Jump to content

Ενυδρείο Malawi 540 Λτ.


johnbaggios

Recommended Posts

κοιτα κι εγω οταν το ειδα απορησα μαυτο το θεμα ...

μου φανηκε οντως οτι ειχε πολυ λιγες πετρες, αλλα απορρησα πιο πολυ μαυτο που λεω οτι τα ψαρια συμβιωναν πολυ αρμονικα και δεν ειχε δαγκωματα ουρες κομμενες κλπ,πραγμα που σημαινει οτι τα λιτρα του που ειναι αρκετα καλυψαν το θεμα με τις λιγες κρυψωνες-φωλιες.

Ισως ετυχε αλλα σιγουρα αποτελει μια εξαιρεση στον κανονα τι να πω...

εγω ας πουμε σε 320 λιτρα εχω 40 κιλα πετρα σχεδον δεν φαινεται το πισω τζαμι οκ! παρολα αυτα υπαρχουν και κυνηγητα!!!

απτην αλλη το αλλο θετικο ειναι οτι μπορει να βγαλει ευκολα τις μπουκωμενες πραγμα που εγω δεν μπορουσα και ουτε μπορω ακομη και τωρα που αφαιρεσα και μερικες...

ειναι απλα ΑΔΥΝΑΤΟΝ!

οπΟτε χανω γεννες και ψαρακια αδικα, τι να κανουμε το εχω αφησει στην φυση...

καλες οι παρατηρησεις μας διορθωνουν αλλα πολλες φορες ο γραπτος λογος παρεξηγειται γιατι δεν εχουμε τον αλλο μπροστα μας να βλεπουμε τον τονο και το υφος μα το οποιο μιλαει...επειδη απλα ξερω τον Γιαννη πιστευω οτι δεν ειχε καμια διαθεση να σας μιλησει ετσι οπως νομιζετε...

γι αυτο αλλωστε και σας ζητησε συγγνωμη...

ΕΙΡΗΝΗ ΗΜΙΝ AΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΛΕΩ!!! :ChristmasTree: :ChristmasTree: :ChristmasTree: :ChristmasTree:

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε δεκτη η συγνωμη του και δεν παρεξηγηθικα.Οι παρουσιασεις ομως δεν ειναι να λεμε μονο μπραβο και θα πρεπει να δεχομαστε την κριτικη απο οποιον και αν ειναι (αν φυσικα λεει σωστα πραγματα και οχι οτι ναναι).Προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με Αφρικη και δεν μπορω να μιλησω για την ψαροσυνθεση (για τις Αφρικανες μιλαω) αλλα απο τα λιγα που ξερω (και απο ενα ενυδρειο φιλου που το στησαμε μαζι) ειναι οτι θες πολυ πετρα και πολλες σπυλιες.Τωρα πως γινετε εδω να ειναι ολα μια χαρα,δεν ξερω να σου απαντησω,εγω φυτεμενος ειμαι.:)

