Jump to content

Και Μετα Απο Αλλαγή Διακόσμησης ..αμμωνία!


Recommended Posts

Χαχαχα αυτά είναι!

Προχωρά και μην μασάς!

Εσύ θα φτιάχνεις και εμεις θα μεταφέρουμε θετική αύρα

Link to comment
Share on other sites

Συμπασχουμε κ μεις μαζί σου φίλε Αντωνη.

Κρίμα για τα ψαράκια ,αλλά τουλαχιστον θα λύσεις το θέμα με την αμμωνία, εβαλες και άμμο , αρα πάμε για μια νέα επιτυχημένη αρχή.

Μπράβο για τα diy σου και που μεταφέρεις τις εμπειρίες σου.

Ο βράχος μου αρέσει πολυ, αν και είναι ίσως λίγο άγριος για τα ψάρια. Τι είναι θαλασσινός? Τέλος, να πω οτι όσο κ να μου άρεσε το στήσιμο σου μάλλον δεν καλύπτει τις αναγκες των ψαριών σου σε περιοχές ή το πληθος τους. Εξού και οι σκοτωμοι κλπ. Μπορεί να να είναι οτι οι φωλιές είναι πολυ κοντά και με περάσματα οποτε οι κυρίαρχοι είναι επιθετικοί. Το οτι βλέπεις ψαράκια να κοιμούνται εξω είναι ενα σημάδι οτι δεν βρήκε φωλιά. Αυτό είναι κ το δύσκολο στην Αφρική , να ικανοποιήσει με το στήσιμο τις αναγκες των ψαριών σου κ να μετριάσει την επιθετικοτητα.

Όταν τελειώσει αυτή η ιστορία καλυτερα να δώσεις κ τα υπολοιπα demasoni κ να μείνεις με 2 χαρέμια.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμπασχουμε κ μεις μαζί σου φίλε Αντωνη.

Κρίμα για τα ψαράκια ,αλλά τουλαχιστον θα λύσεις το θέμα με την αμμωνία, εβαλες και άμμο , αρα πάμε για μια νέα επιτυχημένη αρχή.

Μπράβο για τα diy σου και που μεταφέρεις τις εμπειρίες σου.

Ο βράχος μου αρέσει πολυ, αν και είναι ίσως λίγο άγριος για τα ψάρια. Τι είναι θαλασσινός? Τέλος, να πω οτι όσο κ να μου άρεσε το στήσιμο σου μάλλον δεν καλύπτει τις αναγκες των ψαριών σου σε περιοχές ή το πληθος τους. Εξού και οι σκοτωμοι κλπ. Μπορεί να να είναι οτι οι φωλιές είναι πολυ κοντά και με περάσματα οποτε οι κυρίαρχοι είναι επιθετικοί. Το οτι βλέπεις ψαράκια να κοιμούνται εξω είναι ενα σημάδι οτι δεν βρήκε φωλιά. Αυτό είναι κ το δύσκολο στην Αφρική , να ικανοποιήσει με το στήσιμο τις αναγκες των ψαριών σου κ να μετριάσει την επιθετικοτητα.

Όταν τελειώσει αυτή η ιστορία καλυτερα να δώσεις κ τα υπολοιπα demasoni κ να μείνεις με 2 χαρέμια.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

η πέτρα είναι μακαρόνι

εγινε αναφορά οτι ειναι άγρια και αιχμηρή στην παρουσίαση αλλα δεν κατάφερα να βρω πέτρες χθες..

οι πέτρες βέβαια αλλάζουν πολύ πιο εύκολα απο την άμμο

οπότε μελλοντικά θα αλλάξω τις πέτρες με....δεν έχω αποφασίσει ακόμα..

τα demasoni τελικά είναι 2 :(((

11 ψαράκια εγιναν τροφή υψηλής πρωτεϊνικής αξίας

κρίμα και πάλι κρίμα!!

Link to comment
Share on other sites

πρωινή ενημέρωση

τα ψαράκια μια χαρά ζωηρότατα

τα έφτασα στους 27 με τα μπουκάλια , έκλεισα και τα καπάκια στα δοχεία

και σήμερα τα βρήκα στους 25.

η γυάλα απο την άλλη ακόμη θολή...

