Jump to content

Αυτό Δεν Το Ήξερα


Recommended Posts

Ερευνητές στις ΗΠΑ διαπίστωσαν ότι τα οικιακά ενυδρεία κρύβουν πολύ σοβαρούς κινδύνους για τον άνθρωπο. Οπως υποστηρίζουν τα τροπικά ψάρια που κατά κανόνα υπάρχουν στα ενυδρεία των σπιτιών και των γραφείων είναι πιθανό να μεταδίδουν στον άνθρωπο ασθένειες και μάλιστα θανατηφόρες.

http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=493508

Link to comment
Share on other sites

Tι παπάτζα είναι αυτή πάλι;

Κορυφαίο άρθρο! Γράφει ο τύπος: "είναι πιθανό να μεταδίδουν στον άνθρωπο ασθένειες και μάλιστα θανατηφόρες".

Να γράψω λοιπόν κι εγώ: "Είναι πιθανό όπως τρέχω με το ποδήλατο να με τσιμπίσει στο πρόσωπο μυγάκι Hamilopterus stukus και να μου σκάσει το λάστιχο "

Από δηλητήριο μπορεί να πεθάνει άνθρωπος, από ασθένεια δεν έχω ακούσει ποτέ να προσβληθεί,πόσο μάλλον να πεθάνει.

Link to comment
Share on other sites

σε λίγο θα μας που ότι είναι πιο ακίνδυνο να αφήσουμε το aquarium και να πάμε σε terrarium με κόμπρες ??

:bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76::bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εγώ έχω το ενυδρείο από 1/4/13 και από προχθές έχω πολύ έντονο πονόλαιμο και πυρετό :bigemo_harabe_net-91:

Το πετάω λοιπόν για να είμαι ήσυχος! :xmas_tongue: :xmas_tongue: :xmas_tongue:

Link to comment
Share on other sites

κ περα απο την πλακα γραφει κ κατι πολυ σωστο το αρθρο :

Θα πρέπει να φροντίζουν όταν καθαρίζουν τα ενυδρεία να έχουν πλύνει πολύ καλά τα χέρια τους και το καλύτερο είναι να μην το κάνουν χωρίς γάντια, ειδικά αν στα χέρια τους υπάρχουν κοψίματα ή πληγές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πιει νερο απο το ενυδρειο απειρες φορες οταν κανω αλλαγες νερου και σηφοναρισμα βυθου....ακομα δεν εχω πεθανει παντως...

Link to comment
Share on other sites

Εχω πιει νερο απο το ενυδρειο απειρες φορες οταν κανω αλλαγες νερου και σηφοναρισμα βυθου....ακομα δεν εχω πεθανει παντως...

Μάλλον για αυτό ήσουν άρρωστος την τελευταία φορά :) και έχασες την συνάντηση μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εξηγείται γιατί οι δίσκοι μου φωσφορίζουν το βράδυ :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συναχι......λες να με κολλησαν τα ψαρια μου??????? :growl:

Link to comment
Share on other sites

Πλακα,πλακα παντως εγω το νερο απο το ενυδρειο δεν το βαζω στο στομα μου...... :)

Link to comment
Share on other sites

Πλακα,πλακα παντως εγω το νερο απο το ενυδρειο δεν το βαζω στο στομα μου...... :)

και ο rastafarian δε το κάνει επειδή τη βρίσκει μ' αυτό, να 'σαι σίγουρος :lolu: :lolu: :lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα τη διαρκεια των αλλαγων εχω,πιει νερο, κοπει με ξυλο, πετρα και μια φορα με την πανω κοντρα, με εχει δαγκωσει το οσκαρ

γιατι μαλλον δεν γουσταρε να καθαρισω τα τζαμια και δεν ξερω και εγω τι αλλο!!!

Λετε να παω να με δει κανενας γιατρος?!

Παντως χωρις πλακα περα απο καποιες ανεμωνες που εχω ακουσει οτι προκαλουν ερεθισμους αν τις πιασεις με γυμνα χερια

και καποια ψαρια οπως τα σαλαχια που εχουν κεντρι δεν νομιζω να κινδυνευουμε απο κατι...

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη διαρκεια των αλλαγων εχω,πιει νερο, κοπει με ξυλο, πετρα και μια φορα με την πανω κοντρα, με εχει δαγκωσει το οσκαρ

γιατι μαλλον δεν γουσταρε να καθαρισω τα τζαμια και δεν ξερω και εγω τι αλλο!!!

Λετε να παω να με δει κανενας γιατρος?!

Παντως χωρις πλακα περα απο καποιες ανεμωνες που εχω ακουσει οτι προκαλουν ερεθισμους αν τις πιασεις με γυμνα χερια

και καποια ψαρια οπως τα σαλαχια που εχουν κεντρι δεν νομιζω να κινδυνευουμε απο κατι...

