Jump to content

Τροφή Δίσκων


ROBIN

Recommended Posts

Σκόρδοζουμο θέλω για να βουτάω τα φλέικς δύο τρειςφφορές την εβδομάδα λένε κάνει καλό στους δίσκους, δεν είχα σκοπό να το ρίχνω χύμα στο ενυδρειο...

Και σκέτο νερό ΑΟ θέλω να βάλω για να έχω μηδέν σκληρότητες θεωρώ είναι καλύτερο για τους δίσκους το πολύ μαλακό νερό...

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως το καλυτερο ειναι να ειναι 100% ΑΟ αρκει να εχουμε βαλει τα ιχνοστοιχεια στο νερο...

το θεμα ειναι αν επαρκει το discus trace... να φανταστω το αλλο της σερα που παρεθεσα ανεβαζει σκληροτητες σωστα?

ναι το διαβασα, και το εχω διαβασει και παρα πολλες φορες κατα το παρελθον.... το θεμα ειναι οτι στο νερο ΑΟ δεν μπορουμε να μετρησουμε ph...

εγω αυτο ξερω τοσα χρονια...(δεν ξερω κι αν ειναι και σωστο αλλα θεωρω πω ειναι)

Σκόρδοζουμο θέλω για να βουτάω τα φλέικς δύο τρειςφφορές την εβδομάδα λένε κάνει καλό στους δίσκους, δεν είχα σκοπό να το ρίχνω χύμα στο ενυδρειο...

Και σκέτο νερό ΑΟ θέλω να βάλω για να έχω μηδέν σκληρότητες θεωρώ είναι καλύτερο για τους δίσκους το πολύ μαλακό νερό...

Φιλαρακι δεν μπορω να σε σε βοηθησω αλλο, η δεν θες ν ακουσεις η δεν θες να καταλαβεις

Κανε οτι νομιζεις

Καλη συνεχεια

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

μα απο τη στιγμη που δεν μου το εξηγεις, σου λεω το ιδιο πραγμα με διαφορετικη συνταξη... δεν σου ειπα κατι αλλο, ουτε οτι σε καθε θεμα εχω διαφορετικες θεωριες απο εσας, γιαυτο ρωταω, επιδη δεν ξερω.... αλλα οταν διαβαζω παντου μεσα στο φορουμ.... -τι ph εχει το νερο ΑΟ? ---- το νερο απο ΑΟ δεν εχει ph.... εγω τι να κανω?

θες να σου στειλεω το λιγοτερο 10 λινκ απο αυτο και αλλα φορουμ που το λενε?

Link to comment
Share on other sites

μα απο τη στιγμη που δεν μου το εξηγεις, σου λεω το ιδιο πραγμα με διαφορετικη συνταξη... δεν σου ειπα κατι αλλο, ουτε οτι σε καθε θεμα εχω διαφορετικες θεωριες απο εσας, γιαυτο ρωταω, επιδη δεν ξερω.... αλλα οταν διαβαζω παντου μεσα στο φορουμ.... -τι ph εχει το νερο ΑΟ? ---- το νερο απο ΑΟ δεν εχει ph.... εγω τι να κανω?

θες να σου στειλεω το λιγοτερο 10 λινκ απο αυτο και αλλα φορουμ που το λενε?

Φιλε μου καλε!

Με τα αλλα ειδη ψαριων υπαρχουν καποια στανταρ, τα οποια σε γενικες γραμμες βαδιζουμε ολοι.

Το θεμα με τους δισκους γενικα ειναι ενα θεμα το οποιο εχεις πολες παραμετρους και πολλες αποψεις.

Τι εννοω. Οι δισκοι συνηθως που εχουμε στα ενυδρεια μας ( οι περισοτεροι ) ειναι εκτροφης δεν ειναι

ΑΓΡΙΟΙ. Εκει εκ των πραγματων στους αγριους παιζεις με πολυ χαμηλο ph και Α/Ο για να το καταφερεις.

Τωρα με τους εκτροφης, αλλοι τους κρατουν σε χαμηλο ph αλλοι σε βρυσης και αλλοι ακομα τους

εχουν κρατηση και σε 8 ( και με γεννες ).

Γι αυτο και βλεπεις διαφορες γνωμες και αποψεις.

Και οσα λινκ και να διαβασεις θα υφισταται αυτο!

Τωρα στο θεμα τροφης ( οπως ξεκινησε το θεμα ), τα ψαρια αυτα ειναι ιδιοτροπα.

Πχ. εσενα το κοκκινιστο σου αρεσει με μπολικο λεμονι, εμενα με καθολου.

Ετσι ειναι και αυτα τα ψαρια ( ιδιοτροπα ). Υπαρχουν βεβαια οι στανταρ τροφες που τους δινουμε.

Απο εκει και περα θα δεις τη τους αρεσει και θα σε καθοδηγησουν εκεινα.

