Jump to content

Θέλω Να Κάνω Το Ενυδρειο Μου Φυτεμενο Την Βοηθεια Σας Παρακαλω


Zac

Recommended Posts

Αυτα τα 2 ειδη που γραφεις ( τετρα και γκαπυ) δεν ταιριαζουν λογο διαφορετικων συνθικων νερου.Τα τετρα θελουν μαλακο νερο και τα γκαπυ σκληρο (βρυσης)

Τα endlers ειναι ομορφα ψαρακια και μπορεις να τα βαλεις σε νερο βρυσης χωρις καμια επεξεργασια και μπορεις να βαλεις και γαριδουλες μαζι τους.Ομως αυτα τα ψαρακια γεννανε ευκολα οπωτε στα λιτρα σου θα ξεκινησεις με ενα χαρεμακι και συντομα θα εχεις γεννες και θα γεμισεις με ψαρακια,οπωτε δεν μπορεις να βαλεις 2ο ειδος λογο λιτρων,αν ειχες μεγαλητερο ενυδρειο θα μπορουσες.

Τετρα μπορεις να βαλεις νεον η καρδιναλιους αλλα θελουν μαλακο νερακι και μαζι τους μπορεις να βαλεις και γαριδες.Ομως οπως σου ειπα ποτε δεν ξερεις αν θα σου χτυπησουν γοννο γαριδας,αυτο ειναι ενα ρισκο το οποιο πρεπει να το παρεις για να μαθεις.

ΥΓ Ωραια η Ροδος αλλα ειμουν φανταρος εκει...και οπως καταλαβαινεις εκει που ειμασταν φανταροι δυσκολα ξαναπαμε για διακοπες. αχαχαχαχαχαχ :P

η σωστη αναλογια σε αρσενικα θυλικα πως ειναι?και πες πανω κατω τι αριθμο ψαριων να κρατησω γιατι με βλεπω να τα κραταω ολα αχχαα

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας με ενα χαρεμι,δηλαδη 1 αρσενικο και 3 θηλυκα,πιστευω οτι με καμια 10-12 ψαρακια θα εισαι καλα.

Ειμουν στην Αρχιπολη στο 95 ΤΥΛΠΕΘ,βεβαια εχουν περασει χρονια απο τοτε..:)

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις σε ποια κατηγορια εισαι εξαρταται απο τα βατ της λαμπας,το ποσες λαμπες εχεις,τα λιτρα του ενυδρειου σου αλλα και το υψος του.Πες μου αυτα που σου γραφω και θα σου πω σε ποια κατηγορια εισαι.

Τα κελβιν ειναι η χρωματικη θερμοκρασια της λαμπας.

Μια λαμπα 26watt max λεει,86λιτρα και υψος γυρω στα 50εκ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι φωτο του ενυδρειου

post-58531-0-00216200-1392299666_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Μια λαμπα 26watt max λεει,86λιτρα και υψος γυρω στα 50εκ.

Εισαι στη κατηγορια του χαμηλου φωτισμου με αυτα τα στοιχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι στη κατηγορια του χαμηλου φωτισμου με αυτα τα στοιχεια.

Αν βαλω ποιο πολλα watt θα ανεβω κατηγορια;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά να πάρεις μια ιδέα

O φωτισμός του φυτεμένου ενυδρείου

Με λίγο ψάξιμο θα βρεις pl λάμπα με περισσότερα watt και στα ζητούμενα kelvin.

Aπλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να βρεις από Ελλάδα ή αν θα χρειαστεί να παραγγείλεις απ`το εξωτερικο :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω αν σηκωνει το φωτιστικο σου λαμπα με περισσοτερα βατ..

Ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας με ενα χαρεμι,δηλαδη 1 αρσενικο και 3 θηλυκα,πιστευω οτι με καμια 10-12 ψαρακια θα εισαι καλα.

