Jump to content

Diy High Power Led Και Οδηγος....


Akridas66

Recommended Posts

Ο antonistt έχει λάθος. Αυτά που εξηγεί είναι ορθά αλλά αφορούν τροφοδοτικά (μετσχηματιστές απο 220V AC σε τάση DC) όπως στο στην φώτο του.

Όλοι οι υπόλοιποι αναφέρονται σε τροφοδοτικά-οδηγούς Led (Constant Current Drivers ή Led Drivers).

Στην περιπτωσή μας λοιπόν και για σύνδεση σε σειρα μας ενδιαφέρει η μέγιστη ένταση (ρεύμα) εξόδου του Led Driver να είναι ίσή ή μικρότερη απο την μέγιστη ένταση λειτουργίας των Led π.χ 700mA και η τάση εξόδου του τουλάχιστον 5% με 10% μεγαλήτερη απο την συνολική απαιτούμενη τάση των Led. Το επιπλέον 10% το χρειαζόμαστε λόγο απωλειών στα καλώδια σύνδεσης.

Επίσης βασική αρχή των οδηγών είναι να δίνουν σταθερή ένταση και μόνο όση τάση τους ζητηθεί.

Παράδειγμα

Έχουμε 10 Cool White με χαρακτηριστικά 3.7V @ 700mA

Ο οδηγός μας θα πρέπει να έχει μεγιστο ρεύμα εξόδου 700mA και τάση εξόδου τουλάχιστον 3.7*10 + 10% = 41 V περίπου

Τα ονομαστικά W του driver θα είναι 30 (που δίνει κατά προσέγγιση ο κατασκευαστής) . 41V*0.7A= 29W

Υπάρχει και η παράλληλη σύνδεση των Led μόνο που σε αυτή την περίπτωση η μέγιστη ένταση (ρεύμα) εξόδου του Led Driver να είναι ίσή ή μικρότερη απο την διπλάσια της μέγιστης έντασης λειτουργίας των Led και η τάση εξόδου του τουλάχιστον 5% με 10% μεγαλήτερη απο την συνολική απαιτούμενη τάση των Led κάθε σειράς.

Σε αυτή την περίπτωση στο παραδειγμά μας τα led θα συνδεθούν σε δύο πενταδες.

Ο οδηγός μας μπορεί να έχει μέγιστο ρεύμα 1400mA (θα πάνε 700mA σε κάθε πεντάδα) και η τάση εξόδου θα πρέπει να είναι τουλαχιστον 3.7*5 +10%=21V.

Τα ονομαστικά W του driver θα είναι πάλι 30. Ο υπολογισμός όμως τώρα είναι 21V*1.4A=30W

Παρατήρηση.

ο ρεύμα και στις δυο περιπτώσεις μπορεί να ειναι μικρότερο απο αυτο που δουλεύουν τα led (π.χ 650mA για σύνδεση σε σειρά και 1300 για παράλληλη σύνδεση) με πλεονέκτημα την αύξηση του χρονου ζωής τους και χαμηλωτερη θερμοκρασία της ψύκτρας και μειονέκτημα την μείωση της μέγιστης αποδοσής τους σε ένταση φωτισμού (θα δουλεύουν περίπου στο 90%).

Ελπίζω τα είναι κατανοητά και να βοήθησαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πραγματικά το μόνο που χρειάζεται να ξέρει ενας aquarιστας αλλα και είναι ο βασικότερος των κανόνων είναι

2. πάντα περισσότερα A ή W απο αυτά που ζητά η συσκευή ή το αντικείμενο

το εχεις γραψει πολλεςες φορες το ΛΑΘΟΣ , τα λινκ που εβαλα, που ειναι πολλα, και δεν ακολουθει κανενα αυτα που λες, τα ειδες?

Δεν το σπουδασα, ασχετος ειμαι, αλλα ολοι αυτοι που πουλανε λεντ και driver πακετο, παντα τα ντριβερ δινουν λιγοτερα Α απο οτι θελουν τα λεντ. Αυτοι αν κανουν λαθος θα μας δωσουν πισω χρημματα, εσυ οχι....

Link to comment
Share on other sites

Ο antonistt έχει λάθος

ΑΝτε να το γραψει και καποιος που οντως γνωριζει

Link to comment
Share on other sites

Ο antonistt έχει λάθος. Αυτά που εξηγεί είναι ορθά αλλά αφορούν τροφοδοτικά (μετσχηματιστές απο 220V AC σε τάση DC) όπως στο στην φώτο του.

