Jump to content

Προβλημα Με Τη Μουχλα(Ή Αλγη)


konis

Recommended Posts

Καλησπερα! Εχω ενα ενυδρειο 110 L και τους τελευταιους μηνες εχει εμφανιστει ενα ειδος μουχλας (καφε-πρασινου χρωματος σε μορφη κλωστης).Το πιο περιεργο ειναι οτι ακομα και μετα το πλυσιμο του ενυδρειου (το πολυ μετα απο δυο μερες) τα φυτα και τα αντικειμενα που υπαρχουν μεσα σε αυτο "πιανουν" αμεσως μουχλα. Μηπως ξερετε πως μπορω να το αντιμετωπισω?-.^

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω ενα ενυδρειο 110 L και τους τελευταιους μηνες εχει εμφανιστει ενα ειδος μουχλας (καφε-πρασινου χρωματος σε μορφη κλωστης).Το πιο περιεργο ειναι οτι ακομα και μετα το πλυσιμο του ενυδρειου (το πολυ μετα απο δυο μερες) τα φυτα και τα αντικειμενα που υπαρχουν μεσα σε αυτο "πιανουν" αμεσως μουχλα. Μηπως ξερετε πως μπορω να το αντιμετωπισω?-.^

Λογικά έχεις κάτι από αυτές εδώ ; http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/

Όταν λές πλύσιμο ενυδρείου τι εννοείς ;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Συμπληρωσε την φορμα με ολες τις πληροφοριες και βαλε και φωτογραφια του προβληματος.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις κάτι από αυτές εδώ ; http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-seaaao-aeoeiy-iaaniy/

Όταν λές πλύσιμο ενυδρείου τι εννοείς ;

Ακριβως, ειναι η πρωτη! Οταν λεω πλυσιμο εννοω αλλαγη νερου (και γενικα βγαζω την αλγη).Στον συνδεσμο που μου επισημανες αναφερεται οτι αυτο το ειδος αυτης της αλγης μπορει να εμφανιστει λογω της ελλειψης CΟ2 η των συνεχων αυξομειωσεων εγω ομως δεν εχω αλλαξει κατι στο ενυδρειο (απο τοτε που το εχω) ωστε να προκληθουν αλλαγες τους τελευταιους μηνες :/

Έγινε επεξεργασία - konis
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Συμπληρωσε την φορμα με ολες τις πληροφοριες και βαλε και φωτογραφια του προβληματος

Δυστυχως δεν εχω ακριβεις μετρησεις και οι φωτογραφιες που προσπαθησα να επισυναψω ηταν πανω απο 1mb (oσες τροποποιησεις κι αν προσπαθησα να κανω)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις πληροφοριες και φωτογραφιες δεν μπορουμε να βρουμε πιο ειναι το προβλημα στο ενυδρειο σου και πως να το λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις πληροφοριες και φωτογραφιες δεν μπορουμε να βρουμε πιο ειναι το προβλημα στο ενυδρειο σου και πως να το λυσεις.

μπορειτε να καταλαβετε κατι απο αυτη τη φωτογραφια?

post-58068-0-76573300-1387894120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι bba αλλα χωρις πληροφοριες του ενυδρειου σου δεν μπορουμε να βρουμε τι φταιει για να σου πουμε τι να διορθωσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αν ειναι μαυρη(δε βλεπω καλα τη φωτο) τοτε βγαλτο και ριχτο στη χλωρινη.... αν εχουν και τα φυτα ξηλωσε τα... κατι εβαλες μεσα... ψαξτο... με την ββα εχουν ξεστηθει ολοκληρα ενυδρεια....

εγω ειχα ββα γιατι ειχα ριξει κλισμα για αυξηση φωσφορικων και φαντασου ειχα το θερμοστατη 5μερες στη χλωρινη και δεν εφευγε με τπτ....

βαλε κι αλλες φωτο....

και προσοχη μην την σκορπισεις... εχει σπορακια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...