Jump to content

Στήσιμο Ενυδρείου Για Μονομάχο


fenryr83

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι ο Σπύρος 30 ετών και νέος στο ενυδρείο.
Εδώ και αρκετές μέρες διαβάζω το φόρουμ με σκοπό να σχεδιάσω ένα μικρό ενυδρείο για Μονομάχο, και μου έχουν δημιουργηθεί μερικές ερωτήσεις σχετικά με την εγκατάσταση κ.ο.κ. Πραγματικά θαυμάζω την δουλειά και την ενημέρωση που έχετε για τα μέλη του φόρουμ και προτιμώ να απευθυνθώ εδώ από το να απευθυνθώ σε ένα πετσοπ (όχι οτι όλα είναι χάλια αλλά όταν ενέχουν οικονομικό συμφέρον δεν μπορείς να είσαι και 100% σίγουρος για την εγκυρότητα...).

 

Καταρχάς λοιπόν θέλω να ξεκινήσω με 30 λτ. γυάλα (όχι στρογγυλή), που πιστεύω οτι είναι επαρκής χώρος κρίνοντας από τα ποστ εδώ αλλά και από το χώρο/πόρους που διαθέτω.

 

-Για φίλτρανση είμαι σε δίλλημα ως προς το κρεμαστό ή εσωτερικό φίλτρο, δεδομένου οτι χρειάζομαι χαμηλό ρεύμα.

-Θερμαντικά μέσα: 50w υποβρύχιος θερμοστάτης είναι επαρκές? 

 

Σχεδιάζω να το κάνω επαρκώς φυτεμένο για τα "γούστα" του είδους αλλά χωρίς να θυμίζει ζούγκλα  :P , και η σύνθεση από φυτάκια που σκέφτομαι (δεδομένου οτι δεν αντέχω το έξοδο CO2) είναι: 

www.aquazone.gr/forums/topic/83409-egeria-densa για πλάτη

www.aquazone.gr/forums/topic/86510-hygrophila-corymbosa-siamensis-53b/ Μέση

www.aquazone.gr/forums/topic/83327-eleocharis-parvula/ Μπροστά 

 

Σκεφτόμουν και για αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/90153-hygrophila-polysperma-%E2%80%9Crosanervig%E2%80%9D/ ανάμεσα στα Εγκέρια να σπάει το πολύ πράσινο αλλά θέλω κ την γνώμη σας.

 

Από κει και πέρα τι λάμπες πιστεύται οτι θα χρειαστούν? Υπόστρωμα ή όχι?

Κάπου διάβασα για άμμο από μάντρα οικοδομών. Δεδομένου οτι μένω πολύ κοντά σε μια, για τι άμμο τους ρωτάω αν έχουν? 

 

Τέλος και μετά από αρκετό καιρό που θέλω να βάλω το ένζωο υλικό, και επειδή είμαι λίγο επιλεκτικός στο θέμα ψαριού (πρέπει όπωσδήποτε να είναι Crowntail γιατί punks not dead...) δεδομένης της σύνθεσης, γαρίδα ή σαλιγκάρι παρέα του?

 

Τονίζω οτι δεν βιάζομαι καθόλου (και να ήθελα δεν μπορώ λόγω οικονομικών υποχρεώσεων) οπότε χαρτί, μολύβι για αρχή και αργά βήματα σε αγορές. Γνωρίζω οτι μπορεί να μην μπορώ να προσφέρω τον απόλυτο βιότοπο για το είδος αλλά θέλω όσο αυτό είναι εφικτό να μπορώ να έχω ένα υγιές και ευτυχισμένο κατοικίδιο σε ένα εξίσου υγιές περιβάλλον. 

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας και καλη αρχη!

Ειναι πολυ καλο που εχεις ξεκινησει διαβασμα πριν καν αποκτησεις ενυδρειο γιατι ετσι θα αποφυγεις και τα λαθη που θα επιβαρυνουν την τσεπη σου.

Τα λιτρα που σκεφτεσαι ειναι μια χαρα για μονομαχο.

Παμε στις ερωτησεις σου τωρα.

Εγω για φιλτρο θα επαιρνα ενα κρεμαστο,δεν πιανει χωρο μεσα στο ενυδρειο και ειναι και πιο ευκολο στον καθαρισμο του.

Τα φυτα που διαλεξες ειναι καλα αν και η eleocharis ειναι λιγο περιεργο φυτο και θελει φως και co2 για να ξεκινησει να αναπτυσσετε.

Απο φως θελεις τουλαχιστον 15 βατ συνολο,εκει τι θα κανεις?Θα εχει καπακι το ενυδρειο?Κανονικα πρεπει να εχει γιατι οι μονομαχοι πηδουν και αν δεν εχεις καπακι μπορει να τον βρεις εξω..

Αμμο μπορεις να παρεις απο μαντρα αρκει να μην ειναι ασβεστολυθικη.