Όλοι οι υπόλοιποι αναφέρονται σε τροφοδοτικά-οδηγούς Led (Constant Current Drivers ή Led Drivers).

Στην περιπτωσή μας λοιπόν και για σύνδεση σε σειρα μας ενδιαφέρει η μέγιστη ένταση (ρεύμα) εξόδου του Led Driver να είναι ίσή ή μικρότερη απο την μέγιστη ένταση λειτουργίας των Led π.χ 700mA και η τάση εξόδου του τουλάχιστον 5% με 10% μεγαλήτερη απο την συνολική απαιτούμενη τάση των Led. Το επιπλέον 10% το χρειαζόμαστε λόγο απωλειών στα καλώδια σύνδεσης.

Επίσης βασική αρχή των οδηγών είναι να δίνουν σταθερή ένταση και μόνο όση τάση τους ζητηθεί.

Παράδειγμα

Έχουμε 10 Cool White με χαρακτηριστικά 3.7V @ 700mA

Ο οδηγός μας θα πρέπει να έχει μεγιστο ρεύμα εξόδου 700mA και τάση εξόδου τουλάχιστον 3.7*10 + 10% = 41 V περίπου

Τα ονομαστικά W του driver θα είναι 30 (που δίνει κατά προσέγγιση ο κατασκευαστής) . 41V*0.7A= 29W

Υπάρχει και η παράλληλη σύνδεση των Led μόνο που σε αυτή την περίπτωση η μέγιστη ένταση (ρεύμα) εξόδου του Led Driver να είναι ίσή ή μικρότερη απο την διπλάσια της μέγιστης έντασης λειτουργίας των Led και η τάση εξόδου του τουλάχιστον 5% με 10% μεγαλήτερη απο την συνολική απαιτούμενη τάση των Led κάθε σειράς.

Σε αυτή την περίπτωση στο παραδειγμά μας τα led θα συνδεθούν σε δύο πενταδες.

Ο οδηγός μας μπορεί να έχει μέγιστο ρεύμα 1400mA (θα πάνε 700mA σε κάθε πεντάδα) και η τάση εξόδου θα πρέπει να είναι τουλαχιστον 3.7*5 +10%=21V.

Τα ονομαστικά W του driver θα είναι πάλι 30. Ο υπολογισμός όμως τώρα είναι 21V*1.4A=30W

Παρατήρηση.

ο ρεύμα και στις δυο περιπτώσεις μπορεί να ειναι μικρότερο απο αυτο που δουλεύουν τα led (π.χ 650mA για σύνδεση σε σειρά και 1300 για παράλληλη σύνδεση) με πλεονέκτημα την αύξηση του χρονου ζωής τους και χαμηλωτερη θερμοκρασία της ψύκτρας και μειονέκτημα την μείωση της μέγιστης αποδοσής τους σε ένταση φωτισμού (θα δουλεύουν περίπου στο 90%).

Ελπίζω τα είναι κατανοητά και να βοήθησαν.

Αδερφε αν αυτες τις 10 αραδες τις ειχες γραψει 4 μερες νωριτερα, θα με ειχες σωσει απο πολλες ωρες ψαξιματος και διαβασματος εδω κι εκει....Το σωζω να το εχω.....

Link to comment
Share on other sites

http://www.digikey.com/en-US/articles/techzone/2011/may/driving-leds-how-to-choose-the-right-power-supply

μπορείς να διαλέξεις μεταξύ cc cv ανάλογα με τον τρόπο που έχεις μελετήσει και θες να υλοποιήσεις

μεγαλύτερη ευελιξία έχεις με τo cv

και οι δυο τεχνικές είναι σωστές με τα + και τα - της κάθε μιας

We have stated that LEDs are current driven devices, so why do companies offer both Constant Current (CC) and Constant Voltage (CV) solutions for LED drivers?

The reason for this is to give the
light fixture designers a number of options in optimizing their system. If many strings of LEDs are used in series, the most efficient way to drive them is to use a constant current power supply and connect the LEDs directly across the terminals of the power supply. However, if strings of LEDs are connected in parallel, there may be an issue in trying to match the current in all the strings. A possible alternative to this would be to place an external component or active circuit to control the current. This may result in a slightly less efficient overall number of lumens per watt, but it allows the user to have full flexibility in ensuring that an identical current flows though many LED strings in parallel.