Link to comment
Share on other sites

Για τα ψαρια που δεν ειναι της λιμνης Malawi εχω βαλει αγγελια απο χθες το απογευμα απλα δεν ανεβηκε γιατι μαλλον δεν ελεγχθηκε απο καποιον συντονιστη ακομη οποτε ας κλεισει το θεμα αυτο μιας και καταλαβα το λαθος μου.Ακομη εδω κ πολυ καιρο εχει μπει αγγελια για τα μπορλει γιατι ανηκουν στα χαπς αν κ εμφανησιακα τουλαχιστον ειναι αψογα.Επισης δεν νομιζω να ανεβαζει κανεις το ενυδρειο του μονο κ μονο για να του πουνε μπραβο.Θελει να παρει κ αλλες γνωμες ασχετως αν θα τις υιοθετησει.Αν μου πει καποιος απο τους εμπειρους αφρικανους οτι πρεπει να βγουν τα ξυλα και τα κοραλια για να εχω βιοτοπικο malawi ισως κ να το κανω κ ας μην συμβαδιζει με την αισθητικη μου αποψη.Ειλικρινα καθε γνωμη ειναι καλοπροαιρετη.Θα πρεπει να αποφασισω αν θελω κατι πιο κοντα στο βιοτοπικο.Τα κοραλια τα εβαλα για να ανεβασω το Ph.Το ξυλο καθαρα μονο κ μονο επειδη μου αρεσε.Πετρες δεν εβαλα πολλες γιατι προσπαθω να ελενχω την επιθετικοτητα των 2-3 κυριαρχων αρσενικων με την αυξημενη κινηση στο ενυδρειο ωστε να εχει ανα πασα ωρα αρκετα ψαρια μπροστα του και εσι να μετριαζεται η μανια του.Να μην κυνηγαει καποιο μεμονομενα.Με περισσοτερες πετρες που το δοκιμασα τα πιο πολλα ειχαν ταμπουρωθει στις κρυψωνες τους κ σπανια εβγαινα εξω γιατι τα κυνηγουσαν οι κυριαρχοι.Σιγουρα βοηθανε κ τα λιτρα.Επισης τα περισσοτερα ψαρια μου ειναι σχεδον ενος ετους οποτε μαγαλωνωντας κι αλλο ισως αλλαξουν συμπεριφορα οποτε η συνταγη θα ειναι μια:βλεπωντας κ κανωντας...Επισης σε διαφορα ντοκιμαντερ που εχω δει στο διαδυκτιο απο καταδυσεις στη Malawi τα mbuna αν και πετροψαρα συνηθως σουλατσαρουν εκτός βοσκωντας αλγη απο μεγαλους βραχους παρα να μενουν στις φωλιες τους.Αναμενω παντως τους εμπειρους αφρικανους να μου δωσουν τα φωτα τους.Ειμαι νεος στο χομπι και εχω πολλα να μαθω ακομη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να πω εγω με ολα τα παραπανω ειναι οτι οταν καποιος μας λεει κατι στην παρουσιαση μας,μας το λεει για καλο και για παραπανω πληροφοριες.Δεν χρειαζεται να τσαντιζομαστε και θα πρεπει να ακουμε με προσοχη και την κριτικη.Για μενα καλα κανεις και δινεις τα ψαρακια που δεν ταιριαζουν με τις αφρικανες σου και μπραβο σου γι αυτο!

Τωρα,οσον αφορα το ενυδρειο σου,οπως ειπα και παραπανω δεν ξερω πολλα απο αφρικη μιας και δεν εχω σχοληθει ιδιαιτερα.Παντως ολα τα ενυδρεια που βλεπω της λιμνης Μαλαουι εχουν πολυ πετρα ωστε το καθε ψαρι να εχει την σπυλια του και να μπορει να βρει ησυχια οταν την χρειαστει.Εγω προσωπικα ας πουμε θα εβαζα και αλλη πετρα.Οσον αφορα το βιοτοπικο ενυδρειο,οπως ειδες δεν ειπα κατι γι αυτο πιο πανω,μιλησα καθαρα για τα ψαρια που δεν κολλανε μεταξυ τους λογο διαφορετικων συνθικων.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τσατιστηκα γιατι ειλικρινα εχω φαει παρα πολλες ωρες παρατηρησης αλλα κ αλλαγων μεχρι να καταφερω να φερω μια ισσοροπια στο ενυδρειο μου κ να εχω ολα μου τα ψαρια σε καλη κατασταση.Οι μαλαουι θελουν προσοχη στην συγκτοικηση!Και επειδη νομιζω οτι δεν εχω κανει τα τρομερα λαθοι θα ηθελα να ακουσω ενα μπραβο.Θα μου πεις οτι δεν ειναι λογικο να προσμενεις απ ολους το μπραβο,δεν εχει καν νοημα ετσι αλλα ηταν τοση η χαρα μου που επιτελους μπορεσα και το παρουσιασα που κακως ειχα την εντυπωση οτι ολοι θα με συγχαρουν.Παρ ολα αυτα μεσα απο την δικη σας κριτικη θα καταφερω να αφομοιωσω καλυτερα τις συνθηκες της λιμνης που με αφορα και να βελτιωσω την βιοτοπικοτητα που θα πρεπει να εχουν τα ενυδρεια μας.Ολα καλα λοιπων!!!Αναμενω ομως ακομη τις απαντησεις των εμπειρων Αφρικανων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και συνχομπιστα rastafarian και εμενα δεν μου αρεσει τα συκγεκριμενα ψαρακια να λεγονται ετσι,αλλα δυστηχως ετσι εχει καταληξει να τα λεμε για να καταλαβαινομαστε!!!!Σε οποιο πετσοπ και να πας μεγαλο μικρο και να πεις τα ψαρια με την κανονικη τους ονομασια θα σε κοιτανε σαν εξωγηινο!!!!!!!!! :blink: Στην φυση,και βεβαια δεν καθαριζουν ενυδρεια,απλα οι pleco και γενικα τα αλγοφαγα ειναι κολημενα σε ενα κορμο η μια πετρα και τρεφονται με αλγη και τα γατοψαρα και οι κλοουν σαρωνουν τον πυθμενα για να βρουν την τροφη τους!!!!!Η γνωμη μου ειναι οτι τα συγκεκριμενα ψαρια προσαρμοζονται σε ολες τις"συνθηκες" των ενυδρειων μας(σε λογικα πλαισια!!!!!!!!!!!!!) και δεν ειναι τα πραγματα τοσο τραγικα οσο τα παρουσιαζουν καποιοι συνχομπιστες!!!Φιλικα!!!! :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε johnbaggios για να κανεις σωστη δουλεια πρεπει να κανουμε ενα τουρνε στη λιμνη malaui για να παρεις ιδεες(και πετρες) :bigemo_harabe_net-163: !!!!!!!!!Κανε εσυ τα εισιτηρια και θα ερθω για παρεα!!!!!!!!!!!!!! (κανω καλη παρεα δεν θα βαρεθεις) :angel:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο & θεαματικό, να το χαίρεσαι

