Jump to content

Nano Reef 100 Λιτρα Ξεκινημα


giannispopi

Recommended Posts

γιατι βαζουμε αντιστροφο φωτισμο>>??

Υπάρχει και αυτός ο τρόπος, ετσι βοηθάς να σταθεροποιείται το ph.

Αλλα γνώμη μου, θα έλεγα να το εχεις συνέχεια ανοιχτό για να αποροφήσει καλύτερα νιτρικά και φωσφορικά. Τουλάχιστον εγω ετσι την ειχα παλιά και ειχα δει διαφορά.

παντως, οντως ταίζεις λίγο, όσμωση εχεις...τι να πω...τo σκιμμερ;

Link to comment
Share on other sites

το σκιμερ δεν ειναι και τιποτα το φοβερο αλλα βγαζει αφρο...

τι να κανω ρε γαμωτο... τα κοραλλια και τα ψαρια παντος φαινονται καλα,...

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσο καιρο λέτε να αρχίσει να κάνει δουλεια;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

σε 2 3 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Απο κυκλοφορια πως εισαι;;

εχω μια tunze 1600litra και εναν κινεζικο κυκλοφορητη 600λιτρα...

επισης και 600λιτρα κυκλοφορια απο το φιλτρο πλατης

Link to comment
Share on other sites

το σκιμερ δεν ειναι και τιποτα το φοβερο αλλα βγαζει αφρο...

τι να κανω ρε γαμωτο... τα κοραλλια και τα ψαρια παντος φαινονται καλα,...

Τα κοράλια ( τα lps ) σιγουρα πανε καλα αφου το νερό ειναι γεματο θρεπτικα, ιδιως αν εχεις καμια xenia θα κανει παρτι.

Το θεμα ειναι ομως και οι άλγες που βρίσκουν τροφή και δεν φευγουν.

Παίξε και με την κυκλοφορία, να σιγουρευτής οτι εχεις καλη ροή στα κοράλια και στο βράχο.

Δες αν εχεις detritus ( "βρωμια" δηλαδή) στα βράχια ή στον αραγωνίτη, σε σημεία που δεν υπάρχει καλή κυκλοφορία, βαλε και το skimmer να δουλεύει στο full..

Πάντως δεν είναι και τοσο τρομερό θεμα για να σε αγχώνει, αφου δεν ξεπερνάει το 50. Και η chaeto θα βοηθήσει να ισσοροπήσουν.

Μάλλον το ενυδρείο δεν εχει ισοροπησει γιατι ειναι καινούργιο ακομα.

Κι εγω στην αρχή τόσο ειχα πανω-κατω και σιγα-σιγα οσο πρόσθετα κοράλλια και ειχα και τη chaeto έπεσαν.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια απορεια τωρα που ανεβαινει η θερμοκρασια...

ποια ειναι η μεγιστη θερμοκρασια που επιτρεπετε στο θαλασσινο και που εχετε ρυθμισμενους τους κοντρολερ σας?/

εγω στο γλυκο το αφηνω στις ζεστες μεχρι 28 ταβανι...

Link to comment
Share on other sites

??????

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος μεχρι 27, αλλα εγω το εχω σταθερα 26.5 οπως και τον χειμωνα....

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 27 βαθμούς

Αν σου ανεβαίνει πιο ψηλά

Αγοράσω ανεμιστηρακι

Link to comment
Share on other sites

εχω απο ολα....απλα δεν ειμαι σιγουρος ποσο ψηλα ειναι το ταβανι....

τωρα το εχω ρυθμισμενο 27-27.5.....

καλα ειναι η να το κατεβασω κιαλλο..

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου μικρή εμπειρία στο γλυκό νερό, λεει πως και στο ενυδρείο πρέπει να υπάρχουν εποχικές διακυμάνσεις στη θερμοκρασία

Προσπαθώ λοιπον να υπάρχει διαφορά μεταξύ της θερμοκρασίας πχ του μήνα Ιουλίου με αυτή του μήνα Δεκεμβρίου, πάντα εντός των ορίων των ειδών που φιλοξενώ

Νομίζω πως και στο αλμυρό νερό κάτι ανάλογο πρέπει να ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου μικρή εμπειρία στο γλυκό νερό, λεει πως και στο ενυδρείο πρέπει να υπάρχουν εποχικές διακυμάνσεις στη θερμοκρασία

Προσπαθώ λοιπον να υπάρχει διαφορά μεταξύ της θερμοκρασίας πχ του μήνα Ιουλίου με αυτή του μήνα Δεκεμβρίου, πάντα εντός των ορίων των ειδών που φιλοξενώ

Νομίζω πως και στο αλμυρό νερό κάτι ανάλογο πρέπει να ισχύει...

και εγω στο γλυκο με σκαλαρια εχω μεγιστο 28 βαθμους...