Link to comment
Share on other sites

Στο κείμενο που παραθέτεις δεν υπολογίζει πουθενά τα mA που έχει όριο το κάθε led.

3.) Find the Wattage of the Product

τα w προκύπτουν απο τον πολλαπλασιασμό των v * Α.... πχ10 led των 0,1Α = 1Α χ 12v = 12w

Πες μου πού στο καλό γράφει στον υπολογισμό τα 0,1Α.Ισα ισα που γράφει module wattage.To module wattage προκύπτει από τα Α του led. Δεν γράφει πουθενά πώς προκύπτουν τα w.

Τέλος αυτό που έχω να πω είναι ότι όσους επαγγελματίες που πούλαγαν ρώτησα έλεγαν ότι πρέπει να είναι ο μετασχηματιστής να δίνει λιγότερα Α από το "όριο" του led. Η cree γράφει μέγιστο λειτουργίας 10% λιγότερο από το όριο του led. Εσύ γράφεις επί λέξει "πάντα περισσότερα A ή W απο αυτά που ζητά η συσκευή ή το αντικείμενο". Οποιος ακολουθήσει αυτό που λες ΙΜΗΟ και βάλει περισσότερα Α χωρίς να δημιουργήσει παράλληλες σειρές που πρακτικά "σπάνε" τα A απλά πιστεύω ότι θα τα πάρει στο χέρι.

Και αυτό μου το είπαν (εκτός από τη cree) και τουλάχιστο 4 μαγαζιά που θυμάμαι που ρώταγα τι πρέπει να χρησιμοποιήσω για να τα βάλω. Εσύ επιμένεις σε κάτι διαφορετικό.

Τώρα για συζήτηση αλλού δεν πρόκειται να κάνω.Δεν θέλω να μάθω κάτι παραπάνω σε αυτό αλλά ακόμα και αν ήθελα επειδή εγώ ενυδρειάς είμαι θα πάω σε ενυδρειακό forum, θα διαβάσω τι χρησιμοποιούν και από πού το πήραν, θα το τσεκάρω και με μαγαζιά που πουλάνε αυτά που θέλω να αγοράσω και μετά θα προχωρήσω. Να μπω σε forum ηλεκτρονικών για να δω τι μάρκα led να βάλω και τι μετασχηματιστή να χρησιμοποιήσω απλά είναι πληροφορία που δεν με ενδιαφέρει

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα η γνώση υπάρχει

Δεν επιμένω σε τίποτα

Αφού το έχετε φτιάξει και δουλεύει copy paste και όλα καλά

Καλή συνέχεια στις diy κατασκευές σας

Στην στον 21αιωνα και την εποχη του Internet τα πράγματα είναι πολύ ευκολα

Just Google it

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έχετε φτιάξει και δουλεύει copy paste και όλα καλά

Καλή συνέχεια στις diy κατασκευές σας

Από το να προτείνουμε κάτι που δεν έχουμε κάνει αλλά ας το κάνει ο άλλος και ας τρέχει σίγουρα

Στην στον 21αιωνα και την εποχη του Internet τα πράγματα είναι πολύ ευκολα

Εδώ έχεις δίκιο. Γιατί από τη μία μπαίνω στο cree.com , κατεβάζω τα specifications του led που λέει Maximum drive current: χχ A διαβάζω αυτά που λέει ο antonistt και αναρωτιέμαι ποιός ξέρει καλύτερα τι κάνει το led.

Link to comment
Share on other sites

απαράβατοι κανόνες

1. πάντα τα ίδια V με αυτά που ζητά η συσκευή ή το αντικείμενο

2. πάντα περισσότερα A ή W απο αυτά που ζητά η συσκευή ή το αντικείμενο

περιγραφικά

το τροφοδοτικό είναι σαν ενα αυτοκίνητο

έχει μια συγκεκριμένη δυνατότητα σε ίππους να παράξει

καθε φορα με το γκάζι του ζητάμε να παράξει όσο χρειαζόμαστε

εαν όμως το πάμε με πρώτη και στις 7000 στροφές απο Αθήνα Θεσσαλονίκη παίζει να μην φτάσουμε ουτε στα μισά

ετσι και τα DC γενικά (συμπεριλαμβάνονται τα LED)

το τροφοδοτικό έχει την δυνατότητα να παράξει υσχή και έρχονται οι συσκευές ή τα αντικείμενα και παιρνουν όσο θέλουν.

