Jump to content

Κατασκευη ενυδρειου


sotos

Recommended Posts

Βρίσκομαι στην κατασκευη ενος ενυδρειου διαστάσεων 200Χ100Χ100 με sump περιπου 300 λίτρων οπου θελω να φιλοξενήσω δισκους hackel!

Σκέφτομαι να χρησιμοποιείσω ακομη δυο φιλτρα 2080 κανοντας τεσσερις τρυπες στον πατο του ενυδρειου για εξοδο του νερου και δυο στο πλαι για επιστροφη.

Το θεωρείται υπερβολικο?

Κατασκευαστικα βαση της εμπειρίας σας έχετε να μου προτείνεται κατι?

Για διακοσμηση θα βαλω μπολικες ριζες κατα βαση απο φυτα μερικες Valisneria και Echinodorus και υπόστρωμα ενα μπεζ ψηλό χαλικι.

Συμφωνείτε με αυτο?

Τα φυτα αυτα θα αντεξουν το πολυ χαμηλο ph η να αρκεστώ μονο στις ριζες?

Θα ηθελα ακομη να μου πειτε τις ακριβής παραμετρους νερου ph gh kh για αυτα τα ψαρια και ποσοτητα τυρφης κατα προσέγγιση παντα αφου θα προηγηθουν και δικες μου δοκιμες,και καθε ποτε πρεπει να την αλλαζω?

Μπορω να εχω σταθερες τιμες με τη χρηση τυρφης η ειναι απαραιτητο ph controller?

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην κατασκευη ενος ενυδρειου διαστάσεων 200Χ100Χ100 με sump περιπου 300 λίτρων οπου θελω να φιλοξενήσω δισκους hackel!

Σκέφτομαι να χρησιμοποιείσω ακομη δυο φιλτρα 2080 κανοντας τεσσερις τρυπες στον πατο του ενυδρειου για εξοδο του νερου και δυο στο πλαι για επιστροφη.

Το θεωρείται υπερβολικο? οχι μπορεί και λίγο εξαρτάτε απο τα υλικά που θα βάλεις .

Κατασκευαστικα βαση της εμπειρίας σας έχετε να μου προτείνεται κατι? να μην κάνεις 4 τρύπες στο πάτο του ενυδρείου αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία .

Για διακοσμηση θα βαλω μπολικες ριζες κατα βαση απο φυτα μερικες Valisneria και Echinodorus και υπόστρωμα ενα μπεζ ψηλό χαλικι.

Συμφωνείτε με αυτο? ναι.

Τα φυτα αυτα θα αντεξουν το πολυ χαμηλο ph η να αρκεστώ μονο στις ριζες?

Θα ηθελα ακομη να μου πειτε τις ακριβής παραμετρους νερου ph gh kh για αυτα τα ψαρια και ποσοτητα τυρφης κατα προσέγγιση παντα αφου θα προηγηθουν και δικες μου δοκιμες,και καθε ποτε πρεπει να την αλλαζω? εξαρτάτε απο τη σκληρότητα του νερού σου και απο τη ποιότητα της τύρφης.

Μπορώ να εχω σταθερες τιμες με τη χρηση τυρφης η ειναι απαραιτητο ph controller?

εγώ θα προτιμούσα τη χρήση CO2 με το ph controller .

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντησεις σας

Σου ευχωμε καλή επιτυχία .

Link to comment
Share on other sites

Το φανταζομαι το τερας πως θα ειναι και "τρελενομε" :wacko::rasp:

Για μενα ειναι ενα απο τα ονειρα μου να φτιαξω τοσο μεγαλο ενυδρειο που καποια στιγμη θα το κανω,μαλλον τα ιδια μυαλα εχουμε. :(:unsure:

Για τις τρυπες και τα φιλτρα δεν γνωριζω να σου απαντησω γι αυτα τα λιτρα, αλλα για τις μπολικες ριζες τα φυτα και το χαλικι που λες πιστευω ειναι μια χαρα,αν και η γνωμη μου για φυτα ειναι να βαλεις πολυ λιγα.

Η τυρφη στην γεννηστρα που χρησιμοποιουσα ηθελε αλλαγη καθε 13-15 μερες εβαζα τη μιση απο τα 500γρ που ειναι η συσκευασια,οπως ειπε και ο Σταματης παραπανω εξαρταται απο την σκληροτητα σου(αν και το γνωριζεις),στις δοκιμες που θα κανεις θα δειξει.

Παντος για τις τιμες εγω θα εκανα χρηση και των δυο(τυρφη,μπουκαλα με controller).