Κοίτα, έχω διαβάσει για τουλάχιστον δυο ασθένειες ψαριών που μπορεί να μεταδοθούν στον άνθρωπο ειδικά αν βάλει κάποιος χέρι στο ενυδρείο και έχει πληγή σ' αυτο. Δε θυμάμαι ποια είνα η ασθένεια, θα το ψάξω και θα σου πω.

edit: η φυματίωση ας πούμε (οχι πάντα βεβαια αλλά είναι από αυτές που μεταδίδονται)

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να δω τι αλλη ********* θα ακουσουμε απο τους αμερικανους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να δω τι αλλη μ_ _ _ _ _α θα ακουσουμε απο τους αμερικανους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καιρό έχω να σε ακούσω Τόλη!!!

οι Αμερικάνοι είναι γνωστοί για τις ηλίθιες έρευνες που κάνουν, δεν είναι η πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν θελω να το παιξω δικηγορος του διαβολου αλλα αυτο ισχυει μονο σε μια περιπτωση και δεν ειναι παπατζα.εγω δουλευω σε νοσοκομειο και εχω βαλει ενυδρειο στη δουλεια και ειχα σφοδρες αντιρρησεις στην τοποθετηση του εκει για αυτον ακριβως τον λογο.ισχυει ομως για ψαρια τα οποια πολυ συχνα εμφανζονται αρρωστα στα μαγαζια και τα παιρνουμε εμεις.τα περισσοτερα ψαρια κουραρονται πολυ συχνα και ας μην το ξερουμε εμεις με πολυ ισχυρα αντιβιοτικα ειτε λογω νοσου ειτε λογω προληψης πραγμα που κανει τα μικροβια και τους ιους ανθεκτικα σε αυτα τα φαρμακα.και σε περιπτωση που καποιος ειτε εχει μια εκδορα η πληγη ο ιος αυτος μπορει να εισελθει στον ανθρωπο και να εμφανιστει σε περιπτωση που ο οργανισμος τυχει και βρεθει σε περιοδο ανοσοκαταστολης η μεγαλης κοπωσης με καταπονηση του.αυτο ειναι κυριως το θεμα που εννοει το αρθρο δηλ λογω εκτεταμενης χρησης αντιβιωτικων μπορει να γινει κατι.

αυτ βεβαια δεν ισχυει στο πλειστον των δικων μας ενυδρειων μιας και δεν ισχυει αυτο με τα αντιβιωτικα παρα μονο σε ελαχιστες των περοπτωσεων

Έγινε επεξεργασία - tdinosauros
Link to comment
Share on other sites

Μια που το συζηταμε,ποια ασθενεια ή ποιοι ιοι μεταφερονται απο τα ψαρια στον ανθρωπο?

Εχουν τα ψαρια φυματιωση που μπορει να μεταφερθει στον ανθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε,εννοειτε οτι δεν το κανω επιτηδες,αλλα εχω πιει πολυ νερο...Αν ηταν να παθω κατι απο αυτο θα το ειχα παει σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω απάντηση από τον ΣΤΑΜΑΤΗΣ. Τη συζήτηση αυτή την είχαμε κάνει παλαιότερα εκτός Forum και μπορεί να μας κατατοπίσει πλήρως.

Πρώτα απ'όλα πρέπει να σκεφτούμε τη μορφή που μπορεί να έχει μια ασθένεια (βακτήριο,ιός κλπ) , το περιβάλλον που μπορεί να επιβιώσει και τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να

μεταδοθεί.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο δεν είναι κάτι το αποστιρομενο και σαφώς μπορεί να μας προξενήσει την μια ή την άλλη ασθένεια αλλά το ποσοστό αυτό είναι πολύ μικρο, ποιο πολύ κινδινέυουμαι κάνοντας ποδήλατο με ανοιχτό στόμα και να καταποιούμε μια σφήγκα που θα μας τσιμπήσει στον οισοφάγο.

γενικά οι ασθένειες υπάρχουν σε όλες της στιγμές της ζωής μας.

Απλά τα αμερικανάκια τα αρέσει να δραματοποιούν τα άκρος φυσιολογικά. όσο κινδινευουμαι να πεθάνουμε από έναν θανατηφόρο ιό που αναπνέουμε απο το περιβάλον ακόμη ποιο λίγο κινδινευουμαι να πεθάνουμε από μια ασθένεια που θα κολίσουμε από το ενυδρείο.

Οσοι πάντως είναι υποχόνδριοι καλό είναι να πετάξουν ή καλύτερα να δωρίσουν σε εμένα τα ενυδρεία τους :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...