εαν δεν βρούν απλά να αναγκάζουν το τροφοδοτικό να δουλέψει στα κοκκινα και μπαμ...

και μια πρόχειρη ξένη βιβλιογραφία

http://www.ecolocityled.com/category/led_tutorials_power

Παιδιά μην αρπάζεστε άνευ λόγου...

Αντώνη σωστά τα λές τα παραπάνω ΑΛΛΑ αφορούν κοινά Led (smd) και Led stripes (ταινίες Led) ΚΑΙ ΟΧΙ Power Led. Έχουν άλλη αρχή λειτουργίας.τα πρώτα θέλουν constant voltage (π.χ12V) ενώ τα δεύτερα constant current (π.χ 350,700,1050,1500mA).

Όλοι οι υπόλοιποι μιλάμε για Power Led.

Ακόμη και το link που έχεις βάλει λέει για Led Stripes.

Link to comment
Share on other sites

Πειραζη που τωρα εγω τα εκανα σαλατα στο μυαλο μου;;

Link to comment
Share on other sites

Πειραζη που τωρα εγω τα εκανα σαλατα στο μυαλο μου;;

Που κόλλησες?

Link to comment
Share on other sites

Στο πως υπολογιζω τι οδηγο χρειαζομαι αναλογα τον αριθμο των λεντ....

Επισης εαν μπορω να βαλω 6βολτα λεντ αναμεσα στα 12βολτα ή πρεπει να μπουν μονα τους αλλα και με τι οδηγο....

Link to comment
Share on other sites

Στο πως υπολογιζω τι οδηγο χρειαζομαι αναλογα τον αριθμο των λεντ....

Επισης εαν μπορω να βαλω 6βολτα λεντ αναμεσα στα 12βολτα ή πρεπει να μπουν μονα τους αλλα και με τι οδηγο....

Πιο καθαρα γραμμενα, απο οτι το κειμενο του κωστα παραπανω, δεν θα τα βρεις πουθενα στο νετ, ακολουθησε οτι σου γραφει...

Link to comment
Share on other sites

Ο antonistt έχει λάθος. Αυτά που εξηγεί είναι ορθά αλλά αφορούν τροφοδοτικά (μετσχηματιστές απο 220V AC σε τάση DC) όπως στο στην φώτο του.

Όλοι οι υπόλοιποι αναφέρονται σε τροφοδοτικά-οδηγούς Led (Constant Current Drivers ή Led Drivers).

Στην περιπτωσή μας λοιπόν και για σύνδεση σε σειρα μας ενδιαφέρει η μέγιστη ένταση (ρεύμα) εξόδου του Led Driver να είναι ίσή ή μικρότερη απο την μέγιστη ένταση λειτουργίας των Led π.χ 700mA και η τάση εξόδου του τουλάχιστον 5% με 10% μεγαλήτερη απο την συνολική απαιτούμενη τάση των Led. Το επιπλέον 10% το χρειαζόμαστε λόγο απωλειών στα καλώδια σύνδεσης.

Επίσης βασική αρχή των οδηγών είναι να δίνουν σταθερή ένταση και μόνο όση τάση τους ζητηθεί.

Παράδειγμα

Έχουμε 10 Cool White με χαρακτηριστικά 3.7V @ 700mA

Ο οδηγός μας θα πρέπει να έχει μεγιστο ρεύμα εξόδου 700mA και τάση εξόδου τουλάχιστον 3.7*10 + 10% = 41 V περίπου

Τα ονομαστικά W του driver θα είναι 30 (που δίνει κατά προσέγγιση ο κατασκευαστής) . 41V*0.7A= 29W

Υπάρχει και η παράλληλη σύνδεση των Led μόνο που σε αυτή την περίπτωση η μέγιστη ένταση (ρεύμα) εξόδου του Led Driver να είναι ίσή ή μικρότερη απο την διπλάσια της μέγιστης έντασης λειτουργίας των Led και η τάση εξόδου του τουλάχιστον 5% με 10% μεγαλήτερη απο την συνολική απαιτούμενη τάση των Led κάθε σειράς.

Σε αυτή την περίπτωση στο παραδειγμά μας τα led θα συνδεθούν σε δύο πενταδες.

Ο οδηγός μας μπορεί να έχει μέγιστο ρεύμα 1400mA (θα πάνε 700mA σε κάθε πεντάδα) και η τάση εξόδου θα πρέπει να είναι τουλαχιστον 3.7*5 +10%=21V.

