Jump to content

Diy High Power Led Και Οδηγος....


Akridas66

Recommended Posts

Για τροφοδοτικο απο υπολογιστη μου το ειπαν μαι εμενα, αλλα για 7€ δεν το εκανα, μπορει να ειναι καλητερα μπορει και οχι, επισης δεν ξερω πως να τα συνδεσω σε τροφοδοτικο απο υπολογιστη....

Η συνδεσμολογια πρακατω ειναι για οδηγους λεντ...

Ας πουμε οτι θα βαλεις 3 παραληλα, τα λεντ τροφοδοτουντε με 7-12 βολτ και με + -...

Τροφοδοτικο + λεντ -/+λεντ-/+λεντ- Τροφοδοτικο...

Το πλην που φευγη απ το πρωτο λεντ συνδεεται στο συν του δευτερου, το πλην που φευγη απ το δευτερο λεντ συνδεεται στο συβ του τριτου λεντ και τελος το πλυν που μενει παει στο ολην του τροφοδοτικου....το πρωτο συν του τροφοδοτικου παει στο συν του πρωτου λεντ....

Το καταλαβες; Μου ειναι λιγο δυσκολο να το εξηγεισω γραπτος... Αμα εχεις αποριες πες μου να σου κανω μια φωτο παρουσιαση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρα τα συνδέεις σε σειρα και όχι παράλληλα , δηλαδή έτσι ?

Δευτέρα λογικά θα τα παραγγείλω και θα σου στείλω τα λινκ να μου πεις την γνώμη σου , sorry αν σε έχω κουράσει με τις ερωτήσεις μου αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα με το φωτιστικό μου και τα led είναι η μόνη λύση αυτη τη στιγμή .

led1SINDESMOLOGIA_zpsc187bdc0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σωστος!!!

Σε σειρα, βλακεια δικια μου περι παραληλα κτλπ.... Μπερδευτικα και το εγραψα και πολλες φορες παναθεμαμε!

Τροφοδοτικο πριν τον οδηγο γιατι εβαλες;; Ο οδηγος περνεις 220 και βγαζει 12....

Δεν με ενοχλεις! Οτι χρειαστης στειλε μου :)

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Για την συνδεσμολογια ειχα και εγω καποιες αποριες και εχω καταληξει στα εξης

O led driver ειναι το σωστο τροφοδοτικο για την τροφοδοσια των λεντ. Το τροφοδοτικο υπολογιστη ΔΕΝ ειναι καταλληλο για αυτη την χρηση αν και μπορει να χρησιμοποιηθει. O led driver ρυθμιζει την ταση αναλογα με την θερμοκρασια και προστατευει το λεντ κατι που ενα απλο τροφοδοτικο δεν κανει. O led driver μπορει να κανει ντιμ η οχι. Υπαρχουν και οι led controllers που μπορουν να κανουν αυτη την δουλεια και μαλιστα για διαφορετικες συνδεσεις. Δλδ μπορει να εχουμε 2 ξεχωριστες γραμμες (καναλια) για λευκο και μπλε πχ και να τα ρυθμιζουμε ξεχωριστα. Στο σχημα το τροφοδοτικο δεν χρειαζεται η ο λεντ ντραιβερ θα πρεπει να ειναι λεντ κοντρολερ.

Απο οτι εχω καταλαβει μπορουμε να χρησιμοποιησουμε ενα τροφοδοτικο σε συνδυασμο με ενα λεντ κοντρολερ.

Αν κατι απο αυτα που εγραψα δεν ειναι σωστα να μου πειτε. :P

Οπως και να εχει καλο ειναι καποια πραγματα με το θεμα να ξεκαθαριστουν ωστε να μην υπαρχουν αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγοι που κανουν ντιμαρισμα ειναι διαφορετικοι σε κατασκευη απο τους απλους, οταν θελεις οδηγο για ντιμ αγοραζεις καποιον καταληλο που να εχει αυτην την λειτπυργεια, αλλα πρεπει να ντιμαρονται και λεντ, το αναφερω γιατι καποια δεν ντιμαροντε, ενα ελενκτης απ οσο ξερω συνδεετε μετα οδηγου και λεντ για να ντιμαρεις και να κανει τις οποιες αλλες λειτουργειες εχει....