Ειμουν στην Αρχιπολη στο 95 ΤΥΛΠΕΘ,βεβαια εχουν περασει χρονια απο τοτε.. :)

Παιδιά συγγνώμη για το spam αλλά Ρόδο υπηρέτησα και εγώ και το ερωτεύτηκα το νησί.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν ειπα οτι ηταν ασχημα,μια χαρα ειχα περασει! :P

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα αλλά είπα και εγώ να δώσω το στίγμα μου ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα αλλά είπα και εγώ να δώσω το στίγμα μου ^_^

αχαχαχαχαχαχαχαχαχ :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αχαχαχαχαχαχαχαχαχ :thumbsu:

rastafariannn εισαι εδω??????θελω καποια βοηθεια γιατι ηδη ξεκινησα το ενυδριακι μου και θελω λιγη βοηθεια!!!!

Λοιπόν:

εχθες αδειασα το ενυδρειο εβαλα φυτόχωμα τις sera και απο πανω μικρό χαλικακι έβαλα μια μεγαλη ριζα (την οποια επλινα)μεσα εβαλα το νερο που κρατησα ξανα μεσα και εβαλα τα ψαρακια μου....(δεν ξερω αν η διαδικασια ηταν τελειως σωστη)

1.το νερο βγαζει κατι μικρα ξυλαρακια απο μεγεθος στραγαλιου εως πολυ μικρα ψειρακια που ειναι παρα πολλα και βγαινουν συνεχεια απο κατω

2.η λαμπα που εχω ειναι μια τετραπινη 24watt στα 10.000Κ και δεν μπορω να βρω καμια στα 6500Κ μου ειπαν να βαλω μια 840 που ειναι περιπου 4.000Κ αλλα δεν θα υπαρχει προβλημα ή να αφησω την 10.000Κ?

3.το γκαζονακι ειναι απαιτητικο?

4.ποσες ωρες να εχω την λαμπα ανοιχτη?ειναι κατι που θα το ρυθμισω με χρονο-μπριζα.

και αν κατι αλλο εχετε να μου πειτε μην τα σκατωσω

Υ.Γ φυτα λεω να βαλω την τριτη ευκολα πάντα καμια anubia!!!!

ευχαριστω και παλι γιατι χωρις την δικια σας παροτρινση και βοηθεια δεν θα το επιχειρουσα θα ανεβασω και φωτο να μου πειτε καμια ιδεα! ( η μια φωτο ειναι με 10.000Κ και η αλλη με 4.000 η 840 δηλαδη)

post-58531-0-12367500-1393752335_thumb.jpg

post-58531-0-53575400-1393753276_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

rastafariannn εισαι εδω??????θελω καποια βοηθεια γιατι ηδη ξεκινησα το ενυδριακι μου και θελω λιγη βοηθεια!!!!

Λοιπόν:

εχθες αδειασα το ενυδρειο εβαλα φυτόχωμα τις sera και απο πανω μικρό χαλικακι έβαλα μια μεγαλη ριζα (την οποια επλινα)μεσα εβαλα το νερο που κρατησα ξανα μεσα και εβαλα τα ψαρακια μου....(δεν ξερω αν η διαδικασια ηταν τελειως σωστη)

1.το νερο βγαζει κατι μικρα ξυλαρακια απο μεγεθος στραγαλιου εως πολυ μικρα ψειρακια που ειναι παρα πολλα και βγαινουν συνεχεια απο κατω

2.η λαμπα που εχω ειναι μια τετραπινη 24watt στα 10.000Κ και δεν μπορω να βρω καμια στα 6500Κ μου ειπαν να βαλω μια 840 που ειναι περιπου 4.000Κ αλλα δεν θα υπαρχει προβλημα ή να αφησω την 10.000Κ?

3.το γκαζονακι ειναι απαιτητικο?

4.ποσες ωρες να εχω την λαμπα ανοιχτη?ειναι κατι που θα το ρυθμισω με χρονο-μπριζα.

και αν κατι αλλο εχετε να μου πειτε μην τα σκατωσω

Υ.Γ φυτα λεω να βαλω την τριτη ευκολα πάντα καμια anubia!!!!

ευχαριστω και παλι γιατι χωρις την δικια σας παροτρινση και βοηθεια δεν θα το επιχειρουσα θα ανεβασω και φωτο να μου πειτε καμια ιδεα! ( η μια φωτο ειναι με 10.000Κ και η αλλη με 4.000 η 840 δηλαδη)

1) Δεν καταλαβα τι μπορει να ειναι αυτα που λες,μπορεις να τα βγαλεις μια φωτο?

