Jump to content

νεοσ στο θαλασσινο μ


Recommended Posts

ειμαι καινουργιος στο forum και θα ηθελα να μαθω καποιες πληροφοριες για ενα reef που στρωνω 120λ.αυτο που θα ηθελα να μαθω για αρχη ειναι ποσο καιρο θα μου παρει να στρωθει και να πεσουν τα νιτριδια και η αμωνια? αν και απο αυτη δεν εχω πολυ.το ενυδρειο τρεχει 10μερες

φιλτρο fluval 304

σκιμερ της prizm για 300?λ

2 κυκλοφορητες maxi-jet 600 kai 1100

8κιλα ζωντανο βραχο ινδονησιας κουραρισμενο

10αραγωνιτη ζωντανο και 5 νεκρο

Link to comment
Share on other sites

περιμενω με αγωνια της πληροφοριες σας :rasp:

Link to comment
Share on other sites

φίλε Μάκη με το ΚΤΜ

..

καλωσόρισες στο aquazone και στο θαλασσινό νερό :rasp:

ο βράχος σου κάνει κουμάντο … αν όπως λες είναι κουραρισμένος. μετά από 10 μέρες δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα με αμμωνία , ΝΟ2..

τι μετρήσεις έχεις και με τι τεστ τις κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

επισης ξεχασα να πω οτι το νυδρειο ετρεχε για τρεις μερες μονο με τον αραγωνιτη και μετα μπηκε ο βραχος 5 κιλα και μετα απο τρεις μερες αλλα τρια

Link to comment
Share on other sites

Εισαι μεσα στα λογικα πλαισια...μην βιαζεσαι! Χρειαζεται υπομονη...

Ετσι και αλλιως και οταν πεσει η αμμωνια θα πρεπει να περιμενεις να πεσουν και τα νιτρωδη (ΝΟ2) και μετα θα πρεπει να σιγουρευτεις για την σταθεροτητα του συστηματος ενω παραλληλα θα ταιζεις και λιγακι το ενυδρειο... απολαυσε την στιγμη :rasp: και κανε τα τεστ σου !

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και απο εμένα στο Θαλασσινό κομμάτι του Aquazone φίλε μου………

Link to comment
Share on other sites

χθες που μετρησα τα ΝΟ2 ειχε πεσει στο 0,1 και η αμωνια ειχε πεσει οσο για τα ΝΟ3 που ειχα μετρησει απο ειδα ηταν και αυτα σε καλα επιπεδα.απο τι μου λετε βλεπω γενικα οτι ειμαι σε καλο δρομο.λεω αν πανε ετσι η μετρησεις μεχρι το σαββατο να βαλω το πρωτο μου ψαρακι,εσεισ τι λετε?και κατι ακομα τι μου πρωτινετε να βαλω μεσα(κοραλια.ψαρια,σαλιγαρια κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετρησεις και παλυ σημερα και ηταν ακομα καλητερες απο χθες.

ΝΟ2 0,02 περιπου

ΝΟ3 1mg

amonia 0.01

ph 8.2

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου πρότεινα να περιμένεις να πέσει τελείως η ΝΗ3 σου. Είναι άκρως τοξική για τα ψάρια και θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Καταλαβαίνω την αγωνία σου… αλλά χρειάζεται υπομονή και προσοχή!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και θα κανω υπομονη οπως μου λετε και ελπιζω οι τιμες στης μετρησεις μου να ειναι καθε μερα και καλητερα

περιμενω απαντησει τι ζωντανους οργανιζμουν να βαλω μεσα

Link to comment
Share on other sites

2 Τ8 18w arcadia marine white kai blue actinic

θελω να ασχοληθω με μ****α κοραλια για αρχη

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης ότι ο φωτισμός σου είναι ελλιπής.

Για soft corals και lps εγώ έχω 3 Τ5 39w και 2 Τ8 18w. Η μία η Τ5 και η μία η Τ8 είναι μπλε. Νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Πόσο δύσκολο είναι να προσθέσεις λάμπες???

Link to comment
Share on other sites

πολυ δυσκολο.Θα εχω τοσο μεγαλο προβλημα για αρχη?

σκεφτομαι να κανω κατι αλλα πιο μετα.αν βαλω κανα κοραλι δηλαδη και το βαλω αρκετα κοντα στα φωτα μπορει να σωσει λιγο την κατασταση?

