Jump to content

Aquael Unimax 700


nickst

Recommended Posts

Τυλιξετο ειπαμε κ μην αγχωνεσαι.

Οπως ειναι περασμενο στην κεφαλη τυλιγεις απο πανω 3-4 φορες κ μετα κουμπωνεις.

Αν συνεχισει να χανει βγαζεις κ τυλιγεις κι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος μπορεί ας ανεβάσει ένα βιντεάκι γιατί δεν μπορώ να βρω. Δεν καταλαβαίνω πως να το φτιάξω :zoro: :zoro:

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, είναι σετάκι με τα δύο εσωτερικά O-rings και έχει περίπου 30-35 ευρώ

 

Αλλά αν το είχες πάρει καινούργιο από μαγαζί, εντός 2 ετών, με την απόδειξή σου και το εσώκλειστο χαρτάκι εγγυήσεως, καλύπτεσαι για αλλαγή. η AquaEl σε όλα της τα προϊόντα έχει 2 χρόνια εγγύηση 

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν εχεις κουμπωσει καλα τα καλαθακια του και δεν κλεινει καλα?

Την ωρα που το κλεινεις παει με το ζορι? Γιατι οπως θα δεις και στο βιντεο κλεινει πολυ ευκολα.

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι κλείνει πολύ εύκολα. Θα δοκιμάσω με τεφλόν να δω αν το καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζη ερωτηση?

Τα κλειστρα του καδου πως τα κλεινεις?

Με ποια σειρα?

Σταυρωτα η με σειρα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σταυρωτά, αλλά τα έχω δοκιμάσει κ με σειρά πάλι τίποτα!! Το σκέφτηκα κ εγώ αυτό. Το κακό είναι ότι πρέπει να γεμίζεις με νερό τους σωλήνες για να το δοκιμάσεις κ μετά όταν το ξεκουμπώνεις βγάζει από αυτούς το νερό που έχει μέσα κ πλημμυρίζεις....

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω σε κάτι επώνυμο όπως eheim ή fluval ποιο με καλύπτει λέτε?Αν είναι να αρχίσω το ψάξιμο...Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 120*65*65 κ θα γίνει φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ποιος σου ειπε οτι η εταιρεια αυτη δεν εχει καλες κριτικες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σταυρωτά, αλλά τα έχω δοκιμάσει κ με σειρά πάλι τίποτα!! Το σκέφτηκα κ εγώ αυτό. Το κακό είναι ότι πρέπει να γεμίζεις με νερό τους σωλήνες για να το δοκιμάσεις κ μετά όταν το ξεκουμπώνεις βγάζει από αυτούς το νερό που έχει μέσα κ πλημμυρίζεις....

σιγουρα κατι κανεις λαθος ...κανενα εξωτερικο φιλτρο οτι μαρκας και να ειναι δεν σε πλημμυριζει.....θα σου προτεινα να ψαξεις κανα βιντεακι με τα review του φιλτρου να δεις πως το κανιουν 

Link to comment
Share on other sites

Η aquael φιλε μπυ δεν ειναι επουδενι κατωτερη απο τις μαρκες που αναφερεις παραπανω. Μιλαμε για πολυυυυ καλα μηχανηματα. Κατο αλλο θα συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σταυρωτά, αλλά τα έχω δοκιμάσει κ με σειρά πάλι τίποτα!! Το σκέφτηκα κ εγώ αυτό. Το κακό είναι ότι πρέπει να γεμίζεις με νερό τους σωλήνες για να το δοκιμάσεις κ μετά όταν το ξεκουμπώνεις βγάζει από αυτούς το νερό που έχει μέσα κ πλημμυρίζεις....

 

Δοκιμασε την λευκη λαβη.

Αν την περιστρεψης απο καποα κατευθυνση νομιζω κλεινη και δεν φευγει το νερο.

Δες λιγο το μανιουαλ και το βιντεο και νομιζω θα βγαλεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν εχεις κουμπωσει καλα τα καλαθακια του και δεν κλεινει καλα?

Την ωρα που το κλεινεις παει με το ζορι? Γιατι οπως θα δεις και στο βιντεο κλεινει πολυ ευκολα.

