Jump to content

Σκεψεις Για Τανγκανικα


rastafarian

Recommended Posts

Χαιρετω τους Αφρικανους! :)

Δεν προδιδω τα ομορφα φυτεμενα μου αλλα επειδη εχω ενα 100αρι που καθετε και επειδη λεφτα δεν υπαρχουν για να γινει φυτεμενο,σκεφτικα να παω προς Τανγκανικα μερια μιας και για Μαλαουι δεν με περνει.

Λοιπον,εχω ενα 100αρι οπως ειπα με διαστασεις 80χ40χ35,ειναι το juwel record 110,εχει και πλατη 3d της juwel.Το εσωτερικο φιλτρο εχει φυγει και εχω ενα fluval 105 που ειχα αγορασει μεταχειρισμενο και δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα.Σκεφτομαι να παρω αμμο απο μαντρα οικοδομων,ειχα παρει και για εναν φιλο,μια καφε πολυ ωραια.Τωρα οι ερωτησεις γιατι ειμαι ασχετος απο Αφρικη.

1)Το φιλτρο κανει για Τανγκανικα?Ρωταω γιατι ξερω οτι οι αφρικανες θελουν ροη και αυτο ειναι ισα ισα για 100 λιτρα.

2)Θα χρειαστω κυκλοφορητη και καλυτερη ροη?

3)Τι ψαρια μπορω να βαλω σ αυτες τις διαστασεις?

Ελα βοηθατε Αφρικανοι,γιατι οπως ειπα ειμαι ασχετος μ αυτα τα ειδη. :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως να μας ερθεις!Οσο για τις αποριες θα βοειθησουν οι εμπειροτεροι...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα!!! ήταν θέμα χρόνου. Η προδοσία (άσχετα τι γράφεις στην αρχή του πόστ για να μας ρίξεις στάχτη στα μάτια) παει σύννεφο. Καλώς ήρθες (και) στην Αφρική φίλος. Θα συμφωνήσω με τον Lezas. Κυκλοφορητή δε νομίζω να χρειάζεσαι γιατι το ενυδρειο ειναι σχετικά μικρό και δε θα υπάρχουν και τόσα "νεκρά" σημεία στο νερό από τη στιγμή που το σπρέι μπαρ θα μπει στην κατάλληλη θέση (άλλωστε είσαι γνώστης του πως πρεπει να το βάλεις για να έχεις ροή σε όλο το ενυδρειο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τους Αφρικανους! :)

Δεν προδιδω τα ομορφα φυτεμενα μου αλλα επειδη εχω ενα 100αρι που καθετε και επειδη λεφτα δεν υπαρχουν για να γινει φυτεμενο,σκεφτικα να παω προς Τανγκανικα μερια μιας και για Μαλαουι δεν με περνει.

Λοιπον,εχω ενα 100αρι οπως ειπα με διαστασεις 80χ40χ35,ειναι το juwel record 110,εχει και πλατη 3d της juwel.Το εσωτερικο φιλτρο εχει φυγει και εχω ενα fluval 105 που ειχα αγορασει μεταχειρισμενο και δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα.Σκεφτομαι να παρω αμμο απο μαντρα οικοδομων,ειχα παρει και για εναν φιλο,μια καφε πολυ ωραια.Τωρα οι ερωτησεις γιατι ειμαι ασχετος απο Αφρικη.

1)Το φιλτρο κανει για Τανγκανικα?Ρωταω γιατι ξερω οτι οι αφρικανες θελουν ροη και αυτο ειναι ισα ισα για 100 λιτρα.

2)Θα χρειαστω κυκλοφορητη και καλυτερη ροη?

3)Τι ψαρια μπορω να βαλω σ αυτες τις διαστασεις?

Ελα βοηθατε Αφρικανοι,γιατι οπως ειπα ειμαι ασχετος μ αυτα τα ειδη. :P

Διαβάζω καλά?????????? ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχααχ!!!! :bigemo_harabe_net-169:

Καλώς ήρθες στα μέρη μας Κωστή!! :D

Λοιπόν, το φίλτρο σου είναι οριακό αλλά νομίζω θα σε καλύψει.

Κυκλοφοριτής δεν χρειάζεται σε αυτά τα λίτρα.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/61115-ieenu-aaioaenaassa-aea-eeessaeaao-oco-essiico-tanganyika/#entry550987

Υπάρχει αυτό το λινκ με ψάρια που βρίσκουμε σχετικά συχνά στην χώρα μας, αλλά όχι οτι περιορίζονται οι επιλογές σου μόνο εκεί.... ;)

Θα μιλήσουμε στην πορεία πιο συγκεκριμένα..

Αφρικάνοι μην τον λυπάστε... ΒΑΡΑΤΕ! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες λοιπον! το αθρο τα λεει ολα! αναμενουμε!

Link to comment
Share on other sites

Βρε αληταραδες το ηξερα οτι θα γινοταν αυτο!Ομως για να μαθετε εχω ηδη ενα φυτεμενο (dry start) και αλλο ενα που ειναι στα σκαρια,οπωτε δεν υπαρχει προδοσια! αχαχαχαχααχαχαχαχα :P

Το εχω διαβασει το λινκ με τις συνθεσεις για μικρα ενυδρεια αλλα δεν μπορω να διαλεξω ακομα,μ αρεσουν σχεδον ολα.:P

Μ αυτα τα ψαρια θα χρειαστω και πετρες και κελυφοι?

Για κυκλοφορητη εγραψα γιατι το φιλτρο εχει ονομαστικη ροη 480λ/ω,ειναι καλα για τα λιτρα μου?Αν οχι δεν θα με χαλαγε να βαλω μια μικρη τουρμπινα.

