Jump to content

Τροφή Δίσκων


ROBIN

Recommended Posts

Και φυσικά τα βάζεις στην κατάψυξη βγαζεις μόνο την ποσότητα που θα ταισεις με προσοχή να μην ξεπαγωσει το υπόλοιπο. Καλη επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο λινκ για την κατασκευή και τη ποσότητα του κάθε είδους?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν πολλες συνταγες στο νετ.....βασικα ο καθενας κανει τις δικες του αλχημειες......συμφωνω με τον frog....αλλωστε ειμαστε και κοντοχωριανοι, και δεν θα μπορουσα να μην συμφωνησω!!!!! ^_^ ^_^ ^_^ ^_^

η τροφη κραταει παραπανω απο 1-2 μηνες......

Link to comment
Share on other sites

Όντως κρατάει και πάνω από δυο μήνες μέχρι και 2 χρόνια έχω δει σε κατεψυγμένη μοσχαροκαρδιά του εμπορίου αφού είναι στην κατάψυξη αλλά από την στιγμή που την κάνω στο σπίτι εγώ προσωπικά φροντίζω να μην κάνω πολύ μεγάλη ποσότητα και για να μην πιάνει πολύ χώρο στην κατάψυξη αλλά και να την ανανεώνω συχνά. Τώρα αν δεν την ταΐσεις σε 2 μήνες και πάει 4 δεν χάθηκε ο κόσμος

Έγινε επεξεργασία - Frog
Link to comment
Share on other sites

Όντως κρατάει και πάνω από δυο μήνες μέχρι και 2 χρόνια έχω δει σε κατεψυγμένη μοσχαροκαρδιά του εμπορίου αφού είναι στην κατάψυξη αλλά από την στιγμή που την κάνω στο σπίτι εγώ προσωπικά φροντίζω να μην κάνω πολύ μεγάλη ποσότητα και για να μην πιάνει πολύ χώρο στην κατάψυξη αλλά και να την ανανεώνω συχνά. Τώρα αν δεν την ταΐσεις σε 2 μήνες και πάει 4 δεν χάθηκε ο κόσμος

Εξαρταται απο την ψυξη, αλλο -13 και αλλο -18 π.χ.

Εγω πριν ταισω κατεψυγμενο παντα το φερνω στη μυτη μου......

Μου χει τυχει κλειστη συσκευασια απο καταστημα χαλασμενη και το καταλαβα απ την μυρωδια........

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό σωστό στην συσκευασία γράφει 2χρονια σε θερμοκρασία -18C -20C

Link to comment
Share on other sites

πως περασαμε ρε παιδια απο τους 2 μηνες στα 2 χρονια ???? :lolu: :lolu: :lolu:ειμαστε των ακρων μ΄αρεσει ^_^ ^_^ ^_^

Link to comment
Share on other sites

Για τις έτοιμες μίλησα όχι για την δική μου σουπερ ντουπερ φρεσκότατη κατεψυγμένη :bbq::bbq::bbq::bbq:

Link to comment
Share on other sites

εχω παει σε 4 κρεοπωλεια στη γειτονια δεν εχει κανενας.... κοιτα να δεις που αν παω στο χωριο μου θα βρισκουν τις αγελαδες να του λειπουν οι καρδιες τους....

στις ειδησεις θα με βγαλουν για το μεγαλυτερο μαγο-satanist...

χαχαχαχααααα

Link to comment
Share on other sites

τα Ocean Nutrition WHITE MOSQUITO ειναι καλα?

αξιζουν αυτα η η αρτεμια? ή και τα δυο ? τα εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

http://www.amazonios.gr/product_info.php?manufacturers_id=110&products_id=2528&language=en

Κι αυτη ειναι καλη, την εδινα καιρο χωρις προβληματα!

Μ αυτη ξεκινησε να τρωει νεοεισερχωμενο δισκακι που κοντευε να πεθανει απο ασιτια

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να να κανω καποιες ερωτησεις αν μπορειτε να μου τις απαντησετε μπας και καταλαβω ??? γιατι ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!

α. οταν λετε βιαταμινες τι εννοειτε? τι ειναι οι βιταμινες? το discus trace, αυτο ειναι ιχνοστοιχεια. λενε πολλοι οτι το ριχνουν σε σκονη. ειναι το σπανακι(αυτο δεν ειναι σκονη), οσο κι αν εψαξα βιταμινες εγω δεν βρηκα σε κανενα λινκ.

β. οταν λετε οτι ταιζετε σπιρουλινα 3 φορες την εβδομαδα, τι εννοειτε? οτι εκεινη την ημερα ταιζετε ολη μερα σπιρουλινα ή μονο ενα ταισμα εκεινη την ημερα?