με αλλη μια τ8 γινετε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι, ότι έχεις να κάνεις με το στήσιμο κάνε το στην αρχή και να δεις που όλα θα πάνε καλά!!! Δεν μπορώ να σου πω ότι θα καταστραφείς αν δεν βάλεις τουλάχιστον άλλες 2 Τ5 αλλά σίγουρα θα έχεις προβληματάκια… για το Reef πάντα!!! Μην βιάζεσαι και δεν θα χάσεις…

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και θα κανω υπομονη οπως μου λετε και ελπιζω οι τιμες στης μετρησεις μου να ειναι καθε μερα και καλητερα

περιμενω απαντησει τι ζωντανους οργανιζμουν να βαλω μεσα

στην αρχή να βάλεις σαλιγκάρια και ερημίτες :rasp: ..

..

θα μας πεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου να δούμε τι επιλογές έχεις σε φωτισμό?

Link to comment
Share on other sites

αν και καπως καθυστεριμενα

Οι διαστασεις ειναι

80χ42χ34

Link to comment
Share on other sites

σημερα δεν αντεξα και εβαλα το πρωτο μου ψαρι ενα κλοουν.πριν παω να το παρω οι μετρησεις που εκανα ηταν πολυ καλες και ετσι πηγα και το πηρα ελπιζω να παει καλα.αυτο που ηθελα να ρωωτησω ειναι οτι ο βραχος μου σε ενα σημειο εχει βγαλει μια καφε αλγη,ειναι κατι ποθ πρεπει να με φοβισει η οχι?ειδες για να εισαι αρχαριος στο θαλασσινο,ψαρωνεις με την μια :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και από εμένα. :rasp:

Η καφέ άλγη που λες είναι σαν Γλυτσα?Αν ναι τότε μιλάμε για διατομική άλγη κάτι πολύ φυσικό εφόσον το ενυδρείο σου είναι ακόμη πολύ νέο.Θα πρέπει να δώσεις έμφαση στην καλή κυκλοφορία έτσι ώστε να μειωθεί γρήγορα σε συνδυασμό με αντιφόσφορο.

Link to comment
Share on other sites

ναι σαν γλυτσα ειναι.οι κυκλοφορητες που πρεπει να τους εχω?να χτυπανε το βραχο η οχι?και κτι αλλο τη γνωμη εχετε για την uv?

Link to comment
Share on other sites

Η διατομική άλγη, αν πρόκειται για κάτι τέτοιο, αναπτύσσεται συνέχεια και πάντα, σε ένα ώριμο σύστημα, που λειτουργεί με φυσική βιολογία, με χαρακτηριστική την εμφάνισή της στα τζάμια.

Ο καλύτερος έλεγχος της ανάπτυξης αυτού του είδους της άλγης, εκτός βέβαια από τον μαγνήτη, είναι η παρουσία σαλιγκαριών και αλγοβόρων ψαριών.

Οι κυκλοφορητές σου πρέπει να είναι τοποθετημένοι με τέτοιον τρόπο, ώστε να εξασφαλίζουν ροή νερού σε όλα τα σημεία του βράχου.

Αν τώρα, είναι πολύ ισχυροί καλό θα ήταν να μη κτυπούν το βράχο άμεσα, αλλά έμμεσα, χτυπώντας για παράδειγμα στα τζάμια πρώτα.

Για τη λάμπα UV, μπορείς να αναζητήσεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι, στην κατηγορία του εξοπλισμού και στις διάφορες συζητήσεις μας.

Η χρήσεις της και ο τρόπος λειτουργίας της, ποικίλουν, ανάλογα με τι θέλεις να κάνεις στο σύστημά σου. Όσο αφορά τα Watt, που πρέπει να έχει ένα σύστημα λαμπών UV, είναι κάτι που θέλει πάρα πολύ συζήτηση. Πάντως οι συνήθης λάμπες των 15W ή 25W, κατά τη γνώμη μου, μάλλον για... "παρηγοριά" προορίζονται.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει το ψαράκι ! :rasp:

πιστεύω ότι θα πάει καλά.. προσοχή στο τάϊσμα για να μην έχεις προβλήματα με την άλγη γενικότερα … αυτή που βλέπεις τώρα είναι περαστική <παιδική ασθένεια> ..

.. καλή συνέχεια ! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...