Jump to content

Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ειχε το συγκεκριμενο διαχυτηρα ή αν τυγχάνει να γνωρίζει

τη λειτουργία του

ο συγκεκριμένος είναι της aqua gro και έχει και bubble counter,πως μπορω όμως

να μετρήσω φυσαλίδες? δεν φαίνεται κάτι από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς από κάτω; Το κάτω μέρος είναι ανεπίστροφη βαλβίδα. Τις φυσαλίδες τις μετράς αν παρατηρήσεις χρονομετρώντας μία σπείρα του σπιράλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γεμίσει με νερό, φυσαλίδες δεν θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

μέσα στο σπιράλ φαίνονται οι φυσαλίδες αλλά μόνο εκεί.δεν θα έπρεπε στην έξοδο του σπιράλ να βγαίνουν και από εκεί φυσαλίδες?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο θα πρέπει να σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Tι σύστημα χρησιμοποιείς; Μπουκάλα ή DIY?

Link to comment
Share on other sites

μπουκάλα χρησιμοποιώ για πρώτη φορά και κατάλαβα τι έφταιγε.άνοιγα πολύ τη βελονοειδη βαλβίδα και δεν προλάβαινα να δω τις φυσαλίδες μέσα στο σπιράλ,σχεδόν δεν υπήρχαν φυσαλίδες μέσα στο σπιράλ.έβλεπα κατευθείαν τη διάχυση,τώρα το χαμηλωσα και είμαι ok.

θα ήθελα να ρωτήσω επειδή δεν έχω ph controller,να τη δουλεύω τη μπουκάλα με τα φώτα μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Για να την δουλεύεις μαζί με τα φώτα πρέπει να έχεις ηλεκτροβάνα και να τα έχεις και τα 2 σε χρονοδιακόπτη

ή να είσαι από πάνω της και να την ανοιγοκλείνεις!!

Αν είναι καλό ή όχι να υπάρχει συνεχής παροχή co2 στο ενυδρείο μας οι απόψεις διίστανται και η απάντηση εξαρτάται

από πολλούς παράγοντες!!Μια αναζήτηση στο φορουμ θα σου λύσει πολλές απορίες ή θα σε προβληματίσει ακόμα περισσότερο. . .

Αν θες την γνώμη μου άφησε το συνέχεια ανοιχτό με χαμηλή ροή αλλά κάνε τακτικές μετρήσεις ph,kh κατά την διάρκεια του φωτισμού

αλλά και της νύχτας και φυσικά παρακολούθησε την συμπεριφορά των ζωντανών σου. . .

Ρίξε και μια ματιά εδώ

Γιατί και σε τη ποσότητα πρέπει να χορηγούμε διοξείδιο του άνθρακα (co2)

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Με ηλεκτροβανα το δουλεύω,απλά ρώτησα γιατί τα φυτά που έχω είναι σχετικά εύκολα και λέω μήπως είναι υπερβολή να το δουλεύω συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κοντα στην έξοδο του φίλτρου σου έτσι ώστε η ροή του να διασκορπίζει όσο το δυνατόν καλύτερα τις φυσαλλίδες

σε όλο το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τον έβαζε κάτω από το σπρέι μπαρ, χαμηλά βέβαια, σχεδόν βυθό, ώστε ανεβαίνοντας οι φυσσαλίδες προς την επιφάνεια, να τις σκορπάει η ροή του νερού σε όλο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ok αυτό έκανα.κατά τη μεταφορά του διαχυτηρα όμως μου γεμισε μεχρι τη μέση ο διαχυτηρας υγρό.πως γινεται να το αδειασω πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια σύριγγα και προσπάθησε να το τραβήξεις. . .

Βέβαια με την ανεπίστροφη εκεί μέσα το βλέπω λίγο χλωμό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εβγαλα το νερό από μέσα αλλά μόλις τον ξανά έβαλα να δουλέψει ενώ έκανε διάχυση

δεν φαινόταν καθόλου φυσαλίδες μέσα στο σπιράλ να περνάνε.χρειάζεται να βάλεις νερό μέσα στο διαχυτηρα πριν τον βάλεις να δουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι γεμάτος νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...