Jump to content

Σκεψεις Για Τανγκανικα


rastafarian

Recommended Posts

πολυ ωραια τα κοχυλοσαλιγκαρα!!!!! Μολις σκαψουν και τα ψαρια και γινει και σαν φυσικο τοπιο θα ειναι πολυ ομορφο!!! Πολυ καλη δουλεια....... νοσταλγια και μονο για μενα!! Τρομερη νοσταλγια.....................

Να σαι καλα φιλε μου!Ειναι η πρωτη προσπαθια μου στην Αφρικη,δεν εχω ξανασχοληθει με αυτη την Ηπειρο.

Σιγουρα τα ψαρια θα κανουν το ενυδρειο να μοιαζει πιο φυσικο και αυτο ειναι που περιμενω να δω.Μου αρεσει που σκαβουν και πετουν την αμμο πανω στα κελυφη και τα κοχυλια και το κανουν να φαινεται πολυ πιο ωραιο!

Link to comment
Share on other sites

Τρομερες συμπεριφορες θα το δεις... πρωτη προσπαθεια??? Ειναι πολυ ομορφο και σωστο το στησιμο, αντε με το καλο και γεννητουρια!!! Θα δω μπας και στην επομενη τοπικη συναντηση μπορεσω να ερθω εχω κατι τροφες και ζουμια που δε χρησιμοποιω πια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρωτη φορα ασχολουμε με Αφρικη,παντα φυτεμενα ειχα.:)

Δεν ξερω αν θα καταφερω να δω γεννητουρια συντομα γιατι πρεπει να βρω περισσοτερες θηλυκιες για να φτιαξω χαρεμια,τωρα εχω 3 αρσενικα και 2 θηλυκα.:)

Link to comment
Share on other sites

Μεσω καποιου συνχομπιστα φιλε μου? Υπαρχουν παντως καποια μαγαζια να βρεις.. εκτος κι αν θες να το πας σιγα σιγα.. χωρις αγχος!!! Χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Δεν βιαζομαι καθολου,εχω γαιδουρινη υπομονη! αχαχαχαχααχχαχαχαχ :)

Link to comment
Share on other sites

Απο τα χρονια που ασχολουμε με τα ενυδρεια,εχω καταλαβει πως η υπομονη ειναι το παν για ενα επιτυχημενο αποτελεσμα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβληματακι.Τις τελευταιες μερες βλεπω ενα αρσενικο να ειναι στη γωνια πισω απο τις πετρες,οταν κανει κινηση να παει προς το υπολοιπο ενυδρειο τα αλλα 2 αρσενικα το κυνηγουν και ξαναπαει στη γωνια.Κατα τα αλλα τρωει κανονικα,κινητε κανονικα και γενικα δειχνει καλα.Πιστευω οτι φταιει που δεν εχω πολλα θηλυκα.

Link to comment
Share on other sites

Αφρική φίλε .... :)

Δοκίμασε να βάλεις κάποια κελύφη ακόμα μπας και βρει το δικό του.

Link to comment
Share on other sites

Μητσο,δεν νομιζω να φταινε τα κελυφη γιατι αυτος ειχε το δικο του,απλα τις τελευταιες μερες εχει γινει αυτο.Μολις παει να φυγει απο την γωνια τρωει κυνηγι απο τους αλλους 2.Αυτος ειναι ο μικροτερος αρσενικος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,πριν κανα 2 εβδομαδες αγορασα την nutridiet cichlid της seachem http://www.seachem.com/Products/product_pages/NutriDiet_Cichlid.html την οποια οπωτε την δινω τα multies κανουν παρτυ.Την εχει δοκιμασει κανεις αλλος?Κανει γι αυτες τις κιχλιδες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,πριν κανα 2 εβδομαδες αγορασα την nutridiet cichlid της seachem http://www.seachem.com/Products/product_pages/NutriDiet_Cichlid.html την οποια οπωτε την δινω τα multies κανουν παρτυ.Την εχει δοκιμασει κανεις αλλος?Κανει γι αυτες τις κιχλιδες?