γ. εγω χρησιμοποιω 100% νερο ΑΟ. υπαρχει περιπτωση το νεκρο νερο απο ιχνοστοιχεια και μεταλλα να αλλιωσει τα πτερυγια των ψαριων? το discus trace επαρκει? υπαρχει καποιο αλλο πιο τουμπανο?

ειδα κι αυτο και δεν ξερω

http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/beltiotika-enydreioy-kai-syntirisi-1595/product/sera-mineral-salt.html

και

δ. αν βαλω ολα τα flakes(ολες τις τροφες ocean nutrition που εχω) σε μια αυτοματη ταιστρα και σπιρουλινα και και ταιζω 4 γευματα την ημερα για παραδειγμα. υπαρχει καποιο προβλημα οσον αφορα το ταισμα? (ασχετα με την κατεψυγμενη τροφη που θα ταιζεται ξεχωριστα)

ευχαριστω πολυ μιχαλης!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να να κανω καποιες ερωτησεις αν μπορειτε να μου τις απαντησετε μπας και καταλαβω ??? γιατι ΕΧΩ ΧΑΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!

α. οταν λετε βιαταμινες τι εννοειτε? τι ειναι οι βιταμινες? το discus trace, αυτο ειναι ιχνοστοιχεια. λενε πολλοι οτι το ριχνουν σε σκονη. ειναι το σπανακι(αυτο δεν ειναι σκονη), οσο κι αν εψαξα βιταμινες εγω δεν βρηκα σε κανενα λινκ.

β. οταν λετε οτι ταιζετε σπιρουλινα 3 φορες την εβδομαδα, τι εννοειτε? οτι εκεινη την ημερα ταιζετε ολη μερα σπιρουλινα ή μονο ενα ταισμα εκεινη την ημερα?

γ. εγω χρησιμοποιω 100% νερο ΑΟ. υπαρχει περιπτωση το νεκρο νερο απο ιχνοστοιχεια και μεταλλα να αλλιωσει τα πτερυγια των ψαριων? το discus trace επαρκει? υπαρχει καποιο αλλο πιο τουμπανο?

ειδα κι αυτο και δεν ξερω

http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/beltiotika-enydreioy-kai-syntirisi-1595/product/sera-mineral-salt.html

και

δ. αν βαλω ολα τα flakes(ολες τις τροφες ocean nutrition που εχω) σε μια αυτοματη ταιστρα και σπιρουλινα και και ταιζω 4 γευματα την ημερα για παραδειγμα. υπαρχει καποιο προβλημα οσον αφορα το ταισμα? (ασχετα με την κατεψυγμενη τροφη που θα ταιζεται ξεχωριστα)

ευχαριστω πολυ μιχαλης!

Για παμε λοιπον.

α) Βιταμινες ειναι οι κλασικες της σερα fishtamin, της waterlife κτλ! Οτι λεει. Βιταμινες!

β) Εγω τους εδινα που και που τριημερα ολοκληρα μονο σπιρουλινα! Αλλα και μια μερα καλα ειναι!

γ) Απο Α/Ο δεν το πολυκατεχω αλλα ξερω πως δεν κανει μονο Α/Ο! Νομιζω το disus trace επαρκει αλλα μην το δεσεις και κομπο!

δ) Καλυτερα να τους δινεις ξεχωρα το καθε φαι! Μην με ρωτησεις γιατι, προσωπικη αποψη ειναι αυτη αλλα φανατζομαι πως δεν θα μου αρεσε εμενα να τρωω μπριζολα μαζι με φακη και μακαρονια με κιμα!

Βεβαια καποιος μου ειχε πει κατι περι του θεματος αλλα δεν το θυμαμαι!

Link to comment
Share on other sites

Για παμε λοιπον.

α) Βιταμινες ειναι οι κλασικες της σερα fishtamin, της waterlife κτλ! Οτι λεει. Βιταμινες!

β) Εγω τους εδινα που και που τριημερα ολοκληρα μονο σπιρουλινα! Αλλα και μια μερα καλα ειναι!

γ) Απο Α/Ο δεν το πολυκατεχω αλλα ξερω πως δεν κανει μονο Α/Ο! Νομιζω το disus trace επαρκει αλλα μην το δεσεις και κομπο!

δ) Καλυτερα να τους δινεις ξεχωρα το καθε φαι! Μην με ρωτησεις γιατι, προσωπικη αποψη ειναι αυτη αλλα φανατζομαι πως δεν θα μου αρεσε εμενα να τρωω μπριζολα μαζι με φακη και μακαρονια με κιμα!

Βεβαια καποιος μου ειχε πει κατι περι του θεματος αλλα δεν το θυμαμαι!

