Jump to content

Nemo_Nick Reef


nemo_nick

Recommended Posts

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια! Υπαρχει οντως φιλμ στην αριστερη πλευρα το οποιο δεν μπορω να εξαφανισω χωρις να ρουφαει φυσαλιδες ο κυκλοφορητης οποτε το αφησα. Δυστυχως η διαταξη του βραχου και τα μεγαλωμενα κοραλλια δεν επιτρεπουν το να βαλω τους κυκλοφορητες ακριβως απεναντι τον ενα απο τον αλλο οπως θα ηθελα, και η μικρη γωνια που κανει η ροη επιτρεπει αυτο το φιλμ. Σιγουρα οι πιο εμπειροι θα το εχετε παρατηρησει αυτο το προβλημα, η αναπτυξη των κοραλλιων να κοβει τη ροη και να πρεπει να γινει αντισταθμιση.

Ο trigger ειναι niger trigger, περιγραφεται ετσι κι ετσι reef safe (κυριως μπορει να χτυπησει ασπονδυλα και οχι τοσο κοραλλια). Παντως επειδη το ηθελα χρονια αυτο το ψαρι το ρισκαρα και μεχρι στιγμης ειναι αψογος με ολα. Βεβαια η μονη γαριδα που εχω ειναι μεγαλυτερη απο αυτον χεχε και δυστυχως δε ρισκαρω να βαλω clam που επισης θα μου αρεσε. Καθε τοσο τον εβλεπα με ασπρους λεκεδες στο μετωπο που εφευγαν πολυ γρηγορα και εσπαγα το κεφαλι μου να βρω τι ηταν (δεν εμοιαζαν με αρρωστια) μεχρι που τον ειδα να πηδαει και να κουτουλαει το πλαστικο του φωτιστικου (και να πεις οτι δεν τον ταιζω...). Οποτε αν το σκεφτει κανεις να παρει τετοιο ψαρι ας το εχει υποψιν και αυτο.

Οντως ο βραχος φαινεται σχετικα λιγο και το καλυτερο, σε οχι μικρο ποσοστο ειναι νεκρωμενο κοραλλι. Τωρα που ειδα σε μικρογραφια πως δημιουργειται το live rock, εντυπωσιαζομαι ακομα περισσοτερο με τα τεραστια κομματια που υπαρχουν στη φυση...και παρα τα ψαρια που τρωνε κοραλλια στον ωκεανο!

Link to comment
Share on other sites

προσθηκη μεγάλης ποσοτητας siporax με παθητικη και ενεργητικη ροη (μισα και μισα) σε DIY φιλτρο. Λοιπον τα ειχα δοκιμασει και παλιοτερα και αν και δεν ειναι συνηθισμενα για θαλασσινο μου κρατανε 0 νιτρικα και <0,03 φωσφορικα με μεγαλα ταισματα (pellets καθε μερα και κατεψυγμενο πολυ συχνα, μερικες περιοδους καθημερινα).

Η εικονα σε σχεση με περισυ ειναι τελειως διαφορετικη...προς το καλυτερο, τρομερα χρωμματα και αν τα ξεκινησες απο μικρα η αναπτυξη ειναι απλα απιστευτη. Μου κανει πολυ εντυπωση αυτο που εγραψες ομως, πως εξηγεις οτι το siporax σου κραταει χαμηλα τα νιτρικα και φοσφωρικα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και φυσικο το αποτέλεσμα που εχεις. Δεν θελει τοσο κόπο, θελει τροπο για να δείξει φυσικο και γεμάτο ενα συστημα. Αλλιως λέγεται υπομονη :)

Ωραιο το ενυδρειο σου, να το χαιρεσε και κανε update ποιο συχνά, μας αρέσουν :P:jig::D

Link to comment
Share on other sites

Η εικονα σε σχεση με περισυ ειναι τελειως διαφορετικη...προς το καλυτερο, τρομερα χρωμματα και αν τα ξεκινησες απο μικρα η αναπτυξη ειναι απλα απιστευτη. Μου κανει πολυ εντυπωση αυτο που εγραψες ομως, πως εξηγεις οτι το siporax σου κραταει χαμηλα τα νιτρικα και φοσφωρικα?