Το τροφοδοτικο του υπολογιστει εγω προσωπικα δεν το εχω χρησημοποιησει ποτε και για αυτο δεν εκφερω γνωμη... Προτινω επισς σε οποιον δεν το εχει κανει ποτε να μην το κανει ουτε αυτος γιατι μιλαμε για ρευματα και με το ρευμα δεν παιζουμε, εαν θελει να προσπαθησει μα βρει καποιον που να το εχει ξανακανει....

Επισης συμαντικο και απλα το ξανα αναφερω, κατα την επιλογη του οδηγου να ειμαστε συγουροι οτι ειναι αδιαβροχος!

Link to comment
Share on other sites

οκ , νόμιζα ότι ο led driver είναι κάτι σαν σταθερόποιητης για το ρεύμα που πηγαίνει στα led και ότι χρειάζεται συνεχες ρεύμα για την είσοδο και όχι εναλλασωμενο.Βάζω ένα led driver και είμαι οκ.Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειναι το τροφοδοτικο για τα λεντ, τα τροφοδοτικα απο υπολογιστες τα βαζουν προς αντικατασταση των οδηγων γιατι μπορεις να τα ντιμαρεις πιο ευκολα, δεν ξερω πως γινεται, αλλα αμα ειναι να ντιμαρεις παρε κατευθειαν dimable και καθαρισες, βαζει και ενα ποτενσιομετρο και καθαρισες, στην απλη μορφη παντα, αλλιως κοντρολερ...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Για ντριμάρισμα δεν με ενδιαφέρει προς παρών

Τα λεντ ειναι αυτά αν προλάβω διαφορετικά τα ίδια αλλα απο αλλον πωλητή http://www.ebay.com/itm/1pc-10W-45mil-Actinic-Royal-Blue-Hybrid-Led-10Watt-Saving-Lamp-for-Aquarium-Bulb-/221388497891?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item338bc863e3

Για τροφοδοτικό παρόλο που προτείνεις αδιάβροχο θα προτιμήσω ένα συμβατικό γιατί εκτός του ότι θα μπεί σε μέρος στο έπιπλο που δεν θα έχει νερό-υγρασία σε περίπτωση που γίνει κάτι (καεί κάτι μέσα αντισταση-πυκνωτάκι κ.α. ) να μπορώ να το αντικαταστήσω κατευθείαν και να είναι πάλι λειτουργικός για να μην μείνω χωρίς φώς για πολύ καιρό.

Και η ερώτησή μου είναι για 3 10βατα 30αρι ή 40αρι driver? http://www.ebay.com/itm/Universal-Switching-Power-Supply-12V-3A-5A-10A-15A-20A-30A-Driver-for-LED-Strip-/111226297929?pt=Laptop_Adapters_Chargers&var=&hash=item19e59a9e49

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

30ρι.... Συνολικα τα βατ σου...εαν θελεις να εχεις αβαντα πανε σε 40ρι και μετα απλα προσθετης ενα ακομα....εγω πχ εχω επιλογη για ενα ακομα στον ιδιο οδηγο(στον εναν εχω 2)...

Τους οδηγους αυτους δεν τους ξερω, πηγα σε κατι αλλους φιξ...

Ψαξτο λιγο το θεμα γιατι εγω τα πηρα πακετακι τα 5 12-17€, συνολο παντα!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

@suncity

Τα λεντ που αναφερεσαι ειναι 12βολτ, το ιδιο και το τροφοδοτικο.

Στο σχημα που ανεβασες εχεις 3 λεντ συνδεδεμενα εν σειρα. Αν αυτα ειναι των 12βολτ το σχημα ειναι λαθος. Η θα πρεπει να συνδεθουν παραλληλα η το τροφοδοτικο θα πρεπει να ειναι 3χ12(voltage drop) = 36βολτ.

Λογω του οτι το συγκεκριμενο λεντ ειναι 12βολτ μεγιστο ακομα και σε παραλληλη συνδεση θα λειτουργει στο οριο του με οτι αυτο συνεπαγεται.