Σου ευχομαι και γω καλη επιτυχια.

Περιμενουμε παρουσιαση απο την κατασκευη.

Καλη συνεχεια. :hysterical:

:lmao::lmao::lmao::D

EDIT:Για τις παραμετρους των heckel πιστευω θα σε καλυψει ο Nidal.

Έγινε επεξεργασία - AquaBoy
Link to comment
Share on other sites

Το φανταζομαι το τερας πως θα ειναι και "τρελενομε" :wacko::rasp:

Για μενα ειναι ενα απο τα ονειρα μου να φτιαξω τοσο μεγαλο ενυδρειο που καποια στιγμη θα το κανω,μαλλον τα ιδια μυαλα εχουμε. :(:unsure:

Για τις τρυπες και τα φιλτρα δεν γνωριζω να σου απαντησω γι αυτα τα λιτρα, αλλα για τις μπολικες ριζες τα φυτα και το χαλικι που λες πιστευω ειναι μια χαρα,αν και η γνωμη μου για φυτα ειναι να βαλεις πολυ λιγα.

Η τυρφη στην γεννηστρα που χρησιμοποιουσα ηθελε αλλαγη καθε 13-15 μερες εβαζα τη μιση απο τα 500γρ που ειναι η συσκευασια,οπως ειπε και ο Σταματης παραπανω εξαρταται απο την σκληροτητα σου(αν και το γνωριζεις),στις δοκιμες που θα κανεις θα δειξει.

Παντος για τις τιμες εγω θα εκανα χρηση και των δυο(τυρφη,μπουκαλα με controller).

Σου ευχομαι και γω καλη επιτυχια.

Περιμενουμε παρουσιαση απο την κατασκευη.

Καλη συνεχεια. :hysterical:

:lmao::lmao::lmao::D

EDIT:Για τις παραμετρους των heckel πιστευω θα σε καλυψει ο Nidal.

σε λιγες μερες θα μπουνε και φωτο!

Προβληματιζομαι πολυ με την τυρφη λογο χαμηλης ΚΗ!

Θα αργησω πολυ να βαλω ψαρια μεσα θα χρειαστουν πολλες δοκιμες και πολυς χρονος μεχρι να σταθεροποιηθουν οι τιμες!

Περιμενω και την απαντηση του nidal μηπως βοηθηση :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

σε λιγες μερες θα μπουνε και φωτο!

Προβληματιζομαι πολυ με την τυρφη λογο χαμηλης ΚΗ!

Θα αργησω πολυ να βαλω ψαρια μεσα θα χρειαστουν πολλες δοκιμες και πολυς χρονος μεχρι να σταθεροποιηθουν οι τιμες! :lmao::lmao:

Περιμενω και την απαντηση του nidal μηπως βοηθηση :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Για αντοχη δαπεδου το εχεις ψαξει?σε τι οροφο θα ειναι το τερας?πες τα ολα θετικα μπας και κανω και εγω κανενα θαυμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για αντοχη δαπεδου το εχεις ψαξει?σε τι οροφο θα ειναι το τερας?πες τα ολα θετικα μπας και κανω και εγω κανενα θαυμα!!!!

Ισογειο δεν εχω προβλημα απο αυτο!

Συνολο περιπου θα ειναι 3500 τονους :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Για διακοσμηση θα βαλω μπολικες ριζες κατα βαση απο φυτα μερικες Valisneria και Echinodorus και υπόστρωμα ενα μπεζ ψηλό χαλικι.

Συμφωνείτε με αυτο?

Τα φυτα αυτα θα αντεξουν το πολυ χαμηλο ph η να αρκεστώ μονο στις ριζες?

Απαντηση απο Heiko:

Οπως θα εχεις δει στο βιβλιο μου,οι δισκοι Heckel ζουνε στα πιο ακραια νερα και οπου σχεδον ποτε δεν υπαρχουν φυτα(Εκτος αν εχει ανεβει η σταθμη του νερου και τα δεντρα ειναι κατω απο την επιφανεια του).

Αυτο που θα σου προτεινα ειναι καποια επιπλεοντα φυτα (Αν εχεις ανοιχτο καπακι και δυνατο φωτισμο!) οπως Pistia stratiotes, Eichhornia crassipes, ειδη Azzola ή Lemna και ειδη Utricularia.Οποιοδηποτε απο αυτα θα σου πηγαινε καλα και θα εδινε σκια στους δισκους σου(πραγμα που χρειαζονται!!!).Επισης θα μπορουσες να φυτεψεις καποια ειδη Nymphaea καθως τα φυλλα τους επιπλεουν.Τα μονα αλλα φυτα,αν επιμενεις, ειναι μεγαλα Echinodorus (οπως E. grandiflorus ή E. macrophyllus), τα οποια θα (...και πρεπει.) να αναπτυχθουν ως εξω απο το νερο,αρα χρειαζεσαι και για αυτα ενα ανοιχτο ενυδρειο.