Οντως, το εχω παρατηρησει και εγω...αρκετα μεγαλη αναπτυξη και χρωματα. Παντως για να μην ευλογω πολυ τα γενια μου προκειται για σχετικα εύκολα SPS που αναπτυσσονται ουτως ή αλλως γρηγορα. Τα χρωματα ομόρφυναν οταν εβγαλα τα biopellets οποτε έγιναν λιγότερο "ξεπλυμενα" ("παστελ" το λενε καποιοι, μη βαρατε οσοι εχετε biopellets :angel: ) και οι 6Χ54 λαμπες ΑΤΙ. Ίσως να παιζει και κατι αλλο που το σκεφτομαι καμια φορα αλλα δεν μπορω να το αποδειξω...σχεδον όλα μου τα κοράλλια ειναι καλλιεργειας, φραγκς απο συνχομπιστες ή εμπορικες καλλιεργειες. Λετε να εγκλιματιζονται ευκολότερα στο ενυδρειο? Δεν ξερω.

Ως προς το σιποραξ, βασικα η εταιρεια λεει οτι κανει για αεροβιο αλλα και αναεροβιο μεταβολισμο. Εχω πολυ μεγαλη ποσοτητα για τα λιτρα μου (καπου 8 λιτρα υλικο) σε παθητικη και ενεργητικη ροη. Πιο πριν ειχα live rock κομματακια σε αναλογη ποσοτητα. αλλα σε παθητικη ροη, επισης χωρις προβλημα. Γιατι αλλαξα? Τωρα να πω την αληθεια δεν θυμαμαι αλλα καποια δικαιολογια θα ειχα βρει στο μυαλο μου, το κανω παντα οταν με τρωνε τα χερια μου χεχε.

Ωραιο και φυσικο το αποτέλεσμα που εχεις. Δεν θελει τοσο κόπο, θελει τροπο για να δείξει φυσικο και γεμάτο ενα συστημα. Αλλιως λέγεται υπομονη :)

Ωραιο το ενυδρειο σου, να το χαιρεσε και κανε update ποιο συχνά, μας αρέσουν :P:jig::D

Ευχαριστω πολυ! Ειπες με μια λεξη αυτο που εννοω σε ολα τα παραπανω κατεβατα, υπομονη, φτιαξε σωστα ενα συστημα, βαλε τους σωστους οργανισμούς, κανε ρουτινα τα σωστα πραγματα και αφησε τα χερια απεξω! Απο καποιο σημειο και μετα παει μονο του.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει αλλαγη στο φωτισμο ή ξεκινησες με τις 6χ54;; Γιατι οπως το αναφερεις φενεται σαν να αλλαξες σε 6χ54. Εαν ναι τι ειχες πριν και πριν ποσο καιρο εκανες τις αλλαγη;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει αλλαγη στο φωτισμο ή ξεκινησες με τις 6χ54;; Γιατι οπως το αναφερεις φενεται σαν να αλλαξες σε 6χ54. Εαν ναι τι ειχες πριν και πριν ποσο καιρο εκανες τις αλλαγη;;

Ειχα τις 2Χ54 Τ5 στο μαμισιο καπακι του Ριο 240 + εξτρα 2Χ39 ιδιοκατασκευη. Μεγαλωναν και τοτε τα κοραλλια (με οχι πολυ μικροτερο ρυθμο παρα τα λιγα βατ) αλλα προφανως δεν μπορουσα να παιξω τοσο πολυ με το φασμα και τα χρωματα ηταν ενα σκαλι κατω (μην ξεχνατε οτι τα ενυδρεια της juwel δεν παιρνουν τις κλασσικες λαμπες αλλα μονο τις δικες τους οποτε δεν ειχα και επιλογες στο φασμα για τις 2Χ54). Η αλλαγη εγινε πριν ενα χρονο και κατι.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε να το χαιρεσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Τρομερο ενυδρειο!!