οχι βέβαια 0 ορατότητα οπως χθες.

κοντα το 40 - 50% θα έλεγα γιατι βλέπω περίπου μέχρι την μέση στις πέτρες και δεν διακρίνω την πλάτη

οπότε τι κάνουμε?...

α. βάζουμε ψάρια και βιολογικά μέσα τώρα όπως και να είναι

β. βάζουμε τα βιολογικά να τρέχουν και τα ψάρια το απόγευμα όπως και αν είναι

γ. βάζουμε ψάρια και βιολογικά το απόγευμα όπως και να είναι

δ. δεν βάζεις τίποτα ρε φιλε ... εσένα θα σου άρεσε να σε βάλουν εκει μέσα?.. περίμενε να γίνει κρύσταλλο

σημειώνω πως αύριο υπάρχει εργασία και πως τα ψάρια και τα βιολογικά είναι στα προσωρινά ενυδρειοδοχεία απο Κυριακή 12.00 το μεσημέρι

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα όντως για τα ψαράκια, αλλά θεωρητικά θα γινόταν κάποια στιγμή λόγω του ότι είχες πολλά ψαράκια για το ενυδρείο σου και επίσης με πολύ επιθετικό ταμπεραμέντο!

Σκέψου ότι ακόμα ήταν και μικρά, τι θα γινόταν μέσα μόλις μεγάλωναν!

Επειδή αναφέρθηκε θα επιμείνω στην άποψη μου πως το ενυδρειο σου είναι η για μια ομάδα ντεμασονι μόνη της η 2 χαρεμια (2 4αδες) από σχετικά ήρεμα μπουνα όπως ειναι τα λαμπιντο, ώστε μελλοντικά που θα έχεις γέννες να μπορείς να κρατας κάποια μέσα και αλλά να δίνεις!

Σκέψου πως τα 2 χαρεμια ουσιαστικά μιλάμε για 2 αρσενικά ενήλικα ,θα πιάσει ο καθενας την πλευρά του σαν τέλος γύρου από αγώνα μποξ :D

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα το Δ το Δ χαχαχαχα

Βάλε τα φίλτρα να δουλεύουνε στο ενυδρείο ,βάλε και άνθρακα , και το βράδυ τα τσαλαβουτας και τα ψαράκια ,άλλα με εγκλιματισμο!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα όντως για τα ψαράκια, αλλά θεωρητικά θα γινόταν κάποια στιγμή λόγω του ότι είχες πολλά ψαράκια για το ενυδρείο σου και επίσης με πολύ επιθετικό ταμπεραμέντο!

Σκέψου ότι ακόμα ήταν και μικρά, τι θα γινόταν μέσα μόλις μεγάλωναν!

Επειδή αναφέρθηκε θα επιμείνω στην άποψη μου πως το ενυδρειο σου είναι η για μια ομάδα ντεμασονι μόνη της η 2 χαρεμια (2 4αδες) από σχετικά ήρεμα μπουνα όπως ειναι τα λαμπιντο, ώστε μελλοντικά που θα έχεις γέννες να μπορείς να κρατας κάποια μέσα και αλλά να δίνεις!

Σκέψου πως τα 2 χαρεμια ουσιαστικά μιλάμε για 2 αρσενικά ενήλικα ,θα πιάσει ο καθενας την πλευρά του σαν τέλος γύρου από αγώνα μποξ :D

η φύση πρόβλεψε να διορθώσει το λάθος μου

μάλλον τα demasoni θα πάνε στον αδερφό μου

προς το παρόν λέω να τα αφήσω στο 20lt δοχείο και να μην τα ρίξω στη γυάλα

Χαχαχαχα το Δ το Δ χαχαχαχα

Βάλε τα φίλτρα να δουλεύουνε στο ενυδρείο ,βάλε και άνθρακα , και το βράδυ τα τσαλαβουτας και τα ψαράκια ,άλλα με εγκλιματισμο!

:thumbsu:

να τα κλείσω όλα για κανα δυο ώρες μπας και κάτσουν μονα τους ?