Link to comment
Share on other sites

Από την μικρή εμπειρία που έχω στους δίσκους συνήθως τα flakes δεν είναι τα αγαπημένα τους τρώνε πολύ καλύτερα τα bits επίσης σε 1 κιλό τροφής εγώ βάζω 2 σκελίδες σκόρδο περασμένες από το μπλέντερ. Είχα μόνο δίσκους εκτροφής και πάντα σε νερό βρύσης με Ph από 7 μέχρι 8 ανάλογα με το που έμενα.

Επίσης καλό είναι να ακούμε τι μας λένε οι άλλοι

Link to comment
Share on other sites

Μια και λεμε για την μοσχοκαρδια ηθελα να κανω μια ερωτηση.

εκανα πριν λιγες ημερες μια τροφη η οποια ειχε:

1/2 μοσχαρισια καρδια

80γρ. συκωτη

2 χουφτες αρακα

60γρ σπανακι

1/2 σκελιδα σκορδου

70-80γρ γαριδες

εβρασα το σπανακι τις γαριδες κ τον αρακα το σκορδο το ψιλο εκοψα και

ολα μετα τα περασα απο την μηχανη του κιμα 4-5 φορες ολα μαζι, το μιγμα ηταν τελιο αναμηχθηκαν πολυ καλα και σταθερο

σαν μπιφτεκι το εβαλα σε σακουλακια και το πατησα να γινει 7-8 χιλιοστα

το θεμα ομως ειναι οτι εαν το ξεπαγωσω και τους το δωσω γινετε πολυ χαλια το νερο διαλειετε τελιος εαν τους το δωσω

παγωμενο δεν το δινουν σημασια τι εχω κανει λαθος και εχω αυτες τις συνεπειες?

Link to comment
Share on other sites

Ο αρακάς γενικα βρωμιζει αρκετά το νερό θα βοηθούσε να βάλεις λίγο ζελατίνη να δέσουν καλύτερα τα υλικά. Αν αφήσεις μερικές μέρες στην κατάψυξη την τροφή θα βελτιωθεί λίγο η κατασταση. Επίσης καλό είναι να βάζεις και λίγο απο την ξηρή τροφή που τρώνε στο μείγμα για να έχει παρόμοια μυρωδιά και γεύση με οτι έχουν συνηθίσει. Κόψει μικρή ποσότητα σε μικρά κομματάκια μην τα ξεπαγωνεις εντελώς μουλιασε τα σε νερό του ενυδρείου για 2-3 λεπτα και μετα ριξτα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μειγμα το κανεις σαν πλακακι η το βαζεις σε παγοκυστες ,μπορεις και με καθαρα τα χερια σου να τους το δινεις .θα μαλακωσει σε μισο λεπτο και μετα κατεβαινει στο πατο του ενυδρειου μονο του .σε αλλη περιπτωση χρησιμοποιεις μια λαβιδα -φυτων η οτιδηποτε αλλη -και πιανοντας την καρδια τους την δινεις .ασε που εχεις και την ευχαριστηση οτι τρωνε απο τα χερια σου

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η ζελατινη θα βοηθουσε λιγο την κατασταση το προβλημα ειναι οτι μολις την ριξω και την τσιμπησει ενα ψαρι μια φορα

αυτη μετα διαλιετε σε παρα μα παρα πολυ μικρα κομματια σαν την αμμο ενα πραγμα

θα δοκιμασω να τους την δωσω παγωμενη και να την κραταω με την λαβιδα και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση (για να μην ανοιξω νε θεμα)

τα δισκακια που εχω ειναι 6-7cm

τα εχω ταισει 2-3 φορες ocean nutritious discus formula pellets αλλα δεν την τρονε, και με το δικιο τους, διοτι δεν μπορουν να τη σπασουν ωστε να τη φανε... ειναι πολυ σκληρη... τι μπορω να κανω? ειναι λογικο να ειναι τοσο σκληρη?

ενω τα flakes, αρτεμια fd, beefheart τα τσακιζουν

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε ποτήρι ( σφηνάκι ) τη ποσότητα που θέλεις και ρίξε μέσα η βιταμίνες η σκορδόζουμο.

Άστα λίγο να μαλακώσουν ανακατεύοντας τα και μετά ριξτα μέσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην τους τα δινεις! Ή μουλιαζε τα! Ουτε εμενα μου την τρωγανε οταν ηταν μικρα! Μετα την τρωγαν κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.

οταν μουλιαζω τις τροφες με σκορδοζουμο πιραζει αν πεφτει μεσα μικρη ποσοτητα απο το ζουμι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι καθόλου, το ποτήρι ξεβγαζέτο στο νερό μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο για σκετο νερο οσμωσης ειναι αυτο

TRSE-002.jpg

διαβασα καπου οτι το preis ανεβαζει μονο gh kai tds και οχι kh... ισχυει?

θα ηθελα να ρωτησω απο αυτους που το εχουν χρησιμοποιησει στα ποσα γραμμαρια απο τη σκονη ανεβαζει αναλογα τις μοναδεις σκληροτητας gh, και kh(αν την ανεβαζει)?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...