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να καταφερω να προσομοιασω τις συνθηκες στο ενυδρειο τοσο πολυ που να μην χρειαστει να πληρωσω τα εισητηρια...Βεβαια μια καταδυση εκει ειναι ειλικρινα το ονειρο μου!Θα μας εδινε και πολλες ιδεες για το ακουασκειπ!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω απο χθες το απογευμα 3 φορες να ανεβασω νεο θεμα στις ενυδρειακες αγγελιες γλυκου αλλα δεν τα καταφερνω οποτε το γραφω για να υπαρχει κ εδω οτι πουλαω τα 4 προαναφερθεντα ψαρακια (2 clown macracanthus,1 sp.ancistrus θηλυκο και ενα κιτρινο gyrinocheilus aymonieri).Eιναι ολα 5-7 εκατοστα.5 ευρω το ενα!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω απο χθες το απογευμα 3 φορες να ανεβασω νεο θεμα στις ενυδρειακες αγγελιες γλυκου αλλα δεν τα καταφερνω οποτε το γραφω για να υπαρχει κ εδω οτι πουλαω τα 4 προαναφερθεντα ψαρακια (2 clown macracanthus,1 sp.ancistrus θηλυκο και ενα κιτρινο gyrinocheilus aymonieri).Eιναι ολα 5-7 εκατοστα.5 ευρω το ενα!

Κατι κανεις λαθος στον κανονισμο των αγγελιων;

Μηπως δεν την βαζεις στην σωστη κατηγορια;

Μηπως εχεις ηδη καποια αγγελια που τρεχει; Αν ναι θα πρεπει ή να κλειδωσεις την τρεχουσα και να ξεκινησεις καινουρια με ολα τα δινω και ψαχνω ή να περιμενεις να κανεις ανανεωση την παλια σου με τα καινουρια στοιχεια!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο αισθητικα και ομορφα φτιαγμενο.......οι γλυφτες που εχεις ,αν και ακομα δεν εχω μεγαλη εμπειρια(παντως βγαζοντας το δικο μου γατοψαρο απο το ενυδρειο,εχω μικροπροβληματα με αλγη) ,σιγουρα σου χρειαζονται στο ενυδρειο για να το διατηρουν καθαρο,(και φανταζομαι οτι δεν χρειαζεται να σου αναφερω οτι εκτος απο αλγη ,χρειαζονται και τροφη!!!!!!!!!!!!!^^)....αυτο που μου εκανε ομως εντυπωση, ηταν το μπλε φως....δεν σου δημιουργει προβληματα?????

