Jump to content

Κατασκευή Επίπλου!


kostaskappa

Recommended Posts

Το ενυδρείο θα κάθεται στην μια πλευρά και όχι στο κέντρο.Θα είναι δηλαδή στην γωνία του επίπλου....!

Πιστεύω πως αν αδειάσουν τα 3/4 του νερού και μείνει μόνο ο βράχος,με κάτι (λάδι ίσως) στην επιφάνεια του επίπλου θα γίνει η μεταφορά με 4-6 χέρια...!Είχα μεταφέρει 1,20 ενυδρείο γλυκού νερού με τα ψάρια μέσα και 1/3 του νερού πιο παλιά!Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό,απλά εικασίες κάνω και μεταφέρω τις απορίες μου!

Αν καταλήξουμε πως δεν γίνετε,τότε θα κάτσω στα αυγά μου και όταν έρθει η ώρα θα αλλαχτεί όλο το ενυδρείο πακέτο!;)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα κάθεται στην μια πλευρά και όχι στο κέντρο.Θα είναι δηλαδή στην γωνία του επίπλου....!

Πιστεύω πως αν αδειάσουν τα 3/4 του νερού και μείνει μόνο ο βράχος,με κάτι (λάδι ίσως) στην επιφάνεια του επίπλου θα γίνει η μεταφορά με 4-6 χέρια...!Είχα μεταφέρει 1,20 ενυδρείο γλυκού νερού με τα ψάρια μέσα και 1/3 του νερού πιο παλιά!Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό,απλά εικασίες κάνω και μεταφέρω τις απορίες μου!

Αν καταλήξουμε πως δεν γίνετε,τότε θα κάτσω στα αυγά μου και όταν έρθει η ώρα θα αλλαχτεί όλο το ενυδρείο πακέτο! ;)

Μα και πάλι δεν θα στηρίζεται σωστά το ενυδρείο. . .

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω...θα θέλει νεύρο στους 60 πόντους από κάτω ώστε τα άκρα του ενυδρείου να έχουν κάθετα από κάτω ξύλο...!

Αν το χωρίζαμε σε δύο διαφορετικά διαμερίσματα το έπιπλο;

Αναγκαστικά το sump θα πρέπει να γίνει 55x75 αλλά δεν με χαλάει και πολύ!Αν σκεφτείς πως τώρα είμαι 40x40,πάλι είναι μια αναβάθμιση διόλου ευκαταφρόνητη στα συνολικά λίτρα!

Έτσι σίγουρα θα αντέχει ακόμα και με 16άρα μελαμίνη πιστεύω!Απλά θα χρειαστεί ένα "παράθυρο" το χώρισμα κάτω ώστε να μπορώ να περάσω σωληνώσεις αναπλήρωσης και καλώδια από τον πίνακα ελέγχου!

Link to comment
Share on other sites

Eννοείται πως αν αλλάξεις τις διαστασεις του sump και σε παίρνει να βάλεις χώρισμα από κάτω

πας πολύ ευκολα στην 16άρα. "Παράθυρα" τρυπήματα και τέτοια είναι τα ευκολα και γίνονται τελευταία .

Σημασία έχει να αποφασίσεις τι σε βολεύει μακροπρόθεσμα και μην κοιτάς να κάνεις οικονομία τώρα που

απλά μπορεί να είσαι σε δύσκολη περίοδο.Sump και έπιπλο είναι εξοπλισμός που καλός ή κακός επενδύουμε σε αυτά ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με χαλάει καθόλου να το κάνω με αυτές τις διαστάσεις!Από τα 65 λίτρα του sump τώρα,μπορώ άνετα να πάω στα 200!!Οπότε δεν με χαλάει καθόλου!Πιστεύεις πως μπορούμε να μεταφέρουμε το main χωρίς να του αλλάξουμε τα φώτα;

Link to comment
Share on other sites

Eντελώς χοντρικά. . .

Από 216 λίτρα νερό αν αφαιρέσεις τα 3/4 μένουν καμιά 50 λίτρα.

Συν τζάμια

Συν βράχους

Συν άμμο

Φτάνουμε τα 130-150 κιλά??!!!

Πως το βλέπεις?Θα μπορέσεις να το τσουλήσεις ήρεμα και ειρηνικά??

Άσε που θα πρέπει τα επιπλα να είναι αλφαδιασμένα με χοροβάτη και να μην χάνουν χιλιοστό γιατί το κρακ θα παραμονεύει. . . .

Όλα τα παραπάνω είναι με βάση την δικιά μου λογική. . .

Δεν μου αρέσει να παίρνω ρίσκο σε κάποια πράγματα αλλά έχω και κάποια χ,ψ,ω εμπειρία σε κατασκευές :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ, αν δεν σε παίρνει οικονομικά, καλό θα ήταν να μάζευες σιγά σιγά τα υλικά και να το έφτιαχνες μια και καλή όσο ποιο ποιοτικό και βολικό θα το ήθελες. Είναι κρίμα να ρίξεις χρήματα σε κάτι που δεν θα σε ικανοποιήσει πλήρως και μετά από λίγο καιρό να το μετανιώσεις. Όσο για το θέμα της μεταφοράς, αν υπάρχει καλή διάθεση όλα γίνονται

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κώστα μιας και έχω μεγαλώσει στα ξύλα (ο πατέρας μου είναι επιπλοποιός) θα σου έλεγα να μην το επιχειρήσεις...

Το ξύλο αργά ή γρήγορα θα φουσκώσει...θα στυρίξεις το στολίδι σου πανω σε σάπιο έπιπλο?

Εγώ προσωπικά στο δικό μου 455λτ (130-070-050) θα φτιάξω βάση απο κοιλοδοκό βαμμένη με 3-4 χέρια προστασία και θα ντυθεί με κόντρα πλακέ θαλάσσης λακκαριστό με αδιάβροχη λάκα.

Έτσι το ενυδρείο και η κατασκευή θα αντέξουν για πολλααα χρόνια..καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ότι αποφασήσεις! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...