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου μικρή εμπειρία στο γλυκό νερό, λεει πως και στο ενυδρείο πρέπει να υπάρχουν εποχικές διακυμάνσεις στη θερμοκρασία

Προσπαθώ λοιπον να υπάρχει διαφορά μεταξύ της θερμοκρασίας πχ του μήνα Ιουλίου με αυτή του μήνα Δεκεμβρίου, πάντα εντός των ορίων των ειδών που φιλοξενώ

Νομίζω πως και στο αλμυρό νερό κάτι ανάλογο πρέπει να ισχύει...

Πολυ σωστο :thumbsu:

Δεν ξερω αν πρεπει να υπαρχουν οι διακυμανσεις για να προσφερουμε κατι στα ζωντανα μας αλλα σιγουρα δεν θα προκαλεσει κατι αρνητικο.

Προσωπικα χειμωνα παιζω 25-26 και καλοκαιρι 28-29

Παντως η υψηλοτερη θερμοκρασια στην οποια δουλεψε το ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα ειναι 29 βαθμοι.

Ειχα φτασει και 29,4(τουλαχιστον αυτο εδειχνε ο controller) αλλα ηταν μονο για 3-4 μερες και μερικες ωρες της ημερας.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστο :thumbsu:

Δεν ξερω αν πρεπει να υπαρχουν οι διακυμανσεις για να προσφερουμε κατι στα ζωντανα μας αλλα σιγουρα δεν θα προκαλεσει κατι αρνητικο.

Προσωπικα χειμωνα παιζω 25-26 και καλοκαιρι 28-29

Παντως η υψηλοτερη θερμοκρασια στην οποια δουλεψε το ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα ειναι 29 βαθμοι.

Ειχα φτασει και 29,4(τουλαχιστον αυτο εδειχνε ο controller) αλλα ηταν μονο για 3-4 μερες και μερικες ωρες της ημερας.

Ακριβως μια απο τα ιδια.....

Με το μονο ενυδρειο που δεν ειχα αγχος ηταν οι δισκοι, δεν ειχα και μονωση βεβαια τοτε και χτυπαγε 32+

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η απορια μου ειναι αλλη...

Οταν ανεβενει η θερμοκρασια ο μεταβολισμος των ψαριων αυξανεται και αυτο τα κανει ειναι πιο ορεξατα και με μεγαλητερη αναπτυξη εφοσον υπαρχει η τροφη...

Με τα κοραλλια τι γινεται;; Συμβαινει το ιδιο;;;

Δορυ εαν βγαινω οφ τοπικ, εαν θελετε ανοιγουμε ενα θεμα να το συζητησουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η απορια μου ειναι αλλη...

Οταν ανεβενει η θερμοκρασια ο μεταβολισμος των ψαριων αυξανεται και αυτο τα κανει ειναι πιο ορεξατα και με μεγαλητερη αναπτυξη εφοσον υπαρχει η τροφη...

Με τα κοραλλια τι γινεται;; Συμβαινει το ιδιο;;;

Δορυ εαν βγαινω οφ τοπικ, εαν θελετε ανοιγουμε ενα θεμα να το συζητησουμε :)

όχι ρε και εμένα με ενδιαφέρει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστο :thumbsu:

Δεν ξερω αν πρεπει να υπαρχουν οι διακυμανσεις για να προσφερουμε κατι στα ζωντανα μας αλλα σιγουρα δεν θα προκαλεσει κατι αρνητικο.

Προσωπικα χειμωνα παιζω 25-26 και καλοκαιρι 28-29

Παντως η υψηλοτερη θερμοκρασια στην οποια δουλεψε το ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα ειναι 29 βαθμοι.

Ειχα φτασει και 29,4(τουλαχιστον αυτο εδειχνε ο controller) αλλα ηταν μονο για 3-4 μερες και μερικες ωρες της ημερας.

οπότε με 28 βαθμούς μέγιστο είμαι μια χαρα και στην θάλασσα ε;;;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατα την ταπεινη μου αποψη,ναι γιαννη!

Αρκει να μην αναβαινουμε αποτομα αλλά σταδιακα.

Δηλαδη να μην παμε απο τους 25 στους 28 μεσα σε λιγες ωρες :thumbsu:

Αγγελε μου,εχεις πολυ δικιο σε αυτο που λες.

Ειχα διαβασει ενα αρθρο πριν καποια χρονια,οτι οι υψηλες θερμοκρασιες ειναι πιο ευνοικες για τα κοραλια,σε πολλους τομεις των λειτουργιων τους.

Αυτο βεβαια αφορουσε μια μελετη στη φυση και οχι στα ενυδρεια.Και ειχε αναλυτικες πληροφοριες μονο για staghorn(sps).

Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι μπορει να ισχυει για τα ενυδρεια μας και αυτα που εχω παρατηρησει στα δικα μου κοραλια οταν ειμαι στους 28-29,ισως να συμβαινουν στο δικο μου ενυδρειο η' να ειναι στο μυαλο μου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ισχυει το ιδιο και για τα κοραλλια...

