Jump to content

Ενυδρείο Malawi 540 Λτ.


johnbaggios

Recommended Posts

1)τοτε να μην αγοραζουμε σκυλους για φυλαξη,αλλα να βρισκουμε την αιτια που χρειαζομαστε φυλαξη(τι αλλο θα ακουσω)...δεν μπορει δηλαδη να συνδιασουμε και τα δυο?????? 2)μπορει να μην τρωνε ολες τις αλγες ,αλλα να τρωνε καποια συγκεκριμενη που εμεις θελουμε.γιατι να φερουμε τα πανω-κατω ,οταν περισευει τοση τροφη για ενα αλγοφαγο???? 3)καποιοι απο τους ονομαζομενους γλυφτες,δεν τρωνε μονο αλγη,αλλα καθαριζουν και τον βυθο μας απο παραπανισια τροφη,αλλα και ακαθαρσιες(οχι σκατα)αλλων ψαριων κ.α κανουν δηλαδη και αυτα μια δουλεια ,που θα την κανανε και στο φυσικο περιβαλον....και ζουν καλα,και μας βοηθαν.ειναι κακο???????και κατι τελευταιο (και παρακαλω να μην ξανααλλαχτουν τα λογια μου).ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΖΩΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟΥΛΙ ΝΑ ΖΟΥΝ....ειπα οτι σιγουρα καποιος γλυφτης θα σου χρειαστει και στην περιπτωση του αφρικανικου(αν και δεν ξερω και πολλα)ενας synodontis θα ηταν μαλλον ιδανικος.......διορθωστε με για τον συνοδοντι αν κανω λαθος οι εμπειροτεροι............παρακαλω αν δεν σε καλυψα πληρως,και υπαρχουν και αλλες αποριες ,στο λινγκ που εδωσε ο safarpn παραπανω

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1)τοτε να μην αγοραζουμε σκυλους για φυλαξη,αλλα να βρισκουμε την αιτια που χρειαζομαστε φυλαξη(τι αλλο θα ακουσω)...δεν μπορει δηλαδη να συνδιασουμε και τα δυο?????? 2)μπορει να μην τρωνε ολες τις αλγες ,αλλα να τρωνε καποια συγκεκριμενη που εμεις θελουμε.γιατι να φερουμε τα πανω-κατω ,οταν περισευει τοση τροφη για ενα αλγοφαγο???? 3)καποιοι απο τους ονομαζομενους γλυφτες,δεν τρωνε μονο αλγη,αλλα καθαριζουν και τον βυθο μας απο παραπανισια τροφη,αλλα και ακαθαρσιες(οχι σκατα)αλλων ψαριων κ.α κανουν δηλαδη και αυτα μια δουλεια ,που θα την κανανε και στο φυσικο περιβαλον....και ζουν καλα,και μας βοηθαν.ειναι κακο???????και κατι τελευταιο (και παρακαλω να μην ξανααλλαχτουν τα λογια μου).ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΖΩΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟΥΛΙ ΝΑ ΖΟΥΝ....ειπα οτι σιγουρα καποιος γλυφτης θα σου χρειαστει και στην περιπτωση του αφρικανικου(αν και δεν ξερω και πολλα)ενας synodontis θα ηταν μαλλον ιδανικος.......διορθωστε με για τον συνοδοντι αν κανω λαθος οι εμπειροτεροι............παρακαλω αν δεν σε καλυψα πληρως,και υπαρχουν και αλλες αποριες ,στο λινγκ που εδωσε ο safarpn παραπανω

Στο γενος Synodontis απ οσο ξερω δεν υπαρχει καποιο ειδος που να ειναι αλγοφαγο... Και γιατι θα πρεπει να σου χρειαστει??

Link to comment
Share on other sites

γιατι καθαριζει τον βυθο απο διαφορα και ετσι αποφευγεις και τυχον αλγες........νομιζω οτι το συγκεκριμενο ψαρακι ειναι και απο αφρικη??

Στο γενος Synodontis απ οσο ξερω δεν υπαρχει καποιο ειδος που να ειναι αλγοφαγο... Και γιατι θα πρεπει να σου χρειαστει??

δεν ειναι βεβαια αναγκαστικο......βοηθεια ειναι!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μην γραφουμε αλλο εδω γιαυτο το θεμα! Αφηστε το θεμα του φιλου Γιαννη να το χαρει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα ρε παιδια!Δεν χαλιεμαι κ μακαρι να ειμαι η αιτια που θα διελευκανθει επιτελους αυτο το θεμα.Αν κ βλεπω οτι οι αντιληψεις ειναι εκ διαμετρου αντιθετες.Θα κρατησω λοιπον μονο τις μαλαουι (και τον αγαπημενο μου κλοουν) κ ας ασχολουμαι λιγο παραπανω.Αν ειναι να δημιουργω προβλημα με το Ph Gh kh κτλ στα ψαρια θα τα απομακρυνω.Δεν νομιζω η απομακρυνση τους να κανει κ τοσο κακο στους υπολοιπους κατοικους του ενυδρειου...Εξελου προτιμω να δωσω βαση στην βιοτοπικοτητα!

Οσο για το φωτισμο χρησημοποιω περπου 5 ωρες 2 λευκες τ5 120 εκ κ για 2 ωρες μια τ5 μπλε (το βδαδυ).Με την αλγη δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα αν κ νωρις το πρωι (ξημερωμα) το χτυπανε οι ακτινες του ηλιου.

Link to comment
Share on other sites

Για τα κλοουν κοιτα λιγο εδω. Μπορει να ειναι αγαπημενο σου αλλα μαλλον το ενυδρειο σου δεν πληρει τις ιδανικες συνθηκες διαβιωσης!

Link to comment
Share on other sites

Τι μαλλον,σιγουρα!Και τωρα πρεπει να τον δωσω γιατι αν τον αγαπω πραγματικα και θελω το καλο του θα πρεπει να παει σε καταλληλο ενυδρειο.Οποτε...αστα!Θα τον βαλω και αυτον σε αγγελια μαζι με τα υπολοιπα.Εσυ Sturm μπορεις να τον φιλοξενησεις?Ειναι συμβατος με καποια απ τα ψαρια σου?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι μαλλον,σιγουρα!Και τωρα πρεπει να τον δωσω γιατι αν τον αγαπω πραγματικα και θελω το καλο του θα πρεπει να παει σε καταλληλο ενυδρειο.Οποτε...αστα!Θα τον βαλω και αυτον σε αγγελια μαζι με τα υπολοιπα.Εσυ Sturm μπορεις να τον φιλοξενησεις?Ειναι συμβατος με καποια απ τα ψαρια σου?

Αδερφε εκτος οτι ειμαι Αθηνα, αν τον βαλω μεσα μετα δεν θα μπορεσω να τον πιασω ποτε!

Το ενυδρειο μου ειναι Αμαζονιος! Οχι οτι αποκλινει πολυ απ τις συνθηκες νερου το δικου σου αλλα δεν μου πολυκολλαει!

Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω!

Πολυ χαιρομαι παντως που το βλεπεις ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...