τώρα στροβιλίζει και το φίλτρο το νερο που να κάτσουν αν δεν τα μαζέψει

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Βασικα η θολουρα μαλλον προηλθε επειδη εριξες το νερο μεσα με πιεση.Εγω στο δικο μου με αμμο θαλασσης ειχα βαλει το λαστιχο να τρεχει πολυ λιγο και πανω σε μια πετρα.Εκανα 2 ωρες να γεμισω 100 λιτρα αλλα δεν θολωσε σχεδον καθολου.

Link to comment
Share on other sites

δεν αποκλείεται

πολυ πιθανό αυτο που λες γιατι χρησιμοποίησα το λάστιχο έντονα για να καθαρίσω την αμμο απο τις πέτρες

να τα κλείσω ολα για να κάτσει?

Link to comment
Share on other sites

Για κάνα 2 ώρες η βιολογία σου δεν θα έχει πρόβλημα και να τα κλείσεις!

Οπότε δοκίμασε το , αλλά βάλε ξυπνητήρι για να θυμηθείς να τα βάλεις ξανά να δουλεύουνε

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω κατι τρελο αλλα εγω θα το εκανα..Θα γεμιζα ενα βαρελι με νερο και αντιχλωριο,θα το αφηνα 1-2 ωρες και μετα θα αδειαζα ολο το ενυδρειο και θα το γεμιζα με το ετοιμο νερο αλλα πολυ σιγα και οπως σου ειπα πιο πανω και ας εκανα 3 ωρες να το γεμισω.Ετσι θα επαιρνα ολη τη θολουρα και με το νεο αργο γεμισμα δεν θα ειχα καθολου θολουρα μετα και θα ειμουν ετοιμος για τα ψαρακια.Βεβαια οπως σου ειπα ειναι λιγο μανικι αυτο αλλα εγω θα το εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Για κάνα 2 ώρες η βιολογία σου δεν θα έχει πρόβλημα και να τα κλείσεις!

Οπότε δοκίμασε το , αλλά βάλε ξυπνητήρι για να θυμηθείς να τα βάλεις ξανά να δουλεύουνε

δεν έχω βιολογικά μεσα...ειναι στα προσωρινά ενυδρεία με τα ψαρια

Θα σου πω κατι τρελο αλλα εγω θα το εκανα..Θα γεμιζα ενα βαρελι με νερο και αντιχλωριο,θα το αφηνα 1-2 ωρες και μετα θα αδειαζα ολο το ενυδρειο και θα το γεμιζα με το ετοιμο νερο αλλα πολυ σιγα και οπως σου ειπα πιο πανω και ας εκανα 3 ωρες να το γεμισω.Ετσι θα επαιρνα ολη τη θολουρα και με το νεο αργο γεμισμα δεν θα ειχα καθολου θολουρα μετα και θα ειμουν ετοιμος για τα ψαρακια.Βεβαια οπως σου ειπα ειναι λιγο μανικι αυτο αλλα εγω θα το εκανα.

αυτο δεν ειναι μανίκι....η Φούστα του τσολιά ειναι!!!!!

θα τα κλείσω για κανα δυο ώρες να δω τι θα γίνει

εαν δεν γινει κατι σημαντικό....θα βάλω βαζελίνη και παμε για άδειασμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κλαίω από τα γέλια

Χαχαχαχαχαχαχαχα

Χαχαχαχαχα

Τι είπε το ατομο!

Χαχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

αχαχαχχαχαχαχα!

Εγω βρε σου ειπα τι θα εκανα στη θεση σου,δεν ειπα να το κανεις.:P

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο ανθρακα να μαζεψει τις βλαβερες ουσιες, θελεις και υαλοβαμβακα να μαζεψει τη θολουρα! Τα μικροσωματιδια δηλαδη!

Αν δεις και δεν κανεις δουλεια μεχρι αυριο ( που χλωμο το βλεπω ) παρε το toxivec της sera ( νομιζω αυτο ειναι ) να στο κανει κρυσταλλο!

Ωστε ειχες χασει μπολικα ψαρια ετσι; Γιαυτο ανεβαζες αμμωνια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς....11 ψαράκια έγιναν τροφή και λίπασμα

τεσπα...προς γνώση και συμμόρφωση

οσο για την θολούρα εχω βαμβάκι και στο φίλτρο και σε ενα diy φιλτρο σωματιδίων που έφτιαξα χθες..