Υποστρωμα δεν χρειαζεσαι μ αυτα τα φυτα που εχεις διαλεξει,βεβαια αμμο με υποστρωμα ετσι και αλλιως δεν βαζουμε γιατι μετα εχουμε προβληματα.

Για συγκατοικους μπορεις να βαλεις καποιο σαλιγκαρι και γαριδες θα μπορουσες αρκει να στο επιτρεψει ο μονομαχος σου,μπορει να τις κανει και γευμα..

Ριξε μια ματια και εδω και ειδικα στον κυκλο του αζωτου που ειναι το σημαντικοτερο κομματι του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Καπάκι σίγουρα θα έχω, είτε diy είτε έτοιμο. Για άμμο τί ζητάω?

Τώρα για φωτισμό, τι θα πρότεινες? γιατί με το μήκος του 30λιτρου δεν ξέρω τι με παίρνει να βάλω για μέσα στο καπάκι....

Το μελέτησα τον κύκλο και ούτως ή άλλως είπαμε δεν βιάζομαι για να μπεί το ψάρι μέσα οπότε κ 2 μήνες να του πάρει δεν μας χαλάει...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες κι απο μενα!

Να σε ρωτησω πρωτα εγω κατι, την γυαλα την εχεις αγορασει; Εγω θα προτεινα μιας και ειναι πολυ μικρη η διαφορα να πας σε 60αρι ενυδρειο.

Αμμο θα ζητησεις χαλαζιακη οποιουδηποτε χρωματος ( μαυρο, μπεζ, ασπρο )

Αν το ενυδρειο εχει καπακι για να βαλεις κρεμαστο φιλτρο ισως να χρειαστει να να κοψεις το καπακι. Βεβαιωσου οτι θες να το κανεις αυτο πριν κανεις την αγορα!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες.

μιας και θα το κάνεις diy από ότι κατάλαβα.....

θα σου πρότεινα και εγώ ένα εξηντάρι με σαμπ στην πλάτη.

το κόστος αστεία μικρότερο....πολύ περισσότερες επιλογές και ποιό όμορφο μιας και όλα θα είναι στο νσαμπ και εσύ θα βλέπεις μόνο το βιοτοπό σου

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως ηρθες κι απο μενα!

Να σε ρωτησω πρωτα εγω κατι, την γυαλα την εχεις αγορασει; Εγω θα προτεινα μιας και ειναι πολυ μικρη η διαφορα να πας σε 60αρι ενυδρειο.

Αμμο θα ζητησεις χαλαζιακη οποιουδηποτε χρωματος ( μαυρο, μπεζ, ασπρο )

Αν το ενυδρειο εχει καπακι για να βαλεις κρεμαστο φιλτρο ισως να χρειαστει να να κοψεις το καπακι. Βεβαιωσου οτι θες να το κανεις αυτο πριν κανεις την αγορα!

Όχι, ουσιαστικά δεν έχω κάνει καμμιά αγορά προς το παρών. Δεν θέλω να ξεκινήσω στα τυφλά οπότε περιμένω να καταλήξω πρώτα.

Το έχω σκεφτεί το κόψιμο για το καπάκι, πιστεύω ότι με μια σέγα χειρός που έχω θα μπορέσω να το κάνω. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου απλά όσο το δυνατόν λιγότερες επεμβάσεις πιστεύω ότι εξαλείφουν μελλοντικά προβλήματα...

καλώς ήρθες.

μιας και θα το κάνεις diy από ότι κατάλαβα.....

θα σου πρότεινα και εγώ ένα εξηντάρι με σαμπ στην πλάτη.

το κόστος αστεία μικρότερο....πολύ περισσότερες επιλογές και ποιό όμορφο μιας και όλα θα είναι στο νσαμπ και εσύ θα βλέπεις μόνο το βιοτοπό σου

Καλό μου ακούγεται αλλά αν θές, επειδή δεν έχω ιδέα από το σχεδιασμό του σαμπ, ένα προσχέδιο και τί χρειάζομαι για την λειτουργία του θα ήταν μια μεγάλη βοήθεια.

60αρα γυάλα με χαμηλό κόστος ποιά προτείνεται?

Είδα οτι μπορώ να βρώ Τ5 λάμπες στα 29 εκατοστα, με 8 βατ ισχύ. με ένα μπαλάστ για 2 λάμπες, με σηκώνει στα 16 βατ, οπότε θα είναι επαρκές για τα 30 λίτρα. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στις αγγελιες μας, πουλανε αρκετα ενυδρεια ετοιμα! Αλλα και τα καταστηματα που εχουν βημα εδω εχουν καλες προσφορες!

Εσυ ποσα χρηματα διαθετεις πανω κατω;

Οπως το πες, οσο λιγοτερες επεμβασεις τοσο το καλυτερο!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω συγκεκριμένο ποσό στο μυαλό μου, υπολόγιζα 80-100 ευρώ χωρίς το έμβιο υλικό (ψάρι + φυτά + ασπόνδυλα) αλλά από την στιγμή που όπως είπα δεν με βιάζει κάτι ίσως να μπορούσα να το τραβήξω λίγο παραπάνω σε βάθος χρόνου... απλά οι ενδοιασμοί μου για 60αρι είναι ότι θα χρειαστώ βάση και εκεί πάμε σε κάπως μεγαλύτερα έξοδα....