Αποψη μου ειναι βρες καποιον που εχει ολα τα υλικα και κανε του ερωτηση για τροφοδοτικο. Οι περισσοτεροι απαντουν, αμεσα μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

@suncity

Ξαναειδα το τροφοδοτικο και εχει δυνατοτητα ρυθμισης των βολτ οποτε με παραλληλη συνδεση θα εισαι οκ.

Επισης να το παρεις σε παραπανω βατ ωστε να μην δουλευει στο οριο και ζεσταινεται.

Link to comment
Share on other sites

Επιδή έχω να ασχοληθώ απο το Λύκειο (ΤΕΕ Ηλεκτρονικός) με συνδεσμολογίες και ρεύματα και τα έχω ψιλοξεχάσει και τώρα μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο , ας το ξεμπλέξω λίγο στο μυαλό μου.

Αν τα συνδέσω σε σειρά θέλω 12 βόλτ και 3 αμπέρ ?(το οποίο νομίζω ότι είναι σωστό) Ή 36 βόλτ και 1 αμπέρ ? τα λεντ ειναι 12βολτα σχεδόν 1 αμπέρ και μια φώτο για βοήθεια.

led1SINDESMOLOGIA2_zps3b07ba19.jpg

Link to comment
Share on other sites

@suncity

Τα λεντ που αναφερεσαι ειναι 12βολτ, το ιδιο και το τροφοδοτικο.

Στο σχημα που ανεβασες εχεις 3 λεντ συνδεδεμενα εν σειρα. Αν αυτα ειναι των 12βολτ το σχημα ειναι λαθος. Η θα πρεπει να συνδεθουν παραλληλα η το τροφοδοτικο θα πρεπει να ειναι 3χ12(voltage drop) = 36βολτ.

Λογω του οτι το συγκεκριμενο λεντ ειναι 12βολτ μεγιστο ακομα και σε παραλληλη συνδεση θα λειτουργει στο οριο του με οτι αυτο συνεπαγεται.

Αποψη μου ειναι βρες καποιον που εχει ολα τα υλικα και κανε του ερωτηση για τροφοδοτικο. Οι περισσοτεροι απαντουν, αμεσα μαλιστα.

Συγνώμη !!! τελικά έχεις δίκαιο , μίλησα και με φίλο μου ηλεκτρονικό και μου είπε σχεδόν ότι μου είπες και εσύ και μου έδωσε και ενα λινκ για να υπολογίζω πιο έυκολα http://led.linear1.org/led.wiz .

Αν τα βάλω σε σειρά θέλω 36 βόλτ και 1 αμπέρ τροφοδοτικό http://www.ebay.com/itm/40W-Watt-High-Power-LED-Driver-AC85V-265V-50-60HZ-Waterproof-/160927171520?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item257801c3c0

Και αν τα βάλω παράλληλα θέλω 12 βόλτ και 3 αμπέρ τροφοδοτικό http://www.ebay.com/itm/Universal-Switching-Power-Supply-12V-3A-5A-10A-15A-20A-30A-Driver-for-LED-Strip-/111226297929?pt=Laptop_Adapters_Chargers&var=&hash=item19e59a9e49

Link to comment
Share on other sites

Θα τα καψεις αν τα βαλεις σε 36 βολτ!

Θελεις 12 και συνολικα τα αμπερ!

Θα ανεβασω τωρα μια φωτο να δεις πως τα εχω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεση

Δημοσιευμένη  εικόνα

Και το αποτελεσμα με 3

Δημοσιευμένη  εικόνα

Γκαβοθηκα τωρα....

Sent from the crossroad of starway to heaven and highway to hell....

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη !!! τελικά έχεις δίκαιο , μίλησα και με φίλο μου ηλεκτρονικό και μου είπε σχεδόν ότι μου είπες και εσύ και μου έδωσε και ενα λινκ για να υπολογίζω πιο έυκολα http://led.linear1.org/led.wiz .

Αν τα βάλω σε σειρά θέλω 36 βόλτ και 1 αμπέρ τροφοδοτικό http://www.ebay.com/itm/40W-Watt-High-Power-LED-Driver-AC85V-265V-50-60HZ-Waterproof-/160927171520?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item257801c3c0

Και αν τα βάλω παράλληλα θέλω 12 βόλτ και 3 αμπέρ τροφοδοτικό http://www.ebay.com/itm/Universal-Switching-Power-Supply-12V-3A-5A-10A-15A-20A-30A-Driver-for-LED-Strip-/111226297929?pt=Laptop_Adapters_Chargers&var=&hash=item19e59a9e49

Aκριβως, μονο το τροφοδοτικο παρτο 20-30% παραπανω αμπερ.