το trigger δεν σου πειραζει τα κοραλια?

Το scatophagus , πως το βλεπεις , παει καλα

με τα αλλα ?

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τις 2Χ54 Τ5 στο μαμισιο καπακι του Ριο 240 + εξτρα 2Χ39 ιδιοκατασκευη. Μεγαλωναν και τοτε τα κοραλλια (με οχι πολυ μικροτερο ρυθμο παρα τα λιγα βατ) αλλα προφανως δεν μπορουσα να παιξω τοσο πολυ με το φασμα και τα χρωματα ηταν ενα σκαλι κατω (μην ξεχνατε οτι τα ενυδρεια της juwel δεν παιρνουν τις κλασσικες λαμπες αλλα μονο τις δικες τους οποτε δεν ειχα και επιλογες στο φασμα για τις 2Χ54). Η αλλαγη εγινε πριν ενα χρονο και κατι.

Φαίνεται ότι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά με το φωτισμό. Μπράβο!

Ποιές λάμπες της ΑΤΙ έβαλες και με τι σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε όλους!

Τρομερο ενυδρειο νικο!
Μπραβο σου που τα εκανες ολα θηρια!
Εχεις συο μυαλο σου τιποτα αλλαγες;

Ευχαριστω, απλα τα κοιταζα και αυτα μεγαλωναν τα ατιμα χεχε!

Αλλαγες στο aquascaping δεν εχω στο νου μου αν και προβλεπω να γινονται απο μονες τους διοτι οσο μεγαλωνουν τα κοραλλια και ακουμπουν το ενα το αλλο νεκρωνονται τοπικα και καμια φορα σπανε, οποτε πρεπει να τα τοποθετησω αλλου. Ως προς τον εξοπλισμο ολα δουλευουν ρολοι με ελαχιστη συντηρηση οποτε αν δεν χαλασει κατι δεν πειραζω τιποτα.

Τρομερο ενυδρειο!!

το trigger δεν σου πειραζει τα κοραλια?

Το scatophagus , πως το βλεπεις , παει καλα

με τα αλλα ?

Το τριγκερ ειναι τυπος και υπογραμμος ως προς τα κοραλλια. Ευτυχως γιατι αυτη τη στιγμη ειναι απολυτως αδυνατον να πιασω καποιο ψαρι αν χρειαστει (δεν χωραει ουτε το χερι μου καλα καλα μεσα). Τρωει σαν τρελο κατεψυγμενο και pellets και δεν ενοχλει ουτε τα ασπονδυλα, που το ειχα μια εγνοια οταν το πηρα. Επισης δεν ενοχλει ουτε τα αλλα ψαρια με εξαιρεση το scatophagus, απο το οποιο εκοβε παλια που και που κομματια απο την ουρα. Μεγαλωνοντας ομως το τελευταιο του εριξε καμια δυο κουτουλιες και περιοριστηκε το φαινομενο. Το scatophagus αγνοει τελειως τα αλλα ψαρια και τα κοραλλια και κανει πολυ καλη δουλεια, αλλα ειναι τελειως ασχημοπαπο εκει μεσα.

Φαίνεται ότι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά με το φωτισμό. Μπράβο!

Ποιές λάμπες της ΑΤΙ έβαλες και με τι σειρά?

Ευχαριστω, ο φωτισμος (αλλαγη λαμπων πριν ενα μηνα) ειναι ενα ελαχιστο ποιο μπλε απ'οτι θα ηθελα αλλα αυτες τις λαμπες ειχα απο πριν και δεν ηθελα να αγορασω αλλες. Ειναι απο μπρος προς τα πισω coral+, aquablue special, blue+, aquablue special, coral+, blue+

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που το ένα δεν δοκιμάζει κοραλια

και το άλλο δεν έχει πρόβλημα με τα άλλα ψάρια

και τα κοραλια

Καλό είναι όμως να έχεις το νου σου , ποτέ δεν ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...