Επισης η fluval δεν εχει spray bar αλλα εγω θα αλλαξω τα λαστιχα του με eheim οπωτε θα βαλω και spray bar .

Link to comment
Share on other sites

Βρε αληταραδες το ηξερα οτι θα γινοταν αυτο!Ομως για να μαθετε εχω ηδη ενα φυτεμενο (dry start) και αλλο ενα που ειναι στα σκαρια,οπωτε δεν υπαρχει προδοσια! αχαχαχαχααχαχαχαχα :P

Το εχω διαβασει το λινκ με τις συνθεσεις για μικρα ενυδρεια αλλα δεν μπορω να διαλεξω ακομα,μ αρεσουν σχεδον ολα. :P

Μ αυτα τα ψαρια θα χρειαστω και πετρες και κελυφοι?Κελυφη μονο Κωστα.Ισως και μια δυο πετρες για το ξεκαρφωμα

Για κυκλοφορητη εγραψα γιατι το φιλτρο εχει ονομαστικη ροη 480λ/ω,ειναι καλα για τα λιτρα μου?Αν οχι δεν θα με χαλαγε να βαλω μια μικρη τουρμπινα.Ποσο βιολογικο υλικο χωραει το φιλτρο;

Επισης η fluval δεν εχει spray bar αλλα εγω θα αλλαξω τα λαστιχα του με eheim οπωτε θα βαλω και spray bar .

Link to comment
Share on other sites

Στρατο χωραει 3 λιτρα βιολογικο,εχει 3 καλαθια μεσα.

Μονο κελυφη ε?Θα μπου αρεσε να κανω και ενα νταμαρακι στη μια πλευρα. :P

Link to comment
Share on other sites

Στρατο χωραει 3 λιτρα βιολογικο,εχει 3 καλαθια μεσα.

Μονο κελυφη ε?Θα μπου αρεσε να κανω και ενα νταμαρακι στη μια πλευρα. :P

Με τοσο βιολογικο εισαι μια χαρα.Πολυ ροη δε θελουν τα οσελατους,οπως δε θελουν και νταμαρι κρυψωνες.Οι κρυψωνες ειναι τα κοχυλια τους.Κι αυτα δεν χρειαζονται τοσα πολλα οπως στα μουλτι.

Βαλτα και θα παθεις πλακα απο τις συμπεριφορες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω τωρα κατι,επειδη μου αρεσουν πολυ και τα Julidochromis transcriptus,θα μπορουσα να βαλω ενα ζευγαρι απο αυτα και ενα χαρεμι neolamprologus ocellatus η δεν παιζει στο μηκος μου? :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις.Αλλα μη γεμισεις πετρα και μπουκωσεις το ενυδρειο.Αν κι εγω θα εβαζα μονο οσελατους.

Επισης τα τζουλι θα πρεπει να βρεις απ'ευθειας ζευγαρι.

Link to comment
Share on other sites

χχχμμμμμ....τωρα με βαζεις σε σκεψεις..

Ενας αλλος συνδιασμος που μου αρεσει ειναι ζευγαρι απο Julidochromis transcriptus και χαρέμι Α.Compressiceps "shell"

Link to comment
Share on other sites

Oσο θα ψαχνεις θα βρισκεις,και ολα θα σου αρεσουν χαχαχαχααααααα

Το θεμα ειναι να αποφασισεις.

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ πωπω πολυ μπερδεμα ρε συ..δεν μπορω να αποφασισω.:P

Καλα,κατσε να κανω τις πρωτες κινησεις που πρεπει να γινουν και βλεπουμε για τα ψαρακια.

Πες μου ομως κατι για να ξερω,απο αυτα τα ψαρακια ποια θελουν πετρες?Κανενα?Για να ξερω να μαζεψω πετρες αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,θα κανονισω να παω μια βολτα σε μια παραλια να μαζεψω μερικες μαυρες πετρες να τις εχω καβατζα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,θα κανονισω να παω μια βολτα σε μια παραλια να μαζεψω μερικες μαυρες πετρες να τις εχω καβατζα. :)

Αυτό σημαίνει οτι ρίχνεις μαύρη πέτρα στο φυτεμενο; Χαχαχαχαχαχα!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε,ουτε καν,το ενα φυτεμενο υπαρχει και το αλλο ερχετε.Απλα επειδη δεν παιζουν λεφτα,τα φυτεμενα ειναι μικρα και το 100αρι θα γινει Τανγκανικα που θελει σχετικα λιγοτερα λεφτα απο ενα φυτεμενο.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!!!Ολα τα ψαρια που εχεις κατα νου ειναι ωραια!!Αν βαλεις καλβους ξεχνας τις γεννες(αν σε ενδιαφερουν)απο τα υπολοιπα ψαρια που θα εχεις μεσα!!!Δεν αφηνουν τιποτα,ουτε για δειγμα!!!! :bigemo_harabe_net-112: !!!!Τα τζουλι θελουν πετρες και καλα θαμενες γιατι ριχνουν πολυ σκαψιμο!!!!Οταν ειναι στην φαση που μεγαλωνουν τα μικρα τους μπορει να μην τα δεις και για καμια βδομαδα μην σου πω και παραπανω!!!Επισης σε αυτη την φαση γινονται πολυ επιθετικα!!!!!!!!!!!Αν παντως σε ενδιαφερουν τα τζουλι και καταληξης σε αυτα,εχω ενα ζευγαρακι για πουλημα!!!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες,ακομα δεν εχω καταληξει τι ψαρακια θα βαλω.

Οταν ειμαι ετοιμος,αν τα εχεις ακομα θα σου στειλω πμ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...