Link to comment
Share on other sites

Φιλε και συνχομπιστα rastafarian και εμενα δεν μου αρεσει τα συκγεκριμενα ψαρακια να λεγονται ετσι,αλλα δυστηχως ετσι εχει καταληξει να τα λεμε για να καταλαβαινομαστε!!!!Σε οποιο πετσοπ και να πας μεγαλο μικρο και να πεις τα ψαρια με την κανονικη τους ονομασια θα σε κοιτανε σαν εξωγηινο!!!!!!!!! :blink: Στην φυση,και βεβαια δεν καθαριζουν ενυδρεια,απλα οι pleco και γενικα τα αλγοφαγα ειναι κολημενα σε ενα κορμο η μια πετρα και τρεφονται με αλγη και τα γατοψαρα και οι κλοουν σαρωνουν τον πυθμενα για να βρουν την τροφη τους!!!!!Η γνωμη μου ειναι οτι τα συγκεκριμενα ψαρια προσαρμοζονται σε ολες τις"συνθηκες" των ενυδρειων μας(σε λογικα πλαισια!!!!!!!!!!!!!) και δεν ειναι τα πραγματα τοσο τραγικα οσο τα παρουσιαζουν καποιοι συνχομπιστες!!!Φιλικα!!!! :bigemo_harabe_net-117:

Δυστοιχος δεν ειναι ετσι φιλε μου,τα ψαρια δεν προσαρμοζονται οπου θελουμε,αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν τα προφιλ και θα βαζαμε μεσα οτι γουσταραμε!Το καθε ψαρι θελει τις δικες του συνθικες νερου,δεν ειναι ολα τα ιδια.Το οτι λενε τα πετσοπ γλυφτες δεν με ενδιαφερει προσωπικα,εδω προσπαθουμε να μαθουμε να φερομαστε και να λεμε σωστα τα ψαρια μας.Και αλλα λαθη κανουν τα πετσοπ αλλα εμεις δεν τα αντιγραφουμε,αντιθετως τα διορθωνουμε.

Προσπαθω απο χθες το απογευμα 3 φορες να ανεβασω νεο θεμα στις ενυδρειακες αγγελιες γλυκου αλλα δεν τα καταφερνω οποτε το γραφω για να υπαρχει κ εδω οτι πουλαω τα 4 προαναφερθεντα ψαρακια (2 clown macracanthus,1 sp.ancistrus θηλυκο και ενα κιτρινο gyrinocheilus aymonieri).Eιναι ολα 5-7 εκατοστα.5 ευρω το ενα!

Οι αγγελιες εφοσον ακολουθουν τους κανονισμους του φορουμ,εγκρινονται εντος 24ωρου,αν δεν ακολουθουν τους κανονισμους δεν εγκρινονται

πολυ ωραιο αισθητικα και ομορφα φτιαγμενο.......οι γλυφτες που εχεις ,αν και ακομα δεν εχω μεγαλη εμπειρια(παντως βγαζοντας το δικο μου γατοψαρο απο το ενυδρειο,εχω μικροπροβληματα με αλγη) ,σιγουρα σου χρειαζονται στο ενυδρειο για να το διατηρουν καθαρο,(και φανταζομαι οτι δεν χρειαζεται να σου αναφερω οτι εκτος απο αλγη ,χρειαζονται και τροφη!!!!!!!!!!!!!^^)....αυτο που μου εκανε ομως εντυπωση, ηταν το μπλε φως....δεν σου δημιουργει προβληματα?????