μάλλον εγω τα έκανα μαντάρα οταν ξεβγαζα τις πέτρες....

δεν πειράζει ... στο επόμενο θα τα κάνω σωστά

τώρα να πω την αλήθεια τα έχω κλείσει όλα και θα τα κρατήσω κλειστα για κανα δυο ωρες ακόμα να κάτσουν τα πολλά και μετα θα ξανα βάλω φιλτρα να μαζέψουν οτι μείνει

ειχα την εντύπωση πως με την ανακύκλωση του νερου δεν την άφηνα να κάτσει και επιβάρυνα τα σφουγγάρια και το βαμβάκι

θα ρίξω και ενα πλύσιμο στα σφουγγάρια πριν βάλω ψάρια με καυτό νερό (για να μην έχει χλώριο) και ξανα μέρα για το τελικό στάδιο

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα αν δεν δουλευουν μην περιμενεις προκοπη!

Το ζεστο νερο καλυτερα μη το χρησιμοποιεις γιατι ο χαλκος που περιεχεται στις σωληνωσεις του θερμοσιφωνα ειναι δηλητηριο για τα ψαρια!

Ας τα επιβαρυνεις τωρα τα σφουγγαρια και μετα τα καθαριζεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα ξανα βάζω τοτε

αυτο με τον χαλκό όμως με ενδιαφέρει

στις αλλαγές βάζω μίξη ζεστου και κρύου νερού σε ποσοστό 1/2 για να πετύχω νερό 30 βαθμούς

μετα το αφήνω με κυκλοφορητή για κανα 2 ωρο βάζω το prime και μετα απο άλλες δυο ώρες που ειναι κοντα στους 25 το ρίχνω μέσα

Link to comment
Share on other sites

βρε σύμφωνοι...αλλα δεν έχω δεύτερο θερμοστάτη και δεν θεώρησα οτι υπήρχε λογος να πάρω τουλάχιστον όχι για τις αλλαγές.

το περι χαλκός και δηλητήριο τι παίζει?

και το χαλκός και δηλητήριο φαντάζομαι θα παίζει μόνο στο ζεστό γιατί και το κρύο με χαλκό έρχεται.

και αν ναι γιατί?

τι είναι αυτό που ελευθερώνεται με την επαφή του χαλκού με νερό 80 βαθμούς ή 60 βαθμούς ανάλογα τον θερμοσίφωνα?

και αυτο το κάτι δεν το περιορίζει το prime?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω 30 ειναι πολυ για τα ψαρια σου! Και οι αυξομοιωσεις στη θερμοκρεσια μεσα στο ενυδρειο μονο κακο κανουν!

Ή το προετοιμαζεις το νερο σε βαρελι ή σιγα σιγα, σταγονα σταγονα κανεις την αλλαγη ετσι ωστε να μην πεσει η σταθερη θερμοκρασια ενυδρειου!

Υπολοιματα χαλκου και βαρεα μεταλα ειναι δηλητηριο για τα ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω 30 ειναι πολυ για τα ψαρια σου! Και οι αυξομοιωσεις στη θερμοκρεσια μεσα στο ενυδρειο μονο κακο κανουν!

Ή το προετοιμαζεις το νερο σε βαρελι ή σιγα σιγα, σταγονα σταγονα κανεις την αλλαγη ετσι ωστε να μην πεσει η σταθερη θερμοκρασια ενυδρειου!

Υπολοιματα χαλκου και βαρεα μεταλα ειναι δηλητηριο για τα ψαρια!

η μιξη και η προετοιμασία γίνεται σε δοχείο οχι μεσα στη γυάλα

το νερό τo μεταφέρv με τον ιδιο κυκλοφοριτή που το ανακατεύει 4 ωρες των 600lt ανα ώρα

οι αλλαγές που κάνω είναι 50lt

επίσης το prime δεν δεσμεύει τα βαρέα?

Πλήρες και συμπυκνωμένο βελτιωτικό για γλυκό ή θαλασσινό νερό.

Αφαιρεί χλώριο, χλωραμίνες και αμμωνία (μετατρέποντας την σε ασφαλή μη τοξική μορφή που απορροφάται απο το φίλτρο). Αποτοξικοποιεί νιτρικά, νιτρώδη και βαρέα μέταλλα που περιέχονται στο νερό του δικτύου.

