Jump to content

Γκαπυ Νεος


toykaki

Recommended Posts

μαλλον δεν καταλαβαται,μου ειπε πιο πανω καποιος συνφορουμιστας για φωτο και του λεω ακομα δεν ανεβαζω αφου δεν εχουν γεννηση..αυτο ειναι ολο,κατι ακομαν οταν με το καλο γεννησουν τι γινετε με το φαει?τι ταϊζω και καθε ποτε?

Ε βαλε καμια φωτο να δουμε και τα ''μεγαλα'' ψαρακια!!!!

Και αυτα μας αρεσουν!!!!!! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο και στα ενυδρεια μελων!!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα όχι φιλέ μου, μιλάμε για διαφορετικές συνθήκες νερού. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εβαλα στα γκαπακια cabomba caroliniana και τα τρωνε νομιζω γιατι κανουν πολυ συχνα κοπρανα,ειναι κακο?δεν κανει να εχω αυτο το φυτο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι τρωνε το φυτο?

Τα εχεις παρακολουθησει?

Γιατι και εμενα μου φαινεται λιγο χλωμο....

Μηπως πεφτει τροφη εκει μεσα και πανε και την τρωνε?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι φουσκωμενες δεν εχει να κανει....καλα γεννητουρια! :)

Μηπως εσυ ταιζεις πολυ και τρωνε του σκασμου??? :D Και γι'αυτο εχουν πολλα κοπρανα???

Link to comment
Share on other sites

oχι και ειτε καλος ειτε κακος ταιζω μερα παρα μερα,ακομα 1 προς τρια εχω και οι τρεις ειναι φουσκομενες,θα μου φερει και ενας φιλος ακομα μερικα θα ζητησω αρσενικο σε αλλο χρωμα για να εχω ποικιλια

Link to comment
Share on other sites

oχι και ειτε καλος ειτε κακος ταιζω μερα παρα μερα,ακομα 1 προς τρια εχω και οι τρεις ειναι φουσκομενες,θα μου φερει και ενας φιλος ακομα μερικα θα ζητησω αρσενικο σε αλλο χρωμα για να εχω ποικιλια

περίμενε να γεννήσουν πρώτα και να "πάρουν" λίγω επάνω τους τα μικρά και μετά βάλε άλλα ψαράκια αν θες την γνώμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

αλλα?ή και αλλα?τι να τα κανω να τα πεταξω δηλαδη? :P τι αλλο ειδος μπορω να βαλω μαζι με τα γκαπυ?

εννοώ και άλλα γκάπυ..... ο λόγοι είναι να μην αποκτήσεις υπερπληθυσμό και να μην στρεσάρεις τα μικρά με νέους επίδοξους θύτες τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον symvoylos !!Αν θες να εχουν περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης τα μικρά μην βάλεις άλλα ψάρια μέσα ακόμα!

Μπορεί να έχεις χώρο αλλά δεν έχεις δει τι κυνηγητό τρώνε οι γόνοι από τα μεγαλύτερα. . .

Link to comment
Share on other sites

ναι ε??ποτε θα γεννησουν εδω και μια και κατι εβδομαδα ειναι φουλ τουμπανο οι κοιλιες και των τριων αλλα ακομα ποσο καιρο θελει?εχουν και αυτα τα μαυρα πισω

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΜΟΝΉ :) (προς διαχειριστές:: τα κεφαλαία είναι επίτηδες γιατί ΦΩΝΆΖΩ χαχαχα)

Έγινε επεξεργασία - symvoulos
Link to comment
Share on other sites

ναι ε??ποτε θα γεννησουν εδω και μια και κατι εβδομαδα ειναι φουλ τουμπανο οι κοιλιες και των τριων αλλα ακομα ποσο καιρο θελει?εχουν και αυτα τα μαυρα πισω

Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια την στιγμή που θα γεννήσει το ψαράκι . Το ψαράκι όταν είναι έτοιμο το ' δείχνει ' αφού απομονώνεται από το σύνολο και δεν αφήνει αρσενικό να πλησιάσει . Κάποιοι θεωρούν λύση την γεννήστρα αλλά για μένα είναι περιττό αυτό και όχι μόνο μπορεί και να στρεσάρει το ψαράκι .

Η καλύτερη λύση είναι τα φυτά , κυρίως κερατόφυλλο και τζάβα μός ώστε να επιβιώσουν τα δυνατότερα . Πολλές φορές παρατηρείτε το φαινόμενο γόνοι να έχουν παγιδευτεί στην αναρόφηση του φίλτρου και να έχουν πεθάνει εκεί .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...