Τα ονομαστικά W του driver θα είναι πάλι 30. Ο υπολογισμός όμως τώρα είναι 21V*1.4A=30W

Παρατήρηση.

ο ρεύμα και στις δυο περιπτώσεις μπορεί να ειναι μικρότερο απο αυτο που δουλεύουν τα led (π.χ 650mA για σύνδεση σε σειρά και 1300 για παράλληλη σύνδεση) με πλεονέκτημα την αύξηση του χρονου ζωής τους και χαμηλωτερη θερμοκρασία της ψύκτρας και μειονέκτημα την μείωση της μέγιστης αποδοσής τους σε ένταση φωτισμού (θα δουλεύουν περίπου στο 90%).

Ελπίζω τα είναι κατανοητά και να βοήθησαν.

Κατατοπιστικότατος kwstasb.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οοοκ!! Ευχαριστω :)

Αν μπορείς βάλε link για να δω τα 6v & 12 v.

Αν έχουν ίδια απαίτηση σε mΑ δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

10w high power απο ebay, θελω κοκκινα και πρασινα να βαλω μαζι με ακτινικα λευκα 20000κ, απλα τετραγωνα, ντιμ και τα σχετικα δεν με ενδιαφερουν.... Θελω να φτασω τα 50βατ.... Ειναι λιγο πακετο να βαλω λινκ λογο κινητου...

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός δεν κάνει...

Θέλεις έναν που να έχει Output max 900mA & τουλάχιστον 50-70V

Δύσκολο να βρείς τέτοιον. ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα , Αγγελε θέλω να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ για την ιδέα και προτροπή να βάλω αυτά τα Led ! Τελικά αξιώθηκα και τα έβαλα , στην αρχή 3 αλλά μετά έβγαλα το ένα επειδή ήταν πολύ το φως (στο μέλλον ίσως το ξαναβάλω) , το χρώμα είναι πανέμορφο και τα 3-4 κοραλακια που έχω , μέσα σε 3 μέρες έχουν φουσκώσει και έχων πάρει πιο έντονα χρώματα !Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφίες εδώ αλλά και στο θέμα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εβαλα 3 λεντ hybrid στο δικο μου και δειχνει πολυ ωραιο.ακομα περιμενω ενα 10βατο royal blue και ενα 10βατο 20000k.για τα τελευταια ψαχνομαι ακομα για το τι driver χρειαζομαι.παντος τα 3 πρωτα που εβαλα οπως ελεγε ο αγγελος ειναι super.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα παιδες :) χαρα μου να βοηθαω οπως με βοηθανε, βαλτε φωτος να δουμε τα καμαια σας!!!

Sailor: το 20000κ θεωριτε ακτινηκο, εαν ειναι 10βατο θελει εναν 10οδηγο, στο ebay εχει οσους θες με 3-5€ αν δεν κανω λαθος.. Αλλα σου προτηνω να το βαλει μονο του για οταν σβουνουν τα αλλα για κανα μισαωρακι, θα δεις ωραια πραγματα πριν "κοιμηθη" ο υφαλος σου!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να το βάλω σε έναν driver να παίζει μόνο για αυτό το μισάωρο η να παίζει μαζί με τα άλλα και να παραμείνει ανοικτό για μισή ώρα παραπάνω αφού σβήσουν τα υπόλοιπα?

Στάλθηκε από το Haier HW-W910 Elbuit v5.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το βαλεις να παιζει κανα 2ωρο μετα αλλα ή ολη την ημερα και το βραδυ βα μενει κανα μισαωρο παραπανω ανοιχτο... Γενικοτερα βλεπωντας και κανοντας...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Κανονικά το 20κ δεν ειναι ακριβώς ακτινικο, αλλα απο εκει και πανω αρχιζει να δειχνει καπως ετσι. Θυμάμαι παλαιότερα ειχα δει σε σχετική συζήτηση ειδικών οτι αν μπορούσε να βγει σε Κέλβιν, το ακτινικο θα ηταν καπου στα 25-28κ. Αλλα ωραίο και το 20κ αν μη τι αλλο, φωτοσυνθετη καλα κιολας :)

Εξαιρετικό το θεμα παιδια. Η απορία μου εχει να κανει με το αν υπαρχουν 10wat led σαν αυτα που είδαμε εδω αλλα dimable.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...