ο χαλκός δεν έχει υπολείμματα στο κρύο?

επισης νομίζω οτι οι χαλκοσωλήνες δεν αντιδρούν το νερό στη χρήση τους για τον λόγο αυτό δεν τους τοποθετούμε άλλωστε ?

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

http://skoolprojects.weebly.com/xalphalambdakappa972sigmaf.html

- H AΛΛHΛEΠIΔPAΣH TΩN XAΛKOΣΩΛHNΩN ME TO NEPO

Oι χαλκοσωλήνες παρουσιάζουν μεγάλη αντίσταση στη διάβρωση από τους διάφορους παράγοντες του νερού. Yπάρχουν όμως μερικοί κίνδυνοι. Ετσι στην περίπτωση που το ζεστό νερό έχει αποσκληρυνθεί με χημική μετατροπή των αδιάλυτων αλάτων ασβεστίου και μαγνησίου σε διαλυτά θειικά άλατα που ευνοούν τη διάβρωση του χαλκού, οι χάλκινοι σωλήνες διαβρώνονται. O κίνδυνος διάβρωσης των σωλήνων χαλκού είναι μεγαλύτερος όταν πρόκειται για νερό με ελαφρά όξινο χαρακτήρα. Tο νερό μπορεί να αφαλατώνεται περνώντας από ειδικές ρητίνες που προκαλούν ανταλλαγή ιόντων. H διαδικασία αφαλάτωσης προκαλεί αύξηση της οξύτητας του νερού που ευνοεί τη διάβρωση. Aκόμη και στα κλειστά δίκτυα των εγκαταστάσεων θέρμανσης μπορεί να περάσει μερικές φορές οξυγόνο που διευκολύνει τη γαλβανική διάβρωση. Για να αποφεύγεται η διάβρωση των χαλύβδινων τμημάτων, συχνά γίνεται προσθήκη στο νερό υδραζίνης (NH2.NH2) που αυξάνει το pH έτσι ώστε να μην κινδυνεύει ο χάλυβας από διάβρωση. Tο αυξημένο pH όμως μπορεί να επηρεάσει το χαλκό, γι αυτό συνιστάται να προστίθεται στο νερό του δικτύου κατάλληλη οργανική πρόσμιξη. Tα συνήθη προίόντα που χρησιμοποιούνται από τις νοικοκυρές για καθαρισμό μπορεί να περιέχουν αμμωνιακές ουσίες που θεωρητικά ασκούν διαβρωτική επίδραση στο χαλκό. Aυτά όμως βρίσκονται μόνο μέσα στους σωλήνες αποχέτευσης και δεν παραμένουν στάσιμα αλλά μεταφέρονται συνεχώς και μάλιστα σε μικρή διάλυση μέσα στο νερό. Οταν οι σωλήνες είναι ενσωματωμένοι στο δάπεδο της κουζίνας ή του μπάνιου, χρειάζεται προσοχή ώστε να μην επηρεάζονται αυτοί από αμμωνιακά προίόντα καθαρισμού. Aντίστροφα ο χαλκός δεν ασκεί σημαντική επίδραση στο νερό. H διάχυση μερικών μορίων χαλκού (ως 1mg χαλκού ανά λίτρο) μέσα στο νερό δεν επηρεάζει τα κριτήρια που επιτρέπουν το χαρακτηρισμό του ως πόσιμο.

σε καμια περίπτωση δεν πιστεύω οτι συμβαίνει κατι απο τα παραπάνω στα σπιτια μας

αλλα και πάλι...

H διάχυση μερικών μορίων χαλκού (ως 1mg χαλκού ανά λίτρο) μέσα στο νερό δεν επηρεάζει τα κριτήρια που επιτρέπουν το χαρακτηρισμό του ως πόσιμο.

Έγινε επεξεργασία - antonistt
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ποσιμο αλλο για ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ποσιμο αλλο για ψαρια!

ψάχνω βιβλιογραφία για τα ψάρια ... ενυδρεία ... αλλα δεν έχω βρει ακόμα...

μήπως έχεις κατι στο νού σου να μην ψάχνω άδικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...