Γλυφτες δεν υπαρχουν φιλε μου,εκτος αν εχουν γλωσσα και γλειφουν...Και σιγουρα δεν χρειαζονται σε ενα ενυδρειο για να το διατηρουν καθαρο!Αυτα τα λαθη σταματηστε να τα κανετε!Με τα 2 σου χερια δατηρεις ενα ενυδρειο καθαρο,με τα εξαρτηματα (μαγνητης,σκουπα βυθου)διατηρεις ενα ενυδρειο καθαρο,παντως οχι με τα ψαρια,σταματηστε να τους φερεστε σαν δουλους!Το οτι εβγαλες εσυ το γατοψαρο και εχεις αλγη δεν φταιει αυτο,κατι λαθος εχεις στο ενυδρειο σου και αυτο ειναι που πρεπει να διορθωσεις παρα να παιρνεις ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ rastafarian,και τα σκυλια που εχουμε στην αυλη μας,δεν ειναι δουλοι μας ,αλλα τα ονομαζουμε φυλακες(καλος Η κακος) ,και χωρις να τα αναγκασουμε να κανουν τον φυλακα ,τα σκυλια με την φυσικη τους συμπεριφορα(τους αρεσει κιολας)ειναι φυλακες.........και δεν εχουν και ζωνη με οπλα ουτε κανουν κατι διαφορετικο απο αυτο που θα καναν στη φυση.....ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΣΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΣΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΦΥΛΑΚΕΣ....δεν ειναι κακο να λεμε ενα σκυλο φυλακα.......τωρα αυτο που κανει φυσιολογικα ενας πλεκο(να γλυφει αλγη),ξαναλεω φυσιολογικα και χωρις να τον αναγκασουμε,μας βοηθαει σε καποιες διεργασιες στο ενυδρειο.....αυτες οι φυσικες ιδιοτητες ειναι που σε εμας τους ανθρωπους ,οι πλεκο(και αλλα ψαρακια με παραπλησιες ιδιοτητες)μας μοιαζουν αλλα και τους ονομαζουμε γλυφτες!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα.... τα σκυλια που δεν τα κακοποιουμε αλαζοντας την φυση τους,αλλα ουτε τα καταπιεζουμε να κανουν κατι εκτος του φυσικου,τα ονομαζουμε φυλακες.........τα καταπιεσμενα σκυλια ,που συνηθως τα ονομαζουμε cannis terrie η tsioy tsioy(ακου ονομα!!!!!)κ.α. και εχουν ονομα ,δεν ειναι φυλακες αλλα δεν ειναι και φυσιολογικα σκυλια......

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παιζουμε με τις λεξεις και δεν μπορουμε να καταλαβουμε καποια πολυ ευκολα πραγματα..Φιλε,οτι κανει ενα τετοιο ψαρι μπορεις να το κανεις και εσυ με τα χερια σου!Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ειναι απαραιτητο ενα τετοιο ψαρι ενω την ιδια δουλεια μπορεις να την κανεις εσυ!Μπορεις να ελεγχεις και να φτιαχνεις τις παραμετρους του νερου σου και να διορθωνεις τα λαθη για να μην εχεις αλγη,αν δεν βρεις το προβλημα και δεν το διορθωσεις οσα ψαρια και αν βαλεις το προβλημα θα το εχεις για παντα,καταλαβαιτε το αυτο!Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι απαραιτητο ενα τετοιο ζωντανο και πρεπει να μπαινει σε ολα τα ενυδρεια ανεξαρτητου συνθικων,λιτρων και συγκατοικων?Επειδη το λενε τα πετσοπ?Επειδη ετσι σας εχουν μαθει?Αυτα τα ψαρια δεν ειναι απαραιτητα για το ενυδρειο,απλα σας εχουν κανει τα πετσοπ να το πιστευεται και εσεις συνεχιζεται να το κανετε!

Εδω δεν μιλαμε για σκυλια αλλα για ψαρια,ειναι τελειος διαφορετικο πραγμα φιλος,μη μπερδευεσαι!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως εχω κ αλλες αγγελιες.Οποτε προφανως πρεπει να τις ενωσω κ μαλλον να την ξαναβαλω αν εουν περασει 5 μερες.΅Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως εχω κ αλλες αγγελιες.Οποτε προφανως πρεπει να τις ενωσω κ μαλλον να την ξαναβαλω αν εουν περασει 5 μερες.΅Ευχαριστω!

Γι αυτο δεν εγκριθηκε η αγγελια σου,μολις εχεις δικαιωμα να ανανεωσεις την αλλη αγγελια σου,βαλε και τα ψαρακια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα να μπει το συγκεκριμενο ψαρι σε ολα τα ενυδρεια και σε ολοες τις συνθηκες,ουτε οτι ειναι απαραιτητο αυτο το ψαρι,ειπα οτι μπορει να βοηθησει.....ουτε ο σκυλος ειναι απαραιτητος για φυλαξη,γιατι μπορω να βαλω συναγερμο,να πληρωσω security,να βαλω ηλεκτρικη περιφραξη ,να παρω οπλο,να φωναξω τον vadam και τον chuck norris,αλλα και ο σκυλος μπορει να ΒΟΗΘΗΣΕΙ με την ΦΥΣΙΚΗ του συμπεριφορα....γιαυτο τον σκυλο τον λεμε φυλακα και τον πλεκο γλυφτη......εγω δεν παιζω με τις λεξεις,αλλα εσυ και ολοι οι υποληποι που προσπαθητε να περασεται αυτη την τρελη θεωρια για τις φυσικες ιδιοτητες των ζωων,και οτι δεν πρεπει ουτε να τις εκμεταλευομαστε(παντα χωρις καταπιεση),ουτε να τις τονιζουμε!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