Αρα θα υπαρχει και μεγαλητερη καταναλωσει στοιχειων οπως ασβεστειο-μαγνησιο-kh κτλπ μακρο και μικρο στοιχεια....;

Επισης πια η διαφορα της φυσης με

Το ενυδρειο οσον αναφορα της θερμοκραδιας και την επιδρασεις της στον μεταβολησμο των οργανισμων;; Η αλλαγη ειναι μικροτερη, μεγαλητερη η δεν υπαρχει ισως;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Στη φυση,σε ενα βαθμο και για το συγκεκριμενο ειδος ναι κωστα :thumbsu:

Για τα υπολοιπα δεν ειχα διαβασει κατι οποτε δεν μπορω να παρω θεση.

Και το μονο στο οποιο εκανε αναφορα το αρθρο ηταν στον ρυθμο αναπτυξης του,οχι για χρωματα-spawning κτλ.

Λογικα ναι θα επιρρεαζονται και αυτες οι τιμες,ειδικα στα ενυδρεια μας(ΑΝ οντως θα ειχε τα ιδια αποτελεσματα και στο ενυδρειο).

Εδω λιγο παραπανω τροφη βρισκουν στην μορφη οργανικων,αμινοξεα κτλ η' ακομα και αν ανεβουν λιγο τα φωσφορικα απο 0 βλεπεις διαφορα στην τιμη π.χ του kh του ενυδρειου οσο εχουν τροφη μεγαλωνουν/καταναλωνουν.

Επισης στο υφαλο η ανοδος της θερμοκρασιας επιρρεαζει τοσους πολλους ακομα οργανισμους με τους οποιους τα κοραλια εχουν αλληλεπιδραση που τα επιρρεαζει και εμμεσα.

Ειναι τοσο μα τοσο πολυπλοκοι οργανισμοι τα κοραλια στη λειτουργια τους :jig:

Θεωρω παντως πως η εσκεμμενη ανοδος θερμοκρασιας(28-29 βαθμους) στα ενυδρεια μας, με βαση παντα την κατευθυνση οτι ευεργετει τα κοραλια,ειναι μηδαμινη/μηδενικη σε σχεση με τη φυση.

Εχουμε χαοτικες διαφορες σε αυτο το περιβαλλον σε σχεση με τον υφαλο.

Η ποσοτητα,η ποιοτητα,η συχνοτητα,η ποικιλια τροφης-η ροη και το φως που τους δινουμε ειναι τοοοοοοοσο μα τοοοοσο διαφορετικα που το τελευταιο πραγμα που θα εκανα προσωπικα για να παω το ενυδρειο μου ενα κλικ παραπανω,θα ηταν να ανεβασω επι τουτου/εσκεμμενα τη θερμοκρασια.

Προσωπικα αφηνω να ανεβει τοσο ψηλα η θερμοκρασια για λογους οικονομιας και γιατι το σπιτι γινεται φουρνος το καλοκαιρι :hot: ...και οχι για να τα δω να αναπτυσονται γρηγοροτερα :thumbsu:

Το ξεκαθαριζω αυτο για να μην νομιζουν και τα παιδια που μπορει να διαβασουν την κουβεντα πως εχουμε να κερδισουμε κατι με το ανεβασουμε εσκεμμενα τη θερμοκρασια.

Αλλο η φυση αλλο το ενυδρειο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αγγελος βρε, μας μπερδεψες;! Αυτος ειναι ομορφος και εχει σπιτι-αμαξι- και πολλα λιτρα :P

Δεν το συζηταω για εσκεμμενα, αλλα κανω την σκεψη, εαν για καποιο λογο(θες οικονομιας πχ) ανεβει η θεοκρασια και με αυτην αλλαξει ο μεταβολισμος των κοραλλιων, δεν θα επρεπε να εχουμε στον νου μας οτι η καταναλωσεις θα ειναι μεγαλητερες και για αυτον τον λογο να κανουμε τις απαραιτητες "ρυθμισεις" στο συστημα μας;; Εννοω δοαομετρικες-συχνοτητα και ειδος τροφης-εβδομαδιαια ισως συντηρησει-αλλαγες νερου κτλπ.....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα,ναι βρε αγγελε..σε βαφτισα ρε φιλε :angel:

Εχει λογικη αυτο που λες(αν θεωρησουμε πως οτι ισχυει στη φυση θα γινει και στο ενυδρειο) αλλα θεωρω πως σαν παραμετρος,ειναι το τελευταιο πραγμα το οποιο θα μπορουσε να προκαλεσει αλλαγη στις καταναλωσεις των κοραλιων.

Δεν νομιζω πως μπορει να το αλλαξει σε τοσο μεγαλο βαθμο ωστε να κανει απαραιτητες τις μετρησεις ' τις ρυθμισεις στις δοσομετρικες.

Τουλαχιστον δεν εχει συμβει στο δικο μου ενυδρειο.

Φυσικα οι συχνες μετρησεις νομιζω ειναι πολυ χρησιμες ανεξαρτητα απο τη θερμοκρασια και τα επιπεδα της :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...