2)Η λαμπα που ειναι 10 000Κ δεν σου κανει,η 4000Κ καλη ειναι αλλα καλυτερη θα ηταν μια 6000-6500Κ

3)Τα γκαζονακια ειναι απαιτητικα φυτα

4) τη λαμπα αστη ανοιχτη για 8 ωρες με χρονοδιακοπτη.

5)Βγαλε το ψευτικο φυτο.:P

6)Στο βυθο βλεπω κατι σαν χωρισματα ασπρα,αυτα τι ειναι?

7)Τελικα τι ψαρακια εχεις? endlers?

8)Μετρησεις εχεις καθολου απο το νερο σου?

9)Φιλτρο δεν βλεπω,δεν εχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 και 9 υψιστης σημασιας!!

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν καταλαβα τι μπορει να ειναι αυτα που λες,μπορεις να τα βγαλεις μια φωτο?

2)Η λαμπα που ειναι 10 000Κ δεν σου κανει,η 4000Κ καλη ειναι αλλα καλυτερη θα ηταν μια 6000-6500Κ

3)Τα γκαζονακια ειναι απαιτητικα φυτα

4) τη λαμπα αστη ανοιχτη για 8 ωρες με χρονοδιακοπτη.

5)Βγαλε το ψευτικο φυτο. :P

6)Στο βυθο βλεπω κατι σαν χωρισματα ασπρα,αυτα τι ειναι?

7)Τελικα τι ψαρακια εχεις? endlers?

8)Μετρησεις εχεις καθολου απο το νερο σου?

9)Φιλτρο δεν βλεπω,δεν εχεις?

1)ειναι αν δεις στις φωτος που ανεβασα στην επιφανεια πανω πανω κατι σκουπιδακια που προερχονται απο το φυτοχωμα(θα κατσει καποτε?ειναι φυσιολογικο?)

2)μολις μιλησα με ηλεκτρολογο ωστε να αλλαξω το ντουι για να μπορω να βρισκω λαμπες τι watt na βαλω για ενυδριο ειναι περιπου 50εκ. υψος απο τον πυθμενα και το ξυλο ειναι αρκετα πιο ψηλο που λεω να βαλω καμια anubia

3) ειναι μαζι με το 6) τα χωρισματα ειναι και καλα για να βαλω παντου γκαζον εκτος εκει που θα ειναι δρομακι που θα περναει απο την καμαρα τις ριζα.τι θελει το γκαζονακι δηλαδη?βασικα γι αυτο εβαλα καλο φυτοχωμα

4)καταχωρηθηκε (δεν παιζει ρολο αν 8 ωρες ειναι μερα ή νυχτα σωστα?)

5)εκει πισω ειναι η ρουφιχτρα του φιλτρου και θερμοστατης τα αφηνω μεχρι να φυτεψω κατι ευκολο που να καλυπτει τα εξαρτηματα

6) ειναι οτι γραφω στο 3)

7)τα ψαρακια που εχω ειναι endlers kai tetra neon και ροδοστομα τα οποια συμβιωνουν πολυ καλα μεχρι στιγμης

8)μετρησης απο αμμωνια νιτρωδη και χλωρια ολα καλα το p.h einai 6.8 οποτε ειναι μια μεση λυση για endlers kai neon tetra

9)εχω φιλτρο καταρακτη που εχει σφουγγαρακια και στην μια εχει γαλαζια πετρα και στην αλλη ανθρακα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1)ειναι αν δεις στις φωτος που ανεβασα στην επιφανεια πανω πανω κατι σκουπιδακια που προερχονται απο το φυτοχωμα(θα κατσει καποτε?ειναι φυσιολογικο?)