Πολυ σωστά, στο βιντεο που σου παραθέτει ο Δημήτρης, το γκρι χερούλι αν το κανείς τέρμα δεξιά έχει φουλ ροή, αν το κανείς από την άλλη απομονώνει τους σωλήνες για να μην πλημμυρίσεις. Και οπως σου είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά, η ΑquaEl είναι ισάξια των brand name που ανέφερες, Ευρωπαϊκή, και με πολυ καλή εγγύηση οπως σου ξανά ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο αυτο το βιντεο, στο 4.02 και μετα διχνει πως κλεινει η ροη.

Τις ιδιας φιλοσοφιας ειναι και τα υπολοιπα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αριστερά όταν το γυρίζω δεν ανοίγει.Μόνο από δεξιά κ πάλι βγάζει κάνα 1-2 ποτήρια. Το κατάλαβα χτες ότι κάπου δακρύζει κ το έβγαλα από την πρίζα πριν από τις 12 η ώρα. Πριν λίγο σηκώθηκα κ πήγα να το κοιτάξω κ είχαμε πλημμυρίσει!! Αξεπέραστη τεχνολογία aquel!!

Θα έπρεπε να χάσει κ κλειστό. Μιλάμε έβγαλε 1-2 κουβάδες νερό, αφού ,μούσκεψε το χαλί της κουζίνας!!

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη, το ότι δακρίζει το φίλτρο, δεν φταίει σε κάτι η AquaEl. Κατά 99% όπως σου ξαναείπα είναι πρόβλημα της φλάντζας (αποκλείοντας την περίπτωση μη σωστής εφαρμογής του), που ο άλλος μπορεί να το είχε καιρό στο κατάστημα του, να το ανοιγόκλεινε για επίδειξη σε πελάτες, και να φθάρθηκε.

 

Αν θέλεις επικοινώνησε με τον Έλληνα αντιπρόσωπο στα παρακάτω στοιχεία

 

Reefish business

Θεσσαλονίκης 80, Ωραιόκαστρο

Τηλ : 2310696017

E-mail : info@reefishbusiness.com

 

ανέφερε τους το πρόβλημα, ή ακόμα αν θέλεις στείλε τους το φίλτρο πίσω μαζί με την απόδειξη αγοράς του, και θα σε καλύψουν με εγγύηση.

 

 Οι άνθρωποι, που παλιά είχα καλέσει και εγώ για εύρεση ενός ανταλλακτικού, είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί, και παρέχουν και πάρα πολύ καλό after sale support στα προϊόντα τους.

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις αυτο που σου λεει ο Zoo εχεις αλλο φιλτρο για να δουλευει?

 

Link to comment
Share on other sites

Αριστερά όταν το γυρίζω δεν ανοίγει.Μόνο από δεξιά κ πάλι βγάζει κάνα 1-2 ποτήρια. Το κατάλαβα χτες ότι κάπου δακρύζει κ το έβγαλα από την πρίζα πριν από τις 12 η ώρα. Πριν λίγο σηκώθηκα κ πήγα να το κοιτάξω κ είχαμε πλημμυρίσει!! Αξεπέραστη τεχνολογία aquel!!

Θα έπρεπε να χάσει κ κλειστό. Μιλάμε έβγαλε 1-2 κουβάδες νερό, αφού ,μούσκεψε το χαλί της κουζίνας!!

 

Αν όντως ο "λεβιές" λειτουργεί σαν βανάκι για να κλείνει την ροή στους σωλήνες απλά θέλει λίγο περισσότερη πίεση για να ανοίξει το καπάκι γιατί δεν έχει από που να πάρει αέρα.

Αν ισχύει το παραπάνω είναι φυσιολογικό να βρήκες πλημμυρα και ας το έβγαλες από την πρίζα γιατί από κάπου παίρνει αέρα και κάνει σιφώνι.

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ο φιλος αναφερει εν λειτουργει το φιλτρο οτι καπου χανει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!Αν παρατηρήσεις όμως γράφει στο #40

οτι το έβγαλε από την πρίζα και μετά ανακάλυψε πλημμύρα. . .

Γι αυτό μιλάω για μοχλό-stop . . .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

  Ναι άλλαξα την φλάνζα του καπακιού κ είμαι οκ. Είχε το σετ μαζί με άλλες 2-3 μικρές 25e. Μειώθηκε αρκετά ο ήχος τώρα σχεδόν δεν ακούγεται. Το συγκεκριμένο φίλτρο έχει δύο εισόδους κ δύο εξόδους. Τις εξόδους τις έχω αριστερά στο ενυδρείο κ τις εισόδους δεξιά. Είναι σωστό που έβαλα τις εισόδους μία ψηλά κ μία χαμηλά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...