Σημαντικο ειναι να τους δωσεις καλα ξυλα και ριζες, καλα ξεπλυμενα

Θα ηθελα ακομη να μου πειτε τις ακριβής παραμετρους νερου ph gh kh για αυτα τα ψαρια και ποσοτητα τυρφης κατα προσέγγιση παντα αφου θα προηγηθουν και δικες μου δοκιμες,και καθε ποτε πρεπει να την αλλαζω?

Απαντηση απο Heiko:

Οι Heckel απαιτουν ακραιες συνθηκες νερου.Ph κατω απο 5 και αγωγιμοτητα περιπου 10 microsiemens

Απο εκει και περα το τι ποσοτητα τυρφης θα χρειαστεις και σε ποια συχνοτητα ,μονο εμπειρικα θα το βρεις καθως ακομα και δυο ιδιας εταιριας κουτια τυρφης συμπεριφερονται εντελως διαφορετικα!

Μπορω να εχω σταθερες τιμες με τη χρηση τυρφης η ειναι απαραιτητο ph controller?

Απαντηση απο Heiko:

Εγω προσωπικα ειμαι εναντιων των τεχνιτων προσθετων του εμποριου.Ειμαι παιδι της φυσης οποτε και υπερ των φυσικων προσθετων.Ετσι προτεινω:

-Τυρφη ως υλικο φιλτρανσης(Αλλα θα πρεπει να την ανανεωνεις καθε δυο μηνες το πολυ.)

Σκέφτομαι να χρησιμοποιείσω ακομη δυο φιλτρα 2080 κανοντας τεσσερις τρυπες στον πατο του ενυδρειου για εξοδο του νερου και δυο στο πλαι για επιστροφη.

Το θεωρείται υπερβολικο?

Οσον αφορα στους Δισκους ποτε δεν υπαρχει υπερβολικη φιλτρανση!Χρησιμοποιησε το sumb μονο για βιολογικο καθαρισμο, και εχε τα εξωτερικα γεματα τυρφη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να εχω σταθερες τιμες με τη χρηση τυρφης η ειναι απαραιτητο ph controller?

Πάντως έχω την εντύπωση ότι είναι ένα θέμα να δημιουργηθούν σταθερές συνθήκες μόνο με τύρφη (χωρίς PH Controller).

Εγώ πάντως δεν τα κατάφερα και η λύση δόθηκε με προετοιμασία του νερού με τύρφη, μέτρηση KH – GH, PH controller στο ενυδρείο και αλλαγές που κρατούν αρκετές ώρες για σχετική επιπλέον ασφάλεια…

Βέβαια καμία σχέση με τις τιμές που απαιτούν οι Heckel, το ενυδρείο μου λειτουργεί σε PH 6,6 – ΚΗ 3 – GH 8.

Καλή επιτυχία στο τέρας σου :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψιν σου ότι με sump δύσκολα θα κατέβεις πολύ χαμηλά στο pH και θα έχεις μεγάλη κατανάλωση CO2 προκειμένου να κρατηθεί χαμηλά ακόμα και με ΚΗ=0. Θα έλεγα να προτιμήσεις μόνο κάνιστρα του τύπου 2080.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψιν σου ότι με sump δύσκολα θα κατέβεις πολύ χαμηλά στο pH και θα έχεις μεγάλη κατανάλωση CO2 προκειμένου να κρατηθεί χαμηλά ακόμα και με ΚΗ=0. Θα έλεγα να προτιμήσεις μόνο κάνιστρα του τύπου 2080.

Αυτό Μιχάλη οφείλετε αν δεν κάνω λάθος στην μεγάλη οξυγόνωση που υπάρχει από την ροή προς το sump. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς Γιάννη. Οι έχοντες μεγάλα ενυδρεία με sump δυσκολεύονται να κρατήσουν πολύ χαμηλές τιμές στο pH λόγω κυρίως των trickling που ναι μεν είναι αποτελεσματικά στην οξυγόνωση αλλά με προφανές πρόβλημα στο να διατηρηθεί το CO2 στο νερό και αποτέλεσμα την άνοδο του pH.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...