2)μολις μιλησα με ηλεκτρολογο ωστε να αλλαξω το ντουι για να μπορω να βρισκω λαμπες τι watt na βαλω για ενυδριο ειναι περιπου 50εκ. υψος απο τον πυθμενα και το ξυλο ειναι αρκετα πιο ψηλο που λεω να βαλω καμια anubia

3) ειναι μαζι με το 6) τα χωρισματα ειναι και καλα για να βαλω παντου γκαζον εκτος εκει που θα ειναι δρομακι που θα περναει απο την καμαρα τις ριζα.τι θελει το γκαζονακι δηλαδη?βασικα γι αυτο εβαλα καλο φυτοχωμα

4)καταχωρηθηκε (δεν παιζει ρολο αν 8 ωρες ειναι μερα ή νυχτα σωστα?)

5)εκει πισω ειναι η ρουφιχτρα του φιλτρου και θερμοστατης τα αφηνω μεχρι να φυτεψω κατι ευκολο που να καλυπτει τα εξαρτηματα

6) ειναι οτι γραφω στο 3)

7)τα ψαρακια που εχω ειναι endlers kai tetra neon και ροδοστομα τα οποια συμβιωνουν πολυ καλα μεχρι στιγμης

8)μετρησης απο αμμωνια νιτρωδη και χλωρια ολα καλα το p.h einai 6.8 οποτε ειναι μια μεση λυση για endlers kai neon tetra

9)εχω φιλτρο καταρακτη που εχει σφουγγαρακια και στην μια εχει γαλαζια πετρα και στην αλλη ανθρακα

post-58531-0-57183800-1393758846_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν καταλαβα τι μπορει να ειναι αυτα που λες,μπορεις να τα βγαλεις μια φωτο?

2)Η λαμπα που ειναι 10 000Κ δεν σου κανει,η 4000Κ καλη ειναι αλλα καλυτερη θα ηταν μια 6000-6500Κ

3)Τα γκαζονακια ειναι απαιτητικα φυτα

4) τη λαμπα αστη ανοιχτη για 8 ωρες με χρονοδιακοπτη.

5)Βγαλε το ψευτικο φυτο. :P

6)Στο βυθο βλεπω κατι σαν χωρισματα ασπρα,αυτα τι ειναι?

7)Τελικα τι ψαρακια εχεις? endlers?

8)Μετρησεις εχεις καθολου απο το νερο σου?

9)Φιλτρο δεν βλεπω,δεν εχεις?

βοηθααααααααα και θα σε παρω επιστρατο στη Ρόδο! χααχχαχαχαχα αγχωθηκα οτι τα εχω κανει μανταρα

Link to comment
Share on other sites

1)ειναι αν δεις στις φωτος που ανεβασα στην επιφανεια πανω πανω κατι σκουπιδακια που προερχονται απο το φυτοχωμα(θα κατσει καποτε?ειναι φυσιολογικο?)

2)μολις μιλησα με ηλεκτρολογο ωστε να αλλαξω το ντουι για να μπορω να βρισκω λαμπες τι watt na βαλω για ενυδριο ειναι περιπου 50εκ. υψος απο τον πυθμενα και το ξυλο ειναι αρκετα πιο ψηλο που λεω να βαλω καμια anubia

3) ειναι μαζι με το 6) τα χωρισματα ειναι και καλα για να βαλω παντου γκαζον εκτος εκει που θα ειναι δρομακι που θα περναει απο την καμαρα τις ριζα.τι θελει το γκαζονακι δηλαδη?βασικα γι αυτο εβαλα καλο φυτοχωμα

4)καταχωρηθηκε (δεν παιζει ρολο αν 8 ωρες ειναι μερα ή νυχτα σωστα?)

5)εκει πισω ειναι η ρουφιχτρα του φιλτρου και θερμοστατης τα αφηνω μεχρι να φυτεψω κατι ευκολο που να καλυπτει τα εξαρτηματα

6) ειναι οτι γραφω στο 3)

7)τα ψαρακια που εχω ειναι endlers kai tetra neon και ροδοστομα τα οποια συμβιωνουν πολυ καλα μεχρι στιγμης

8)μετρησης απο αμμωνια νιτρωδη και χλωρια ολα καλα το p.h einai 6.8 οποτε ειναι μια μεση λυση για endlers kai neon tetra

9)εχω φιλτρο καταρακτη που εχει σφουγγαρακια και στην μια εχει γαλαζια πετρα και στην αλλη ανθρακα

Τα γκαζον θελουν πολυ καλο φωτισμο,co2,λιπασματα και υποστρωμα.Ομως το υψος του ενυδρειου σου δεν σε βοηθα για τετοια φυτα.Θα πρεπει να βαλεις πολλες λαμπες και δεν βλεπω να σε παιρνει το καπακι σου για τετοιες πατεντες.

