

θελω να μαθω ποσο βγαζει η καθε εξοδος αφου λεει οτι το φιλτρο εχει 1700 λ/ ω

γιατι αν αυτα ειναι τα συνολικα του λιτρα απο τις δυο εξοδους δλδ 850 και 850 απο την αλλη εξοδο τοτε ειναι πολυ λιγα.να παω για eheim αν ειναι να παρω δυο για να ειμαι και σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω 2 φιλτρα δεν υπαρχει προβλημα στο θεμα αυτο.απλα θελω να μαθω την ροη του συγκεκριμενου

Link to comment
Share on other sites

Απ όσο θυμάμαι δίνει

Max Pumping 2250L/H

Max output 1700 L/H

Αυτό αφορά στο σύνολο του φίλτρου, και στις δύο αντλίες μαζί δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

  Αγόρασα από φίλο το συγκεκριμένο φίλτρο για το ενυδρείο που έφτιαξα (500 λίτρα) κ θα με ενδιέφερε να ξέρω τι λάμπα UV παίρνει κ πόσο στοιχίζει. Μόνο της εταιρίας μπορώ να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

H ροή του φίλτρου είναι 1700 λίτρα/ώρα. Οπότε η αντλία πρέπει να βάλεις αντλία με αυτή την ροή. Αν θές να την βάλεις μέσα στη θήκη του κάδου, τότε βάζεις μόνο την Aquael AS-11W 

Link to comment
Share on other sites

Από τιμή πόσο έχει αυτή? Τώρα στήνεται το ενυδρείο (120*65*65) φυτεμένο θέλω να το κάνω με σκαλάρια κ έχω το συγκεκριμένο φίλτρο. Καλό θα ήταν να βάλω UV λάμπα? Το νερό θα ανανεώνεται από φίλτρο βρύσης κουζίνας, έχω βγάλει αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 Σήμερα έστησα το ενυδρείο(120*65*65) αλλά μου ακούγεται το φίλτρο :devil: :devil:  Το έχω μέσα σε ντουλάπι αλλά το ακούς ακόμα κ στο δίπλα δωμάτιο...Έκανα κ εξαερισμό με το τρομπάκι που έχει αλλά κ πάλι τα ίδια? Λέτε να έχει πρόβλημα?Έτσι ακούγονται γενικά τα εξωτερικά φίλτρα??? Ας βοηθήσει κάποιος που το έχει...Για βράδυ θα το κλείσω γιατί δεν παλεύεται...

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

To Unimax 150 που έχω εγώ δεν ακούγετε. Δοκίμασε να κατεβάσεις την σωλήνα εξαγωγής με ένα κουβαδάκι στο πάτωμα, για να βγάλει τυχόν αέρα που μπορεί να έχει κρατήσει στον κάδο, και επανέφερε το στην θέση του μετά να δεις αν εξακολουθεί να το κάνει. 

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Με το τρομπάκι δεν θα έπρεπε να βγάζει τον αέρα??Γιατι το έχει μετά...Θα προσπαθήσω να μετακινήσω το σωλήνα αλλά δεν έχει κ πολλά περιθώρια.

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη λυση, οπως αναφερει και ο Γιωργος, ειναι να κουνησεις το φιλτρο πλαγιαζονταστο μπρος - πισω, δεξια - αριστερα 

και κρατωντας το για δευτερολεπτα σε αυτη τη θεση.

Μπορει να ακουσεις ενα σαν φρου - φρου, αυτο ειναι ο αερας που φευγει απο μεσα και στην εξοδο θα σου δειξει τις

φυσαλιδες που θα φευγει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Δημήτρης από πάνω.

 

Φίλε mpampis81 γι αυτό είναι η τρομπίτσα, αλλά κάθε μικροσκοπική κλήση(πχ ανεπέστητη κλήση στο δάπεδο) , μπορεί να δυσκολέψει την φυσαλίδα να φύγει.... 

Link to comment
Share on other sites

Τα εξωτερικα φίλτρα κανουν ελαχιστο εως καθολου θορυβο .

Το να το κλεισεις για βραδυ δεν ειναι επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Είχε αέρα λογικά μέσα ναι γιατί το έκλεισα κ το ξανάνοιξα το φίλτρο κ μειώθηκε ο ήχος. Ακούγεται όμως πάλι...αλλά υποφερτά. Το Θέμα είναι ότι είχα κ 2ο ατύχημα κ μαζεύω νερά... Έχω βάλει Τ σε μία από τις δύο εξόδους για να βγάζω το νερό από εκεί στην αποχέτευση κ δεν ξέρω που ακριβώς μου χάνει...Είναι κ περιορισμένος ο χώρος κ δεν μου δίνει καλά χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Ξανά κάνε το μια start- stop μήπως και σταματήσει ποιό πολύ. Για το θέμα του Τ, απλά κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο ναι, κάθε εμπόδιο για καλό όμως...Αύριο θα συνεχίσω γιατί από απόγευμα με αυτό ασχολούμαι...

Link to comment
Share on other sites

Καταργήθηκαν οι συνδέσεις που είχα βάλει κ άφησα μόνο τα 4 λάστιχα που έχει, 2 για είσοδο κ 2 για έξοδο. Το κακό είναι ότι πρέπει να θέλω φλάντζα γιατί μου χάνει από εκεί....Την έχει αλλάξει κανείς?Πόσο να έχει λετε?Την έβγαλα κ δεν φαίνεται ταλαιπωρημένη, την ξαναέβαλα κ έβαλα κ λίγο βαζελίνη για να πατήσει καλύτερα αλλά κ πάλι χάνει :skydive: :skydive: :skydive: :skydive:

Link to comment
Share on other sites

Προσωρινά μπορείς να το τυλίξεις όλο μαζί με τεφλόν ,και μετά να το κουμπώσεις.

Μήπως το στραβοκούμπωσες το καπάκι και πατήθηκε το oring ?

Πάντως είναι ένας καλός λόγος για να κάνει θόρυβο το φίλτρο αν παίρνει αέρα από εκεί . . .

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

 Θόρυβο δεν κάνει έστρωσε αρκετά. Να το τυλίξω όλο σιγά σιγά με τεφλόν κ να το κουμπώσε λες ε? Τώρα το έχω βγάλει το φίλτρο εντελώς. Για να το στραβοκούμπωσα λίγο δύσκολο γιατί θέλει να το ζορίσεις πολύ για να το καταφέρεις τι να πω...Το θέμα είναι που να βρω φλάντζα κ πότε θα την έχω. Δεν μπορώ να ξεκινήσω να το στρώνω!!!

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...