sorry φιλος

johnbaggios για τα σπαμ.....ρε συ πες μου,το μπλε φως που βλεπω ειναι moonlight η με αυτο φωτιζεις το ενυδρειο σου?δεν εχεις προβλημα με αλγες απο το μπλε φως????
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα να μπει το συγκεκριμενο ψαρι σε ολα τα ενυδρεια και σε ολοες τις συνθηκες,ουτε οτι ειναι απαραιτητο αυτο το ψαρι,ειπα οτι μπορει να βοηθησει.....ουτε ο σκυλος ειναι απαραιτητος για φυλαξη,γιατι μπορω να βαλω συναγερμο,να πληρωσω security,να βαλω ηλεκτρικη περιφραξη ,να παρω οπλο,να φωναξω τον vadam και τον chuck norris,αλλα και ο σκυλος μπορει να ΒΟΗΘΗΣΕΙ με την ΦΥΣΙΚΗ του συμπεριφορα....γιαυτο τον σκυλο τον λεμε φυλακα και τον πλεκο γλυφτη......εγω δεν παιζω με τις λεξεις,αλλα εσυ και ολοι οι υποληποι που προσπαθητε να περασεται αυτη την τρελη θεωρια για τις φυσικες ιδιοτητες των ζωων,και οτι δεν πρεπει ουτε να τις εκμεταλευομαστε(παντα χωρις καταπιεση),ουτε να τις τονιζουμε!!!!!!!!!!

...Ώπα ωπά φίλος........λίγα για τον Chuck! :xmas_laugh:

επιμένω οτι εδώ θα πρέπει να μιλάμε για το ενυδρείο του φίλου johnbaggios που έχει δεν έχει μέσα pleco, είναι πανέμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα μαθεις την εννοια της λεξης γλυφτης τοτε θα ξαναμιλησουμε.Δεν εχει ουσια η κουβεντα.Ειπες οτι οι γλυφτες σιγουρα σου χρειαζονται?Πως του χρειαζονται δηλαδη ρε φιλος?Και σε τι ενυδρειο?Με σκληρο νερο ενω θελουν μαλακο?Ετσι του χρειαζονται?Τετοιες προτασεις θα κανετε?Θεωρεις οτι ειναι σωστο δηλαδη?

Πρωτα ψαχνουμε και μετα απανταμε και αν δεν ειμαστε σιγουροι οτι ειμαστε σωστοι καλυτερα να μη απανταμε τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα για να τελειωνουμε μ αυτο το θεμα.Τα αλγοφαγα ψαρια/σαλιγκαρια δεν τρωνε ολες τις αλγες,το καθε ενα τρωει συγκεκριμενο ειδος και αν νομιζετε οτι βαζοντας ενα πλεκο η ενα σαε θα καθαρισετε απο τις αλγες ειστε γελασμενοι δυστοιχος!Το μυστικο ειναι να βρεις την αιτια και να την λυσεις οχι να βαζεις ψαρια γιατι ετσι σπρωχνεις το προβλημα κατω απο το χαλακι...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε johnbaggios όμορφο το ενυδρείο σου με περιθώρια εξέλιξης. Έχεις την όρεξη που είναι το παν και όλα θα σου πάνε καλά. Χρόνια πολλά!

Παρακαλώ να μην ξεφύγει η συζήτηση από το αρχικό θέμα του φίλου μας. Μια παρατήρηση που θα ήθελα να κάνω είναι οτι δεν παίζουν ρόλο μόνο οι συνθήκες του νερού μας για τα ζωντανά μας αλλά και το αν μπορούν να συμβιώσουν μεταξύ τους. Πριν καιρό φίλος δοκίμασε να βάλει 2 ancistrus σε ενυδρείο με Neolamprologus brichardi. Tου εξήγησα κάποια πράγματα όμως επέμενε....

Λίγες μέρες αργότερα ήρθε η στεναχώρια όταν διαπίστωσε οτι τα ancistrus δεν είχαν πλέον μάτια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...