Jump to content

2 Απορίες


Daliar

Recommended Posts

Εγώ την εξαγωγή του Fluval θα την έστρεφα πρός τον θερμαντήρα και θα χρησιμοποιούσα το μοτέρ με την φτερωτή από ένα εσωτερικό για να επιτύχω την κίνηση στην επιφάνεια του νερού .

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν γερασα υπερβολικα και δεν βλεπω καλα, τα φυτα σου ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Αρα μαλλον ειμαστε οκ με τα φυτα. Με τους 2 αρλεκίνους που φουσκώνουν λιγάκι μπορω να κανω κατι ή οσο αντέξουν?

Link to comment
Share on other sites

Τα ταίζεις και πρήζονται. . . .

Δηλαδή φουσκώνει η κοιλιά τους από το φαγητό??

sorry αλλά το θέμα έχει ανατιναχτεί και προσπαθώ κανα 10λεπτο να το διαβάσω

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα 2 ψιλοπριζονται εδω και μερικές μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μαλλον ταιζεις πολυ! Αστα κανα δυο μερες αταιστα και μετα δεν θα ριχνεις με το φτυαρι!

Τοση οση να φανε ολοι! Κανε μικρα γευματα αρκετες φορες την ημερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα επαιρνα και μια τροφη σπιρουλινα να τους δινω που και που (καθε 3-4 μερες το ενα γευμα) γιατι βοηθαει και στο να ενεργηθουν τα ψαρια.

Οταν λεω που και που: Πχ Στα ενυδρεια που ειχα, κοιταγα να ταιζω τουλαχιστον τις περισσοτερες μερες το λιγοτερο απο 2 φορες (μικρα ταισματα 2-3 φορες τη μερα που θεωρουνται και καλυτερα απο οτι ενα πιο μεγαλο που δινεται μονομιας). Καθε 3-4 μερες λοιπον, το ενα γευμα απο αυτα ηταν σπιρουλινας. Βεβαια βλεπεις και τα ψαρια πως ειναι, πως ενεργουνται και καταλαβαινεις με τον καιρο το ποτε χρειαζεται να δωσεις και αν χρειαστει καποια στιγμη να δωσεις και πιο συχνα. Εχει τυχει, να ταισω και μονο μια φορα καποια μερα και μονο σπιρουλινα (ενα ταισμα δηλαδη και αυτο μονο σπιρουλινας) και τιποτα ολη την υπολοιπη μερα.

Και τελος, καλο ειναι να υπαρχει και ποικιλια τροφης. Ειχα και θα εχω τουλαχιστον 3 τροφες να εναλλασω.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν γερασα υπερβολικα και δεν βλεπω καλα, τα φυτα σου ειναι μια χαρα!

35 χρονων και να γερασες;Τι να πουμε και εμεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα γεύματα μου ειναι 1 καθε μερα και νηστεία τις Κυριακές. Οι ποσότητες δεν ειναι με το φτυάρι σίγουρα και εκτος απο την βασικη τροφη εχω και βιταμίνες της sera FD artemia shrimps που είναι σαν σφουγγάρι και φυσικά ριχνω λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η ''βασικη'' τροφη?

Sera vipagran

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να δινεις ποικιλια τροφων και αρκετες φορες την ημερα! Οχι μονομιας!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να δινεις ποικιλια τροφων και αρκετες φορες την ημερα! Οχι μονομιας!

Ποικιλία δηλαδη? Εκτος απο βασικη και βιταμίνες τι αλλο? Γι αυτό μου εδωσαν τις βιταμίνες υποτίθεται... Σορρυ για το ζαλισμα

Link to comment
Share on other sites

Κανενα ζαλισμα! Δηλαδη διαφορες τροφες! Εγω για παραδειγμα ταιζω πλεον 2 φορες την ημερα! Εχω 5 τροφες και κανω συνδιασμους!

Link to comment
Share on other sites

Οι αρλεκίνοι είναι παμφάγα ψαράκια και μπορούν να τρώνε και αποξηραμένες τροφές (φυλλαράκια διαφόρων εταιριών), και κατεψυγμένες όπως artemia, daphnia, bloodwοrm. Η ποικιλία στη διατροφή τους είναι πολύ σημαντική.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Κανενα ζαλισμα! Δηλαδη διαφορες τροφες! Εγω για παραδειγμα ταιζω πλεον 2 φορες την ημερα! Εχω 5 τροφες και κανω συνδιασμους!

Η βασική τροφη που εχω ειναι κοκκοι και πηγα να παρω φυλλαράκια σαν διαφορετικη τροφη αλλα μου ειπε το μαγαζι μην παρεις παλι βασικη τροφη παρε βιταμίνες και έτσι εκανα. Μολις εχασα εναν αρλεκίνο :(

Link to comment
Share on other sites

Ηταν κάποιος από αυτούς που σου εμφάνιζαν το πρήξιμο?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως οχι. Παιζει να στρεσαριστηκαν γιατί εκανα καθαρισμο βυθού και αλλαγή νερού? Βλέπω γρήγορες αναπνοές γενικως... :/

Link to comment
Share on other sites

Γενικα να ξερεις πως εχεις λιγο ασυμβατο βιοτοπο τωρα που το βλεπω στο προφιλ σου! Ψαρια ασυμβατα μεταξυ τους, σε λιγα λιτρα, ακοπαδιαστα και πολλα!

Το ψαρι πως πεθανε, ετσι απλα γυρισε τουμπα και πεθανε; Δεν ειχε δειξει καποια σημαδια;

Ασχετως τι λεει ο καταστηματαρχης για τον α ή β λογο τα ψαρια οπως και στη φυση, ετσι και στο ενυδρειο χρειαζονται ποικιλια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω και καποια θα τα δωσω. Ο καταστηματαρχης μου ειπε να μην παρω παλι βασικη τροφη αφού ηδη εχω και να παρω βιταμίνες (ισως επειδή ήταν πιο ακριβες). Δεν ειχα παρατήρησει κατι στα ψάρια πάντως. Γενικα ηταν πολυ νορμάλ σε σχεση με τις αρχες.

Link to comment
Share on other sites

Τα γεύματα μου ειναι 1 καθε μερα και νηστεία τις Κυριακές. Οι ποσότητες δεν ειναι με το φτυάρι σίγουρα και εκτος απο την βασικη τροφη εχω και βιταμίνες της sera FD artemia shrimps που είναι σαν σφουγγάρι και φυσικά ριχνω λιγο...

Οι βιταμίνες της sera ονομάζονται fishtamin, το fd artemia shrimps είναι τροφή. ;)

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...