Τα ψαρια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους,στο ενυδρειο σου μπορεις να εχεις η endlers η νεον (εφοσον εχεις μαλακο νερο)Οι ροδοστομοι αποκλειωντε λογο μηκους και λιτρων,Κανε τα κουμαντα σου και κρατα τα ψαρια που κανουν για το ενυδρειο σου.

Δωσε μετρησεις και με τι τεστ μετρας.Το ph 6.8 λιγο δυσκολο το βλεπω να το εχεις εκει,μαλλον μετρας με στικ και οχι με υγρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα γκαζον θελουν πολυ καλο φωτισμο,co2,λιπασματα και υποστρωμα.Ομως το υψος του ενυδρειου σου δεν σε βοηθα για τετοια φυτα.Θα πρεπει να βαλεις πολλες λαμπες και δεν βλεπω να σε παιρνει το καπακι σου για τετοιες πατεντες.

Τα ψαρια που εχεις ειναι ασυμβατα μεταξυ τους,στο ενυδρειο σου μπορεις να εχεις η endlers η νεον (εφοσον εχεις μαλακο νερο)Οι ροδοστομοι αποκλειωντε λογο μηκους και λιτρων,Κανε τα κουμαντα σου και κρατα τα ψαρια που κανουν για το ενυδρειο σου.

Δωσε μετρησεις και με τι τεστ μετρας.Το ph 6.8 λιγο δυσκολο το βλεπω να το εχεις εκει,μαλλον μετρας με στικ και οχι με υγρα.

αν ειναι 6,8 δν μπορω να κρατησω και νεον κ εντλερς? με στικ μετραω αλλα βαζω μισο απιονισμενο μισο βρυσης….αν βαλω πολλα watt λαμπα δν θα κρατησει το γκαζον μιλαω για το eleocharis pavlura?

Link to comment
Share on other sites

η θολουρα θα φυγει καποια στιγμη?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι 6,8 δν μπορω να κρατησω και νεον κ εντλερς? με στικ μετραω αλλα βαζω μισο απιονισμενο μισο βρυσης….αν βαλω πολλα watt λαμπα δν θα κρατησει το γκαζον μιλαω για το eleocharis pavlura?

Αφου μετρας με στικ,τοτε 6.8 ph δεν εχεις..μετρα με ενα υγρο τεστ να δεις.

Απιονισμενο νερο δεν βαζουμε στο ενυδρειο μας γιατι ειναι αμφιβολου προελευσεως.

Αυτα τα ψαρια δεν ταιριαζουν,τα νεον θελουν μαλακο νερο και τα τα εντλερς σκληρο.

Και να βαλεις πολλες λαμπες με πολλα βατ,πρεπει να εχει και co2 για να βαλεις γκαζον.

Το ενυδρειο θα ξεθολωσει σιγα σιγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου μετρας με στικ,τοτε 6.8 ph δεν εχεις..μετρα με ενα υγρο τεστ να δεις.

Απιονισμενο νερο δεν βαζουμε στο ενυδρειο μας γιατι ειναι αμφιβολου προελευσεως.

Αυτα τα ψαρια δεν ταιριαζουν,τα νεον θελουν μαλακο νερο και τα τα εντλερς σκληρο.

Και να βαλεις πολλες λαμπες με πολλα βατ,πρεπει να εχει και co2 για να βαλεις γκαζον.

Το ενυδρειο θα ξεθολωσει σιγα σιγα.

καλημερα!!!!!εβαλα στο δεντρο πανω anubies αλλα δν γνωριζω ποια απο ολες ειναι αυτο που ξερω οτι τα ψιλα αριστερα ειναι vallisnera americana gigantea και θα ηθελα μηπως ξερεις το αλλο το πρασινο φυτο πως λεγεται και το μικρο μπροστα

post-58531-0-40034700-1394005412_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Zac
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...