θεωρω πως το καλυτερο ειναι να ειναι 100% ΑΟ αρκει να εχουμε βαλει τα ιχνοστοιχεια στο νερο...

το θεμα ειναι αν επαρκει το discus trace... να φανταστω το αλλο της σερα που παρεθεσα ανεβαζει σκληροτητες σωστα?

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως το καλυτερο ειναι να ειναι 100% ΑΟ αρκει να εχουμε βαλει τα ιχνοστοιχεια στο νερο...

το θεμα ειναι αν επαρκει το discus trace... να φανταστω το αλλο της σερα που παρεθεσα ανεβαζει σκληροτητες σωστα?

Λαθος φιλε, ουτε αγριοι δεν θελουν τετοιο νερο

Καποια στιγμη το ph θα σου φτασει πατο, τζαμπα νερο σπαταλας

Το καλυτερο για σκετο νερο οσμωσης ειναι αυτο

TRSE-002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μά το νερό από ΑΟ δεν έχει ph

Διαβασε αυτο:

Edit: Φίλε disc-postman, λυπάμαι αλλά το λινκ που παραθέτεις πρέπει να διαγραφεί βάση της ανακοίνωσης: http://www.aquazone.gr/forums/topic/85896-oci-dhnioith-oao/

Ευχαριστώ για την κατανόηση!!!

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Εξωτερικό λινκ.
Link to comment
Share on other sites

ναι το διαβασα, και το εχω διαβασει και παρα πολλες φορες κατα το παρελθον.... το θεμα ειναι οτι στο νερο ΑΟ δεν μπορουμε να μετρησουμε ph...

εγω αυτο ξερω τοσα χρονια...(δεν ξερω κι αν ειναι και σωστο αλλα θεωρω πω ειναι)

Link to comment
Share on other sites

για να μην βγαινουμε off-topic στο θεμα.... να επαναφερω μια διευκρινηση που θα ηθελα.... καθε σκελιδα σκορδου ποσα ml νερου θελει να διαλυθει γιατι ακουσα απο συγχομπιστα οτι ο δισκος του εκανε εμετο λογο του οτι εκανε βαρυ σκορδοζουμι.... και ενα σκορδοζουμι ποσο μπορει να δαρκεσει στο ψυγειο.....??

μιλαω παντα για diy

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ άκουσα ότι μια θηλύκια δεν ήθελα να ζευγαρώσει με τον αρσενικό δίσκο επειδή του άρεσε το σκόρδο :lolu::lolu::lolu::lolu::lolu:

Link to comment
Share on other sites

για να μην βγαινουμε off-topic στο θεμα.... να επαναφερω μια διευκρινηση που θα ηθελα.... καθε σκελιδα σκορδου ποσα ml νερου θελει να διαλυθει γιατι ακουσα απο συγχομπιστα οτι ο δισκος του εκανε εμετο λογο του οτι εκανε βαρυ σκορδοζουμι.... και ενα σκορδοζουμι ποσο μπορει να δαρκεσει στο ψυγειο.....??

μιλαω παντα για

καλημερα σου, εγω θα σου πω αυτα που κανω εγω εδω και 3 χρονια , σε μια καρδια {αφου καθαριστει απο ινες κλπ ] βαζω μαζι με σπανακι και αρακα μισο κεφαλι σκορδο και τα βραζω μαζι με καροτο και γαριδες, ολο αυτο το μειγμα τα αλεθω σε μπλετερ με -αβραστη τη καρδια - και περιπου μου βγαινει κοντα 1 κιλο , τα βαζω σε σακκουλες και το κανω πλακε η σε παγοκυστες και καταψυξη . αυτο μου φτανει για 13 δισκους που εχω για 21-30 μερες, το μιγμα μπορεις να το κρατησεις και δυο μηνες. αν ψαξεις στο ιντερνετ για το καθενα ξεχωριστα θα δεις τι προσφερει το καθενα {σπανακι-καροτο-γαριδες-αρακας] , θα παιξεις λιγο με τις αναλογιες μονος σου με γνωμονα το χρωμα του μιγματος ισα να σπαει το χρωμα της καρδιας- εαν εχεις και μικρα δισκακια η ζευγαρι για αναπαραγωγη και θες να ταισεις παραπανω απο μια φορα τη ημερα καρδια θα βαλεις περισσοτερο σπανακι μεσα. οσο αφορα το θεμα τω βιταμινων δε εχω βαλει ποτε , ουτε ετοιμο σκορδοζουμι. υγ. για ποιο λογο βαζεις σκετο α/ο ? ποσο θες να κατεβασεις το πεχα σου και γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...