Link to comment
Share on other sites

Το 30αρι που θα το εβαζες?

Παντως κατα καιρους μπορεις να βρεις πολυ καλες ευκαιριες στις αγγελιες μας,ριχνε καμια ματια και εκει.:)

Link to comment
Share on other sites

Το 30αρι θα πάει/πήγαινε σε ένα έπιπλο τηλεόρασης παλιό που έχω ( κρατούσε CRT μεγάλη δεν θα κωλόσει στα 30 λίτρα νερού χεχεχε.

Ναι κάποιες αγγελίες με ενδιέφεραν κ θα επικοινωνήσω με τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε Σπύρο στο aquazone!

Ένα 30λιτρο ενυδρείο είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις με έναν μονομάχο και να πειραματιστείς με φυτά, αρκεί να μη σου μπει η ιδέα να πας σύντομα και σε άλλα ψαράκια. Και λέω σύντομα γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος, πως μετά από κάποιο διάστημα παραμονής στο χόμπι, θα αρχίσεις να ψάχνεις και για άλλα ψάρια.

Τα περισσότερα που ρώτησες, απαντήθηκαν πιο πάνω. Απλά να προσθέσω πως σε ενυδρεία που βρίσκονται σε χώρους με θερμοκρασία δωματίου, αρκεί 1 watt για κάθε 1 λίτρο νερού.

Σε ένα μικρό ενυδρείο σαν το δικό σου επέλεξε με προσοχή τι και πόσα φυτά θα βάλεις, ώστε να μη μπουκωσει.

Έχω μια ένσταση για την hygrophylla. Αν βρει καλες συνθήκες, θα γινει σχετικά μεγάλη και ιδιαίτερα φουντωτη. Δλδ θα πνίξει κάποια στιγμή το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες και μονομάχος είναι ένας συνδυασμός με υψηλό ρίσκο. Εγώ δε θα τον προτεινα. Κάθε μονομάχος, αλλά και πολλά ειδη ψαριών, έχει την δική του συμπεριφορά. Άλλοι είναι επιθετικοί με τις γαρίδες και άλλοι τις ανέχονται τουλάχιστο προσωρινά. Το πιο πιθανό πάντως είναι κάποια στιγμή να τις δουνως γεύμα. Με κάποιο σαλιγκάρι το πιθανότερο είναι να μην έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις όντως δίκιο για την hygrophilla, μου διέφυγε το ύψος που αναπτύσσει και όντως θα το πνίξει το ενυδρείο.... ίσως ένα http://www.aquazone.gr/forums/topic/83298-microsorum-pteropus/ με την προσθήκη μιάς μικρής ρίζας να του πάει στην θέση του άλλου... Όσο για τις γαρίδες, μάλλον θα πάω σε ένα σαλιγκάρι γιατί όσο καλόμαθημένο και να τον έχω το μονομάχο, είναι ακριβό μενού για να του το παρέχω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κάλος όρισες φιλε,,,δες εδω μια και δεν ξερεις απο μαγαζια , http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=13&show=grid εδω θα βρεις τα παντα που εχουν σχεση μετα ενυδρεια σε πολυ καλες τιμες.

Οσο για τον μονομαχο να ξερεις οτι θελει και κανενα ξυλο μεσα ,,μοπανι η κανενα redmour και κανενα φύλο καταπα συγουρα ,,μιας και θελει χαμηλο ph.

Μη βαλεις γαριδες ειναι η τροφη του,,,,βαλε κανενα σαλιγκαρι μονο.

Όσο ποιο πολλα λιτρα εχει τοσο το καλυτερο,,,για φιλτρο βαλε ενα εσωτερικό,,,εκτος και αν βρεις ενυδρειο με bioxox κουτι στην πλατη.

Και να ξερεις ο μονομαχος δεν θελει πολυ κυκλοφορία νερου μιας και δεν κολυμπάει συχνα .

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα κανεις την δουλεια σου και με ενα κρεμαστο φιλτρακι που θα ειναι και πιο ευκολο στο καθαρισμα.

Οσον αφορα το χαμηλο ph,μια χαρα θα ειναι και με νερο βρυσης,ειχα μονομαχο σε 15 λιτρα με νερο βρυσης για 4 χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή αρχή σου εύχομαι!

Για το microsorium pteropus που σε ενδιαφέρει να ξέρεις ότι βγαίνει και σε μίνι! Όπως σου είπαν και πιο πάνω ο μονομάχος δεν θέλει δυνατή ροή στο φίλτρο, γιατί τον ενοχλεί και τον δυσκολεύει στην κολύμβηση. (ο δικός μου πάντως κολυμπάει αρκετά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...