Καλο το λινκ :)

Link to comment
Share on other sites

Τι λές τώρα !!!! μιλάμε για πάρα πολύ φώς !!! Απλή και νοικοκύρεμένη κατασκευή !!!Ωραίος !!

Σκεφτόμουν μαζί με τα 3 10βατα υβριδικά να πάρω και 2 3βατα UV για να έχω περισσότερο φάσμα , έχεις να προτείνεις άλλο χρώμα που είναι απαραίτητο π.χ. 1 UV και ένα πράσινο ?

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως, μονο το τροφοδοτικο παρτο 20-30% παραπανω αμπερ.

Καλο το λινκ :)

Το τροφοδοτικό θα βγάζει περίπου 0,3 περισσότερα μετα το τροφοδοτικό θα μπεί μια ασφάλεια 3 αμπέρ για πάν ενδεχόμενο όπως και αντιστάσεις στα λέντ

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκοπευω να κανω μια μιξη στην πορεια με κοκκινο-μπλε-πρασινο και μερικα ακτινηκα,ισως βαλω μοβ και ροζ, αλλα σε συνολο αλλα 20-30 βατ, αλλα εκει θα παιξω με 3βατα...

Βαλε τα υδριβια για αρχη και εαν θελεις παραπανω κανεις μια κατασκευη ακομα, εαν γινεται βεβαια, εγω θα το κανω στην θεση που ηταν το φωτιστηκο του lido...

Αλλιως παιξε με χρωματα, πολλα χρωματα ωστε να πιασεις ολα τα φασματα... Προταση παντα, γιατι θελει ψαξιμο και σκεψη σε αυτον τον τομεα και βεβαια παιζει τι θα εχεις(softies-lps-sps-clams)...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργος το όνομά μου απ΄την αρχή έπρεπε να να το είχα πεί .

Έχείς δίκαιο σε αυτό που λές το αφήνω προς το παρών , γιατί το τι θα βάλω είναι ένα θέμα και ο λόγος είναι ότι δεν έχω κατασταλάξει ακόμα και γενικά στοκάρω σιγά σιγά ....

Είναι τόσο οικονομικά (σε σχέση με άλλες επιλογές ) που αν γίνει η πρώτη κατασκευή καλή οι άλλες είναι απλά θέμα χρόνου....

Link to comment
Share on other sites

Αγγελος φιλε, δεν βαριεσαι :)

Για αρχη τα υδριβικα ειναι μια χαρα να ξεκινησεις στοκαρισμα και να εχεις και μια μικρη αναπτυξη, προς το τελος του σκοραροσματος ξεκινας να βλεπεις που χανεις και κανεις την καταληλη προσθηκη, κατα την γνωμη μου, για αρχη λεω 20-30 βατ ακομα, αλλα απο αναπτυξη βλεπω τρελα πραγματα, αρα μπορει να πεσω στα 10-20 και αυτα θα ειναι τα χρωματα που ληπουν(κοκκινο-πρασινο και μιξει του μοβ και ροζ, ισως και ενα uv), αλλα ακομα ειμαι στην παρακολουθησει :)

Εισαι απο Αθηνα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ηλιούπολη μένω .

Τελικά έκανα την παραγγελία 12αρι τροφοδοτικό και έβαλα 4 λεντ αντί για 3 για πάν ενδεχόμενο(θα χρησιμοποιηθούν τα 3) , για ψήκτρα - ανεμιστιράκια θα κοιτάξω σε κανένα μαγαζί απο εδώ κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Ανεμηστηρακια δεν θελεις τπτ ουαου! Και turbo x που εισαι ψοφια κανουν μια χαρα...

Για ψυχτρες εχει στο aquamaster.gr (εαν το λεω σωστα...)

Τι τροφοδοτικο εβαλες; Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο ειπαμε; Ξεχναω ευκολα :Ρ

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...