Κώστα την έχω κι εγω αυτή και οταν τη δίνω στις κιχλίδες μου επίσης κανουν πάρτυ. Βλέπω οτι γράφει πάνω "για όλες τις κιχλίδες" που σημαίνει οτι κάνει και για τις δικές σου, γιατι όχι; Υπάρχουν τροφές που διαχωρίζονται για Μαλάουι ή Ταγκανίκα και αυτή αναγράφει οτι κάνει για όλες. Ειναι εμπλουτισμένη και με σκορδάκι......μια χαρά.

Edit: απο Ταγκανίκα δε ξέρω, με βάση τη λογική τα λέω έτσι!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη,το ξερω οτι υπαρχουν τροφες που γραφουν Μαλαουι η Τανγκανικα αλλα και εγω με την ιδια λογικη οπως η δικη σου την αγορασα.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλα απότι λένε τα συστατικά της(έχει και αρκετή πρωτείνη πέρα των άλλων) οπότε είναι μια χαρά για τα μούλτις.

Ποικιλία να υπάρχει Κωστή. Κάθε μέρα φασολάδα γίνεται? Δεν γίνεται? :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλα απότι λένε τα συστατικά της(έχει και αρκετή πρωτείνη πέρα των άλλων) οπότε είναι μια χαρά για τα μούλτις.

Ποικιλία να υπάρχει Κωστή. Κάθε μέρα φασολάδα γίνεται? Δεν γίνεται? :P

Βασικα και εγω διαβασα τα συστατικα της και γι αυτο την πηρα,αν δεν κανω λαθος τα multies ειναι σαρκοφαγα,σωστα?

Εχω αλλη μια τροφη Σταθη που ειναι για Τανγκανικα και θα παρω και αλλες,σιγα σιγα.:)

Τωρα αυτες τις δινω εναλλαξ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και εγω διαβασα τα συστατικα της και γι αυτο την πηρα,αν δεν κανω λαθος τα multies ειναι σαρκοφαγα,σωστα?

Εχω αλλη μια τροφη Σταθη που ειναι για Τανγκανικα και θα παρω και αλλες,σιγα σιγα. :)

Τωρα αυτες τις δινω εναλλαξ.

Και πολύ καλά έκανες και την πήρες Κώστα, σαρκοφάγα είναι.

Μια χαρά το πας. :)

Άντε και από τις γέννες σου, θα σου κλέψω μερικά μικρά για να στήσω και εγώ μια Αφρική που μου έχει λείψει. :D

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανες και την πήρες Κώστα, σαρκοφάγα είναι.

Μια χαρά το πας. :)

Άντε και από τις γέννες σου, θα σου κλέψω μερικά μικρά για να στήσω και εγώ μια Αφρική που μου έχει λείψει. :D

Σταθη,πολυ ευχαριστως φιλε να σου δωσω οταν θα εχω γεννα,το θεμα ειναι οτι πρεπει να βρω θηλυκιες για να ειναι τα πραγματα πιο ευκολα για αναπαραγωγη αλλα μηπως και ξεκολλησει και ο αλλος ο αρσενικος απο την γωνια που τον εχουν εκτοπισει οι αλλοι 2.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παυλο τα ψαρακια πανε μια χαρα!Απλα πρεπει να βρω και αλλα για να φτιαξω 2 σωστα χαρεμια ωστε να παρω καμια γεννα γιατι ετσι οπως ειναι τωρα το βλεπω χλωμο.:P

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τωρα εχω ανοιξει κατι νεες δουλειες δεν εχω λεφτα για ψαρακια,οπωτε δεν ψαχνω για τωρα,απο Σεπτεμβρη θα ξεκινησω το ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τον Σεπτεμβριο μπορεί

Να έχεις και γέννες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω γεννες τοτε δεν θα ψαξω για αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ειναι σίγουρο

Και θα σου μείνουν και τα λεφτά

Που θα χαλαγες

Link to comment
Share on other sites

Κωστα προσπαθησε να οριοθετισεις περιοχες αναμεσα στα κοχυλια με πετρες βαλισνεριες κπλ.. π.χ χωρισε στα 2 τα κελυφη, μισα απ την μια και μισα απ την αλλη.

ωστε το καθε χαρεμι να εχει τα κοχυλια του.. ετσι δεν θα εχεις προβληματα με πολλους καυγαδες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...